Cartagena II - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: desková hra
Čeština: není
Vydavatelé: Rio Grande Games
Winning Moves
Autoři: Leo Colovini
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Pokračování úspěšné hry Cartagena sledující další osudy pirátů uprchnuvších z žaláře. Piráti v prvním díle úspěšně uprchli ze žaláře ve španělské pevnosti Cartagena, ale bezpečně se budou cítit pouze ve svém doupěti na ostrově Tortuga. K němu vede nejprve cesta divokou džunglí, poté je třeba se přeplavit na vedlejší ostrov a doputovat další džunglí až do pirátského města. Piráti bojují o čest pozvednout nad městem pověstný Jolly Roger, rudou vlajku se zkříženou šavlí a kostí. Povede se to jen tomu, kdo má ve městě jako první všechny své piráty. 

Tato verze od stejného autora Lea Coloviniho přináší pouze drobnější změny oproti původní hře. Proto zde nebudu opakovat pravidla ze starší verze, ale budu se věnovat pouze rozdílům.

Části hracího plánu mají jiný tvar, ale opět do sebe zapadají a vytvářejí cestu k cíli. Sestavují se do dvou samostatných ostrovů, mezi kterými pendluje člun převážející uprchlíky. Je jich pouze 5, takže vždy vznikne malý ostrov složený ze dvou dílů a velký ze tří. Začíná se na protilehlé straně menšího z ostrovů, na konec cesty na velkém ostrově se umístí cílový dílek s pirátským městečkem.

Namísto původních 6 symbolů je ve hře používáno 7 nových symbolů, reprezentujících plavbu po moři a vylodění v džungli. Proto mezi nimi najdete kompas, mapu, dalekohled, dělo, kožený váček, truhlici a pochopitelně i pirátského papouška.

Také počet karet v ruce na začátku hry se zvedá ze 6 na 7.

Nejvýraznějším rozdílem je pravidlo pro lízání karet. Zatímco v první Cartageně hráč posouval svou figurku zpět, aby si mohl líznout 1 nebo 2 karty, nyní musí za stejným účelem posunout vpřed některou soupeřovu figurku. Opět platí, že když přijde figurka k jednomu stojícímu pirátovi, získává hráč 1 kartu, když se figurka posune ke dvěma, hráč si líže karty dvě. Na barvě stojících pirátů nezáleží. Figurky mohou být posouvány i z lodi na druhý ostrov, pokud je loďka právě u něj.

Jestliže je loď zakotvena na prvním (malém) ostrově, mohou být cizí figurky přeneseny vpřed až do lodi. Ovšem pouze pokud na lodi nejsou už 3 piráti stejné barvy.

Dalším novým pravidlem je zlatý okraj okolo některých karet. Když je odhozena karta se zlatým okrajem, každý hráč smí mít v ruce pouze 7 karet. Vybere si ty, které si chce ponechat a zbytek bez užitku odhodí.

Přibyla také možnost posouvat loďkou mezi ostrovy. Pokud máte na lodi alespoň jednoho svého piráta, můžete přesunout loď z malého na velký ostrov. Toto přeplutí se Vám počítá jako jeden krok ze tří ve Vašem tahu.

Ovšem pokud začínáte svůj tah s nejvyšším počtem pirátů na palubě stáváte se Kapitánem a můžete loď přesunout na velký ostrov zadarmo, tedy bez odečtení jedné akce. Toto platí i když stejný počet pirátů má na lodi také jiný hráč.

Hra končí v okamžiku, kdy se v cíli objeví všichni piráti jedné barvy. Pozvedají s vítězným pokřikem pirátskou vlajku a hned na to začíná obrovská pitka na oslavu úspěšného útěku z doživotního žaláře v pevnosti Cartagena.

Pravidla připouštějí i variantu, kdy vztyčení vlajky je bráno jako samostatná akce. Takže pokud dorazíte s posledním ze svých pirátů do města až ve třetí akci svého kola, musíte čekat než na vás opět dojde řada. To může být docela napínavé, protože často si týmy v cíli šlapou na paty.

Autor: husak

Další názvy této společenské hry

  • Cartagena 2 - Das Piratennest

Vybíráme z Bazaru

Virtù: Umění vládnout
Virtù: Umění vládnout
Akt. cena: 850 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas