Cartagena - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: desková hra, závodní
Čeština: není
Vydavatelé: Rio Grande Games
Tilsit
Venice Connection
Winning Moves
Autoři: Leo Colovini
Rok vydání: 2000
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Pevnost Cartagena na jihovýchodě Španělska v roce 1672 ve svých útrobách vězní řadu těžkých zločinců odsouzených k doživotnímu trestu. Mezi nimi je i několik šestičlenných pirátských skupinek, spřádajících plány na útěk. V předem naplánovaný den společnými silami přemůžou nic netušící stráže a vydají se na svou pouť za svobodou. Jsou vyzbrojeni nezbytnými pirátskými proprietami, jako jsou třírohé klobouky, pistole, nože nebo velké mosazné klíče. Cesta uprchlíků vede pochopitelně rovnou k přístavu, protože správný pirát je svobodný pouze na vlnách. Na pobřeží je shodou okolností pouze jediná loď. Ovšem loďka je příliš malá aby pobrala všechny trestance, takže pouze jediné skupince se nakonec splní sen o svobodě. Bude to právě ta vaše?

Cartagena je jednoduchá hra pro 2-5 hráčů od 6 let výše. Hrací doba se pohybuje okolo 30-60 minut. Hráči posouvají své figurky po hrací desce, která představuje cestu z pevnosti do přístavu, a snaží se dostat všechny své figurky na loď stojící na konci desky. Pouze první hráč vyhrává.

Na začátku se z 6 do sebe zapadajících částí náhodně sestaví cesta, hrací plán. Na cestě jsou značky, které slouží figurkám jako záchytné body. Těchto symbolů je ve hře celkem 6, třírohý klobouk, pistole, nůž, láhev, klíč a lebka. Na každé části plánu je každý ze symbolů pouze jedenkrát. Jejich pořadí je náhodné, takže v každé hře je cesta trochu jiná, ale přitom žádný ze symbolů není znevýhodněn. Tato cesta bude společná pro všechny hráče. Stejné symboly jsou i na hracích kartách.

Pravidla obsahují 2 varianty, nejdříve popíšu jednodušší variantu zvanou Jamaica. Každý hráč dostane do ruky 6 karet a také 6 figurek své barvy. Na kartě je vždy jeden ze 6 symbolů. Karty slouží hráčům pro postup figurek kupředu. Zbytek karet se použije jako lízací balíček.

Hru začíná hráč, který nejvíce připomíná piráta. Měl by to být nejzkušenější hráč, protože čím později začnete, tím máte výhodnější startovaací pozici. Hráči se v tazích postupně střídají.

Každý hráč má ve svém tahu možnost provést maximálně 3 posuny svých figurek kupředu nebo zpět. Při pohybu vpřed hráč odhodí 1 kartu se symbolem a posune libovolnou ze svých figurek na nejbližší neobsazený symbol na desce. Symboly, které jsou obsazené, se přeskakují, čili za příznivých okolností se lze jedinou kartou přesunout velmi daleko. Každá figurka postupuje samostatně. Hráči mohou posouvat samozřejmě pouze svými figurkami.

Při pohybu zpět se karty získávají. Figurka couvá k nejbližší jedné nebo dvěma figurkám libovolné barvy. Když couvne k jedné figurce, hráč získává 1 kartu, jestliže se figurka zastaví u dvou, hráč si bere 2 karty. Pokud je za figurkou trojčlenná skupina, tak ji couvající figurka přeskočí a couvá dále k nejbližší jedné nebo dvěma.

Figurky postupně nasedají na loď stojící na konci cesty. Jakmile se před figurkou už nevyskytuje volný symbol zobrazený na odhozené kartě, tak figurka postupuje až do lodi, kde zůstává do konce hry. Hráč který jako první dostane na loď všechny své piráty okamžitě vyhrává a hra se již dále nedohrává. Ostatní jen se slzami v očích sledují bílou brázdu za vzdalující se lodí a za trest uklízejí hru zpět do krabice.

Pro zkušenější hráče je v pravidlech připravena varianta zvaná Tortuga. Při ní jsou karty hráčů vyloženy viditelně. Zároveň je i viditelně vyloženo 12 karet z lízacího balíčku a hráči si je postupně odebírají. Když je odebráno všech 12 karet, je vyložena nová série. Díky tomu, že jsou karty vidět, mohou v této variantě hráči lépe plánovat své tahy a odhadovat postup svých soupeřů. Proto je tato varianta vhodná pro zkušené hráče.

Autorem hry je známý designér Leo Colovini, známý např. díky Carcassonne - Objevitelé, Clans, nebo Carolus Magnus. Cartagena se dočkala také své druhé verze od stejného autora se stejným herním principem a pouze jinou grafikou. V sérii Cartagena jsou rovněž hry od Michaela Reinecka a Rüdigera Dorna, které s úpravou pravidel sledují další osudy pirátů.

Autor: husak

Další názvy této společenské hry

  Vybíráme z Bazaru

  IQ Landia
  Akt. cena: 500 Kč
  Končí za: 1 den

  Velké herní akce

  Kalendář všech akcí >>

  Offcanvas