nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Carcassonne: Objevitelé

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
999 Games
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Klaus-Jürgen Wrede
Leo Colovini
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

"Země na obzoru!"

Poté co meepleové obsadili město Carcassonne a jeho okolí, vydávájí se dál a dál objevovat nové země, hory, i moře.

Dílky krajin obsahují tedy zmíněné tři typy terénu, navíc na nich najdeme města a přístavy. Na rozdíl od předchozích vydání Carcassonne, je zde kladen důraz na zmenšení vlivu náhody, proto si hráč ze zásoby vždy bere o jeden dílek navíc a před položením dílku se vždy rozhoduje mezi dvěma dílky. 

Klasický Carcassonne mechanismus pokládání dílků, figurek, uzavírání krajinných celků a bodování dle umístěných figurek je zde trochu pozměněn. Nenajdeme zde boje o převahu; body získávají všichni majitelé příslušných figurek (stále platí zákaz umisťování figurek na území, kde se již nachází figurka protivníkova). Další odlišností je bodování: bodování není automatické, ale "oznamovací". Chce-li hráč zpět některou ze svých figurek, oznámí vyhodnocení území, na kterém se tato nachází, a obdrží příslušný počet bodů. Tím ale hráčův tah končí - pokud "boduje", nemůže nasadit do hry novou figurku! Výhoda spočívá v tom, že hráč takto může "obodovat" i neuzavřená území a obdržet tak alepoň část bodů.

I povolání meeplů zde najdeme trochu odlišná. Umístí-li hráč figurku na moře, stává se tato námořníkem. Námořník na uzavřeném moři (či jezeře) přináší majiteli bod za každý dílek moře a bod za každý přístav. Pokud je plocha moře neuzavřená, získá majitel námořníka pouze body za přístavy.

Umístí-li hráč figurku na louku, stává se tato průzkumníkem. Je-li louka uzavřená, přinese majiteli průzkumník dva body za každý dílek; neuzavřená louka pak přináší zisk pouze jednoho bodu za dílek.

Figurka umístěná do hor se stává lapkou. Uzavřené hory s řádícím lapkou přináší majiteli dva body za každé město na horách i za každé město na každé louce, která s těmito horami sousedí. Z toho vyplývá, že i uzavřené hory mohou v průběhu hru zvyšovat svoji hodnotu s příbývajícími městy na okolních loukách. Neuzavřené hory přinášejí opět pouze poloviční zisk (jeden bod za město).

Hra končí v okamžiku vyčerpání dílků s krajinami. Zbylé figurky na herním plánu majitelům už majitelům  žádné body nepřinesou. Vítězí hráč s nejvíce body.

Autor: PJ

Další názvy této společenské hry

  • Carcassonne: Neues Land
  • Carcassonne: The Discovery

Vybíráme z aukcí

Epic - Ultimate Card Pack
Epic - Ultimate Card Pack
Akt. cena: 60 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>