Cable Car - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: dopravní
Čeština: není
Vydavatelé: Queen Games
Autoři: Dirk Henn
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Já ti byl tramvaják, jezdil jsem stylem brzda-proud, 
   uměl jsem tramvaj našlápnout, 
      po ránu stírával jsem rosu z trolejí, 
         nepáchl po benzínu, po petroleji... 

K San Francisku patří unikátní tramvaje Cable Cars stejně neodmyslitelně jako slavný most Golden Gate. Staly se také námětem k remaku hry Metro (1997, Dirk Henn). Cable Cars se dá hrát ve dvou variantách - základní a rozšířené:

  • Základní verze je prakticky identická se hrou Metro. Hráči zastupují jednu z dopravních společností budující a provozující cable cars. Ve svých tazích postupně přidávají na slepou mapu San Franciska dílky s kolejišti tramvají. Pokud kolejemi propojí svojí začáteční stanici a konečnou stanici, obdrží po jednom bodu za každý dílek, kterým tramvaj do konečné stanice "projela" (pokud projede týmž dílkem dvakrát, obdrží hráč dva body). Pokud hráč propojí kolejištěm základní stanici a "elektrárnu" uprostřed města, body se zdvojnásobují. Hra končí v okamžiku, kdy byly propojeny všechny stanice a/nebo již není možné přikládat žádné další dílky. Vítězí hráč s největším počtem vítězných bodů.

  • Rozšířená verze (s podtitulem Cable Car Company) v této variantě hráči sami žádnou společnost nezastupují, ale stávají se akcionáři osmi dopravních společností. Do hry vstupují akcie jednotlivých společností. Akcie uvádějí procentuální podíl v dané dopravní společnosti. Na začátku se utvoří čtyři dobírací balíčky akcií s podíly: 10%, 20%, 30% a 40%. V každém balíčku jsou zastoupeny v náhodném pořadí akcie všech společností. Každý hráč si na začátku lízne z každého balíčku jednu akcii. Akcie hráči drží tajně. Během svého tahu si hráč může jednu akcii vyměnit za jinou se stejným procentuálním podílem. Zbytek hry zůstává stejný. Odlišné je pouze závěrečné bodování: nejprve se podle dosažených bodů určí úspěšnost jednotlivých společností. Nejúspěšnější společnost získá osm akcionářských bodů, druhá nejúspěšnější sedm, atd. Hráči určí počet svých vítězných bodů vynásobením hodnoty svých akcií s akcionářskými body dané společnosti (např. "žlutá" společnost má sedm bodů a hráč má 30% podíl - získává 7×3=21 bodů).

A pokud vás zajímá, proč se slavným tramvajím říká Cable Cars a proč mají tři koleje, se dočtete třeba zde.

Autor: PJ

Vybíráme z Bazaru

Nemesis Lockdown + stretch goals (Kickstarter)
Nemesis Lockdown + stretch goals (Kickstarter)
Akt. cena: 4321 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas