Battlestar Galactica: The Board Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 293x (Seznam vlastníků)

Battlestar Galactica: The Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická, intriky
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Giochix.it
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotaz k pravidlům

Právě jsem hru rozbalil a začal se seznamovat s pravidly. jedna věc mi však není jasná. Může postava požít svoji kartu dovedností v kole jiného hráče, třeba jako podporu útoku na cylonský raider př. Evasive maneuvers)? Karta, která nemá položku action.
27.4.2009 20:37:37

quorum
No ono to kombo stejne fungovalo jen v malo hracich .. ve vice lidech, nez to nalize, tak je konec :)

19.10.2009 18:24:33

macko

karta krizi plus odhaleny cylon
mam jeden velmi slabo dorieseny problem. Mali sme prezidenta, clovek, sympatizant bol odhaleny cylon. Ako taky tahal dve karty krizi a jednu vyberal. Velmi casto bolo na vybratej karte napisane, ze vybera prezident z moznosti. Poviem priklad, na karte bolo napriklad napisane -2 food alebo prezident zahodi 2 skill karty a current player 3. Ak prezident rozhodne vyhodnotit druhy bod, tak musi odhaleny cylon (lebo je current player) zahodit 3 skill karty? Okrem toho, ak dotycny cylon nemoze zahodit 3 karty, lebo ich tolko nema, karta sa aj tak vyhodnoti, alebo prezident si musi vybrat prvu moznost? V podstate na tomto sme ako ludia prehrali hru, ked cylon odmietal pripadne ani nemohol zahadzovat karty a tak bol prezident nuteni vzdy zvolit tu horsiu moznost. Na zaciatku tejto diskusie ste to zacali riesit ale vysledok zostal skryty :)

5.1.2010 01:35:52

macko
osobně bych se řídil zdravým rozumem kombinovaným s pravidly, kde jsme se dočetl že Odhalený Cylon nemůže být zasažen efektem karet krize. Takže v tomto případě, podle mě pokud prezident rozhodne, že odhodí karty on a aktivní hráč, odhodí karty pouze prezident, aktivní hráč je cylon a ten karty odhazovat nemusí.

5.1.2010 07:15:55

macko

lumirius
suhlasim, ale nechapem, ako moze byt karta vyhodnotena, pokial nie su splnene vsetky podmienky, ktore su na karte napisane, a to bud ze na cylonov efekt kariet neplati a tak current player proste nezahodi 3 karty, ale aj napriklad, ze prezident musi zahodit dve karty, ale prezident 2 karty nema, nema ani jednu, potom nezahodi ziadnu kartu a aj tak je karta vybavena? Pretoze mne sedliacky rozum hovori, ze pokial nie som schopny splnit vsetky podmienky na karte, tak si musim vybrat tu druhu moznost, kde to splnit mozem.

5.1.2010 11:25:42

to macko
Moc nad tím přemýšlíš. U všech her to tak bývá, že když musíš odhodit určitý počet karet a nemáš je, tak prostě odhodíš kolik to jde. Naopak u toho prezidenta je to výhodné, že si zvolí variantu, která ho poškodí nejméně. Vždycky je třeba přemýšlet ve smyslu příběhu hry a ten je, že prezident volí mezi dvěma rozhodnutími a volí to, které mu přinese největší užitek a nejméně poškození.

5.1.2010 11:33:11

... ještě k volbě mezi dvěma možnostmi
U základní hry se to už nepamatuju ale teď, jak jsem dělal překlady karet pro rozšíření Pegasus, tak pokud některou volbu nesmíš zvolit, protože nejsou splněny nějaké podmínky, tak je to na kartě explicitně uvedeno. Je tam napsáno něco ve smyslu "nelze zvolit pokud ...".

5.1.2010 12:11:00

macko

Mecenáš trolíků

nedostatok lodi
dakujem za odpovede.

Vyskytol sa dalsi zaujimavy problem. Ludia mali uz odskakanych vzdialenost 8 a tak stacil jeden skok a vyhrali by. Posledny skok vsak bol plny zvratov a ludia prisli o vela civilnych lodi. V podstate zostala posledna. (jedna bola este neznicena umiestnena na planiku) A ludia mali populaciu na 1. Prisla karta ktora umiestnuje basestary a dalsie lode ci uz ludske alebo cylonske. Civilna lod sa mala umiestnit na tri miesta. Na jednom z tych troch miest boli cylonske lode (rider) a lod bola len jedna. Vznikla dost dlha diskusia podla coho sa vybera, kam sa lod umiestni. Ak by sa lod umiestnila na cylonske lode, tak tam bola nechranena a cylonske lode sa nasledne okamzite aktivovali, takze by ju znicili a cyloni by urcite vyhrali. (prazdne civilne lode uz boli znicene) Ludia tam samozrejme tu lod odmietli umiestnit a tak ju postavili na prazdne miesto, co najdalej od ostatnych lodi. Rider-e sa sice aktivovali ale len sa posunuli o jedno miesto blizsie k lodiam. Ludia vo svojom tahu pouzili fialovu kartu na zlepsenie hodu kockou a riskli skok cez FTL, a vyhrali.

Takze otazka, podla coho sa ma umiestnit lod, ked ich je nedostatok, ked pride crisis karta prikazujuca rozlozit lode? Teraz je jedno ci sa jedna o civilian ship, viper alebo rider. Pri vsetkych sa moze stat podobna situacia aku som popisal vyssie.

2.3.2010 13:31:28

to macko
Na to je v pravidlech přesně pamatováno. Nevím na které straně, protože teď pravidla nemám u sebe, ale je tam přímo řečeno, že pokud se mají rozmístit lodě a není jich dostatek k dispozici(ať už raidery, heavy raidery, vipery nebo civilní lodě), tak o tom kam je umístit rozhoduje hráč, který je na tahu. Takže ve vašem případě pokud rozmístění vyvolal hráč za cylony, tak by asi lidé prohráli, protože by samozřejmě umístil civilní loď tak, aby ji cyloni mohli co nejlépe zničit. Pokud by to byl "lidský hráč", tak by tomu bylo přesně naopak.

2.3.2010 14:18:00

macko

Mecenáš trolíků

to kren
mas pravdu, to som tam cital a pritom som si to vobec neuvedomil. V nasom pripade sli cyloni za sebou a myslim, ze tu kartu vytiahol prvy hrac iduci po cylonoch, takze asi ludia spravne vyhrali. :)

Dakujem za odpoved. :)

2.3.2010 20:28:57

Prezident a Admirál
Mám krátký dotaz. Může být 1 postava současně prezidentem i admirálem? V pravidlech to nemůžu najít, ale přijde mi, že ta situace nastat může např. při hře tří hráčů: 1. hráč - W. Adama 2. Kara "Starbuck" Trace a 3. hráč odhalený Cylon.

15.6.2010 13:56:33

to Parxel
Ano může. A obzvlášť když je to neodhalený Cylon, tak je to obzvlášť pikantní :).

15.6.2010 14:11:08

to Parxel
... a i během hry se to může změnit. Třeba když admirál vyhlásí stanné právo a odebere prezidentovi titul :).

15.6.2010 14:28:34

kren
Dík.

15.6.2010 17:10:45

poškození FTL a aktivace oblastí
1. Můj první dotaz se týká poškození FTL. Může Galactica s poškozenou oblastí FTL provést "auto jump"?

Včera jsme totiž hráli skvělou hru BSG a nastala nám následující situace. Měli jsme poškozenou FTL oblast a měl nastat "auto jump". Vetšina mě přesvědčovala o tom, že když máme poškozenou FTL lokaci, tak FTL skok nemůžeme provést, což se zdá logické. Nicméně, my jsme poté oblast opravili a nebylo nám jasné kdy dojde ke skoku. Zda okamžitě nebo kdy vlastně.

V pravidlech se píše, že pokud je oblast poškozená tak do ní může hráč vstoupit, ale nemůžem jí použít. Já to chápu tak, že nemůžeme udělat předčasný skok. Nicméně to nic neříká o automatickém skoku. Osobně si myslím, že rozbití FTL lokace automatický skok neznemožňuje, i když logický se mi zdá opak.

Jenže pak nastává situace, kterou jsem již zmínil, kdy vlastně BSG skočí? Jak to vidíte vy?

2. A ještě druhý dotaz. Pokud máme na mapě více oblastí, které obsahují cylonské lodě, rozhoduje o aktivaci aktivní hráč. Týká se to rozhodování pořadí v jakém se aktivují oblasti obsahující cylonské lodě? Pravidla mi v tomhle směru přijdou dojsmyslná.

Řešili jsme následující situaci. Měli jsme dvě sousední oblasti. V jedné byla 1 civilní loď a 2 rideři, jinak nidke nic. V druhé bylo 7 riderů. Pokdu by rozhodoval aktivní hráč, tak to chápu tak, že mohli nastat dvě odlišné situace:

a) Nejprve se aktivovala oblast s civilní lodí. 1 rider jí zničil a druhý vystřelil na BSG. Pak se aktivovala oblast, která obsahovala 7 riderů a 7 krát vystřelila na BSG.
Souhrn: 1 zničená civilní loď a 8 výstřelů na BSG.

b) Aktivuje se první oblast, která obsahuje 7 riderů. Ty se přesunou do oblasti s civilní lodí. Poté se aktivuje oblast s civilní lodí, která obsahuje 9 riderů, ale akci mohou provést pouze dva, ostatní se již posunuli. Jeden zničí civilní loď a druhý vystřelí na BSG.
Souhrn: 1 zničená civilní loď, 1 výstřel na BSG

Chápu danou situaci správně?

26.6.2010 10:43:33

Larmec

Galactica provádí Auto Jump i s poškozenou FTL lokací; je to myslím i v oficiálních errata.

Co se druhého dotazu týče - pokud se aktivují lodě daného typu ve více oblastech, vybírá si pořádí aktivní hráč. S tím, že vždy aktivuje "všechny" lodě v dané oblasti, než přistoupí k další.

26.6.2010 11:12:44

útok cylonů
Mám krátký dotaz. Nějak mi vypadlo co děje v situaci, když si vytáhnu kartu krize "útok cylonů" a na hracím plánu už mám 2 basestar. Hledal jsem to v pravidlech, ale nějak ne a ne to najít.

20.7.2010 14:38:48

útok cylonů

My to hrajeme tak, že k tomu, co je na desce, přidáváme další. Pokud nestačí, aktivní hráč rozhodne, kam se přidá to, co je k dispozici. A když není k dispozici vůbec nic, nepřidáváme nic.

Akorát to taky můžeme hrát blbě, že jo. Ráda si přečtu názory jiných a případně odkazy na nějaké oficiální stanovisko:-)

20.7.2010 14:50:33

Sodovka
Právě o tuhle situaci mi jde. Na desce jsou 2 basestar, takže další nepřidáváme, ale pak je tam několik civilních lodí a riderů a nevím co s nima. Zatím jsem to obešel tím, že jsme kartu útoku jednoduše odhodili a táhly jinou kartu krize. Zajímalo by mne jak je to správně.

20.7.2010 14:53:13

tak jsem našla toto - AJ pravidla
snad to teda hrajeme správně:


Component Limitations

Whenever a deck of cards runs out, the current player
shuffles the appropriate discard pile to form a new deck. This
includes Skill Cards, Quorum Cards, Crisis Cards, Super Crisis
Cards, and Destination Cards.

Tokens and plastic ships are limited to the quantity provided,
and can run out during the game. The current player always
decides the order in which a component type is placed, and if
there are not enough, he decides which ones are not placed.

Example: A Cylon attack Crisis Card is drawn that requires
two basestars to be placed on the game board. There is
already one basestar on the game board, so there is only one
more that can be placed. The current player decides which of
the two basestars listed on the Cylon attack card to place on
the game board.

20.7.2010 15:06:22

to Parxel
Odhodit kartu krize útoku Cylonů jestliže už kolem Galacticy krouží obě basestar je naprosto nesprávné, protože každá karta krize útoku má svá specifika a přidává ke stávající krizi další podmínky. Takže pokud existují komponenty, tak se normálně podle karty přidávají k už rozmístěným kolem galacticy a pokud komponenty dojdou (vipery, raidery, heavy raidery, basestar, civilní lodě), tak aktuální hráč rozhoduje o tom kde se chybějící komponenty neumístí, respektive kam se umístí zbývající, kterých je méně než požaduje karta.

20.7.2010 15:57:16

kren
Ok, dík. Myslel jsem si, že to hrajem špatně.

20.7.2010 20:49:02

2 dotazy
Narazili jsme při hraní na takové "maličkosti", které nikde nemůžu najít, tak jestli mi to někdo poradí, budu moc rád.
1. Může Boomer použít svoji schopnost na super krizi? (ja si myslim ze ne)
2. Kdyz Starbuck začíná ve Viperu ma 2 akce, místo 1. Za pohyb se hne na Colonial 1, udělá akci a pak má ještě jednu, kterou nemůže už nijak využít. Může se za tu akci hýbnout na Galacticu?
Předem díky za odpovědi

17.8.2010 09:04:37

klicasso
1. Rozhodně NE
2. A tady take NE. Využívat akci k pohybu jde jen ve viperu. Ale může akci využít například zahráním Executive order.

17.8.2010 09:25:10

to Born
Díky moc. On byl problém, že jsem fakt na ruce nic neměl a stál jsem na Administraci, kterou jsem změnil prezidenta o tu akci předtim:-)
Ted me napadá další otázka: Může Starbuck začínající ve Viper udělat pohyb, zaútočiř na nějakou loď a za druhou akci se přesunout na Galacticu nebo Colonial 1?

17.8.2010 10:21:07

klicasso
Tak tady tě taky zklamu. Ve viperu můžeš sice místo akce udělat pohyb, ALE tento pohyb probíhá jako aktivace vipera. A aktivací vipera se v tomhle případě rozumí buď pohyb samotného vipera, tj. po vesmírných sektorech, nebo útok. Takže přesunout se na Galacticu ne, ale stáhnout se třeba do jiného sektoru ano.

Přemístit se z viperu na galacticu lze pouze ve fázi pohybu, případně pokud ti někdo dá Executive order, tak tam můžeš pohyb (na galacticu) vykonat také.
Ale samozřejmě by někdo mohl oponovat, vykládat pravidla lze různě. Toto je jen moje logická dedukce z pravidel a tak to prostě hrajeme.

17.8.2010 15:55:48

Vybíráme z Bazaru

The Dwarves EN
The Dwarves EN
Akt. cena: 398 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas