Atentát na Hitlera

xxxxxxxxoo hodnoceno 117x (Seznam vlastníků)

Atentát na Hitlera - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Game Salute
Ludonova
Starling Games
Autoři: Philip duBarry
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vydání v CZ

Zdravím,

Neví někdo jestli se tahle hra plánuje vydat v CZ s lokalizací?? :)
25.7.2018 21:42:56

PJ
Právě, že v poslední větě jsi to přesně vystihl.

28.3.2021 17:33:44

PJ
Myslím, že si trochu nepochopil ako to bolo myslené. A neber si to osobne. Ako si sám spomenul, boli aj horšie zrúdy ako Hitler. Hra si určite svoju cieľovú skupinu nájde. Mne ten názov nevadí a na hru sa teším.
Na druhej strane si myslím, že väčšina ľudí si spája hranie hier s príjemnými emóciami. Už len prítomnosť Hitlera v hre, myšlienky na neho a to čo sa s ním spája nemusí byť niektorým ľuďom príjemné. Možno im to zabráni siahnuť po inak dobrej hre.
Takže by som nepovedal, že je to nezmyselná debata. Takže za mňa, názov aj hra ok, ale chápem, že to v niekom vyvolá nepríjemné pocity a bude muHitler v názve hry vadiť.

28.3.2021 21:30:30

Hitler
Ono se to bude jmenovat "Atentát na Hitlera", ne? Myslím, že dost lidí se bude na možnost zkusit si zabít Hitlera těšit, a umím si představit radost, když se to povede... A ten, koho pouhé slovo "Hitler" naplňuje takovými pocity, že po hře nesáhne, by asi stejně hru s tematikou 2. světové války nehrál (obecně).

28.3.2021 21:37:55

gwendoneth
Tak v tom máš asi naprostou pravdu.
Ale zase už se těším na Eyrona v Dobrém ránu s touto hrou :+).

28.3.2021 22:03:02

taky nejásám...
A to už je definitivní - ten název?

Popravdě mi taky přijde odrazující.
Ne že bych hry o 2.sv. apriori odmítala nebo měla z "Hitlera" nějaké "pocity", jen mi ta doslovnost přijde taková nějaká suchopárná.
Si tak říkám, že třeba kdyby se "Watergate" jmenovalo "Rezignace Nixona", nejspíš by mě taky nelákalo. Ani nevím proč - Nixon ve mně nevzbuzuje tuplem žádné pocity, těmi to není.
Nebo kdyby se "This War of Mine" jmenovalo "Utrpení civilistů v Sarajevu", asi by mě to taky moc netankovalo.
Ono nejde jen o tu výstižnost, ale jestli to nějak nabudí. A třeba mně to "Atentát na Hitlera" přijde jen jako těžká nuda...

28.3.2021 22:58:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Ew

Nazov
Za mňa super a na druhú stranu mne je v podstate fuk ako sa hrá volá :D hlavne že je v CZ a je dobrá. Skôr mám problém že ich už nemám pomaly kam dávať a už nieje ani miesto na regál ... Takže mal by som pouvažovať o väčšom byte :D a nie, predávať staré hry nebudem :D

28.3.2021 23:25:59

název
Teda že bude někoho "pobuřovat" název hry Atentát na Hitlera, ve které jde o atentát na Hitlera (překvapivě), to se teda divim :)

Název zcela jasně vystihuje o co jde, Black orchestra by znal možná jen historik, takže za mě název zvolili REXíci určitě dobře.

A i kdyby to v někom budilo špatné emoce, ať klidně budí, na takovýhle věci by se určitě nemělo zapomínat a naopak spíš připomínat ... a hlavně se z nich poučit.

V Labyrinthu v USA byl prej problém s tim hrát za teroristy (to i chápu) ... ve Studené válce asi taky každej nebude chtít hrát za Sovětský svaz ... ale je to prostě součást historie, tak proč před tim zavírat oči

28.3.2021 23:26:47

.
Vidím to podobně jako zacinajici - ten název je takový obyčejný (i když chápu, že kluci určitě nad výběrem strávili hodně času).

Black Orchestra (nebo jakékoli lokalizované varianty tohoto názvu) možná nechytí pozornost hráčů na první dobrou (resp. někomu nebude rovnou jasné, o čem to má být), ale zase bych bez té hry neznal tenhle pojem vůbec a je škoda, že se to pro část hráčů takhle "ztratí v překladu".

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

29.3.2021 00:32:28

Název
Atentát na Hitlera je podle mě v pohodě název. Je to jednoduchý a výstižný. Rozhodně lepší něž kdyby se hra jmenovala Černá kapela. On už ten název Black Orchestra je překlad původního německého názvu Die Schwarze Kapelle. A jen tak pro zajímavost - samotný název Die Schwarze Kapelle si nezvolili sami spiklenci, ale označovali je tak jednotky SiPo (Sicherheitspolizei - složené ze členů Gestapa a Kriminální policie) které stíhali mimo jiné politické odpůrce režimu.

Takže si myslím, že pro každého kdo nezná historický kontext je název "Atentát na Hitlera" jednoduše pochopitelný. Navíc hra obsahuje nacistickou symboliku a karty s fotografiemi Hitlera a dalších nacistických pohlavárů, takže pokud má někdo problém už jen se slovem Hitler tak by ji asi hrát neměl.


-Kew:
Je fakt, že termín "Black Orchestra" se vyskytuje jen v názvu a překladem zanikne. Což bude trochu problém pro ty hráče co si budou chtít dohledávat historický kontext. Historické informace jsou ve hře dost osekané. Na druhou stranu v Čechách vyšli dvě knihy s názvem Atentáty na Hitlera které toto téma popisují celkem podrobně.

29.3.2021 01:10:33

název=reklama
Já hlavně z toho původního názvu měla pocit, že ta hra nebude tak jako "na první dobrou", ale něco trochu "zapeklitého".
Právě pro to nevšední (!!!) označení.
Ten primitivní český název mi evokuje herní zážitek na úrovni Fantoma. Čili sice nic špatného, ale něco ne moc sofistikovaného a vcelku provařeného.

Ale věřím, že i když název funguje dost reklamně, tak že úplně rozhodující není. Dobrou hru určitě nezabije a ze špatné hry dobrou neudělá.
Tady může pro leckoho být problematická i ta explicitní grafika - která třeba mně se líbí opravdu moc.
Takže jsem jsem zvědavá dál - název sem název tam...

29.3.2021 01:14:36

:)
Atentát na Hitlera je název, který je schopný hru prodat těm, kteří neví o jakou hru se jedná. Černá kapela dává smysl podobně jako black orchestra, nikomu to nic neřekne. Drze bych to nazval "Operace Valkýra" Je to sice úplně mimo, ale každý by věděl o co jde.

29.3.2021 01:23:34

czechImenhotep
A k tomu fotku Toma Cruise na krabici :D
To by se prodávalo samo!

29.3.2021 01:46:28

czechImenhotep

To si nejsem jistá, jestli u deskovek to funguje zrovna takhle, že název musí česky vystihovat hru od A do Z, jinak má hra smolíka...
Běžně a úspěšně se prodávají i hry s původními nebo abstraktními názvy.

29.3.2021 02:06:23

czechImenhotep

To si nejsem jistá, jestli u deskovek to funguje zrovna takhle, že název musí česky vystihovat hru od A do Z, jinak má hra smolíka...
Běžně a úspěšně se prodávají i hry s původními nebo abstraktními názvy.

29.3.2021 02:06:26

Ještě jednou k názvu
Věřte tomu, že nad názvem se spekulovalo poměrně dost. Ale jak už bylo řečeno "Černá kapela" je známá pouze WW2 odborníkům a nadšencům do historie. Já bych si byl takový název představit uměl, ale argument, že je to takto prodejně zcela nečitelné je, myslím si, naprosto pádný.

Mám dojem, že v jeden okamžik padl i návrh jen na jednoslovný "Atentát", ale to by asi zaprvé mohlo vyznít všelijak (atentáty se páchaly i na historicky kladné osobnosti) ... a i kdybychom to vztáhli na WW2, mnoho lidí by si možná vzpomenulo spíš na Heydricha (viz např. stejnojmenný Sequensův film).

Srovnání s Watergate nebo This War of Mine imho není na místě. TWOM je jednoduše adaptace videohry, proto měnit název by asi nedávalo smysl. Navíc má má vyprávět úplně jiný, fiktivní příběh a nejde u ní tolik o to, že má podtext z obléhání Sarajeva. Watergate na tom btw samozřejmě může být podobně jako Black Orchestra (kdo se nezajímá o americkou politiku, taky nemusí tušit), ale přesto si myslím, že je to od Lišky to nejvýstižnější, co mohli užít.

A proč ne Operace Valkýra? I ten návrh byl, ale protiargument byl prostý: hra Black Orchestra se odehrává v 7 "obdobích" táhnoucích se již od roku 1936 do konce války. Pokusů o atentát na Hitlera bylo mimochodem povícero a ten Stauffenbergův pokus z července 1944 (Operace Valkýra navíc nebylo ani codename toho samotného plánu atentátu, nýbrž něčeho jiného) je zkrátka jen jeden z nich, třebaže nejznámější - v širší veřejnosti podle mě i nemalým přispěním toho filmu s Tomem Cruisem.

Myslím si proto, že název Operace Valkýra by byl zavádějící, resp. už vidím, že by se vyrojila řada armchair historiků, kteří by to mohli kritizovat. Nehledě teda na to, že ani Operaci Valkýra nezná každý.

Tak, jak to dopadlo, si hra čistě dle mého názoru zachovává jasné vyznění a i jakous takous historicitu. A nezapomeňte, je to hra. S jakkoliv vážným a zamyšleníhodným tématem ("co by kdyby"). Pokud by někoho snad měla pohoršit, pak by se přece totéž dalo říct o stozích knih či dokumentárních pořadů, ale nic z toho jistě nemá za cíl Adolfa Hitlera oslavovat, právě naopak.

29.3.2021 02:07:00 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Když to tady tak čtu...
... nezbývá mi než zopakovat "zbytečná debata".
REXům držím palce!

29.3.2021 08:49:12

Zbytečnost
Přesně tak. Zbytečná debata. Když jdeme hrát Black Orchestru, tak stejně kámošům musím říct, že jdeme hrát atentát na Hitlera. Když bych řekl, že jdeme hrát Black Orchestru nebo Černou kapelu, tak by zapomněli, co že se vlastně hraje. Musel bych opět říct, že budeme páchat atentát na Ádu.

29.3.2021 09:16:56

.
Já jsem jen rád, že tohle je očividně (podle komentářů) jediná zbytečná debata na ZH a všechny ostatní mají nezměrnou přidanou hodnotu :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

29.3.2021 09:28:39

PJ

Kew
Nikdo z nás tu nepsal, že je to jediná zbytečná debata a že ostatní mají nadměrnou hodnotu. Na to jsi přišel jak?

29.3.2021 09:56:20

....

Mňa skôr zaujíma cena, komponenty,úroveň prekladu a kedy bude dostupná v obchodoch.Co bude napísané na krabici, hru moc neovplyvní.

29.3.2021 10:50:11

PJ
Že jsem si u žádné jiné podobného komentáře nevšiml :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

29.3.2021 11:17:30

Nazev

Přidávám se, název je těžká nuda. Podle mě by byl podtitul lepší varianta. Ale co, narozdíl od grafiky, mě název hry neodradí. Kooperacka s tématem atentátu na hitlera se ke mě do poličky určitě bude hodit, ať se jmenuje jak chce...

29.3.2021 12:49:55

Kew
To, že je to zbytečné, je samozřejmě subjektivní hodnocení.
Já napsal, že je to zbytečné, protože hru hraji a měl jsem potřebu se k tomu vyjádřit.
Nevyjadřuji se k tomu, k čemu nemám blízko.
Pro mě je to zbytečná a plytká debata.
Nic to nemění na tom, že kdokoli může zbytečně (podle mě) diskutovat ;)

29.3.2021 15:51:12

Název
Ono mi nešlo ani tak o to, jestli je Hitler v názvu nějak pobuřující - konečně v televizi taky o něm běží spousta dokumentů. Spíš šlo o to, jestli by nebylo lepší v názvu nechat Černou kapelu s nějakým podtitulem - Hitler musí zemřít nebo klidně i Atentát na Hitlera. Prostě aby se originální název úplně nevytratil.

29.3.2021 17:18:59

miragent
Jasně. Mi jen šlo o to, že - stejně jako tahle debata - ani spousta jiných tady na ZH nejspíš nic nevyřeší. Navíc je tato vedená v (myslím) konstruktivním a slušném duchu, což dnes taky není úplně obvyklé :) Tak mi přišlo hloupé ji takhle degradovat.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

29.3.2021 18:53:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

V hlavní roli - jako nové, nesehnatelné!
V hlavní roli - jako nové, nesehnatelné!
Akt. cena: 299 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas