Ad Astra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická, budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Nexus
Autoři: Bruno Faidutti
Serge Laget
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Včera jsme hráli první dvě hry ve 4 hráčích a moc se mi to líbí. Čekal jsem od toho takové vytuněné Osadníky a můj dojem se nejen potvrdil, ale mé očekávání bylo i překonáno. Svižná hra snadná na vysvětlení a pochopení a zároveň vyžadující přemýšlení a flexibilitu. Ideální pro ty, co mají rádi Osadníky a zároveň je na nich štve ta závislost na kostkách. Čekal jsme menší náročnost na mozek, ale hle, ono se u toho musí přemýšlet pořád! Pro mě rozhodně největší (příjemné) překvapení roku.
1.10.2009 09:16:20

Asymetrie
Je to celkem škoda, že ty rasy neodlišili více, ale stejně jsem na tu hru zvědavý. Snad se někdo z Korunky odhodlá si ji pořídit. Snad mě veliký Cauly vyslyší! :-)

4.10.2009 22:54:54

Sydo
Jo, tu Dunu jsem videl, sel bych hned, ale uz sem tu klukum slibil prave Ad Astru;) Nekdy bych se ale pridal;)

5.10.2009 13:07:47

aneken
naštěstí se ozval Podoklopcik, takže Duna bude :) The Spice must flow!

5.10.2009 13:17:01

Astra
Tak dnes jsme hrali Astru v kolegiu hodne zkusenych matadoru a posledni kolo bylo obzvlaste vypecene, nekolik bodovani po sobe prineslo obrovskou porci bodu. Bohuzel se projevil Kingmaker efekt, hrac bodove vzadu si mohl volbou akce, ktera jemu samemu neprospela, vybrat viteze, coz take ucinil a posunul na prvni misto hracde do te doby druheho... Borci se trochu pozastavili nad poctem komponentu vzhledem k cene, s cimz maji asi pravdu, vzhledem k tomu, co v krabici je, to mohlo byt o neco levnejsi...

6.10.2009 01:28:57

To aneken
A to mi říkáš teď, když už jsem si ji od tebe objednal? :-@
Tak doufám, že ji co nejdřív pošlete, abych mohl nad výdělkem splakat sám... ;)

6.10.2009 09:30:39

Vlad
Ona ta hra sama o sobe je dobra, jen proste pomer cena/komponenty neni zrovna ideal, cekal bych to o trochu levnejsi, no;)

6.10.2009 10:37:14

Líbí se mi moc
Tak jsem si ji včera v Korunce konečně zahrál. Líbí se mi moc a vzhledem k tomu, že tam nejsou náročná pravidla, že je to podobné osadníkům, ale myslím o hodně lepší, vzhledem k volbě akcí vlastních a volbě ostatních a vzhledem ke složení hráčů se kterýma většinou hraju a vzhledem k tomu, že tam nejsou až zas tak zobrazené příšery, které má žena nemusí uvažuju o tom, že si hru pořídím.

Jediné mínus (kromě ceny) vidím v tom, že to bohužel není pro dva hráče.

Pak mám ještě připomínku, jak tady Aneken někde říkal, že v 5 hráčích už je to chaos, tak si to nemyslím, protože právě v 5 jsme to hráli a bylo to fajn.

Hrál jsem to s mým synkem poprvé a můj 11-ti letý synátor, který se do hry vetřel na poslední chvíli, že si to taky zahraje dal na zadek asi o 30 bodů všem ostatním zkušeným hráčům z Korunky :).

14.1.2010 11:06:20

ad Křen
Já bych doplnil ještě Křena v další nevýhodě, která se mi opravdu celkem nelíbí. Hodně těžko se na mapě orientuje, kdo co má a kolik těží surovin. Není to na první pohled vidět, protože všichni jsou rozlezlí po celé galaxii, takže při produkci je třeba důkladně zkoumat, co všechno vlastně mám.
V pěti hráčích to chaos ani moc nebyl, ale řekl bych, že ve čtyřech to bylo lepší. V pěti se někteří hráči dobře nahrabají z akcí ostatních, ve čtyřech to nebylo tak znát. V pěti se taky stává častěji, že člověk nenajde tu planetu, kterou hledá, protože mu ji ostatní vyfouknou. Je tím pádem třeba hrát trochu jinak, více obchodovat a podobné zhůvěřilosti, co jsem vůbec ve čtyřech hráčích nedělal :-)
Další věc, na kterou narazil jeden vesmírný taktik právě ve včerejší hře (a v podstatě jsme na to narazili i v první hře), je celkem vysoká unforgiveness hry. Když na začátku uděláte chybu, tak se z ní vyhrabete jen hodně těžko (špatně zvolená planeta a následný nedostatek důležitých surovin jako je jídlo nebo voda). Každopádně tenhle efekt se po pár rozkoukávacích hrách snad zlehčí, když už lidi budou vědět, co je důležité.

14.1.2010 12:24:35

Kadaver
to máš pravdu, že pokud někdo na začátku uteče, těžko se pak dohání. obzvlášť jakmile někdo začne příliš terraformovat, musí se rychle dohnat.

14.1.2010 12:32:48

Kren
Toz si to zkus ve trech nebo ve ctyrech a budes mit daleko vetsi sanci predvidat, kdo co bude hrat a podle toho taky to, co budes hrat ty. V peti jsi strzen do viru karet ostatnich hracu a tvoje moznosti jsou daleko omezenejsi... Hrat se to ale samozrejme da;)

14.1.2010 12:54:22

to Aneken
Tož možná že jo, ale i tak v těch pěti a na to že jsem to hrál poprvé jsem se celkem chytal. Byl bych druhý, kdyby mne jeden nejmenovaný lotr nepředběhl díky té prokleté aliení kartě s 10 body. Ale jako rodinný tým jsme zvítězili na celé čáře. nevím ale nějak se mi v poslední době nedaří vyhrávat nad tím mým malým špuntem.
No ale je fakt, že bych si to rád zahrál i v menším počtu, abych toprubnul. Škoda, že to tolik stojí, jinak bys měl už objednávku :).

14.1.2010 12:59:20

ad Aliení karta
... jo a abych to uvedl na pravou míru, tak tu aliení kartu neměl můj synátor, ten byl o těch 30 bodů vpředu i bez alienů, protože neumí anglicky, tak ani nechtěl na těch alieních planetách přistávat :).

14.1.2010 13:01:21

Více Alieních karet
Už jsme se o tom bavili v korunce, že ta 10 bodová alienní karta je dost silná a že bychom ji ze hry vyhodili. při té příležitosti mne včera večer napadlo, že by se k téhle hře dalo udělat podstatně víc Alieních karet a že by se mohly vždycky pro každou hru náhodně vybrat z většího souboru. Myslím, že je tam široké pole působnosti pro tvořivost a mohlo by se do toho šmrncnout i trošku útočného škodění - samozřejmě, že vyváženě.

14.1.2010 13:12:18

kren
Ona ta karta s deseti body je volitelná, stejně jako ještě jedna, na kterou si teď nevzpomenu, je to něco s automatickou výhrou při dosažení určitého počtu bodů. My to hrajeme taky bez nich.

14.1.2010 13:16:37

to sydo
Taky budeme hrávat bez těch dvou karet. Ta druhá karta je samozřejmě "Odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec" a způsobuje, že pokud má hráč na konci hry přesně 42 bodů, tak vyhrává :-)

14.1.2010 13:19:06

plastové cosi
Prozradí mi někdo k čemu je ta průhledná plastová dlouhá věc :) ? Napadl mě držák na karty, ale asi to nebude moc využitelné že :)

17.2.2010 23:11:09

to Beholder
Jo, to by mě taky zajímalo a taky mě napadl držák na karty, případně ještě držák, aby Ti komponenty neskákaly v krabici :-)
Každopádně použitelné mi to moc nepřijde.

17.2.2010 23:28:17

Kadaver
jo pasuje to i jako taková záklopka navrch. No čert ví k čemu to je :)

17.2.2010 23:52:45

PJ

Tajemná komponenta
Mně to přijde jasné. Je to tam proto, aby se vše v krabici pěkně "zatemovalo" a nebyla tam vůle pro neautorizované posuny během transportu. Něco podobného ostatně radili v pravidlech Smallworldu.

18.2.2010 08:17:15

Po první hře
Dlouho jsem odkládal bližší seznámení s touto hrou. Radši mám fantasy/středověk světy než sci-fi. Dali jsme dnes seznamovací hru v 5 lidech. Pár postřehů bych měl:

+ téma z tohoto prostředí mi maximálně sedlo (kolonizace planet, těžba surovin, nějaké obchodování)
+ plánování pomocí karet místo házení kostek
+ grafické zpracování neodpuzuje
+ hráči mají možnost ovlivňovat komu bodově pomůžou (respektivě komu tím uškodí)

- plánování pomocí karet (v pěti lidech trochu nepředvídatelné)
- trochu nepřehledné co se na jednotlivých planetách těží
- hráči (nejen na zadních pozicích) mají možnost ovlivňovat komu bodově pomůžou

10.6.2010 19:32:35

ad astra
Taky jsem si to na ZatroConu vyzkoušel a i když jsem ji předtím neznal, PJ výborně a rychle vysvětlil pravidla a hned se hrálo. Moc se mi to líbilo. Opravdu vytunění vesmírní osadníci...škoda jen, že není zrovna nejlevněší...

10.6.2010 21:05:04

mě se taky moc líbí
A hned jak to bude u Corfixu (doufám) k dostání, tak kupuju.

10.6.2010 21:29:28

...
Ad Astra je sice asi o něco dražší než Osadníci (ale seznam.cz mi říká, že jeden nejmenovaný obchod má Ad Astru teď za 850 Kč a Osadníky, jiný nejmenovaný obchod za 799 Kč, takže zas až tak drahá Ad Astra není ). Ale já tvrdím, že když má člověk doma Ad Astru, není už důvod vytahovat Osadníky :). A to hlavně z toho důvodu, že těžba surovin není závislá na kostkách, ale na kartách, které si hráč naplánuje. A celkově mi přijde Ad Astra jako dobrá hra, nezávisle na tom zda má/zná někdo Osadníky nebo ne.

11.6.2010 00:59:42

kren
proč čekat na corfix? Pochybuji, že bude mít lepší cenu než těch 850 Kč ;)

11.6.2010 01:02:05

cena
je fakt, že "normálně" je cena o cca. o 4 stováky vyšší(což už je fakt dost hodně), takže to bude slušná akce, ale bohužel pro mně by teď ta cena musela být ještě bez té osmičky :) Musím teď být hodný...

11.6.2010 07:01:32

Vybíráme z Bazaru

Canvas
Canvas
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas