Ad Astra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická, budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Nexus
Autoři: Bruno Faidutti
Serge Laget
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Včera jsme hráli první dvě hry ve 4 hráčích a moc se mi to líbí. Čekal jsem od toho takové vytuněné Osadníky a můj dojem se nejen potvrdil, ale mé očekávání bylo i překonáno. Svižná hra snadná na vysvětlení a pochopení a zároveň vyžadující přemýšlení a flexibilitu. Ideální pro ty, co mají rádi Osadníky a zároveň je na nich štve ta závislost na kostkách. Čekal jsme menší náročnost na mozek, ale hle, ono se u toho musí přemýšlet pořád! Pro mě rozhodně největší (příjemné) překvapení roku.
1.10.2009 09:16:20

doplnění
Vím, že je to rodinná hra, ale stejně mi tam trochu chyběla možnost bombardovat planety vedoucího hráče :) Konflikt tak holt není, ale měnit se může, takže to není sólovka. Jak říkám, prostě Osadníci bez kostek ve vesmíru :)

1.10.2009 09:28:25

Sydo
Jj, ja mam z te hry stejnej dojem:) Jinak je to ale cista eurovka, Sydo, ty nam mutantis;)

1.10.2009 10:01:43

aneken
JJ, je, ale Osadníky mám hrozně rád a tohle je prostě pecka. I euro může být dobré (a Acquire mi AT bůh asi nikdy neodpustí :)). Neříkám, že všechna eura jsou špatná, jen je těch dobrých méně :) Třeba ten Chaos In the Old World mě do teď úplně nepřesvědčil, tam mi ten euro aspekt vadí, kdežto tohle byl okamžitý hit.

1.10.2009 10:19:57

Sydo
Jo, me to zaujalo loni v Essenu, je to svizne, lehke na pochopeni, ale pritom rozhoduji hracske schopnosti, zas tak jednoduche to neni. Uz se tesim na to pondeli, kdy si to konecne zahraju zas;)

1.10.2009 10:25:41

svižné
to je, na můj vkus to trvalo moc krátce, nicméně podobně jako u WK lze délka nastavit zvýšením bodů nebo hraním na objevení všech planet. I to plánování karet je podobné jako u WK, kde Faidutti nechal pár stop (mezi jinými asi i tuhle).

1.10.2009 10:30:31

sydo
nechci moc spamovat asi je to spíše do diskuze k Chaos in the old wordl. Hrál jsem jej sice jednou, ale že bych hrál eurovku, tak to jsem si ani na vteřinu nepomyslel. V čem tam vidíš euro? V tom bodování? To je třeba i ve Warior Knights akorát místo posouvání se na bodovací stupnici body bereš.

1.10.2009 10:48:48

Beholder
Přijde mi, že tam není tolik variability. Po čase je jasné, v jakém pořadí vykládat vylepšení, třeba Nurgle má v podstatě danou pozici na ploše, strategie všech je pořád stejná, nutí tě to hrát stále stejným způsobem. Osobně mě ta hra baví, ale celkově mi přijde taková mdlá, pořád nevím, co si o tom myslet. A netuším, jestli se třeba po 15 hrách neohraje.

1.10.2009 10:54:31

Téma
Škoda že to není jiné téma a grafika. U nás by se to moc neujalo. žena nemá ráda takové ty kosmické příšery. BSG je světlá výjimka, ale to jen proto, že jsou tam jenom lidské postavy a ještě na fotografiích. Ad Astra má přesně design se kterým by mne má drahá polovička vyhodila a i mí herní přátelé ten vesmír moc nemusí.

1.10.2009 10:58:51

sydo
Hmm to je možné ty strategie asi budou takové přímočarejší a ne příliš variabilní. Hrál jsem to jen jednou a byl jsem nadšen. Kdybych odehrál za každého boha třeba 5 her nadšení by asi opadlo...

1.10.2009 10:59:30

co takhle
další kolo Chaosu? ať teda zjistíme jak moc je dobrá nebo ne?
a aneken by k tomu mohl vzít i tohle a alespon bych se zas něco naučil.

1.10.2009 11:02:41

kren
Přesně to jsem si říkal - mělo by to potenciál být skvělou rodinnou hrou, ale scifi moc rodin neosloví. Škoda, je to opravdu dobrá náhrada Osadníků.

1.10.2009 11:03:13

Sydo
Na ciste rodinnou hru je to mozna trosku narocne, prece jen mi prislo, ze sikovny hrac se tam projevi...

1.10.2009 11:12:49

rbx

paladin91
tak dnes zkus prijit do Stodulek, hraje se tu Ad Astra, viz hrani v artboxu v sekci Hledame spoluhrace.

1.10.2009 11:12:54

Paladin
Slo by, jen musim zjistit, kterej den pristi tyden budu bez zeny;)

1.10.2009 11:13:19

aneken
no já jsem bez ženy příští týden v podstatě celej tak tam něco najdi :)

1.10.2009 11:24:23

to rbx
dik, jindy využiji ,ale dneska už du na nějaký narozky.

1.10.2009 11:27:23

Strategie
Díky za první postřehy, jsem za ně velmi vděčen. Mám ale jednu otázku, která asi po jedné hře nebude jednoduše zodpověditelná. Tato hra by měla umožňovat různé strategie (slyšel jsem něco o terraformování, atd.). Jak to vidíte, nešla by tam najít nějaká zaručeně vyhrávací? Tohle nemám na spoustě eurovek rád, že když už ji člověk trochu zná, tak ji ve většině případech vyhraje.
A ještě mě teď napadla druhá otázka, trochu jednodušší. Má každá rasa nějakou speciální vlastnost, která ji odlišuje od ostatních, nebo jsou všechny stejné?

1.10.2009 20:21:55

PJ

Jé...
...mně se to zalíbilo :-) hezky tady o tom píšete. Docela mě to láká, nahrajte někdo nějaké pěkné fotky a napište recenzi. Prosím :-)

2.10.2009 07:47:20

Kadaver
Nemyslím si, že by šla udělat jen jedna strategie, např. terraformovat můžeš jen planety s jídlem a vodou, takže když ti je ostatní obsadí, máš smůlu (navíc i oni mohou terraformovat a zabránit tak monopolu jednoho hráče). Navíc planety se objevují postupně a částečně náhodně (záleží ne velikosti daného systému), takže hra jedna strategie nebude fungovat vždy. O víkendu se dostanu k foťáku, tak určitě něco spáchám, bo budeme jistě hrát dál. Recenze bude též :)

2.10.2009 09:41:51

Asymetrie ras
A jak je to s tou asymetrií ras? Mají každá nějakou speciální vlastnost, nebo jsou všechny stejné?

2.10.2009 12:48:09

Me drazdi v popisu hry to 2 - 5
kdyz je to az od tri. Drazdi me to hlavne proto, ze si tu hru nekupuji jen proto, ze je az od tri:-)

2.10.2009 12:56:50

Kadaver
Jsou všechny stejné, ale mají malé odlišnosti v akčních kartách, např některé rasy nemohou létat do určitých systémů - musí k tomu využít karty ostatních.

2.10.2009 13:03:52

Must have...
Další hra se sci-fi tématikou, která přistane na mém herním stole... Momentálně je u nás rozehraný Galactic Emperor, ale tohle prostě musím mít taky... :-))

2.10.2009 15:53:29

Kadaver
Na kartach jsou jine kombinace planet a jine kombinace zdroju, ze kterych muzes vybirat, tot vse. Plus teda to, co psal Sydo. Skoda, mohlo to byt o neco zajimavejsi, kdyby rasy byly jine. Ale i tak se to pri dnesni hre vsem libilo, zitra si du zahrat zas;)

4.10.2009 19:16:23

aneken
My taky pilně pařili :) Zítra byla v plánu Duna, ale jeden nám odřekl a tady se ještě nikdo nepřihlásil, tak kdyžtak uděláme variaci na scifi večer - Ad Astra a Cosmic Encounter. V pěti hráčích to bude masakr!

4.10.2009 19:19:53

Vybíráme z Bazaru

Příbehy impéria
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas