1989: Úsvit svobody

xxxxxxxxoo hodnoceno 87x (Seznam vlastníků)

1989: Úsvit svobody - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, válečná, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: GMT Games
MindOK
Autoři: Jason Matthews
Ted Torgerson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

o hře

Tohle vypadá hodně zajímavě. Máte někdo info, kdy se to bude prodávat?
16.6.2010 11:06:05

sappho
S tím ti bohužel nepomůžu, ale musím se pochlubit, že tu moji krabičku včera GMT odeslalo.

16.5.2012 22:20:45

1989 je doma
Společně s královnou (Virgin Queen) mi dnes od GMT přišla i 1989. První dojmy po rozbalení velmi pozitivní. Příjemně překvapilo velké množství karet (podobné jako v Twilight Struggle), kvalita a barvitost žetonků (nečekal jsem moc různorodé speciální žetonky, ale je jich tam celkem dost) a hlavně mapa. Pěkný design a takový zvláštní povrch (těžko popisovat, ale prostě se mi líbí :)).

23.5.2012 15:54:56

pan trololo
http://cf.geekdo-images.com/images/pic1311381.jpg

Tohle to tam vážně je? Tu hru musím mít :D

29.5.2012 15:36:10

to Havelock
A to je kdo?

29.5.2012 15:46:17

kren
Ha, newfag! :)

Dej trololo do youtube. Me tenhle clovek nikdy nebral, takze ani jeho zarazeni do hry me nejak nenadchlo. Takove geek ritolezectvi :)

29.5.2012 15:51:27

sydo
-

Musíš být vždycky v opozici :)

EDIT: Geek řiťolezectví v tom nevidim. Když člověk zná tu historii k tomu, tak je ta karta naopak dost chytře vymyšlená.

Pro ty, co jí neznají, jde o to, že tenhle pán - Eduard Khill přišel s veselou písničkou o kovbojovi. Ale to se rozumí, že kovbojové, coby symbol Ameriky, a komunismus jaksi nejdou dohromady. Tak mu tehdejší režim písničku zakázal a milý pan Trololo začal zpívat písničku na protest bez textu. A v té době to, milé děti, byla obrovská drzost, a proto si pan Trololo už nikde moc neškrtnul.

29.5.2012 15:55:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Havenrock
JJ, neco jako Goatse. Kdo nevi, tez vygoogli.

29.5.2012 16:52:16

Havelock
ten pribeh o zakazanom texte o kovbojovi je nejaka internetova legenda? Pokial viem Trololo je vysledok jeho sporu s textarom, ktory mu tvrdil, ze piesen bez textu nieje nic. Len text jej dava zmysel. Tak mu Chil ukazal.
Eduard Chil bol praveze rezimom velmi protezovany. Spieval o namornikoch, Gagarinovi, sovietskej armade atd.... asi pred 10-timi rokmi som dostal jeho CD do daru. Priznavam, ze si ho obcas v aute pustam, je plne pozitivnej energie. :)

aby som nebol OT: hrali ste to uz konecne niekto????? som nesmierne zvedavy....

30.5.2012 09:09:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Gaspar
JJ je to internetovej meme. A asi to pravda neni. Podle všeho neni ani pravda to, co píšeš ty, protože tu písničku napsal někdo jinej a ten měl ten spor s textařem. Tuhle písničku nazpívalo ve stejné době nebo dříve i několik dalších zpěváků, taky bez textu. Ale to je fuk. Už se taky těším na report.

30.5.2012 18:09:02

Twilight Struggle vs. 1989
Ve vedlejším vlákně jsem se dočetl zajimavou věc o teoreticky možném vydání 1989 v češtině a proto se ptám.

Jsou tyto dvě hry (TS a 1989) dostatečně odlišné? Slovem "dostatečně" myslím to zda se oplatí mít obě a zda mohou nastat dvě odlišné chutě si zahrát buď TS nebo 1989 :) ?

31.5.2012 21:11:11 | Upraveno autorem (porovnej)

to Belholder
som skuseny hrac TS a precital som si podrobne pravidla 1989 + som si skusil par solo kol na VASSALe... osobne ma to presvedcilo aby som si 1989 objednal a velmi sa tesim

nechcem zachadzat do detailov, to si dovolim po par skutocnych hrach, ale....
moj nazor je, ze hoci zakladne mechanizmy su velmi podobne hra je velmi odlisna. Na jednej strane tam napr chyba DEFCON, ktory zasadne ovplyvnoval strategiu hracov, na druhej strane skorovanie (resp. boj o moc) tam prebieha odlisnym sposobom, ktory je hlbsi a zlozitejsi. Vo viacerych ohladoch mi pride 1989 komplexnejsie, treba pri tvorbe strategia brat do uvahy viacej faktorov....
celkovo sa nemusis bat ze ide len o remake TS-ka, ze je to to iste len v ruzovom. Okrem toho tema je nam 30-40-tnikom tu v byvalom vychodnom bloku urcite omnoho blizsia. BTW na to ze hru tvorili amici pride mi dobre prepojena s realiami. Napr vplyv cirkvi na Slovensku alebo v Polsku... a podobne. Ta mapa je namakana!!

8.6.2012 20:36:55

a co
vyváženost? Hrál to už někdo? Na bgg něco na to téma řešili, že to není až tak uplně vybalancovaný...

8.6.2012 20:59:51

Gaspar
tak to je fajn...díky za reakci

8.6.2012 21:44:46

vyvazenost
to je u novej hry vzdy riziko. Sam som uvazoval, ze pockam rok-dva a na pripadne 2nd edition.... (hovorilo sa tu aj o ceskej verzii)
ale v tomto ma GMT u mna 100% doveru, ze za A) urcite bol playtest dosledny a za B) ked nieco po case budu riesit budu mysliet na svojich zakaznikov ktori si kupili hru v prvej edicii....

8.6.2012 23:00:16

první hra
Máme za sebou první hru a myslím, že s vyvážeností problém nebude. Jen pochopit jak za koho hrát. První hru vyhrál komunista v osmém kole, při bodování Rumunska. I přes silné snahy demokrata pomoci všem zemím, zůstalo Polsko, Východní Německo a Rumunsko komunistické. Hra se sice může zdát podobná TS, ale tím, že každé pole té hry je zaměřené na něco jiného (intelektuálové, dělníci, studenti) dává to stylu hraní úplně jiný směr.

9.6.2012 16:07:54

první dojmy
Teď máme rozehranou první hru a jsme 2 kola před koncem. S TS je to podobné hodně, ale je tady pár drobných rozdílů, které dělají hru jinou.

V 1989 pokaždé když někdo zahraje skórovací kartu, tak se spustí Power struggle (pro ty kdo hrál Hanibala jde o podobný princip jako v soubojích). Vítěz souboje si hodí kolik získal VP a naopak hráč který prohrál si hodí o kolik přišel SP (body podpory). Ve výsledku může dojít k tomu, a nám se to také stalo, že hráč, který má na začátku Power Strugglu lepší postavení toto postavení ztratí a ve výsledném bodování je na tom líp protihráč.

Navíc pokud vyhraje demokrat, tak může převzít moc v dané zemi a skórovac karta jde ze hry. To je proti TS hodně zásadní změna, protože když vyhrajete Power struggle, tak to ještě vůbec neznamená, že za bodování země získáte víc bodů. Takže se třeba pak stane, že komanč sice prohraje, ale má víc battle ground míst, takže získá proti demokratovi víc bodů a demokrat pak hodí na převzetí moci uspěje, skórovací karta jde ze hry a země se skóruje až na konci hry ve finálním skórování.

Navíc při power strugglu jsou ve hře vůdci, kteří slouží jako žolíci, ale lze je použít pouze pokud hráč ovládá příslušné místo v danné zemi.

O vyváženost se vůbec nebojím. Zatím po prvních dojmech je podle mě hra vyváženější než TS.

Celkově víc event po zahrání jde ze hry. Takže např. po 3 kolech Early year jsme měli prakticky 2/3 nebo 1/2 karet pryč ze hry. Tím pak dochází k tomu, že se mnohem více používají karty z middle year a následně late year. Pokud si dobře pamatuji tak v TS, se často člověk do late decku ani nedostal.

Jinak u nás to teď už docela jasně vypadá že budeme hrát až do závěrečného bodování a tam zřejmě demokrat vyhraje na body.

9.6.2012 16:22:55

re
Pravidla nastudována. Jak už zaznělo, pravidlově oprvadu velmi podobné TS až na Power Struggle, který vypadá poměrně zajímavě. Nemůžu se dočkat první hry!

30.6.2012 11:59:45

První dojmy
Sice jsem s demokraty prohrál v 7. kole a půl hry jsme hráli špatně Power struggle, ale líbí se mi to dost. Úplně z toho dýchá atmosféra tesilu, front na banány a pětiletek...

1.7.2012 18:16:15

po prvej hre
atmosfera je fajn, ale nemate aj vy dojem, ze napriklad oproti TS su eventy v tejto hre omnoho silnejsie?
pridaj si 4SP (alebo odober 4SP) a urob si este Support CHecks.... to dokaze dost rozhybat cely region.... (je to len moj dojem po prvej hre.)

18.7.2012 10:02:12

nemám slov...
jiných, než nadšených. Perfektní je to i v tom, že partnerka si tuhle hru se mnou na rozdíl od TS zahraje, protože demokrat je bližší než USA a SSSR, a může komárovi zatopit.. Prožila tu dobu víc než v TS, a je pro ni méně frustrující než v TS. Takže v tomhle ohledu jednoznačné plus. Mínus vidím v tom, že jsem první hru, jak jsem se laskal s komponenty a sám sebe pasoval na jednoznačného vítěze, prohrál. Jinak, tahle "hra"se nehraje, ta se prožívá.
Díky moc za ni i Endymion...ovi, za překlad karet. Hned je to přístupnější většímu okruhu.

15.1.2013 11:44:51

gaspar...
možná. Ale doba byla napnutá k prasknutí. Efekt události se násobil. Nepřišlo nám to jako "rušivý" prvek, spíše je to poplatné tomu času.

15.1.2013 11:59:18

petrin
len je to bohuzial potom cele viac o nahode (porovnavam s TS) a teraz to uz mozem po vela hrach povedat uplne otvorene... bohuzial pri tom vsetkom aka je nam tema blizka atd je to len slaby odvar TS, ktory v mnohych aspektoch svojej predlohe nesiaha ani po paty. (chyba tam nieco take ako DEFCON, ktory robi TSko do velkej miery tym cim je, TIanmen tiez nenahradza Space Race kedze tam mozem odhodit akukolvek kartu.... t.j. ziadne napatie, suboj o region (a la Hanibal) je cisty snaps (tak sme tu hru volali na strednej), vplyv nahody je tam prilis vysoky, nehovoriac o tom , ze sa aj potom nasledne este musi hadzat kockou. Nic proti, len oproti TS nejde naozaj o velmi strategicku hru. Skor o zazitkovu.... (len ma nekamenujte)

11.10.2013 22:30:17

Jak tuto hru hodnotíte
po vícerém hraní?
Včera jsem to dostala na stůl a nějak jsem se v tom asi ne úplně dobře zorientovala...Je mi jasné, že tuto hru nelze nijak moc hodnotit po prvním zahrání, vzhledem k tomu, že tady je pár názorů "dojmy po první hře" a dál už nic, tak by mě to zajímalo...

17.11.2014 09:57:39

po více hrách
Já hrál hru 4x a musím říct, že s každou hrou se mi líbí víc a víc. Taky to je podle mě hra, která se nedá hodnotit po prvním zahrání, takže rozhodně doporučuju minimálně ještě párkrát vyzkoušet.

17.11.2014 15:18:09

tak
jsem včera /poté, co jsem si ujasnila nejasnosti v pravidlech/ odehrála hru do 5. kola a musím říct, že zážitek to byl mohutnej :-) /přemýšlím o tom, co tam probíhalo, ještě teď/, jen jsem zvědavá, jestli po více odehraných partiích bude možné nějak víc ovlivnit to, co se děje ohledně měření sil. Tam mi to tak trochu připadá, že ta hra, hraje tak trochu za mě a to v zásadní situaci, která rozhoduje dost podstatnou záležitost. /dostanu sice dost silových karet, který mi jsou v konečným důsledku k ničemu, hodím na kostce jedničku a je vymalováno/ a to i přesto, že to mám v té zemi třeba i perfektně ošéfovaný. /za což dostanu body v další fázi/ Co myslíte?

18.11.2014 12:55:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Atentát na Hitlera
Atentát na Hitlera
Akt. cena: 571 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas