Filmy-právě jsem shlédnul a doporučuju

Rád bych v tomhle vláknu nacházel doporučení na filmy, které podle vás stojí za shlédnutí. Nemusí jít vyloženě o novinky, ale i o méně známé srdcovky, nebo nedoceněné kousky.
Sám mám filmy moc rád a chtěl bych zde najít inspiraci.
21.12.2011 17:00:10

komiksárny
Tak ty můžu a více preferuji také Marvel, vkus mám podobný jako rbx (včetně názoru na Watchmeny a Green Horneta). Nový Batman je ale pecka a už se těším na letošní nášup. X-meny mám rád všechny, naopak nemusím Raimiho Spidermana - technicky dobré, ale chybí mi tam ta typická atmosféra a postpuberální komentáře, navíc nemám rád Maguira ani Dunstovou. Hulk se mi moc nelíbil žádný, Dare Devil promarněná příležitost, Electra tak tak průměr, Punisher naprosto nezaujal ani jeden díl (jen ten starý s Lungrenem je takové neškodné béčko). Nick Fury s Davidem Hasselhoffem je kapitola sama pro sebe :-), Supermany nemusím-přijdou mi nudní, co se mi líbilo byl starý Spawn (prý se také chystá nášup). Green Lantern OK, Cpt. Ameriaca nic moc, Thor super. Catwoman nic moc (ale Hale to slušelo).
Když už je řeč o komiksech, tak musím zmínit celovečerní animované komiksárny které se rojí souběžně s hranými - např. Iron Man byl dobrý (feat.jeho věčný nepřítel Mandarin), Hulk v.s. Thor + Hulk v.s. Wolverine, dva díly Avengers, Hulk na neznámé planetě, Thor a můj velmi oblíbený Doctor Strange. Od DC se vyrojilo pár Batmanů (např. Batman v.s. Red hood, Batman/Superman veřejní nepřátelé atd.), dále nějaké ty Justice league a nesmím zapomenout na Wonder woman. A z těch ostatních se mi líbil třeba kreslený Hellboy (filmy Blood and Iron a Sword of storms)

10.5.2012 09:24:49

rbx
No jo, Imax to je trošku jiná kategorie než ostatní kina :)

Mě jde ale o něco jiného. Jsou v podstatě 2 základní technologie - pasivní a aktivní 3D. Pasivní je to nejobyčejnější 3D hned za těmi papírovými červeno-zelenými brýlemi. Jede to na dvou promítačkách a bez brýlí vidí člověk půl obrazu rozmazaně a půl obrazu normálně, jak si nasadí brýle (obyčejné, lehké) tak se obrazy rozestoupí a nastane 3D iluze. Takhle to bylo na Titanicu, když jsme byli v Cinestaru. To mě zklamalo a šel jsem pátrat jakou technologii vlastně Cinestar má. Dočetl jsem se že mají aktivní 3D s LCD brýlemi, které se nabíjejí a stojí okolo 2 tisíc (ty co nám dali k Titanicu byly tak maximálně za 2 stovky). Tak jsem si říkal, že to bude asi tím filmem, který je už starší a nešel předělat tak dobře.

Takže by mě zajímalo jak vypadá to aktivní 3D.

10.5.2012 09:26:14 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Beholder
Vsude, kde jsem byl, meli pro 3D ty pasivni bryle a uzil jsem si to. Podle meho jde spise o velikost platna, aby ti co mozna nejvic vykrylo zorny uhel.

Micc: Jooo, vidim, ze mas nakoukano :-) Na Electru a Dare Devil jsem uplne zapomnel. Naopak Spawna radim mezi me TOP filmy. Mam na VHSkach i komplet animovanou serii, ale jeste jsem to nevidel. A komixy jsem tenkrat vymenil za 300 od Millera, cehozz celkem lituju. Spawn je proste bozi :-)

10.5.2012 09:53:21

rbx
Tak větší plátno by to možná vylepšilo, ale i tak mi příjde to pasivní 3D celkem o ničem. Efekty ještě ujdou, ale když je to 3D třeba u dialogů postav, tak mě to vysloveně otravuje. Ty záběry co jsou vepředu působí hodně nepřirozeně, jako nehybné placaté kulisy.

Já myslel, že v tom Imaxu máte aktivní 3D s LCD brýlemi (jsou o dost těžší a musí být nabité aby fungovaly).

10.5.2012 10:10:38

rbx

Beholder
ne, pochybuju, ze ti nekde v kine jen tak myrnyx tyrnyx pujci zdarma brejle za 2 litry. Vsude maji ty polarizacni. Ale jak rikam, nevadi mi to a spis mi vadi, kdy temi brylemi vnimam i okoli platna. Pak jde jen o to, nakolik se vzijes do deje a oprostis se od toho, ze to neni az tak uplne super, jak sis myslel, ze to bude :-)

10.5.2012 10:30:50

rbx
tak v tom případě jsem mírně zmaten :)

http://www.3dkina.cz/digitalni-3d-kina-v-ceske-republice

V tomto článu se píše, že v kinech Cinestar by měla být technologie XpanD...

XpanD je posledním stereoskopickým systémem, který můžeme v našich kinech potkat. Projektor opět promítá obraz ve frekvenci 48 obrázků za sekundu střídavě pro levé a pravé oko, ale obraz se tentokrát „třídí“až v aktivních brýlích u diváků. Ty jsou osazeny elektronicky řízenými LCD panely, které fungují buď jako propustné, nebo zcela nepropustné sklo. Brýle jsou vybaveny infračervenými čidly a v sále jsou nainstalováni IR emitory řízené z kinoserveru z projekční kabiny. Divákům se tak v rychlém sledu střídavě zakrývají oči podle toho, pro jaké oko je na plátně promítán obraz. XpanD má stejně, jako Dolby 3D, výhodu v klasickém bílém plátně, tudíž v daném sále je možné promítat i běžné 2D filmy. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena brýlí, kde se cena jednoho kusu pohybuje kolem částky zhruba čtyřech tisíc korun. XpanD najdeme v multiplexech Village Cinemas v Praze, v CineStaru v Plzni, Pardubicích, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Olomouci a Ostravě a v jednosálových kinech v Dobřanech, Lounech a Sokolově.

To jsem myslel, že budeme mít, když jsme šli na Titanic 3D do ostravského Cinestaru.

EDIT: Takže pokud tomu rozumím, tak existují dvoje brýle. Polarizační, to jsou ty obyčejné, levné a potom ty elektronické, závěrkové - dražší. Teď mě zajímá, jaký je výsledný efekt, zda cca podobný nebo zcela jiný.

Potom by mě teda zajímalo, zda je skutečně v Cinestaru ten XpanD a proč jsme dostali polarizační brýle, když bychom měli dostat elektronické LCD závěrkové brýle :)

10.5.2012 10:48:09 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Beholder
hele, podle me se nerid. Doba, kdy jsem chodil kazdy tyden do kina uz davno pominula. Ale na par 3D filmech jsem byl a vzdycky to byly takove plasticke lehke bryle, ktere drzela v chumlu hosteska a rozdavala lidem. Nic aktivniho jsem na nich nepozoroval, ani by se to do tech obroucek neveslo. Ale treba to co popisujes, maji jen v nejakych novejsich kinech a budou to mit postupne v cele republice, uvidime.

10.5.2012 13:51:40

ad 3D kina
Podle me pokud to neni Imax, tak to jsou vyhozene penize. Jeste na stredni, mozna zakladce jsem byl v Imaxu a cucel jsem na to jak puk a pak jsem si rikal, ze nutne musime zase nekdy zajit. Od te doby jsem byl ve dvou 3D kinech. V druhem v poradi jsem si rikal, ze tehda to 3D bylo teda lepsi. Treti film byl rovnez zklamani a pak jsem se bavil s kolegou v praci a s tim jsem se naprosto shodnul. Pokud to neni Imax, tak to nema cenu. Ty dve kina na me pusobili dojmem jakesi plasticnosti, ale nic vic. Jen tu a tam jsem si rikal, ze to je opravdu 3D.

Jinak koukam, ze se to tu hemzi samymi Marvelaky... :-) Btw. ctete nebo cetl nekdo komiksy od uplneho zacatku, i ze 40. let? (pokud se daji nekde na internetu stahnout...) Nebo znalosti o hrdinech mate spise z netu a modernejsich filmu, s kterymi se ted roztrhnul pytel? :-)

10.5.2012 16:21:21

Vojtech Musil
No taky si říkám, že to 3D oželím, protože to pasivní 3D je podle mě o ničem a to aktivní mají zatím asi jen na Marsu :). Avatar jsem si taky vychvaloval ve 2D, stejně jako Vixton Avengers ve 2D.

Já osobně se dívám jen na filmy a jako malý jsem sledoval Spidermana animovaného. Takový fanda jako čtenáři komiksů zase nejsem. Ale rozhodně proti komiksům nic nemám a s obdivem sleduju jak Sheldon a spol. nakupují v tom cool krámku :))

10.5.2012 16:54:47

3D
Jeho nevyhoda je, ze vetsina filmu ve 3D byva s dabingem a to je vetsinou hruza :(

10.5.2012 17:11:44

rbx

sydo
hohoo, ja videl v Imaxu toho Matrixe s titulky. Chvili jsem se divil, ale nebylo to uplne zle. Meli to udelane jakoby v prednim planu. Dalo se na to zvyknout, ale dabovane je to lepsi, nerusi to.

10.5.2012 17:26:50

sydo
pravda, to je druhá věc, která mi vadí. Proto už mám rezervované lístky na Avenger 2D s titulky :).

10.5.2012 19:46:42

to Sydo
Hrůza je to pro menší část publika co umí dostatečně dobře anglicky, aby z toho filmu vůbec něco měli. Většinový divák, který angličtinu bere s titulkama jen jako zvukovou kulisu dabing nevadí spíše naopak.

Na druhou stranu vzhledem k mému věku můžu zodpovědně říct, že dnešní český dabing filmů nesahá starému dabingu před 30 až 40 lety ani po paty.

10.5.2012 19:52:57

kren
S kvalitou dabingu mohu souhlasit. Ne neprávem dostal český dabing MASHe celosvětové ocenění a zajímavost je, že se to původním tvůrcům líbilo natolik, že jako jediným nám dovolili nepoužívat vkládaný smích na pozadí (kvůli tomu, že je to pro Čechy absolutně cizí). Pokaždé když zapnu tv a běží tam třeba "Jak sedm let čekám, jestli Ted potká nějakou holku, která je mi už úplně ukradená" nebo Teorie velkého třesku v českém znění, tak okamžitě vypínám. To je fakt horror a je jeidně dobře, že to nakonec vysílali i v originále. Jediné filmy/seriály s tolerovatelným dabingem jsou pro mě Matrix, Přátelé, Červený trpaslík a Jmenuji se Earl. Ale to jen kvůli tomu, že jsem jako první viděl dabingové verze. Což není pravidlo, protože HIMYM CZ je prostě odpad.

10.5.2012 20:07:14

Po mém empyrickém pozorování...
...preferují dabing výhradně ti co titulky nestíhají číst :-)

Dabingem se jednak zkurví zvuk jako celek a jednak dnešním diletantským přístupem překope intonace řeči, což je minimálně 50% herectví...

10.5.2012 20:10:46

rbx

Dabing
Stojim si za svým, ze pro 3D je dabing lepší. O kvalitách dabingu jsem tu neřekl ani slovo.

10.5.2012 21:13:36

rbx

...
A ten co me minuskuje by mi mohl vysvětlit, co je hezke na titulcích ve 3D. To by me fakt zajímalo. Kdyz mám vnímat prostor, vcitit se do té scény a ještě u toho mám číst titulky, ktere vlastně nepatří nikam.

10.5.2012 22:46:37

rbx
mínusy ode dneška přestávám řešit, pro některé se to stalo jako "skvělá" anonymní zábava. Nemusí to být zrovna tento případ (taky občas mínusuji nebo plusuji bez komentáře, a nepovažuju to za špatné), ale v jiných vláknech to je evidentně mínusování jen tak pro zábavu.

Co se týče těch titulků, tak imho tím chtěl sydo, já a ostatní říct, že je lepší film s titulkama než dabovaný (nehledě na to jestli to je ve 3D nebo 2D) co se týče kvality (titulky - originál, dabing - neoriginál). Co se týče toho 3D, tak pro 100% vnímání oné 3D iluze a kvůli možné zhoršené čitelnosti titulků vlivem toho 3D, tak je samozřejmě asi lepší dabing.

10.5.2012 22:54:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Mínusy?
Připadám si jak na základní škole. Pro tyto případy by vůbec nebylo špatný zavést jména plusařů/mínusařů. Jinak názor rbx a Beholdera ohledně dabingů a 3D je i můj názor. Na ty Avengers si ještě jednou musím zajít s titulkama. Kvůli příteli jsme šli na dabing - neumí anglicky a nechce se mu to číst - lenoch :-D. Já si ráda porovnávám vyřčené a titulky, to spíš tak pracovně, protože jednou jsem titulky sama tvořila.

11.5.2012 08:06:42

prvni Kitanuv film
https://s3.amazonaws.com/data.tumblr.com/tumblr_lquj3qBCCT1qaruxco1_500.jpg

11.5.2012 09:02:06

RBX
On je právě problém, že o co mi 3D umožňuje "hlubší" zážitek, o to (cca 5x), mi ho destruuje ten dabing (bohužel včetně už nikoli 100% prostorovosti zvuku). Čili je pro mě furt násobně větší zážitek 2D s titulkama než 3D s dabingem...

poznámka v editu :-)

11.5.2012 09:03:58 | Upraveno autorem (porovnej)

ad nové technologie
Vy to moc řešíte ;). Za mláda jsem chodil do malého kina s vrzajícími dřevěnými sedadly a když bylo plno, tak tam bylo nedýchatelno a ze stropu kapala sražená pára z nadýchaného vzduchu. Nikdy mi to nevadilo a zážitky z tam shlédnutých filmů si pamatuju do dneška. Bylo to kino v Předmostí u Přerova a myslím, že dneska už je to kino srovnané se zemí. Taky si pamatuju jak jsem byl v šedesátých letech v kině JAS taky v Přerově poprvé na Vinetouovi. Bylo to kino, které mělo takovou starou dřevěnou nenatřenou prkenou podlahu. Na rozdíl od dnešních multikin to kino tak nějak krásně vonělo kinem, těžko se to popisuje. Seděl jsem v první řadě a když Ribana bojovala s medvědem a byla celá od krve, tak jsem se strašně bál. Tohle kino je už také srovnané se zemí.

Vím, že mi tady zase někdo takový jako Sydo bude psát o tom jak jsem ještě nenapsal, že jsem chodil v zimě bosý do školy a tam i zpět to bylo do kopce ;) ale opravdu ty zážitky z těch starých kin, kde se nějaký pořádný film promítal jednou za půl roku byly nezapomenutelné. Samozřejmě teď chodím jako všichni do multikina, Imax jsem také několikrát absolvoval, ale musím říct, že všechny ty nové technologie bych vyměnil za ty zážitky v těch starých úžasných klasických kinech.

Edit: Ještě jsem nenapsal, že lístek stál průměrně myslím 7 až 8 korun, když to byl nějaký superdobrý zahraniční film. České filmy stály myslím 4 koruny. Jednou mne jako dvanáctiletého propašoval můj táta na nepřístupný film Motýlek s Steve McQeenem a Dustinem Hoffmanem. Byl to dvojprogram a lístek stál závratných 12 nebo 14 korun.

11.5.2012 10:19:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Kren
Tak si dej do kulny promitacku a mas to :)

11.5.2012 10:30:50

to Sydo
To by v té kůlně právěže nebylo ono. Ta atmosféra byla daná nejen tím kinem, ale i lidma co tam chodili.

11.5.2012 10:37:18

rbx

Kren
taky si hezky vzpominam, kdyz jsem vedl klub Lovci bobriku, chodili jsme na vypravy a kazde jaro hrali kulicky :-) Ale ted jsme holt nekde jinde a uz bych ted lanskrounske kino se sedackami tak natesnanymi, ze nebylo kam dat kolena, velmi rad vymenil za pohodlny multiplex s perfektnim zvukem a obrazem.

11.5.2012 11:40:09

Vybíráme z Bazaru

Mr. Jack
Mr. Jack
Akt. cena: 220 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas