Bazar ZH: preco vela Českých predavajucich nezasiela na SR?

Caute,

je zlozitejsie poslat balik z ČR na SR, ci uz cez packetu alebo postou? Z mojho pozorovania skoro az polovica ceskych predavajucich na bazare vylozene nezasiela na SR.

Maju na to samozrejme plne pravo ale pride mi to prekvapujuce, preco si zuzovat okruh zaujemcov o aukciu ked postovne hradi kupujuci a platba je predom na ucet alebo cez safetrade. 

Ma to nejaky dobry dovod? Je iritujuce ked sa konecne objavi hra ktoru clovek chce a nemoze vstupit do aukcie lebo je zo susednej krajiny.

Diky za kazdu odpoved.

27.8.2022 12:39:54

@Rádioaktívny díky za info, to ma celkom teší

29.8.2022 07:13:22

@zruda Tak dotaz byl na pohnutky prodejce, ne kupujícího ;-)

Na platby v Eurech používám Revolut, platba hned a bez poplatku.

29.8.2022 08:08:36

@Bandy75  jak píše nade mnou. 100 a více Kč je poplatek při platbě mezi účty s jinou měnou.

U zásilkovny na sk to řeší dobírka, která funguje dobře. Jen musíš věřit dotyčnému, že si hru vyzvedne.

29.8.2022 09:02:26

Já poslám na Slovensko pomocí Zásilkovny s dobírkou - nevidím v tom žádný problém (podobně jak tu už někteří psali).

29.8.2022 11:24:11

Platí se poplatky ikdyž obě banky podporují SEPA ?

Nevzpomínám si, že by mi někdy banka (MBank) naúčtovala poplatky za příchozí platbu v cizí měně, které zde někteří zmiňují (posílal jsem několikrát balík na Slovensko, platba předem na účet).

29.8.2022 11:32:59

@MikeDundee @Houp  Také jsem za SEPA platbu neplatil nikdy poplatky.

Prostě pošlu z české banky na slovenskou  částku v eurech a bez poplatku. Banka si to sama převede na Kč a odečte. Jen to trvá pár dní, proto posílám přes Revolut, kde je platba max do hodiny.

29.8.2022 12:01:08

Nemám to vyzkoumáno, ale není možné, že poplatky některé banky chtějí? Typickým příkladem může být Česká spořitelna, která chce stále poplatky za kdejakou hloupost.

29.8.2022 12:46:39

Lepší je změnit banku než odmítat posílat na Slovensko :-D

29.8.2022 21:28:50

Ono to může být i typem účtu. Vím, že dokud jsem měl starý účet (přes 10 let), tak jsem za SEPA platbu platil asi 150. Jakmile jsem si nechal účet převéct na nový, tak za SEPA už neplatím nic.

Navíc už čím dál víc českých banek zdarma nabízí ke Kč účtu i €/$ účty zdarma kde už odpadá i poplatek za směnu.

29.8.2022 22:27:18

K platbám (protože jsme to zkoumali hodně do hloubky.

SEPA platby jsou v rámci EU zdarma. Ale aby mezinárodní platba byla SEPA platbou, tak to má 2 podmínky:

  1. Jedná se o platbu v rámci EU (+ pár států navíc). Tzn. že banka příjemce i odesilatele je registrovaná v zemi EU (možná to má ještě preciznější definici).
  2. A zde je nejčastější kámen úrazu. Samotná platba je zadaná/zaslaná v EU.

Jakmile je splněna podmínka č. 1, ale odesilatel pošle platbu v jakékoli jiné měně než je EUR, tak to přestane být SEPA platba a je to SWIFT platba (a ty jsou zpoplatněné dost mastně).

A pak jsou různé specifické dohody různých bank (nejčastěji banky z různých zemí, ale patřící do jedné skupiny), kdy může být i platba spadající do SWIFT plateb levnější nebo až zdarma (tuším třeba FIO CZ / FIO SK).

Prostě je to divočina, ale ty SEPA platby jsou docela spolehlivé.

BTW pro tyto účely přeshraničních plateb je možno využít SafeTrade transakcí, kdy poskytujeme relativně polopatické instrukce - jen je potřeba číst ;-).

5.9.2022 21:49:05

z jednoducheho dovodu: PREDAJCA hry je neschopny 

6.9.2022 12:24:19

Vidím to hodně jinak než Wuuduu. Existují kupující, kteří po výhře v aukci sami pošlou kontaktní údaje pro zásilkovnu a dohoda je otázkou na 2-3 SZ. Rovněž existují kupující, kteří mají pocit, že prodávající za ně bude řešit jejich absolutní neznalost ohledně plateb a zasílání do ciziny způsobem, že vše zjistí, zařídí a jako prémii jim k tomu sepíše do SZ elaborát a budou si okolo toho zdlouhavě psát. Za sebe můžu potvrdit, že když jsem poprvé vydražil od prodávajícího ze Slovenska, tak jsem se spoustě věcí divil a prodávající se mnou měl trpělivost. Pokud se to Slovensko poštěstí jednou za uherský rok, chápu, že se někomu nechce zjišťovat co a zde se zase změnilo. Není to nic zas až tak strašného, ale vyinzerování, zabalení, domluva, odeslání hry, to vše zabírá čas samo o sobě. 

Je to podobné jako “osobní přejímka jen Praha” Z pohledu prodávajícího je kolikrát jednodušší tu hru zabalit a odeslat než tančit okolo přejímky, ale pochopil jsem, že spousta uživatelů má v tomto směru odlišné zkušenosti. 

Kdo kolem Slovenska zažil jednou korespondenční šachy s neznalým kupujícím tak nemusí mít chuť si to zopakovat. Není to o neschopnosti, je to o čase navíc pokud to jedna ze stran transakce dělá prvně nebo po delší době, tak to prostě více času zabere. Prodávající to dává na burzu, aby se hry zbavil a dostal za ní zaplaceno, ne aby tím trávil mládí.

6.9.2022 13:05:21 | Upraveno autorem (porovnej)

no, to mas jednoduche:
kupujuci ma zaplatit za tovar, ktory mu dojde. Nikde na svete v ziadnej oblasti nie je kupujuci na to, aby nieco vybavoval ohladom dopravy, platby alebo podobne veci.
Alebo riesis nejake veci ako kupujuci, ked si objednavas z webshopov, aliexpressu, amazonu, ebay? NIE, nerieesis nic. Je to CISTO na predavajucom - a normalny SCHOPNY predajca s tym nikdy nijaky problem nema. ;)

6.9.2022 14:37:42

@Wuuduu : Az na to ze toto nieje eshop ale hobby stranka kde sa stretne jeden hobbista s druhym, respekt a snaha vyjst v ustrety je absolutne na mieste u oboch stran.

Ani sa necudujem niektorym predajcom ze nechcu posielat na SR, riesit neschopnu postu, kolisanie meny, cezhranicne platby a do toho este kupca s pristupom ako ty, tiez by som sa na to vybodol.

6.9.2022 15:24:10

@Wuuduu Nejsem eshop. Nenabízím hry za pevné ceny, aby mi nacenění pokrylo i reklamace a dopisování se zákazníky, nenabízím záruku, nenabízím možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní bez udání důvodu atd. Nenabízím hry způsobem, na který bych potřeboval živnostňák a ten kdo vydraží mnou nabídnutou hru není vůči mně spotřebitel, který by měl nárok na vše co popisuješ. Kdybych byl obchod, tak to podle mně mám povinnost v inzerátu uvést. Kupující je vůči prodávajícímu tady v rovné pozici. A očekávám, že pokud v inzerátu uvedu, že zasílám zásilkovnou, v nejhorším poštou, tak první email od toho kdo hru vydraží nebude na téma, že tyto způsoby dopravy jsou pro něj neschůdné a ať nějak vyřeším osobní přejímku (přesně tohle jsem zažil) v rovině, že je to můj problém, ne jeho. Podobně pokud mi přihodí na dražbu někdo ze Slovenska, tak očekávám, že má nějakou představu o tom jakým způsobem mi zaplatí v korunách a ne, že budu bádat nad tím, jak to jeho slovenská banka umí a dohadovat se o tom, že zásilkovnou ne, když dotyčný evidentně neví která bije a přitom by stačilo se před příhozem jednoduše zeptat nebo tomu věnovat alespoň 5 minut. Podobně by měl dotyčný mít alespoň zevrubnou představu, kolik ho bude stát poštovné a logicky tedy jaký způsob dopravy bude chtít, on ho bude platit, ne já jako prodávající. Nejsem eshop, aby si to naklikal před příhozem a nemám placené zaměstnance, aby si s ním o tom sáhodlouze dopisovali.

Z německé ebay jsem nakupoval dřív, dost často tam bylo nezasílám do ciziny. Pokud jsem se na dotyčného obrátil tak to bylo 50:50, buď sdělil poštovné nebo hmotnost s tím ať si cenu dopravy zjistím sám s tím že v případě problému jdou jakékoliv další náklady za mnou.

6.9.2022 19:35:33 | Upraveno autorem (porovnej)

czechImenhotep to popsal úplně přesně. Snad to Wuuduu pochopil. Když něco tady v bazaru prodávám, tak napíšu co a za jakých podmínek. A kupující by měl začít přihazovat až tehdy, když si tu nabídku pořádně přečte a akceptuje ji. Ne že po vyhrané aukci se začne dohadovat, že takhle ne a že to chce jinak.

7.9.2022 08:30:05

2kren: samozrejme som nemyslel priklad trupky, co si nevie precitat inzerat poriadne a prihadzuje kade tade ;)
Ked predavam hru a NIE SOM WEBSHOP, znamena, ze nepredavam stovky hier tyzdenne a mojim zaujmom je len co najlepsie hru predat. Preto naozaj nemam problem s tym, zistit si postovne do krajiny kam posielam a prihodit ho k cene hry. Naozaj ma to par krat do roka neznici a nevadi mi to.

7.9.2022 15:09:48

@kren @czechImenhotep  Asi bych se vrátil k meritu dotazu, a to zní, co vede prodávající k tomu, že nechtějí zasílat na Slovensko.

Zde souhlasím s @Wuuduu , že je to jen lenost.

Tato lenost je však legitimní a obhajitelná ;-)

7.9.2022 16:20:23

Právě kvůli potížím s převody jsem si zřídil účet ve Fio-bance, která převádí peníze libovolně bez omezení mezi svýma pobočkami v Čechách a na Slovensku, nebo bez problému posílá peníze do zahraničních (myslím teď spíš do Českých bank) ze Slovenska, jak v eurech tak v korunách. Založení účtu nic nestálo, poplatek za vedení účtu 0, za převody taky žádné (zatím :D). Problém vyřešen.

* * * * *
Board games klub, Trenčín

7.9.2022 17:52:21

Zasilam na Slovensko pres zasilkovnu na dobirku a jeste ani jednou jsem neresil zadny problem… Neni pro me zadny rozdil zasilat Cr nebo Sr… Ale narozdil od jinych prodavajicich nevyzaduji tvrdosijne platbu predem na ucet, pro ne to pak problem muze byt…

..DeskoHerky Teplice..

30.11.2022 11:18:52

@Bandy75 Není to lenost. Spíš strach s problémů. Platby v CZK ze zahraničí, tedy i SK jsou brány jako zahraniční příkaz za poměrně tučný bankovní poplatek, u mé banky 1%, min. 100 Kč, max 1000 Kč, který mi z takové platby “strhnou”. Tento poplatek není u některých bank, pokud je česká a slovenská banka ze stejné skupiny - třeba Spořitelna SK a CZ. Jinak se to musí řešit zasláním přes SEPA platbu v EUR, která je u většiny nebo možná všech bank zdarma. Ale tam si zase musíš ohlídat kurz, kterým se EUR z SK posílají, aby se na CZ účet převedla správná částka. Revoluty, Paypaly etc. nejsou pro mě řešením z důvodu bezpečnostních rizik (pracovala jsem roky s vývojáři vyvíjející bezpečnostní aplikace pro banky ;-)) a ani možnosti jejich dalšího využití. Nejvíc v pohodě je dobírka, které se zase kvůli nepřevzetí mohou obávat. Btw. já po dohodě posílám. ;.)

 

11.1.2023 09:05:19

@Kirke777 Pokud řešíte bezpečnostní rizika u Revolutu, tak Vám není pomoci, jelikož stejná jsou u jakékoli jiné banky, což Revolut již je. PayPal nebudu ani komentovat.

Platba na dobírku, kdy si poštovné hradí příjemce je největší jistota, že o nic nepřijdu.

Neřeším dostupnost možností, jak odeslat, ale motivaci neodeslat.

Je to lenost si zjistit možnosti a následné hledání zástupných problémů.

11.1.2023 12:53:37

@Bandy75 Revolut - pominu-li bezpečnost, nepoužívám nic, co má vztah k Rusku či s ním něco společného (roky…. nikoliv jen teď). Krom toho tyto aplikace jinak nedokáži (ve smyslu nemám pro ně využití) využít, takže mi nedávají pro mne vůbec smysl. Osobně na dobírku posílám, ale nedivím se nikomu, že nechce, pokud se mu stalo, že si dotyčný nevyzvedl a zůstalo mu v tom poštovné, které v poměru k hře za pár korun může být poměrně významné.

Píšu o tom, co může lidi od zasílání na Slovensko odrazovat. Nehodlám nikoho za to soudit. Jinak někteří mí kolegové nechtěli mít ani bankovní karty - se slovy “když vím, co se s tím dá dělat..” a ze stejného důvodu nechtěli používat ani bankovní aplikace. Doba je, ale jaká je.. 

11.1.2023 14:15:00

Vybíráme z Bazaru

Iliad
Iliad
Akt. cena: 35 €
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas