Joe
Joe - avatar

Aký vidíte rozdiel medzi RPG a stolnými hrami?

Inšpirácia je z vedľajšej témy a hádam bude diskusia plodnejšia, ako v nej ;)

Teda, podľa čoho rozlišujete RPGčka a stolné hry?
Čo ich naopak spája, resp. stiera medzi nimi rozdiel?

Ktoré hry považujete za medzikategóriu, teda mix medzi RPGčkom a stolnou hrou, takže ich neviete na 100% zaradiť len do jednej z nich?


Pozn. táto diskusia nie je o tom, či a prečo hry vôbec deliť... Táto diskusia vychádza z predpokladu, že CHCEME tieto pojmy oddeliť!
16.3.2011 09:11:03

Než se to zas rozjede...
Propastný rozdíl mezi RPG a BG už jsem popsal níže. Za sebe bych jen rád dodal, že zatímco deskovkáři v mém okolí rádi hrají i karetní či party hry, tak nikdo z nich co je znám nehraje a nezajímají ho RPG (a fakt, netahejme se za slovo a nesnažme se demagogicky vmanipulovat do doublethinku. Každý kdo to hrál tak ví co je RPG), protože je to prostě o dost jinej způsob zábavy, zpravidla přitahující i dost odlišný typ lidí... Vyjímky asi jsou, ale kvůli tomu bych z tohohle parrrádního serveru miš maš nedělal.

16.3.2011 15:06:05 | Upraveno autorem (porovnej)

BGG
Jak se tady již psalo, přijde mi ideální rozdělení serveru na několik větví jako to je u BGG - tedy na větev o RPG, PC hrách, deskovkách, případně třeba i larpech. Koho zajímá více věcí, jednoduše se přepne tam, kde zrovna něco hledá.

Všechno zmíněné jsou hry a zatímco někoho baví všechny, jiné nebaví žádná a ostatní baví jenom něco. A to je asi hlavní rozdíl. Někoho baví šachy nebo mariáš, ale ostatní deskové a karetní hry jsou takové to "něco pro děti". Někoho baví sedět u stolu a představovat si, jak jeho hrdina právě sekl nepřítele po hrudi, zatímco jiní to v lese dělají dřevěnými či jinými zbraněmi a ani jedna strana nechápe, co vidí ta druhá na svém způsobu hry.

Je to o možnostech a zábavě. Jakmile vás hra nebaví, ztrácí smysl. A jelikož nejsme masa shodných stvoření, ale soubor originálních jedinců, baví každého něco jiného. To je celá podstata. A výše uvedené příklady jednoduše v praxi ukazují, že mezi způsoby hry rozdíly jednoduše jsou a tak to je. Že se vše zahrne pod pojem hra nemá žádný význam, jelikož sice zahrnuje vše vykazující určité prvky, ale způsob, jakým s těmito prvky jednotlivé hry zachází se mohou velmi lišit.

I deskové hry se nově dělí na "euro" a "ameritrash", přičemž obě kategorie se v mnoha deskových hrách potkávají a mísí. Stejně tak si některé deskové hry berou pár prvků z RPG a RPG si berou prvky z deskových her. Tak to bylo, je a bude. Přesto jsme i nadále schopni rozlišovat (a hráči při své volbě hry aktivně rozlišují) rozdíly těchto kategorií. Čímž se dostáváme k odpovědi na formu a obsah - všechny hry mají některé společné prvky, ale mění se jejich forma i obsah. Pro detailnější rozdělení opět doporučuji literaturu zmíněnou v mém předchozím příspěvku. ;-)

16.3.2011 15:22:07 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Thales
... přijde mi ideální rozdělení serveru na několik větví jako to je u BGG - tedy na větev o RPG, PC hrách, deskovkách, případně třeba i larpech ...

Čirá utopie :). To by musel mít Zeus k ruce armádu programátorů a jiných spolupracovníků.

16.3.2011 15:29:09

RPG vs. Board
Thales to shrnul velice hezky, nicméně si stejně dovolím přispět svojí trochou do mlýna (páč už jsem pár desítek obojího viděl či hrál).

RPG samo o sobě nepotřebuje nic jiného než fantazii hráčů - v zásadě není třeba ani příliš pravidel (např. systém Window), přesto je však dobré stanovit nějaké principy a mechanismy, pomocí nichž se budou vyhodnocovat činnosti ve vybájeném světě (například podaří se tomu statečnému trpajzlíkovi v kroužkové košili a s dvoubřitou sekerou pevně sevřenou v pěsti přeskočit tuhle nekonečně hlubokou trhlinu?). V RPG hráč sehraje etudu, jak se trpaslík kasá před svými nohsledy, že to nic není, následuje zachřestění kostek (ne nutně), následováno zoufalým řevem nebohého hráče-trpaslíka, který nedoskočil ani do poloviny. Hráč si rve vlasy a lomí rukama, protože přišel o svou hýčkanou postavu. Pravidla jsou zde tedy jen prostředkem vyjádření, to hlavní je hraní postavy (odtud také české 'hra na hrdiny').

Oproti tomu BG je to přesně naopak. Zde jsou pevně stanovena pravidla a vše se točí kolem toho, jak v rámci pravidel co nejefektivněji vyřešit zadaný úkol. Postava jako taková zde buď vůbec není, nebo je pouze abstraktní - hráči se di ní nevžívají, nebo aspoň ne tak intenzivně jako v RPG. Navíc, jak už naznačuje samotný název, je třeba k BG spousta kartiček, kostiček, dílečků apod. A bez nich je to v podstatě nehratelné.

Edit: Jsem v tom rozohnění zapomněl napsat ještě jeden postřeh. V RPG platí, že "nic není nemožné". Neexistuje pravidlo, kolik krys na špejli náš odvážný trpajzlík dokáže sníst, než bude mít bolení břicha? Tak něco vymyslíme, bude to třeba něco na odolnost, odečteme postih za to, že krysy už jsou trochu nazelenalé, od oka nahodíme nějké cílové číslo... a nebo si to prostě jen tak vyfantazírujeme, bez čísel, ale s o to lepším popisem. Oproti tomu v BG je jakékoli vybočení z rámce pravidel zakázáno, všechny situace nepostižené pravidly jsou špatně.

16.3.2011 15:33:44 | Upraveno autorem (porovnej)

RPG vs. deskovky
ja bych to prirovnal asi k tomu, jako by do vinneho sklepa nekdo navrhnul dotlacit becku piva:-)

16.3.2011 16:10:38

Joe

Ringo
Dotlačiť... áno, to je to slovo, o ktoré sa tu sporíme!!!

16.3.2011 16:21:50

a teď já :-)
mylím, že vše už tu bylo řečeno
jen
to Beholder: hry Dark Heresy, Rogue Trader a Deathwatch od FFG jsou čisté RPG. vím to mám je :-)

za něco mezi bych si troufnul odhadnout Warhammer role play 3rd ed. je to RPG ale je to opravdu hodně řízlí deskovkou

a jelikož jsem nečetl předchozí diskuzi, tak jen odhaduji: já bych na ZH RPG netahal, spíš bych se dohodl s někým kdo něco takového má o RPG (a jako, že má) a hodil bych sem odkaz a možná trochu spolupracoval.

jo a Thales to napsal naprosto výborně :-)

16.3.2011 20:28:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Century všechny 3 vydání
Century všechny 3 vydání
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas