Zatrolenky + Taktické hry

Díky cca půlročnímu čtení Zatrolenek, jsem pochopil několik věcí.
Že je spousta lidí, které baví hrát hry a je to úplně normální.
Že nápady, které jsem měl před deseti lety na hry už někdo zrealizoval.
Že je spousta super her o kterých jsem neměl ani páru.
Že opravdu existuje rozdíl mezi pojmy strategie a taktika.
Že v diskuzích zde se dozvím o hrách hrozně moc.
Že trollí areny jsou super.

Toto je moje poklona Zatrolenkám. Díky všem, co se o tento web starají a těm, co věnují svůj čas odpovídáním i na hodně začátečnické otázky.

A teď konečně k tématu tektických her :-). Byl bych rád, kdyby ste mi mohli dát tipy na taktické hry, protože jak jsem zjistil jsou pro mě tou správnou volbou ač jsem si doposavad myslel, že jsou to strategie. Můžu se brouzdat po BGG, ale pokec s našincema je přece jen lepší.
Teď nastudovávám pravidla TOI, jsem z nich nadšený protože jsou složitý akorát a podle všeho herní mechanika funguje bez zbytečných opruzů. Nějaké další taktické hry, které máte/hrajete a můžete doporučit?
17.8.2010 13:27:21

Sinuhet
Tak jestli se ti libili Steel Panthers, tak se ti bude libit i to TOI;)

17.8.2010 15:15:12

To Sinuhet
Já bych ti taky doporučil sérii Conflict of Heroes. Jde o taktickou wargames a je opravdu pěkná, pravidla jsou dobře čitelná a mám pocit, že tě do války vtáhne lépe než TOI. Ale to nemyslím špatně proti TOI.

17.8.2010 15:22:35

TOI - CoH
Já mám rád obé, byť CoH jsme jen testoval v prvním scénáři a sólo, podle mě má CoH výhodu ve větší přehlednosti hry a čitelnosti pravidel. Pro TOI zase hraje skládání čet a zpracování. Sakra si musím aspoň jedno zahrát po dlouhé době :-)

17.8.2010 15:34:22

Anaken
ad PC hry - zkousel jsi Galactic Civilization II? AI se prekvapive uci ruzne postupy od hrace a pak je na tebe vesele pouziva. Jedna z nejvymakanejsich strategii posledni doby.

17.8.2010 15:40:47

rozdil mezi strategii a taktikou
v podstate to vidim stejne jako SSZGSA. Pokud bych to mel rict k nejakemu opravdovemu primeru, tak Churchill musel volit strategii, Montgomery taktiku. Churchill se staral o to, aby do daneho mista dorazily tanky, delostrelectvo a letectvo, generalove se starali o to, v kterych momentech a jak jednotlive tyto slozky armady pouziiji v terenu.

17.8.2010 15:44:46

Ringo
Ja uz tak 4 jahry PC hry nehraju, takze me to minulo. Nejak na ne uz nenachazim cas...:)

17.8.2010 15:45:43

Eyron
Přesně tak mi to po studování pravidel a zjišťování infos o obou hrách připadá.

17.8.2010 15:58:02

Band of Heroes
Ještě mi připadá zajímavá tato hra. Hlavně systém tvorby scénářů - skládání armády posil za body. Zkusím najít, jestli někdo něco obdobného nevytvořil pro ToI.

17.8.2010 16:00:34

CoH
Tak bohužel jsem TOI nikdy nehrál.. Ale, četl jsem někdem že skládání čet zabírá až moc času.. Ale nevím.. Opravdu nemůžu soudit. V CoH jsou ty čety takové jaké odpovídají skutečnému složení.
Budu muset už taky zahrát.. :D Co zase nějaký WarCON? :D:D
Jinak Band of Heroes je lehčí variantou ASL, ze které vycházel. ( Doufám, že se nepletu.. ) Na BoH mě vadí, nebo jsem si spíš nezvyknul, že pokud jednotka něco neudělá, tak není vidět..

17.8.2010 16:21:47

Friedrich
mě se moc takticky líbil Friedrich ... i když, i tam je to z velké části strategie

18.8.2010 13:46:34

moje TOP2
Mam zatim moje TOP 2
AT-43 a Malifaux.

jakoze jsem uplne zavislej... horsi nez alkoholismus.

18.8.2010 14:55:33

ad taktické hry...
V taktických hrách využíváš další faktory boje (vzdálenost od nepřítele, výhled, počasí, terénní prvky, morálku...).

Ve strategických hrách se prostě sejdou jednotky v nějaké oblasti
(hexu, části území) a hned se vyřeší boj (dle hodnot z tabulek).

Existují hry, které jsou "takticky" propracovány v různé míře.
Z těch, co mám a znám já, bych ty taktické seřadil asi takhle:

1) Battles of westeros (jednoduchá, velmi snadno naučitelná, rychle odehratelná).

2) TOI (trochu složitější, existuje pro ni spousta scénářů, můžeš si navrhovat i svoje scénáře).

3) Horus heresy (velká míra dopředného uvažování a plánování, bohužel pořád hraješ víceméně pořád jeden a ten samý scénář, ale když si na to zvykneš, je to fakt bonbónek).

Sám se rozhodni dle svého gusta.

23.8.2010 10:30:15

laredo
Teď jsem to psal do diskuze u ToI ... ještě hledám něco jako ToI ale fantasy - není vždycky nálada na 2.světovou. U Battlelore mám strach z jednoduchosti. Kouknu na Horus heresy ....

31.8.2010 20:01:58

Sinuhet
Možná by ti mohlo vyhovovat Battles of Westeros. Vylepšený systém Battlelore a více volnosti v taktice. Nebo Battles of Napoleon.

31.8.2010 20:04:40

Sinuhet
Confrontation je dobra volba..

31.8.2010 20:14:06

Sinuhet
Jelikož se snažím naverbovat co nejvíce duší k Advanced Squad Leader (ASL), tak doporučím toto, je to dost hardcore kousek, ale zkusit to musím, třeba ulovím někoho dalšího :)

1.9.2010 09:12:51

aj iné
ja považujem za celkom dobrú taktickú hru aj AoE III a Dorn...je tam na minimum náhody a človek musí neustále premýšľať, čo spraviť, aby nespravil chybu, pomohol si a hlavne zamedzil súperovi v napredovaní...

čo sa týka počítačových hier, tak niekedy som celkom aktívne hral...počtom som nenahral veľa, ale tých pár kusov som hral na hodiny...predovšetkým pre mňa asi najlepšie hry v histórii :-) AoE II:The age of kings a samozrejme najlepšia ťahová stratégia všetkých čias - Heroes of might and magic III...taktiež si myslím, že to bolá taká malá predpríprava na stolovky :-) a mne osobne nevadí si zahrať stolovku online s nejakým človekom napr. cez vassal...keď sa ináč nedá, tak aj to je možnosť...skype vie také hranie pekne spríjemniť :-) pár partičiek dornu som už takto zahral...momentálne zháňam niekoho na e-mailové hranie Twillight struggle...nepridá sa niekto?

1.9.2010 14:15:36

Sinuhet
Jestli mas u BL strach z jednoduchosti, tek zkus ty Battles of Westeros, ty ten system docela vysperkovaly. Pokud ti teda nevadi stredoveka fantasy bez magie...

1.9.2010 14:28:17

monkeyml
Nechci rýpat, ale AoE III mi nepřijde ani zbla taktická, už kvůli tomu, že je tam mapa půlky Ameriky.

1.9.2010 14:33:05

Sydo
jj, AOE3 je ryzi strategie a souperici vojacci v oblasti se jen normalne vykrati. Neresi se, jestli tamten byl schovany za kopcem ci nikoliv:-)

1.9.2010 14:48:02

Sinuhet
Band of Heroes vlastním ,pokud bys si chtěl zahrát napiš mě do pošty.

1.9.2010 16:49:31

sydo
je to asi o uhle pohľadu ;-) ja som nemyslel len boje, ale celú hru...ak v AoE III nemáš taktiku, jednoducho proti skúsenému hráčovi nevyhráš. ak taktiku v polke hry zmeníš, je to ešte horšie...od kúpi prvej exkluzívnej budovy musí mať hráč jasnú taktiku...vyhral som už veľmi veľa krát, ale stále na základe dobrej taktiky...svoju čo najviac aplikovať a súperovu čo najviac odstaviť a pod. a tá mapa ameriky má len zobraziť kolónie...ak by tam boli polia s názvami bez mapy, nič by to na princípe nezmenilo...ukladanie panáčikov do kolónii je veľká vec, hlavne pri hraní 4 hráčov a viac...ako vravím, je to uhol pohľadu...ja vidím taktickú hru aj inde ako v bojových hrách...taktika podľa mňa nie len o bojoch vojakov, ale aj o spôsobe hrania...:-)

1.9.2010 18:37:27

monkeyml
muj nazor je, ze neresis taktiku, ale strategii. Jasn, muzeme jistym uhlem pohledu videttaktiku pri rozmistovani kolonistu na akce, ale kdyz se nad tim zamyslis, ak je to v podstate vsechno strategicke rozhodnuti, ktere ovlivnuje deni v novem svete. Taktika muze byt, jak budovu postavi rychleji nez souper, rozhodnuti, ze tu budovu budes stavet je ovsem strategicke.

1.9.2010 19:00:57

ringo
ok...tak AoE III je dobrá stratégia :-)

1.9.2010 19:18:20

Všem
Díky za tipy, doporučené hry zkouknu. Určitě i ASLko, myslím že už jsem pravidla kdysi studoval.

1.9.2010 20:50:06

Vybíráme z Bazaru

Sagrada
Sagrada
Akt. cena: 620 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas