Zatrolenky + Taktické hry

Díky cca půlročnímu čtení Zatrolenek, jsem pochopil několik věcí.
Že je spousta lidí, které baví hrát hry a je to úplně normální.
Že nápady, které jsem měl před deseti lety na hry už někdo zrealizoval.
Že je spousta super her o kterých jsem neměl ani páru.
Že opravdu existuje rozdíl mezi pojmy strategie a taktika.
Že v diskuzích zde se dozvím o hrách hrozně moc.
Že trollí areny jsou super.

Toto je moje poklona Zatrolenkám. Díky všem, co se o tento web starají a těm, co věnují svůj čas odpovídáním i na hodně začátečnické otázky.

A teď konečně k tématu tektických her :-). Byl bych rád, kdyby ste mi mohli dát tipy na taktické hry, protože jak jsem zjistil jsou pro mě tou správnou volbou ač jsem si doposavad myslel, že jsou to strategie. Můžu se brouzdat po BGG, ale pokec s našincema je přece jen lepší.
Teď nastudovávám pravidla TOI, jsem z nich nadšený protože jsou složitý akorát a podle všeho herní mechanika funguje bez zbytečných opruzů. Nějaké další taktické hry, které máte/hrajete a můžete doporučit?
17.8.2010 13:27:21

V&V
Pokiaľ by som sa mal držať bojových hier, tak určite Valor & Victory. Je to hra, ktorú sa nikde nepredáva, musíš si ju stiahnuť, vytlačiť a vyrobiť sám. Simuluje boj na taktickej úrovni, prekusnúť sa pravidlami ide rýchlejšie, ako pri Tide of Iron.

17.8.2010 14:04:04

Sinuhet
Me se v posledni dobe hodne libi Battles of Westeros, ta kombinace karet a prikazu primo konkretnim jednotkam je vyborna. A chystam se vyzkouset Men of Iron, coz maji byt stredne komplexni stredoveke bitvy d GMT.

17.8.2010 14:08:08

rbx

aneken
BoW: a je to takticka hra, nebo strategicka? :-)

17.8.2010 14:16:12

Taktika versus strategie
Rozdíl mezi taktikou a strategií podle wikipedie:

V současné době je vojenská taktika chápána jako operativní aplikace síly v konkrétní situaci, jako soubor konkrétních postupů v jednotlivých bitvách. Tím se odlišuje od vojenské strategie, která se zabývá dlouhodobými cíli a celkovým obrazem vojenských operací. Zjednodušeně se rozdíl mezi strategií a taktikou vyjadřuje tak, že strategie určí cíl (na koho udeřit a co dobýt), zatímco taktika definuje způsob (na kterém úseku a jakým způsobem útok provést). I tak je ovšem hranice mezi těmito dvěma disciplínami velice neostrá a obě oblasti se překrývají.

17.8.2010 14:20:23

rbx

kren
diky za vysvetleni, v tom pripade je BoW strategicka hra plna taktiky :-) Scenar ti urci strategii a na hraci je taktika.

17.8.2010 14:22:48

Taktika versus strategie ve hrách
No a co se týče her, tak mým selským rozumem bych řekl, že strategické hry jsou asi všechny hry a taktické jsou ty kde se někdo vzájemně řeže :).

17.8.2010 14:26:33

pozor
můžu mít strategii, že řežu do všeho co se namane a pak nepotřebuju taktiku :-P

17.8.2010 14:33:30

rbx
No je takticka, proste dycky jen jedna bitva bez dopadu na dalsi zahrani. Obecne jsou za takticke hry povazovany Battlelore, TOI, strategicke napriklad Axisy. Ale to delitko je tam tezke hledat. Hrajes-li ale jednu bitvu maleho rozsahu, je to urcite takticka vec;)

17.8.2010 14:34:02

CCA
skvělá taktikcká jednoduchá hra ze starověku.
Command and Colors: Ancients základ plus všechna rozšíření jsou super...snad brzo najdu čas a naskenuji kartičky a dobrovolník přeloží do češtiny...

17.8.2010 14:36:51

to Aneken
Je třeba ale uvést jestli se strategické myslí v užším slova smyslu vojenské strategie, nebo v širším slova smyslu jakékoli strategie, protože pak je strategická hra i Agricola.

17.8.2010 14:37:07

Joe

Agricola
Tak napríklad v Agricole sú stratégiou karty na ruke hráča a taktikou rozhodovanie v každom kole :)

Agricola jest strategicko-taktickou hrou a hotovo ;)

17.8.2010 14:39:21

ad Joe
Jo a člověče nezlob se je taky strategicko taktická hra, protože strategie je vjet co nejdřív do chlívku a taktika je když ti padne šestka, tak jestli nasadíš nového pinčlíka, nebo pojedš už nasazeným :).

17.8.2010 14:42:25

kren
V zasade jo, proc ne? Ale ja se musim priznat, ze v techto intencich uvazuju spis o vojenskych hrach;), prece mam zaklady ve wargamekach. Strategie rypani se v zahone mi nejde pres pysky;) Za strategickou hru povazuju treba Pax Romanu;)

17.8.2010 14:42:47

taktika
Když čtu recenze např. pc her, tak si dovolím tvrdit, že leckterému autorovi recenze není jasný rozdíl mezi taktickou hrou a strategií. Ty pojmy se míchají jak zrovna přijde na mysl :-). Pořád nemůžu zapomenout na upfront (mám ho i doma zafoliovanej) a hledám deskovou obdobu. Tam každý voják měl svoje schopnosti a jméno a už si věděl, že když máš třeba Johna ve hře, musíš ho dostat na close k nepříteli, protože je schopen vykosit celou četu nepřítele bodákem (obrazně). TOI mi přijde jako hodně podobné. Slibuju si od něj, že to je taktická hra jak vyšitá - na malém území šarvátka/skirmish, kde záleží na každém terénu, na každém pohybu i na každém hodu kostkou. Trochu mi chybí nějaké obdoby hrdinů z fantasy, ale jsou tam aspoň velitelé, které si můžeš přidat mezi členy čety.

17.8.2010 14:47:50

Taktika vs. Strategie
Já teda nevím, a jistě asi napíšu kravinu, ale podle mě jsou strategické hry, ty které mají měřítko alespon několik států, území, oblastí a vy musíte operovat v několik z nich. Tak aby jste docílil svého.
Taktické hry jsou většinou v malém prostoru, oblasti kdy řešítě několik konfliktů za kolo a bujujete za každý metr mepy. :) V taktických hrách neřešíte ekonomiku, náladu populace atd.. Maximálně řešíte zásobování.
Strategické hry : Civilizace, Pax Romana, Conquest of Paradice, Twilight Imperium 3rd. atd..
Taktické hry : battlelore, TOI, CCA, Men of Iron, Combat Commander atd...

17.8.2010 14:53:31

to Sinuhet
Já teda nejsem wargameista, ale mne zase spíš láká šoupat celýma armádama a dobývat obrovská území a státy, než se někde mrcasit na plácku a přetahovat se sem a tam o kótu 234 :).

17.8.2010 14:53:45

To Kren
To přijde.. Uvidíš.. :D

17.8.2010 14:55:34

Kren
Jasný každý jsme jiný. Já na pc měl vždycky nejoblíbenější hru Civilizaci, od jedničky až do čtyřky, prostě královna her. A je to strategie. Ale "všechno" General mě bavilo taky. Vlastně si uvědomuju, že mám rád obecně turn based a ne realtime. Proto asi taky mám rád deskovky :-)

17.8.2010 14:57:44

to Sinuhet
Možná jsem exot, ale já nikdy v životě hry na pc nehrál :).

17.8.2010 14:59:42

Sinuhet
Tak podle toho, co pises, se zkus jeste podivat i na ten Westeros. Tam je role lidru pomerne velka, jsou to takovi hrdinove, navic kazdy s jinou schopnosti...

17.8.2010 15:00:23

to sszgsa
No nebudu se zaříkat, že ne, protože dřív jsem si taky klepal na čelo, jak někdo může hrát něco takového jako Pax Romana, a byl jsem na 100% Přesvědčený, že Titana mne nikdo nedonutí hrát :D.
No a vidíš bum ho na Wargameconu jsem 15 hodin pařil Pax Romana a dvakrát hrál Titana, který se mi moc líbil.

17.8.2010 15:02:50

kren
No podle me jsou PC strategie dobra pruprava k deskovkam, minimlane Civilizace, Master of Orion ci Steel Pantheri a Panzer General:) Ja jsem mel dycky hry na PC rad, ale nevyhovovalo mi, ze AI byla bud slaba, nebo podvadela a mela nake vyhody. Proto mi vyhoveje spis hrat s lidma, a kdyz uz s lidma, tak na desce a ne pres kabel:) Bohuzel deskovku komplexnosti Civilizace nikdo asi nevyda:D

17.8.2010 15:02:55

to Aneken ad PC
To je možné, ale já jsem se nikdy k takovým hrám na PC nedostal a ty střílečky mne nebavily. Takže jediné co jsem tak na počítači hrál byl TETRIS :).

17.8.2010 15:08:05

Aneken
Si hrál Stell panthers ... parádní hra - Írák, válka v Izraeli.... Zvuk výstřelů z abramsů si pamatuju dodnes :-). Je to jak říkáš, tyhle hry byly dobrá průprava, asi proto mi pravidla z TOI připadají srozumitelná.

17.8.2010 15:10:19

oprava
fuj ...Steel panthers ...

17.8.2010 15:12:07

Vybíráme z Bazaru

Duna Impérium kovové mince a voda od Moedas
Duna Impérium kovové mince a voda od Moedas
Akt. cena: 1199 Kč
Končí za: 16 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas