Trollí "euro" Aréna XXVI - Caylus vs. Vysoké napětí

Každý týden dvě hry v souboji o vaši přízeň, tentokrát souboj rozšíření! Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští úterý hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Dvacáté páte kolo je zde:

Caylus vs. Vysoké napětí

2 ryzí euro hry. Zvítězí variability v podobě spousty rozšíření, nebo čistá ničím neposkrvněná stavba hradu.

POZOR: pro lepší počítání hlasů uveďte hru, pro kterou hlasujete v hlavičce příspěvku a v případných dalších postech již hru v hlavičce neuvádějte! Takové hlasy nebudou započítány. Díky, usnadníte mi počítání.
18.8.2010 16:30:29

to Vlaada
Jako jasně, máš pravdu, já nezpochybňoval, že tato situace někdy nastane (to se může týkat i jiných elektráren než té zmiňované 25), ale zase to nebývá tak často, a většinou je to navíc vykompenzováno vysokou cenou, kterou musí hráč díky aukci zaplatit. To co bych v této situaci považoval za mnohem větší problém, je fakt, že někdy poslednímu zbývajícímu hráči spadne do klína dobrá elektrárna za babku, prostě proto, že pro ostatní v době, kdy se mohli dražby zúčastnit, ještě nebyla dostupná (a sami jsou nuceni buď koupit elektrárnu výrazně horší, nebo se dobrovolně z aukce vyřadit) a to nastává mnohem častěji než tebou zmiňovaná situace. Ale říkám, mně to nevadí, já si téhle hry užívám i tak a beru to tak, že je to cena za jediný zdroj variability, který ve hře je.

Mimochodem u nás se tedy prakticky do 2 kol cena uhlí a ropy rychle vyrovná, zase záleží na hráčích, ale s tvrzením, že uhlí je levné, nesouhlasím. Navíc, samozřejmě, když vidím, že má protihráč výhodnou elektrárnu na uhlí, snažím se cenu uhlí vytáhnout výš, ale to už jsou fakt detaily.

19.8.2010 09:16:19

PJ

Vysoké Napětí
Důvody zhruba totožné s křenovými. Navíc jsem lokální patriot a Vysoké napětí je jedna z mála her, která má na herním plánu políčko "Plzeň" (ještě vím o Kurýrovi a Friedrichovi).

Jinak teda ani z toho Napětí nejsem kdovíjak štajf. Hlavně mi na něm vadí pro mě velice nevábné provedení a poněkud nedomrlá hra v počtu dvou hráčů. Herní mechanismus je jinak fajn...

19.8.2010 10:18:16

PJ a Plzeň
Přidej si do seznamu Wallenstein! :)

19.8.2010 10:29:43

Caylus
Hra bez nahody. a vobec to nie je ako sach, ako niektori na roznych forach pisu.

19.8.2010 10:30:43

Vlaada

to prebio
Vykompenzováno vyskou cenou je to tehdy, pokud ostatní také seženou v následujícím kole či dvou dobrou elektrárnu. Pokud to trvá pět kol (náhoda), tak je to prostě smutné. A co se týče uhlí, je to právě tento hráč, který za dvě uhlí nakrmí pět domů a nemusí několik kol řešit elektrárny, který si může dovolit ho nakupovat do zásoby a zdražovat ho tak těm, kteří bojují o každý penízek...

A ano, to, že nevíš, jestli jako další elektrárna přijde nějaká shitka, nebo jestli spadne shora do prvního řádku dobrá elektrárna, je taky problém.

Ale i přesto je to dost dobrá hra...

19.8.2010 12:53:30

Caylus
Obaja autori priniesli na trh vynikajúcu hru, ale autor Caylusu nedojí z tohto titulu príjem v podobe mnohých rozšírení ako je tomu u VN (najnovšie v podobe mapy Ruska a Japonska k Essenu 2010...) :-)
Silno som zvažoval aj lokálpatriotizmus ako PJ, keďže sú na mape aj moje rodné Košice, ale nakoniec prevážil vyššie spomenutý prístup.

19.8.2010 13:20:06

Peco
Tak zrovna u toho VN to nepovazuju za dojeni, nove mapy jsou zajimave a kdo chce, tak si je zkusi:) Neni to jako u her, ktere uz v zaklade jsou osekane, abys kupoval nejaka rozsireni;)

19.8.2010 13:28:47

tom

caylus
protože je to míň matematika a víc hra :) Vysokýmu napětí sem se docela dlouho vyhýbal, pak se mi docela líbilo, asi to není špatná hra, ale to neustálý počítání mi prostě vadí.

19.8.2010 13:55:32

aneken
Mohli by sme polemizovať, ale svoj názor na túto konkrétnu hru by som asi korigoval veľmi ťažko...
Netvrdím, že sú jednotlivé mapy, nové elektrárne atď nezaujímavé, to je dúfam jasné. Autor však podľa mňa jednoznačne finančne ťaží z úspešného titulu Power Grid. Aký by mal asi predajný úspech Power Grid - Factory Manager, ak by nemal v názve ten Power Grid? Podľa mňa výrazne nižší, ale to je môj laický odhad. (V tomto smere sa čudujem, že autor dovolil pre ČR a SR jednoduchý názov Továrník...)
Záverom, netvrdím, že tento postup je zlý, autor vykonal poctivú intelektuálnu prácu a má na to plné právo, my hráči a zberatelia to aj oceníme.
Avšak vytvoriť takú hru ako Caylus a nevymýšľať už jej zdokonaľovania, variácie, rozšírenia, to mi je ešte sympatickejšie. :-)

19.8.2010 14:54:11

pecovarhy
No já mám taky negativní vztah k drtivé většině rozšíření, ale jsou prostě hry, kde mají smysl. Jako třeba tratě do formule Dé, mapy k vláčkovkám apod. Co bych dal za další mapy k Haciendě :)

19.8.2010 14:57:46

aneken - ad "v základe osekané hry"
Máš príklady pre takéto hry? Existuje autor, ktorý by to robil úmyselne? Nejak si neviem spomenúť, či som sa s niečím takým stretol, mohlo by to byť zaujímavé zistenie. :-)

19.8.2010 15:03:42

Vysoke napeti
:)

19.8.2010 15:45:31

Vysoké napětí
...byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud...

20.8.2010 20:12:35

Caylus
Opět dávám jedno negativní hodnocení a volím Caylus kvůli jeho karetní verzi. Klasický Caylus jsem nehrál a VN mne tolik nezaujalo. Opravdu je až příliš matematické a kalkulačkoidní, vytrácí se mi při tom zábavná složka hraní. A navíc, pokud hraju s dětmi, mám tak nějak zkušenostní náskok, který jen těžko dotahují.

21.8.2010 13:30:12

Caylus
V elektrárnách mě nebaví sčítat relativně vysoká čísla ke konci hry.(dorazila mě kamarádka co požívala kalkulačku).

I když herně mi jdou více elektrárny.

21.8.2010 16:14:18

Vysoke napětí
je cool

21.8.2010 20:34:00

Vysoké napětí
Ať je zařezávačka pořádná. Vysoké napětí mám rád.

Jinak Caylus u mě trpí nezaslouženou nechutí ze špatné pověsti (někteří tady používají jméno této hry jako nadávku). I když obeceně hry úplně bez náhody taky nejsou mými nejoblíbenějšími, takže i kdybych Caylus znal, na 90 % by hlas dopadl stejně.

21.8.2010 21:03:22

Vysoké napětí
mám obě, znám obě, ale ač je Caylus lepší ve strategii, VN je lepší hra v kolektivu (v mém kolektivu).

21.8.2010 21:38:31

Vysoké napětí
Protože prostě proto :).

PS. Víc se mi líbí.

22.8.2010 19:55:53

Vítězem se stává Vysoké napětí!!! Poměrem 22:10
Vysoké napětí
Adalpo
aneken
aradraug
Deth
Ecan
Hike
kandelabr
Kedrigern
Kolouch
kren
Lapo
oplprokop
paladin91
Parxel
PJ
prebio
Ringo
sappho
Savager
Sodovka
SSZGSA
Vlaada
(22)
vs.
(10)
caylus
Čindi
dajo26
Eyron
husak
Joe
Jouda
Lumirius
pecovarhy
stiso
tom

25.8.2010 09:21:25

Vybíráme z Bazaru

Fury of Dracula
Fury of Dracula
Akt. cena: 19 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas