Trollí "euro" Aréna XXVI - Caylus vs. Vysoké napětí

Každý týden dvě hry v souboji o vaši přízeň, tentokrát souboj rozšíření! Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští úterý hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Dvacáté páte kolo je zde:

Caylus vs. Vysoké napětí

2 ryzí euro hry. Zvítězí variability v podobě spousty rozšíření, nebo čistá ničím neposkrvněná stavba hradu.

POZOR: pro lepší počítání hlasů uveďte hru, pro kterou hlasujete v hlavičce příspěvku a v případných dalších postech již hru v hlavičce neuvádějte! Takové hlasy nebudou započítány. Díky, usnadníte mi počítání.
18.8.2010 16:30:29

CAYLUS
odohranych viac ako 500 partii.ale na VN nedam tiez dopustit.

18.8.2010 16:32:49

Vysoke napeti
Caylus me nejak uplne nechytl, Napeti mam rad...:)

18.8.2010 16:34:41

Joe

Caylus
Jednoznačne. Vysoké napätie je výborná hra (nehral dom :D), ale Caylus je jednoducho Caylus (hral som ;P)

18.8.2010 16:40:28

Vysoké napětí
protože Caylus mne nezaujal ani tématem, ani mechanismem, ani herními komponentami, ani herním plánem. Rozumím však tomu, že ho má někdo rád a že opravdu zaměstná šedou kůru mozkovou.

18.8.2010 17:03:04

vysoká napětí
neboli funkenschlag, neb mám ještě německou verzi z doby, kdy se nevěřilo, že nějaké hry budou vycházet i v češtině.
caylus mám taky, ale tam mě rozčiluje ten aspekt šibování s drábem (či kterej to je), člověk musí udělat 5 kroků, všechno vymyslet a pak se na vás domluví a vypnou vám budovy a šlus. to mi tam příjde frustrující. Elektrárny mě baví a dá se tam velmi dobře taktizovat. A líbí se mi graficky (caylus je dost ošklivý).

18.8.2010 17:27:52

Vysoké napětí
Ač jsem měl v hledáčku obě tyto hry, tak ve sbírce se vyjímá právě Vysoké napětí, které mi připadá pro svůj mechanismus zajímavější a ač jeho grafické ztvárnění není překrásné, tak je velice zajímavé. Caylus je sice velice dobře hodnocená hra zkušenými hráči, ale té hře podle mě něco chybí, ale nedokáži říci co :-) .

18.8.2010 18:22:04

Vysoke napeti
Pomerne pravidlove jednoducha hra se zajimavym tematem. Zahrajou si to i rodice. Dobre hratelne i v sesti. Caylus si docela rad zahraju, ale neni pro kazdyho. Nejlip tak ve trech.

18.8.2010 18:44:24

Vysoké napětí
Bavilo to snad každého s kým jsem to hrál. Povedený kousek.

18.8.2010 18:46:38

Vysoké napětí
bohužel Caylus jsem nehrál, ale určitě to bude dobré. Vysoké napětí se mi velice líbilo.

18.8.2010 18:57:33

Vlaada

Funkenschlag (Vysoké napětí jsem nikdy nehrál :)
Funkenschlag si to zaslouží jak pro opravdu zdařilou implementaci tématu (jednoduché a funkční mechanismy, překvapivě pěkně simulující trh), tak pro opravdu elegantní vyrovnávací mechanismus, aby nikdo už v úvodu partie zbytečně neutekl. Mínusem je trochu zbytečně moc počítání s velkými čísly (potřebuješ si předem spočítat, za kolik budeš stavět domečky, abys věděl kolik si můžeš dovolit nakoupit surovin... a pro pokročilejší hru i za kolik koupíš domečky i suroviny, abys věděl, jak vysoko můžeš v dražbě), a občasná přílišná náhodnost (když přijde jedna hodně dobrá elektrárna - 25 nebo tak něco - brzy, a pak chodí dvě tři kola šunty, je obvykle rozhodnuto...). Přesto ale výborný kousek.

Caylus mě osobně moc neoslovil, protože kombinuje prvky šachově hardcorové hry (ve hře není žádná náhoda) s posíracím principem (můžu poškodit sám sebe, abych poškodil jiného hráče, a sám z toho nic nemám). Ani jedno samo o sobě by mi tolik nevadilo, ale ta kombinace je fakt nešťastná...

18.8.2010 19:03:41

Caylus
hral jsem oboji a preci jenom stredovek a stredoveke mestecko budujici nad sebou hrad mi je daleko blizsi, i kdyz tyhle kategorie her (bodovaci budovaci euro) uz delsi dobu vubec nehravam a asi uz hrat nikdy nebudu.

18.8.2010 20:29:20

Caylus
Podobně jako u Ringa mi Caylus sedí víc tématem i zpracováním a u nás, je každá partie této hry nervák až do konce (jeden z důvodů proč hraju hry ).

18.8.2010 20:57:22

Vysokaké napětí
Caylus jsem nikdy nehrál a nijak mě neláká..zato Vysoké napětí mě docela dostalo. Moc pěkná grafika ( padne ke hře i k tématu )i mech. hry se mi líbí. Jde pro mě o fajn hru. :)

18.8.2010 21:15:09

to sszgsa
Vysokaké napětí :D :D :D,
až se z toho napětí hráč po...

18.8.2010 21:21:29

To Křen
Nojo.. já si toho nevšim..:D Hlavně jsem předchvilkou dorazil ze stavby tak ani nekoukám co píšu.. :) Hamba mi! :))

18.8.2010 21:27:57

Vysoké napětí
Mám obojí, ale zahrál jsem jen Funkenschlag, zatímco Caylus už leží 3 roky ladem (ale několikrát jsem měl náběh na zahrání a vždy do toho něco přišlo...).

18.8.2010 21:29:10

to Vlaada
Proto hrajeme funkenschlag zasadne aspon s jednou (lepe vice) kalkulackama:D Jo ten prichod elektraren je nekdy hrozne o haluzi. Mozna by tomu prospelo, kdyby byl ten balik s elektrarnama face-up.

18.8.2010 21:51:21

to sszgsa
To se nestyď, žádná hanba. Aspoň se člověk zasměje a hned má lepší náladu :).

18.8.2010 22:00:28

Vysoké napětí
Caylus jsem nehrál, ale prostě musím hlasovat pro Vysoké napětí. Jednak je to jedna z našich prvních her, které jsme domů pořídili, a navíc i dnes bych nikdy neodmítnul výzvu k této hře. Výborný mechanismus měnící ceny komponent na základě pořadí hráčů, bitvy o poslední zbytky surovin a klíčové elektrické přípojky a aukce, v nichž člověk šponuje cenu elektráren, aniž by je opravdu chtěl koupit (a nedej bože když to soupeř odhalí a donutí jej tak i učinit), dělají pro mě z Vysokého napětí jednu z nejoblíbenějších her.

Teda faktem je, že jsme Vysoké napětí nehráli už sakra dlouho, ale nějak si teď nepamatuji, že by ve hře byla nějaká super výhodná elektrárna, jejíž pořadové číslo by neodpovídalo jejímu výkonu (ale možné to je). My jsme většinou hráli ve
3, max ve 4 (ve více bych to snad ani, nejen kvůli času, hrát nechtěl) a to mechanismy hry docela efektivně odstraňovaly příliš výkonné elektrárny, takže problémy s náhodností mně nepřišli tak katastrofální, a navíc člověk pořád viděl tu řadu elektráren, které do aukce nešly, ale byly připravené na další kola. Asi by to šlo udělat ještě méně náhodně, ale to by si pak ani člověk neužil ten pocit triumfu, když soupeři zdraží super elektrárnu na částku, kterou si tento ani v nejhorším snu nepředstavoval;)

18.8.2010 22:42:40

Caylus
Bez náhody, ale není třeba kalkulačka ;-)

18.8.2010 23:00:57

Vlaada

to prebio
Elektrárny jsou různě výhodné v různých fázích hry.

Navíc se třídí, a k dispozici jsou jen první čtyři. Někdy se stane, že chodí zpočátku příliš vysoké elektrárny, takže do výběru spadne brzy jedna hodně výhodná (např. 25ka - uhlí je z počátku levné a dostupné). Záleží na pořadí hráčů v době, kdy přijde, a na tom, kdo má aktuálně nejvíc peněz, protože ta se prostě vyplatí za skoro jakoukoliv cenu - několik dalších kol nemusíš vůbec řešit elektrárny, a navíc je to elektrárna, kterou už do konce hry nemusíš nahrazovat, protože má kapacitu 5.

Pak ale začnou chodit ty nízké elektrárny, a klidně několik kol blokují nabídku.

Ten, na koho tehdy zbyla ta dobrá elektrárna, tedy nemusí utrácet prachy za další elektrárny, a velmi efektivně vydělává, zatímco ostatní buď vyhazují prachy za neefektivní elektrárny (které ještě budou muset do konce hry nahradit) nebo se spokojí s menším příjmem, a čekají, že začnou chodit dobré elektrárny. Díky tomu, že ty nevýhodné elektrárny se fakt nevyplatí kupovat, tak se elektrárny točí pomaleji, a tahle situace může trvat i docela dost kol. Náš šťastlivec mezitím získá tak velký finanční náskok, že prakticky není šance ho už dohnat.

Ona to není zas tak častá situace, ale bylo by fajn, kdyby mechanismy příchodu elektráren byly nastaveny tak, aby k ní nedocházelo vůbec.

18.8.2010 23:34:34

Vysoké napětí

Ale musím přiznat, že kdyby soupeřem nebyl deskový Caylus, ale karetní Caylus Magna Charta, rozhodovala bych se mnohem déle.

19.8.2010 04:55:44

Caylus
volím menší zlo.

19.8.2010 06:26:55

Vysoké napětí
Ve Vysokém napětí můžu spekulovat v dražbě a to mě baví. Navíc mi přijde, že i mezi eurohrami zaujímá VN výjímečné místo svými originálními herními principy a tématem.

Caylus jsem hrál párkrát a co mě na něm vždycky točilo, bylo to, že jsem si něco naplánoval a zapoměl jsem že suroviny na tu akci budu mít později, než tu danou akci budu hrát. Jinak tématicky je na trhu více her podobných Caylusu než VN.

19.8.2010 06:50:49

Vysoké napětí
Baví mě stále i po mnoha a mnoha partiích.

19.8.2010 07:09:33

Vybíráme z Bazaru

Vražda k večeři: Opona padla
Vražda k večeři: Opona padla
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas