Trollí aréna VII - Osadníci z Katanu vs. Carcassone

Přináším vám sedmou část trollí arény - každý týden dvě hry v souboji na život a na smrt! Která je lepší? Hlasujte pro svou oblíbenou hru. Euro, AT, war, na každého dojde. Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští pátek hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný flame (ale diskuze vítána)! Účelem arény je zábava a také dozvědět se něco o hrách a o tom, proč se vám líbí. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Sedmé kolo je zde:

Osadníci z Katanu vs. Carcassone!

POZOR: pro lepší počítání hlasů uveďte hru, pro kterou hlasujete v hlavičce příspěvku a v případných dalších postech již hru v hlavičce neuvádějte! Takové hlasy nebudou započítány. Díky, usnadníte mi počítání.
26.10.2009 09:26:46

Osadnici
Tezka to volba, obe hry si dodnes rad zahraju, ale vitezi osadnici sice jenom o kousek ale prece.

26.10.2009 12:06:48

Osadníci i Carcassonne
Tak v tomhle souboji já hlasovat nebudu, protože jsou pro mne obě hry na stejné příčce. Také nemám rád obecné klišé o Carcassonne, že rozšíření od čísla 3 nestojí za nic. Není to pravda. Myslím, že spíše nikdo nechce do zaběhnuté hry přidávat pravidla, která zcela mění některé mechanismy. Jasně jsou rozšíření slabší a jsou rozšíření lepší, ale obecně lze říct, že si Carcassonne svými rozšířeními udržovalo stabilní kvalitativní úroveň (vyjma posledního katapultu, které je i podle mne úplně mimo mísu). Každý, kdo si chce zahrát jiné mechanismy, tak má možnost.
Co se týče Osadníků, tak u nich zase nemám rád klišé, jak je to o náhodě. Dříve když jsem se s Osadníky seznamoval, tak jsem náhodě přikládal velký význam, ale není to až zas tak docela pravda. U karet událostí už vůbec ne.

Carcassonne:
------------
+ variabilita hry díky rozšířením. Vždy se můžu rozhodnout na jaký typ hry mám náladu a podle toho zvolit rozšíření.
+ možnost hrát všechna rozšíření třeba jen jako další dílky základní hry. Velká variabilita ve volbě pravidel pro konkrétní hru.
+ grafické zpracování a vždy jiný herní plán.
+ možnost hry od 2 až do 6-ti hráčů. Pokud je více barev figurek není problém hrát i ve více lidech

- kolize pravidel u více rozšíření hraných současně
- nízká interakce (škodění drakem a věží nepovažuji za interakci)

Osadníci:
---------
+ vysoká interakce a zábavnost při vzájemném obchodování
+ dostatečné množství rozšíření (některá slabší, některá vynikající
+ pěkná grafika (na rozdíl od jiných nemám nic proti plastové verzi, která je v celé řadě jednotlivých rozšíření vymakaná co do funkčnosti - rytíři, námořníci)
+ variabilní herní plán

- největší mínus považuju u osadníků, že je zde přesně omezený počet hráčů - ve dvou to hrát nelze (sice lze s upravenými pravidly vydanými v rozšíření Kupci a Barbaři, ale není to ono). Prakticky jsou osadníci nejlepší ve 3 nebo 4 hráčích. S rozšířením 5-6 už je to zase hodně zdlouhavé a je to takové neslané nemastné).
- prvek náhody, který ale u někoho nemusí být až zas takové mínus. Navíc tu náhodu bez kostek, ale s kartami z rozšíření lze docela dobře eliminovat.

26.10.2009 12:07:23

Osadníci
Jednoznačně. Carcassonne mě nikdy nebavilo a ani mě nikdy bavit nezačně. Nejsem ani schopný pochopit, jak takováhle hra dosáhla tak vysokého stupně oblibi. Carcassonne hraju jenom z nouze abych neurazil lidi, pro které je Carcassonne vrcholem všech deskovek.

26.10.2009 12:17:19

Osadníci
Ke Carcassone jsem se dostal asi pozde. Cekal jsem pecku a nic. Osadnici zadna slava, ale na Carcassone staci bohate.

26.10.2009 14:59:23

rozsireni
podle me se z Carcassonne v rozsirenich 4 a vice stalo clovece nezlob se s trapnym vyhazovanim figurek.

26.10.2009 15:03:07

Osadnici
Poprve mam moznost soudit ze dvou her, ktere jsem obe vice ci mene hral,slava (ale je to asi naposled :) ).
U Carcassonne jsem mel hrozny pocit nahody,kde zalezi,jaky dilek si vezmu a taky je celkem nutne znat mnozstvi dilku urciteho druhu,at se clovek nepachti za necim,co nemuze dostat,protoze uz byli vybrane.Kamarad s Carcassonne prisel jednou,dvakrat,trikrat v dobe,kdy jsme hravali jen dostihy a potreti jsme mu uz rekli,at to priste nebere,ze nas to nebavi.K tomu mne zpetne odpuzuje i nekonecne mnozstvi rozsireni,brrr.
Osadnici maji krasny faktor budovani vesnicek,silnicek,hrac ma pocit,ze mu neco roste na mape,super zpusob tezeni,nechybi ani interakce.Diky Osadnikum jsem prisel na fakt,ze dostihy a sazky opravdu nejsou vrcholem doskoveho hrani,za coz jim dekuji.

26.10.2009 15:32:16

eh
obe hry su povazovane za brany do sveta hier, cez jednu z nich som presiel a aspon memusim ist teda cez druhu :P tolko lepsich hier sa da na uvod s ludmi zahrat, ako ich vyplieskat hned v nudnom carcassonne... stacilo mi, dakujem neprosim si viac (0:0) :D

26.10.2009 16:03:19

Osadníci
Carcassonne, tedy alespoň to, co jsem hrál, tedy bez rozšíření, je obyčejné přikládací domino s hezkými obrázky ...

26.10.2009 16:04:52

Osadníci
Líbilo se mě víc.

26.10.2009 16:28:54

Osadnici
Jednoznacne. CCSN az tak nezaujal.

26.10.2009 16:33:57

ad kritica rozšíření Carcassonne
Já nejsem nějakým extra obhájcem Carcassonne, a taky jsem ho už nějaký ten rok nehrál, ale moc by mne zajímalo jestli všichni "tzv" kritici rozšíření Carcassonne tato rozšíření opravdu hráli a nebo je viděli jen z rychlíku maximálně tak z pravidel a nebo to kritizují proto, že to říkají všichni :-). A Ringův názor, že od 4. rozšíření se jedná jen o vyhazovací člověče nezlob se, je vyloženě úsměvný :-))). Nikomu Carcassonne nevnucuji, mě osobně už taky moc neříká z důvodů existence množství jiných her. Ale rozhodně bych si tedy netroufl říct, že je Carcassonne jen obyčejné přikládací domino. Já tedy zastávám názor, že Carcassonne se svými mechanismy je jedna z nejpromyšlenějších her a to včetně těch tolik kritizovaných rozšíření.

26.10.2009 16:57:23

kren a kritika rozšíření
Nepatřím k nějakým extra kritikům rozšíření Carcassonne, občas si ho rád zahraju, mám všechny rozšíření až na katapult a upřímně říkám, hrabě, princezna a drak mě prostě nebaví. Možná proto, že to mění původní hru, která se stává rozvláčnou, překombinovanou a dlouhou. K dominu bych ale tuto hru taky nepřirovnával, to určitě ne. Prostě Carcassonne mám rád, ale raději si ho zahraji bez některých doplňků :-)

26.10.2009 18:48:42

Carcassonne
Mně se mimo jiné na Carcassonne líbí ta úžasná variabilita. Od věku hráčů, přes rozumnou hratelnost ve 2 i 6 lidech až po různé stupně obtížnosti, rychlosti a doby hry.

Jednak si lze dát bleskovku třeba jen se základem a 2 kartičkama na ruce (tím se zmizíkuje podíl náhody), která se dá zvládnout pod půl hodiny. Na opačné straně jsou extrémisti, kteří hrají pověstných 500 kartiček a délka hry se přibližuje půlce šichty.

Prostě jaký si Carc uděláš, takový ho máš. :D

26.10.2009 19:14:27

Sydo NEPOČÍTAT!!!
Už jsem jednou hlasoval, tak můj předchozí příspěvek nepočítej. Sorry

26.10.2009 19:15:24

PJ

kren
No, jedním z kritiků rozšíření jsem i já. Obecně jsem proti rozšířením, která vyjíždějí rok co rok jak na běžícím pásu. A obecně jsem proti rozšířením, která rozbourávají koncept původní hry. Konkrétně:

+ hostince (2* cesta), + katedrály, + prasátko
+ stavitelé (i když se mi moc nelíbí figurky), + zboží
- princezna, drak, infantilní téma, působí chaos
- věž: 3D se do té hry prostě nehodí
- starosta & opatství: papírově super, ale nebaví mě to hrát
- hrabata, řeky, katapulty: zoufalost :-(

Jak říká Hammer, hru to rozplizává, nafukuje, nabubřuje, překombinovává. Princeznu a Draka jsem nehrál a nechci, nelíbí se mi to herně a odpuzuje tematicky a u Věže platí totéž. Navíc se mi prudce nelíbí mírně jiná barva tisku, obecně nesnáším, když není rozšíření 100% kompatibilní se základem.

Starostu a Opatství mám, těšil jsem se na něj a prostě mě nebaví. Má to pak tendenci fungovat (či spíš tvářit se) jako komplexní hra, což Carc není.

Ostatní rozšíření nestojí ani za slovo, spíš za povytažený ret a pokrčené obočí....

26.10.2009 22:55:52

kren
kdyz ti neco prijde usmevne, tak bych privital abys take zduvodnil proc. Mam trochu pocit, ze Ti prijde usmevne vse s cim nesouhlasis a velmi casto se omezis jen na degradacni - to je usmevne, - jako by dotycny rekl nevim jakou kravovinu. rozsireni Princezna a Drak a vez podle me proste nabouravaji to, cim Carcassonne je. O chytrem umisteni figurek, ziskavani prevahy a ziskavani lepsich uzemi. To je Carcassonne. Je-li rozsirenim nabourana tato koncepce a vlozi do hry prvek boreni - tedy ze snaz se jak chces, ale muze prijit nekdo kdo ti tam pleskne draka a cela tva snaha prisla vnivec - to je proste pro me clovece nezlob se. Prvek nahody zda si te hrac vybere jajko obet + prijdes o figurky a akorat te to nastve a pak sejen uz divas, kde bys neco podobneho provedl souperi, protoze jinak jeho rozmachu uz nezabranis. Drak dokaze zdecimovat cely tvuj zaklad ktery jsi budoval treba hodinu. Nemam nic proti skodicicm a konfliktnim hram, ale takto podle me Carcassonne koncipovani neni. Jinak celkove modre Carcassonne moc nemusim, mam radsi zelene, kde je dan vetsi duraz na taktiku a zaroven to neni nesmyslne preplacane nejakymi rozsirenimi.

26.10.2009 23:16:23

Osadnici
a timto jsem se rozhodl hlasovat a hlasuji pro Osadniky (za predpokladu, ze zde bereme v uvahu modre klasicke Carcassonne, nikoliv odnoze jako jsou zeleni Lovci a sberaci).

26.10.2009 23:17:38

Nerozhodnut , ale nakonec Carcassonne :)
Nejsem schopen se rozhodnout. Obě hry jsou pro mne srdeční záležitostí. Obě pro mne znamenají vstup do moderních deskových her. Káždá má něco do sebe. Dnes už prakticky nehraji ani jednu. Ale! Pokud se mi stane, že někomu naprosto neznalému chci ukázat nějakou hru... je to jedna z těchto dvou. Spíše osadníci. Osadníci jsou hrou velmi komunikativní a její ohromnou výhodou je skvělá hratelnost ve třech hráčích. Často u her bývá , že dva se perou až se ucho utrhne. Ale osadníci jsou krásně postavení, že ten kdo bodově uteče, musí být silná osobnost, aby ekonomické embargo ustál. Carcassonne je pro mě stělesněním škození. Ani sabotér, ačkoli to má ve jméně, tak neškodí. S pár kamarády jsme dovedli toto "umění" k dokonalosti takovým způsobem, že když jsme se před lety podívali do Paluby, kde jsme potkaly místní karkasonovou elitu z mistrovství, tak během půl hodiny neměly s čím hrát, jelikož jejich panáčci byli zavření. Vzpomínám si, jak jsme Carcassonne použily jako základ táborové hry. Jéé normálně mám chuť si ho zahrát. Preferuji hru prvních dvou rozšíření pro vážnou partii a draka pro legraci. Draka mám rád. Ale s vílou nehrajem. A ty další rozšíření? Kromě katalpultu mám snad všechno. Věž se mi nelíbí, opatsví je srabárna a vozejčky a já nevim co tam ještě je...taky nelíbí. Hrabě je HardCore, ale někdo tu správně řekl...je to pěkný...poměr cena výkon. Ale ne vždy je na to nálada. Takže jsem se nakonec rozhodl pro Carcassonne. Tak to tam dopíšu...

26.10.2009 23:37:17

ad kritika kritiky :-)
Já jsem už svoje k těm rozšířením řekl. Prostě rozšíření, které přináší jiné mechanismy do hry, je pak samozřejmě jiná hra, někomu to vyhovuje někomu ne. Zrovna tak jak někomu nevyhovuje v Carcassonne škodící prvek, tak já znám zase lidi, kteří hrají jen draka a věž. A hrají s velkým zápalem a bez tohodle prvku považují Carcassonne za nezáživné. No a k Ringově dotčené reakci není co dodat. Jestliže někdo považuje pravidla draka za náhodné člověčko, pak opravdu není co dodat. Jestliže se hraje s drakem, tak samozřejmě nebudu něco hodinu budovat, ale budu se snažit draka také využívat - je to prostě naprosto jiná strategie, jiná hra a já to nemůžu hrát slepě tak jak základní hru. Mě to připadá jakoby Ringo hrál hodinu základní hru a pak překvapeně zjistil, že soupeř hýbe s drakem :-).

27.10.2009 00:17:50

to Ringo
... no a když řeknu, že je něco úsměvné, tak máš pravdu v tom, že si myslím, že je to pro mne opravdu taková ptákovina (použil jsi trefně ještě lepší pojem :-), že to opravdu nemá smysl vyvracet a zdůvodňovat.

27.10.2009 00:23:48

kren
mas naprosto ve vsem pravdu

27.10.2009 06:38:50

ještě k rozšířením obou bojujících her
K rozšířením Carcassonne jsem si své už řekl, ještě bych zmínil, že kromě Lovců a sběračů (ty mám rád) mám ještě Carcassonne Objevitelé - ti u mě bohužel nějak moc neuspěli , ale pro někoho možná překvapivě, z celé Carcassonnovské série hraju nejraději Carcassonne Hrad. Pro dva hráče výborná záležitost (podle mě, samozřejmě)
Ale nikde se moc neprobírá rozšíření k Osadníkům. Já sám mám Námořníky, které považuju za naprosto špičkové rozšíření a potom ještě Atlantis, který už tak skvělý není, jen tu a tam něco z něj využijeme a okořeníme hru. Bohužel jsem se nikdy nedostal k rozšíření Města a Rytíři a třeba Kupci a Barbaři, hlavním důvodem byla vysoká cena rozšíření a nástup dalších nových her a tím pádem méně časté hraní Osadníků.

27.10.2009 07:34:57

Osadníci
carcassonne jsem hrál jen lovci a zběrači, není to špatný
pro osadníky proto, že se tam dá smlouvat s protihráči
obě hry mě baví přibližně stejně, moje první moderní deskovka byl Space hulk:-) v 92 roce

27.10.2009 11:46:09

Osadníci
Obě hry hodnotím jenom jako základy. Přestože je Carcassonne první mnou pořízenou hrou, Osadníci jako jedna z dalších si získali naši herní skupinu víc a hráli jsme je podstatně častěji.

Možná jsem pak zabil svoji lásku hraním Osadníků na webu. Carcassonne bych si teď "oddychově" klidně zahrál, na Osadníky nemám moc chuť. Možná je pak moje hlasování trošku paradoxní, ale víc zábavy jsem si užil u Osadníků.

27.10.2009 12:32:46

Osadníci
z Katanu

27.10.2009 15:15:52

Charitativní aukce

Cirkus na kolečkách - dobročinná aukce
Cirkus na kolečkách - dobročinná aukce
Akt. cena: 1000
Končí za: 5 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

VZDOR!
VZDOR!
Akt. cena: 420 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas