Trollí aréna VII - Osadníci z Katanu vs. Carcassone

Přináším vám sedmou část trollí arény - každý týden dvě hry v souboji na život a na smrt! Která je lepší? Hlasujte pro svou oblíbenou hru. Euro, AT, war, na každého dojde. Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští pátek hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný flame (ale diskuze vítána)! Účelem arény je zábava a také dozvědět se něco o hrách a o tom, proč se vám líbí. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Sedmé kolo je zde:

Osadníci z Katanu vs. Carcassone!

POZOR: pro lepší počítání hlasů uveďte hru, pro kterou hlasujete v hlavičce příspěvku a v případných dalších postech již hru v hlavičce neuvádějte! Takové hlasy nebudou započítány. Díky, usnadníte mi počítání.
26.10.2009 09:26:46

Carcassone
Naše první "moderní" desková hra, hrávali jsme ji do omrzení celá rodina. K tomu prvnní 2 rozšíření a hra byla akorát nemíchaná. Líbí se mi postupně se rozšiřující herní plán, jednoduchá pravidla, svižný spád hry. Hra dostupná opravdu pro všechny. Osadníky jsem hrál želbohu jen 1x a určitě se mi hra líbila, ale už z ní nebylo to čiré nadšení jako z Carcassone. Ovšme bude to řekl bych způsobené tím pořadím, ve které jsem se k oběma hrát dopracoval.

26.10.2009 09:34:38

Carcassone
K tomu mě vede několik důvodů a to nostalgie, je to hra i pro dva, do teď ji občas ráda vytáhnu a zahraju si ji

26.10.2009 09:40:02

Osadníci z Katanu
Osadníci zase pro změnu byla moje první moderní deskovka. Carcassone jsem dokonce ani nehrál, ale vím jak se hraje a ten mechanismus mi není blízký.
Domnívám se, že tato aréna bude opravdový masakr, ale řekl bych, že to skončí tak, že každý bude hlasovat pro tu hru, která byla jeho první. Dětské krůčky byly vždycky fascinující, otevírání úplně nového světa, apod.

26.10.2009 09:40:54

Carcassonne
Ale jen základ + první dvě rozšíření... Ta další už jsou horší a dle mého nestojí za to...

Důvod moc nevím, prostě Osadníky již nehraju a moc mě nelákají, ke Carcassonne se nechám přesvědčit vcelku snadno :-)

26.10.2009 09:42:47

Carcassonne
Jedna z prvnich eurovek, co jsem hral. V Osadnicich jsem se kdysi nadsene zucastnil i turnaje, ale uz je nehraju. Carcass si obcas klidne strihnu:)

26.10.2009 09:45:53

Carcassonne
Totéž co Richmond, naše první rodinná hra, které jsme s dětmi propadli. Sice jsem na střední hrával i Dostihy, Maršála, Fantoma, ale pak jsem měl asi 15-letou deskovkovou pauzu, kterou teď horkotěžko doháním.

Carcass nám ukázali známí, pak nám ho dali pod stromeček a my jsme s dětmi celý zbytek roku furt jen fufníkovali nejmíň 4 partie denně. Co se mi na něm líbí:
- jednoduchá pravidla pochopitelná na první ťuk
- variabilita ofiko i neofiko rozšíření
- hratelnost s dětmi
- rychlý setup
- možnost přisockovat se k soupeřovu objektu

Osadníky jsem kdysi zkusil se známými, co je hrají i poslepu a jednoduše jsem se proti nim nechytal. Nyní asi po 2 letech jsem si je s nimi dal znovu a musím říct, že pocity byly o hodně lepší. Ale přesto, Carcassonne pro mě byla jasná volba.

Nehledě na to, že chystám docela zásadní změny s webem carcassonne.cz ale to je zatím spíše v hlavě než v reálu. Snad to zrealizuju co nejdřív, protože současný stav s nejnovějšími aktualitami z roku 2007 už byl nekoukatelný. :-)

26.10.2009 09:52:14

Joe

Carcassonne
To, že to bola moja prvá moderná hra, s tým až tak moc nemá čo do činenia.

Skôr by som povedal, že Osadníci sú dosť o tom, ako človek začne a potom sa na tom z väčšej časti vezie. Je tam samozrejme handlovanie medzi hráčmi, ale z pohľadu zábavy a "vstupu" do moderných hier jednoznačne vyhráva Carcassonne.

26.10.2009 10:01:19

Joe

Carcassonne
To, že to bola moja prvá moderná hra, s tým až tak moc nemá čo do činenia.

Skôr by som povedal, že Osadníci sú dosť o tom, ako človek začne a potom sa na tom z väčšej časti vezie. Je tam samozrejme handlovanie medzi hráčmi, ale z pohľadu zábavy a "vstupu" do moderných hier jednoznačne vyhráva Carcassonne.

26.10.2009 10:01:33

PJ

Carcassonne
+ dá se hrát ve dvou
+ pěkná první rozšíření
+ subjektivně méně náhody
+ férovější začátek hry pro všechny
+ varianta, kdy se každý tah volí ze dvou či více dílků
- méně interaktivní

A v podstatě souhlasím s Diem ohledně rozšíření. Starosta & Opatství se mně sice papírově líbil, ale v praxi už mně ta hra přišla moc přeplácaná a rozkydlá :-(

Sydo, super Aréna :-) Zatím mně přijde nejzajímavější. Až bude trochu známější Ad Astra, tak by mě docela zajímal její boj s Osadníky, i když se sotva tak rozšíří a nebude tak populární jako Osadníci :-/

26.10.2009 10:01:43

tom

osadníci
1) moje druhá "novodobá" deskovka, poměrně často jsme chodili do čajoven "na osadníky", hrával jsem je na smartblue, ..sice se mi už docela ohráli a teď bych po nich asi už nesáhl, ale ty vzpomínky.. :) Navíc jsem se díky nim dostal k dalším a dalším hrám.
2) carcassone - moje první novodobá deskovka, ale hrál jsem ji jednou a nechytla...pak dlouho nic, a pak jsem narazil na osadníky. Měla možnost mě k deskovkám dostat, ale nedostala. Proto tady musí dostat hlas osadníci

26.10.2009 10:04:54

PJ

Pořadí
...a mimochodem, jako úplně první jsem si koupil a hrál Osadníky, pak, tuším, Pilíře, Tikala, Bang, St. Petěrburg ...Carcassonne až o pár měsíců později.
Takže "první láska" u mě nezabodovala :o)

26.10.2009 10:06:45

carcassone
První láska. + další 4 rozšíření. Ráda si i po tak dlouhé době zahraji. Líbí se mi, jak se mapa každou hru mění. A u mě výhoda, mohu hrát ve dvou :)

26.10.2009 10:18:45

Osadníci
Naše druhá deskovka - desítky hodin po večerech se známými na všech dovolených a prodloužených víkendech. Dlouho jsme hráli blbě - po hozené sedmičce končil tah:-) Pak nám začalo vadit, že je jenom pro 4. A začali jsme shánět rozšíření.

Doteď si někdy vytáhneme historické osadníky a hrajeme v 6 - semi-kooperativní Osadnická Trója je docela oblíbená.

Jinak naprostý souhlas s tomem - ohráli se, ale nostalgie
zůstává.

Carcassone - ač první, nikdy nás nijak zvlášť nechytl. I když rozšíření máme skoro všechny (Katapult, samozřejmě, už ne:). Za nejpovedenější považuji 1. a 2. rozšíření.

Divné je, že si nemůžu vzpomenout, jaká hra byla třetí, čtvrtá... Ale někdy na začátku byl pak i Bang.

26.10.2009 10:20:21

Osadníci
(+ Města a rytíři)
Moje druhá novodobá deskovka (první byl Tikal).
U Carcassonne se nedokážu ani zdaleka tak rozčílit :)

26.10.2009 10:22:54


Osadníci z Katanu !
Moje druhá láska... První byla samozřejmě Carcassonne, přesně jak říká většina, do druhého rozšíření párádní rodinná hra, na které jsme začínali. Osadníky jsem viděl poprvé hrát partu mladých v restauraci, chodil jsem kolem nich jak mlsný pes až jsem si pro ně zajel (pro ty Osadníky) do 50 km vzdáleného města...dodnes na ně nedám dopustit (na ty Osadníky) :-)))

PJ: další pořadí lásek: 3. Citadela 4. Klany 5. Tikal ......

26.10.2009 10:43:31

To jsem hlasoval já
Byl jsem vyrušen a odhlášen...

26.10.2009 10:44:39

PJ

Hammer, Vlad
To je zajímavé, jak zrovna Tikala máme jednu z prvních lásek :-) Mimochodem, to je skoro na samostatné vlákno... jak kdo začínal, s kým a s čím, apod.

26.10.2009 10:48:28

Osadníci
když nepočítám Arenu a Talisman, tak to asi bude první MSH kterou jsem hrál (bohužel jen na PC). Pak dlouho nic. Pak Proroctví a poté zase dlouho nic až teď asi zhruba před rokem Carcassonne a Osadníci (konečně deskoví ale plast verze :) ). Přesto, že ty osadníky už teď nebylo moc s kým hrát (předtím jsem to hrával na pc s Ringem a jeho manželkou snad každý druhý víkend a počet partií byl obrovský :) ) a hrávali jsme s přítelkyní Carcassonne (teď už nehrajem ani jedno :) ), dám hlas právě Osadníkům, protože prostě byli dřív a asi je mám i raději než Car.

26.10.2009 10:51:24

Osadníci
Osadníci X Carcassonne
Grafika 1:1
Interakce 1:0
Znovuhratelnost 1:1
První láska :)) 1:0
Rozšíření: 1:0
Atmosféra 1:0
Celkem:6:2




26.10.2009 11:24:12

sasa
ta interakce 1:0 pro osadníky, nevím nevím :). S rozšířením věž a princezna a drak u nás bylo interakce až moc a dílky s fufníkama létaly vzduchem :D

26.10.2009 11:30:58

Osadníci
Jednozačně...
Ke Carcassone mám přímo odpor. Osadníky si občas (max. 1x ročně) zahraju :-)

26.10.2009 11:32:32

Carcassonne
První láska...=)
Osadníky máme jenom karetní, ty klasické jsme snad nikdy ani nechtěli...

26.10.2009 11:50:22

Carcassonne
Mám na túto voľbu asi originálny dôvod:
Modré "Céčko" a jeho rozšírenia mi vyriešili mnohokrát dilemu, čo kúpiť ako darček neteri. Určite to boli cenovo prístupnejšie riešenia ako Osadníci... :-)

Avšak, doma hrávame C-lovci a zběrači a je to veľmi príjemná krátka hra. Osadníkov som nemal tú česť hrať nikdy, v tomto smere sa cítim ako úplne negramotný fanúšik MSH :-)

26.10.2009 12:01:12

to beholder
Interakce u Carcassonne jedině snad s princeznou nebo s katapultem. U Osadníků obchoduješ stále se všemi a v každém kole, nebo se o to aspoň snažíš :))

26.10.2009 12:03:27

Carcassonne
Carcassonne mám, líbí se. Jde o velice příjemnou rodinnou hru, kterou hraje celá rodina. S kamarády si Carcassonne nezahraji, na to je až příliš jednoduché, ale jinak jde o velice dobrou hru.
Osadníky jsem nikdy nehrál, ale vím, že ani hrát nebudu. Pročetl jsem pravidla a nezaujala mě. Jsou určitě jiné hry s podobným námětem, které jsou lepší.

26.10.2009 12:03:58

Vybíráme z Bazaru

Vesmírná loď Interstellar
Akt. cena: 1325 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas