Trolí "provokace"? - Carcassonne x Osadníci z Katanu

Když jsem se díval do "Hry, které vlastní nejvíce hráčů" tak to bude duel mezi hrou na druhém a čtvrtém místě. Jelikož zatrolenky jsou spíše AT web, tak jsem zvědavý jestli vůbec bude nějaká diskuze :-) Jinak, pokud už budete psát, dejte prosím info jestli jste se k deskovkám dostali přes týhle dvě hry. Ať už se někdo na tyhle dvě hry dívá zpoza prsty, tak u mnoha z "trolů" stály na začátku vaší cesty světem deskových her a zda jste z "Eura" přesedlali na "AT" nebo naopak nebo jste prostě AT deskobijci od začátku :-)

Za mě:
- Fakt si neumím vybrat.
- Ano, tímhle jsem s deskovkama začínal
- Stále věrný "Euru"
14.9.2011 10:07:00

Osadníci z Katanu
Ale Osadníky hraju jenom na turnajích, Carcassonne základ vůbec.

14.9.2011 12:19:53

Carcassonne
s prvními dvěma rozšířeními. Nejsou tam kostky a tak nějak pohodově se to hraje (i když Elenistarem zmíněné blokování soupeře využíváme v hojné míře). Asi jsem měl štěstí, že jsem se k němu dostal až později, když už jsme měli i spoustu jiných her, takže je nemám ohrané a nečiní mi problém kdykoliv k němu zasednout. U nás se na stole stále objevuje tak 1-2x měsíčně ke spokojenosti věech zúčastněných. Bereme ho s sebou i na dovolené jako nenáročnou hru pro příležitostné hraní.

14.9.2011 12:27:56

Carcassonne
Z těch dvou her volím Carcassonne. Nejen, že jsme u této hry začínali, ale taky proto, že Osadníci mě totálně zklamali. Dal jsem jim šanci 2x-3x a prostě u mě nula bodov. Nuda, nuda, nuda. Carcassonne vlastním s prvními dvěmi rozšířeními plus Řeka. Dnes bych si jí asi jen tak neotevřel, ale člověk nikdy neví, kdo přijde na herní dýchánek a kdy se budou zase hodit. Ale líbí se mi u ní variabilita a, jak napsal Křen, jednoduché přidávání mnoha rozšíření. To, jestli jsou ty rozšíření na škodu nebo k dobru věci, to už je druhá věc.

14.9.2011 12:34:40

a vubec
Tyhle eurohry kazdeho jen otravuji, ja bych vsechny ty Osadniky a Karkasony zakazala.

14.9.2011 12:35:00

sydo
jo jo ty by si zakázala kde co :-P

14.9.2011 12:37:26

to Sydo a Havelock
Nikoho jsem konkrétně nejmenoval a tím pliváním jsem nemyslel to, že někomu hra nesedne a nelíbí se mu z nějakého důvodu ať už je to lev z náušnicema nebo meeplové.
Myslel jsem tím opovržlivý nadhled rádoby "zkušenějších" hráčů, kteří by nevzali Carcassonne do ruky ani v rukavicích jenom proto, že je v každém hypermarketu na každém kroku a že kdyby se někdy svým geekům kamarádům zmínili, že si zahráli Carcassonne, tak by byli navždy vyloučeni z klubu.

Samozřejmě, že to co jsem napsal je nadsázka, ale doufám, že rozumíte, co jsem tím myslel.

14.9.2011 12:58:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Carcassonne
Vzdycky si to rad zahraju (pravda uz dlouho jsme to nevytahli) s prvnimi 2 rozsirenimi.

Kren : Mas muj hlas :) Taky jsem tu pozu nepochopil :))

14.9.2011 13:09:40

Kren
jojo, rozumim, snobove jsou vsade :)

14.9.2011 13:15:21

Carcassonne
Sice jsem hrá Osadníky dříve než Carc, ale to bylo u kamaráda a až o několik let byl Carcassonne, který opravdu začal moji zálibu v deskovkách. Nahráli jsme se ho hodně s manželkou a vlastně jsme ho nikdy ani ve více lidech nehráli, ale hráváme jej dodnes. Dokonce to došlo tak daleko, že jsme nedávno koupili edici základu, která byla vydána k 10. výročí téhle hry s nádhernými plastovými meeply a pak ještě Big Box - základ s pěti rozšířeními v jednom :-)

Je sice pravda, že dnes už hrajeme úplně jiné hry, ale díky svojí jednoduchosti máme prostě Carcassonne rádi dodnes.

14.9.2011 13:25:52

Osadníci
Přivedl mě k nim Ringo, snad před 10 lety (bohužel jen na PC). Je to prostě klasika. Carcassonne mě ale na druhou stranu přivedlo zpět k deskovkám (cca 3 nebo 4 roky zpět) a strávili jsme u něj s přítelkyní docela dost času (narozdíl od Osadníků, které jsem si konečně pořídil v deskové verzi zhruba ve stejném období jako Carcassonne, ale bohužel jsme na ně málokdy byli 3).

Ani jedno už dnes nevlastním a ani bych doma dobrovolně nehrál. S hráči nebo v klubu taky ne. Ale třeba s nehráči někde na pivu nebo při nějaké zvláštní příležitosti bych se tomu nebránil. Takže dám Osadníky :)

14.9.2011 13:27:14

Joe

Carcassonne
a to snobsky!

Osadníci mi nejako nikdy nesadli, nemám ich nijak zvlášť v láske.

Zato Carcassonne mám aj na svojom androidovskom mobile :)

14.9.2011 13:29:14

Joe
Carc je i na androidu???? Kde ho seženu???

14.9.2011 13:32:29

sydo, kren
Nebodaj sa tu v minulosti niekto od nás takto snobsky vyjadril o Carcassonne? Dajte mi prosím meno a link, tú karikatúru na meepla si podám v ľútej plamennej reakcii! :-)

14.9.2011 13:35:16

Joe
Carcassonne se mi na androidu nějak nepodařilo zprovoznit, ale Osadníci mi na něm běží v pohodě (ovšem to nic nemění na tom, že je na mobilu nehraju, jenom u stolu s opravdovými spoluhráči).

14.9.2011 13:36:25

Osadníci
Podobně jako sydo a Havelock si Osadníky klidně zahraju i dnes a považuju je stále za výborného "průvodce" do světa deskovek.
Oproti tomu na Carsassone mám absolutní alergii a pokaždé když navštívím prodejnu Planety mám intezivní nutkání regál s ním a všemi dvaatřiceti rozšířeními rituální zapálit a sešvihat se u toho rituálním šlauchem.

14.9.2011 13:43:42

Carcassonne
-Osadnici ma nikdy nechytili, a kedze ich nikto v mojom blizkom okoli nemal nedostali dalsie sance.
-Carcassone modre sa mi celkom rychlo obohralo, ale Lovci a zberaci rulez, pre posedenie s "nehracmi" je to pre mna jasna volba. Najviac ma asi rajcuje ta praveka tematika a vesela grafika.

14.9.2011 14:03:48

som

Osadnici
Carc jsem párkrát hrál, ale nezaujal. Naproti tomu osadníci zaujali i manželku.

Ad Meeple: Holt někteří z nás tu hru až tak neznáme a z výsledků vyhledávání jsem opravdu nepochopil, že zrovna tohle je ono. Navíc v souvislosti se Sydovým komentářem že meeple zabíjí deskovky (volná parafráze) bylo mé zmatení dokonalé ...

14.9.2011 14:03:50

Joe

Loseflos
No Android Market :)

14.9.2011 14:04:54

ani jedno
nějak jsem těmto iniciačním hrám unikl a proto mě k nim neváží žádné nostalgické vzpomínky. Párkrát jsem hrál základ osadníků a vždy spíš zůstal frustrovaný ze zloděje a z cest. Přišlo mi, že strategie je jasná, bylo jasné co je potřeba udělat, ale člověk neměl pod kontrolou to jak toho docílit. Carcassonne jsem hrál párkrát a nebavilo.

14.9.2011 14:11:28

Havelock
hele, provokatere, kde jsi dosel na to, ze mam na tebe pifku?:-D Jinak co se tyce Lovcu a Sberacu, tak tam docela prasit jde. Jasne ze to neni na bazi vyhazovani figurek, ale pleskat nekomu na louku selmy nebo si zabrat nejvetsi louku monumentem, popripade ukrast z lesa drahokam tim, ze nekimu les uzavru, je docela zabavne:-) ale jak jsem psal, tohle je moje takova jedina nouzovka, kdy si mohu zahrat s nehracia docela me to bavi, na rozdil od jinych startovnich her.

14.9.2011 14:11:55

asi Osadníci
Neviem si vybrať ani jedno jednoznačne, zahral by som si ale asi skôr Osadníkov.
Začínali sme s Carcassonne, ale ešte dlho predtým som hrával v skaute DrD.
A euro ešte hrávame tak asi 30% lebo ich pár doma ešte máme. Už dlhšie však cítim, že ma to tiahne viac k AT, dokonca ostatných 5 hier bolo AT (SW, MeQ, Cyclades, WoA, CoN), keď neberiem do úvahy výpredaj v LK, kde sme kúpili San Juan a Notre Dame. A plánujem kúpiť Elder Sign a Leggend of Drizzt.

14.9.2011 14:17:16 | Upraveno autorem (porovnej)

...
tyhle hry jsem nějak přeškočila - přišla jsem o něco? :-)

14.9.2011 14:24:21

Carcassonne
Podobne jako Ringo jsem taky zacal na gameboocich (Livingstone + Jackson), pak jsem plynule presel na DrD, AD&D a Shadowrun. Nejak v kombinaci s timhle jsem stihal i Doomtrooper a Magic a pak prisel utlum (= PC hry).
Taky jsem se potkal s deskovkama na soustredeni v Bestvine (diky Honzovi Vodickovi :) ), ale tehdy jsem to bral jen jako jedno z mnoha rozptyleni pro volny cas.
A pak jsem jednoho krasneho prosincoveho dne pod stromeckem nasel modry Carcassonne. A protoze tradici nasi rodiny je davat si "darky na pokracovani", tak postupne pribyla i rozsireni (nastesti ne vsechna, uz tak treba pravidla Veze nehrajeme, pouze pouzivame prislusne karticky). No a kdyz se to pomalu zacinalo ohravat, vzpomnel jsem si, ze v hrackarstvi krome krabic s Carcassonnem vystavuji i jine kousky, navic kamaradi meli par suvenyru doma (Talisman, Starcraft) a po dukladne internetove resersi jsem do toho spadl po hlave :)

Osadniky jsem zatim nehral, ale nebranim se tomu, jsem rad za tyhle hry prave proto, ze tahnou do komunity nove lidi a uci je chapat principy modernich deskovek (vim z vlastni zkusenosti, co to je vysvetlovat Caylus bande absolutnich nehracu, kteri znaji jen karty a Dostihy...)

14.9.2011 14:26:42

ta"jemná"
Neprišla si o nič :), sám by som dnes neradil začať práve s týmito hrami (existuje mnoho nápaditejších a rovnako jednoduchých), ale vo svojej dobe robili, ako jedny z mála, osvetu napoli moderných doskoviek. A podobne ako Kren teda nechápem to zhadzovanie, keďže práve tieto "profláklé" hry mnohých vtiahli do sveta doskových hier.

14.9.2011 14:38:24

ta"jemná"
jestli chceš, tak carcasone na příští warcon dovezu a můžem zahrát :-)

14.9.2011 14:43:57

Vybíráme z Bazaru

Sushi Go! nové vo fólii
Sushi Go! nové vo fólii
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 3 hodiny

Offcanvas