Trolí "provokace"? - Carcassonne x Osadníci z Katanu

Když jsem se díval do "Hry, které vlastní nejvíce hráčů" tak to bude duel mezi hrou na druhém a čtvrtém místě. Jelikož zatrolenky jsou spíše AT web, tak jsem zvědavý jestli vůbec bude nějaká diskuze :-) Jinak, pokud už budete psát, dejte prosím info jestli jste se k deskovkám dostali přes týhle dvě hry. Ať už se někdo na tyhle dvě hry dívá zpoza prsty, tak u mnoha z "trolů" stály na začátku vaší cesty světem deskových her a zda jste z "Eura" přesedlali na "AT" nebo naopak nebo jste prostě AT deskobijci od začátku :-)

Za mě:
- Fakt si neumím vybrat.
- Ano, tímhle jsem s deskovkama začínal
- Stále věrný "Euru"
14.9.2011 10:07:00

Carcassonne
jde je hrát ve dvou a je to moje druhá hra

ale měls to spíš pojmenovat, pohled do let dávno minulých

14.9.2011 10:35:03

Osadnici
S rozsirenim "Mesta a Rytiri" si je porad kdykoli zahraju a mam je rad, pro me ze sveho kouzla nic neztratili a pokazde si u nich zavzpominam na "stare casy" :D Naproti tomu Carcassonne me nikdy nechytlo. A navic se v nem objevil meeple, coz je mor deskovek, blee.

14.9.2011 10:39:05

Carcassonne
Ale najmä Lovci a zběrači - to bola moja druhá "moderná" hra po Attike v roku 2005. Od tých čias to so mnou išlo dolu vodou (v dobrom zmysle slova) a zbierka sa pekne rozrástla. Avšak, C:Lovci a zběrači ostala stále obľúbenou a už teraz je jasné, že mi pomôže dostať k ťažším hrám aj vlastné deti.

14.9.2011 10:40:33

som

meeple
Co je prosím meeple?

14.9.2011 10:41:49

sydo
jj - jsem na to stejně, nezavrhuji hry, když jsou dobré tak jsou dobré i když jsou hodně provařené :-)

Dotaz: nevím co znamená meeple. Ani všemocný google nepomohl. Hádám, že to bude něco s tím přehršlem rozšíření, které začínají hře ubírat na zábavnosti. Dík předem za dovzdělání.

EDIT:
Ha vidím že som mě předběhl :-)

14.9.2011 10:43:06 | Upraveno autorem (porovnej)

osadníci
Podobně jako sydo. Asi byste mě na ně přemluvili. Pěkný start pro kohokoli. Hodně komunikace. Rychle vysvětleno. Carcassonne jsem dřív žral hodně. Tak jsem se ho asi přehrál. Ale tam se asi objevilo první svinění. s kamarádem jsem hráli na to, že jsem zavírali soupeřům figurky a snižovali jim potenciál stavby. Tím to pro mne získalo takový vyšší rozměr. A lehký offtopci - rozšíření pro 5. a 6. hráče v settlerech je snad to nejhorší rozšíření všech dob. Kdyby někdo udělal diskuzi na toto téma. Rozhodně bych to tam zařadil.


meeple - to je ten panáček... dřevěnej...

edit po druhe... sorry, ale kdyz si zadas do googlu "meeple" - a dáš si obrázky, tak ti to muselo dojít

14.9.2011 10:43:53 | Upraveno autorem (porovnej)

pecovarhy
JJ - tyhle deskovky mají to kouzlo, že přitáhnou i děti. Mám v plánu stejně jako ty s dcerou až trošku vyroste začít na tom čem jsem začínal já a uvidíme jestli se chytne :-)

14.9.2011 10:44:56

Carcassonne
Ano, s Carcassonne jsem začal, pak to šlo přes Osadníky dál.

Osadníci to u mě "projíždějí" jen o fous a jak psal Sydo, tak s rozšířením Města a rytíři je mám taky raději.

Jinak meeple je pojmenování charakteristické figurky z Carcassonne.

14.9.2011 10:45:46

Elenistar
Nedošlo - k obrázku jsem se dostal hned na poprve, ale jak jsem psal níže čekal jsem, že je to něco s tím přehršle rozšíření.

14.9.2011 10:49:45

tarnow
Ach taaak :) Tak ted to zas vypada, že jsem z tebe chtěl udělat úplnýho tuponě. Tak to samozřejmě nebylo. ;)

14.9.2011 10:52:47

carcassone
První hra (když nepočítám dostihy:) a k němu pár rozšíření. Pak rovnýma nohama skok do světa War of the Ring.

14.9.2011 10:53:59

Carcassone
Tak nějak jsem se vyhýbal obojímu, asi jako modrým riflím, ale Carcassone jsem nakonec zahrál a má to jako deskovka svoje klady, takže dobré. Osadníky jsem zatím viděl jenom na obálce krabice a asi jim budu nadále úspěšně unikat. Ostatně ani to Carcassone dobrovolně asi nikdy nevytáhnu, i když mám základ s hostincema doma.

Prostě pro mě jsou obě tyhle hry natolik profláknuté a nějak obecně dané jako základ deskovek, od kterých by měl člověk startovat svoji deskoherní kariéru a to nedokážu ani strávit ani tolerovat, takže obě spíš z principu odmítám :).

14.9.2011 10:54:30

Carcassonne
O několik koňských délek... První hra co jsme si s Pájou koupili, abychom trávili večery i jinak než v hospodě, abychom vzápětí zjistili, že to jde hrát i tam, takže proč nespojit příjemné s příjemným... Dokázali jsme to mydlit dva roky takřka denně, zatímco Osadníky jsem si zahrál dvakrát a ani jednou mě to skrze smůlu v kostkách naprosto nebavilo (pravda, napodruhé jsem s při tom v Brně na kolejích aspoň pěkně loupnul...)

14.9.2011 11:09:46

Osadníci z Katanu
Mám rád obě, osadníky víc ....
Carcassonne naše první hra v srpnu před sedmi lety...úžas, nadšení :)
ihned poté Osadníci
další měsíc Lovci a sběrači, Hrad
další měsíc Citadela a Klany
a na vánoce Tikal a Trans Amerika
....
a s naším objevením internetu a ZH už to nejde zastavit....

14.9.2011 11:19:58

Osadnici
Ale ma to jedno ale. Ja jsem celkove s hramizacinal podivne. Hrozne se mi libily Gamebooky, z kterych jsem se dostal k Dracimu doupeti, precetl pravidla, ale bohuzel nikdy nehral. Pak me totalne dostala Arena od Chvatila, pak jsem si koupil Talisman. To bylo moje deskoherni obdobi I. Pak prisla asi na dva roky odmlka a moje nasledne deskoherni obdobi vypadalo asi takle - Osadnici, Osadnici a nic nez Osadnici. Takze logicky se mi to po case prejedlo. Prosel jsem jeste pak par dalsimi hrami, ale nejak me nebraly. Pak nastala dlouhatanska pauza (asi 7 let) kdy jsem k deskovkam ani necichl. Pak me deskohrani zasahlo znova a tentokrate to bylo ale Carcassone: Lovci a sberaci, Tikal a Agricola. Pak asi desitka dalsich Euroher a pak jsem presel ale na AT a euro jsem prakticky zavrhnul. Osadniky nevlastnim, byt jim davam hlas za to me II. deskoherni obdobi. Z carcassone vlastnim jen Lovce a Sberace, podle me nejlepsi forma Carcassone co je a mam je ale jen proto, ze se u nich obcaspobavim s prateli, kteri deskovky nehraji a tohle je na rozbaleni a vysvetleni nejjednodussi. Takze spravne by mely dostat u me hlas Lovci a sberaci, nicmene jejich zarez neni tak hluboky jako u Osadniku, ktere bych dnes uz ale nehral. Takze tak asi nejak:-)

14.9.2011 11:25:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Osadníci
Nejradši bych doslova zkopíroval sydův příspěvek. Nemůžu než souhlasit. S Městy a rytíři jsou Osadníci dobrá hra a mám ji rád, mezitím co Pexessone je pro mě vrchol výsměchu deskovým hrám a lidskému rozumu vůbec (když už teda provokace...).
Oprava: Musím uznat, že pro malé děti jako upgrade z pexesa je to výborná didaktická pomůcka. Přesto touhle hrou opovrhuji a nikdy ji nepřestanu hanět :D
P.S. Nevím, kde je chyba, ale na Googlu mi minimálně prvních 5 výsledků odkazuje přímo na to, co je to meeple.

14.9.2011 11:31:28

Carcassonne
Protože Osadníci jsou jedna z her, které jsou schopny mi přivodit částečnou lobotomii:-)

14.9.2011 11:33:35

Havelock
tak ja bych celkove na eurohry dokazal taky nakydat slovniho prujmu jako ty na Carcassone, ale zase abych vylozene takhle to znevazil, to mi prijde prestrelene. A proc pexessone? S pexesem to nema absolutne nic spolecneho, je to spise Domino jelikoz z hromady dilku nahodne vybiras a pak spojujes stejne konce k sobe ,aby pasovaly. A Domino je hra velmi stara aurcite neni vysmechem hrani a lidskemu rozumu vubec. Carcassone jen prineslo ten upgrade, ze spojovanim vznikaji mista, ktere se nejak boduji. Kdybych nemel particku kamaradu, kteri chteji hrat hry, ale pokud mozno ni sloziteho, tak by samozrejme sli i ti Lovci a Sberaci z domu a nemel bych duvod je hrat. Na druhou stranu ale zase musim uznat, ze kdyz uz me nejaci ne moc hraci donuti neco hrat, tak je to zrovna tohle a docela se s nimi u toho pobavim, byt razim nazor, ze nez hrat neco z donuceni a jen proto, abych hral, radsi nehraji nic:-)

14.9.2011 11:37:20

Carcassonne
Dá se hrát ve dvou.

14.9.2011 11:45:35

carcadnici + osadssonne
..asi jasna volba, ako zacat;) ..akurat mna to nejak obislo a tak som aj dopadol:D

14.9.2011 11:50:48

Ringo
Napsal jsem to úmyslně přestřeleně, když se to tu jmenuje "provokace" :) Ale asi máš a mě takovou pifku, že sis to neuvědomil. Lovce a sběrače jsem ochoten vzít na milost, protože ti nějakým zvláštním způsobem vyčnívají z celého Carcassone konceptu nudy a taky proto, že her s pravěkou tématikou je sakra pomálu a z těch, co jsem hrál mě žádná nezaujala. Pro nehráče je to ucházející tip, ale zas musím uznat, že když se v zájmu udržení herní nálady nedá prasit, pak takové demo pro mě nemá smysl. A když pokud je někdo ochoten hrát naplno bez výmluv a omezení, tak bych ho nenazval nehráčem :)

14.9.2011 11:52:13

Hanění Carcassonne
Celkem nechápu proč mnozí plivají na Carcassonne, protože je to hodně propracovaná a variabilní hra, kde se dají k základní hře přidávat krásně další a další pravidla. Málokterá hra umožňuje hru takhle jednoduchým způsobem rozšiřovat. Samozřejmě, že mě se na Carcassonne na skříni už taky nějaký ten rok práší, protože jsem se dostal k jiným hrám. Mám ale takový pocit, že od většiny lidí co plivají na Carcassonne je to víceméně póza a že plivat na Carcassonne je holt IN.
Jasně že existují lepší hry, ale k plivání na hru existují stovky a stovky horších her, které jsou naprosto o ničem.

14.9.2011 12:08:21

kren
Jestli narážíš na mě, tak tě můžu ujistit, že z mojí strany to póza rozhodně není. Carcassone mě neoslovilo ani v dobách, kdy to byla u nás novinka. Nerozumím proč je kolem této hry takový humbuk, ale vysvětluji si to právě komunitou nehráčů a snadnou přístupností (přírava, pravidla, herní doba, náročnost této hry atd.).

14.9.2011 12:15:37

kren
To je jako kdybych rekl, ze u tebe je poza plivat na TI3 :) Moznost, ze se spouste lidi Carcassonne nelibi, te nenapadla?

EDIT:

"Jasně že existují lepší hry, ale k plivání na hru existují stovky a stovky horších her, které jsou naprosto o ničem." Mam pocit, ze je dost poza plivat na stovky her, je to zkratka IN. Neni to nahodou o individualnim vkusu?

14.9.2011 12:18:15 | Upraveno autorem (porovnej)

ani jedno
Osadnici - hra ktera me na dlouhou dobu odradila od deskovek. hral jsem jednou. hrali jsme s nejakym katanovym nadsencem, takze jsme nevedeli, ktera bije a na konci nam jen bylo sdeleno, ze jsme prohrali. vetsi prdel byla s klukama z cajovny u 'z pohadky do pohadky'. mozna je na case zkusit to (tj. osadniky) znovu.... njn. doma je na policce tolik skvelych her (e;

Carcassone - timhle jsme z manzelkou chteli trochu urovnat vztahy u mych rodicu. jen se podarilo nakazit deskovkovym virem brachu a jeho pritulkyni. carcassone nemusim, ale zahraju si - i kdyz radeji infinite city (e;

entry lvl drogou - teda hrou - byl pro mne (a manzelku a celou spoustu znamych) warcraft the boardgame. se musim dokopat a zacit elektronizovat a pastovat mapy a scenare co mam doma na papire

14.9.2011 12:19:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Lumpark
Lumpark
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas