Statistika pro geeky - Září 2010

Jelikož rád sleduju na BGG různé statistiky vážící se k žebříčků deskovek(zvyk z dětství, kdy jsem miloval tabulky všech možných sportovních odvětví), zkusil jsem si udělát namátkovou statistiku zdejšího žebříčku a zanalyzoval pohyb v něm za měsíc září.

Jde v podstatě o prachsprosté vykradení a zvohybání nápadu JonMichaela Rasmuse a jeho pravidelných geeklistů s názvem BGG TOP 100Analysis, tímto se mu omlouvám. Nezabýval jsem se ani nějakým překladem kategorií, protože jsou myslím všeříkající (nicméně uvedu vždy krátké vysvětlení).

Celá statistika byla zaměřena na prvních 100 her v žebříčku na konci září s porovnáním jejich umístění na konci srpna. Pochopitelně to nejsou stavy přesně k půlnoci :) Prostě jsem buď večer poslední den v měsíci nebo dopoledne prvního v novém měsíci zkopčil žebříček, nějak to narval do dbf a ve staré dobré Foxce udělal pár jednoduchých sql dotazů :)

Nyní popis kategorií (radši zde, ať komentář neruší pak samotné pořadí):
PRIME MOVERS /* hry, které udělaly posun v žebříčku o více než 5 míst */
FALLING STARS /* hry, které během mesíce klesly o více než 5 míst */
HOT LAVA BIRTH /* hry, které v předchozím měsíci nebyly v TOP100 a nyní tam jsou */
TOP 10 TREND /* všechny pohyby v rámci TOP10 */
TOP 5 WINNING MOVERS /* pořadí 5 her z TOP100 (ale mimo TOP10) podle aktuálního pořadí v žebříčku, které udělaly jakýkoliv posun nahoru (v případě, že hra se umístí v kategorii i v dalším měsíci, bude uvedeno */

Teď samotné výsledky:

PRIME MOVERS
-- nikdo --
Descent: Journeys in the Dark +4 #14
War of the Ring +4 #17

FALLING STARS
Černé historky -8 #97
Doba kamenná -6 #85
Shogun -6 #23
Space Hulk -6 #18

HOT LAVA BITH
Chaos in the World #9 !!
3 Musketeers #56
Roll Through the Ages #60
Ingenious #81
Carcassonne - Lovci a sběrači #98

TOP 10 TREND
Cyclades +1 #3
Tales of the Arabian Nights +2 #4
Runewars +2 #5
Arkham Horror -3 #6
Go -2 #7
Battlestar Galactica: The Board Game -1 #10

TOP 5 WINNING MOVERS
Vládci podzemí #12
Descent: Journeys in the Dark #14
War of the Ring #17
Starcraft: The Board Game #21
Cosmic Encounter #2
1.10.2010 23:17:37

Vlaada

Mecenáš trolíků

to rbx, Ringo
Sorry, ale že se někomu nelíbí, že hrdinové nekooperují s armádami, je stejně legitimní názor, jako že někdo nechce hrát Agricolu, protože ho nebaví hrabat se v hnoji - téma je prostě součástí hry, a když někomu nesedne (ať už celkově nebo konkrétním pojetím), může kvůli tomu hru zavrhnout. Jako Deth.

Osobně bych podotknul, že mně to nesedlo spíš herně, a pokud jsou hrdinové uděláni takto nezávisle, radši bych je oželel úplně (a měl tam třeba o kolo nebo dvě víc té strategie). Ale jak jsem psal, je to irelevantní, protože ta hra má větší chyby než tohle.

2.10.2010 21:51:30

rbx
Omlouvám se, že jsem si dovolil vyjádřit svůj pohled na RW. Hold jsem asi špatně pochopil smysl diskuzí. Polepším se a příště se zdržím podrobného hodnocení (kraviny) a jen napíšu, že se mi ta která hra nelíbí. No a nevím, zda nebude lepší nereagovat vůbec.
Jen tak mimochodem, já to neřešil, jen jsem napsal svůj názor, který nebyl někomu po vůli. Ale to už tak mezi lidmi bývá, že se někomu líbí to a druhému ono.

2.10.2010 21:59:47

to všichni
... ale tak se sklidněte :) a více tolerance pro vzájemné názory.

2.10.2010 22:21:18

Deth
ja bych to zase tak nehrotil. Klidne svuj nazor napis. Me spise prekvapilo, ze je v tomhletom vlakne, ktere asi melo byt kapku o necem jinem. Kazdy nazor je zajimavy, jen si jej mohl preci jen smerovat jinam, protoze abych pravdu rekl, me to hodne pripada, ze sis potreboval nejak obhajit svuj vymaz teto hry z wishlistu a tohle byla docela zajimava zaminka - lide o tom nepisi v hernich denicich, asi to bude tim, ze hru nehraji, protoze je na ni neco spatne a tak fajn tedy, ze sis ji dal pryc z wishlitu a o tohle ses s nami podelil. Fajn, proc ne:-)

2.10.2010 22:24:50

Ringo
Já vím, že téma diskuze je jiné. Hold to dopadlo tak, že jsme zde psali o RW.
Jinak mi věř, že mi nešlo o obhajování názoru jako takového, ale o vysvětlení Vám ostatním, proč se tak stalo.

3.10.2010 06:43:45

Ještě ke statistikám RW
A nebijte mě za to, prosím :)
Já si třeba RW zahraju rád, ale herní deník vedu až v poslední době - nijak mi nechyběl, až když začal kamarád zapisovat společné partie, vadilo mi, že tam chybí zbytek a tím pádem jsou zkreslené statistiky. A právě v poslední době jsme RW nehráli protože koncem prázdnin nebylo s kým hrát (deskovky obecně) a v současnosti ji má půjčenou jiný kamarád, který barví figurky... jinak bych určitě nějaký zápis přidal, a přispěl tak ke zvýšení jejích statistik (i když by ten zápis byl neveřejný)

3.10.2010 12:38:10

statistiky - Vlad
Já si statistiky vedu, protože mě prostě zajímá jak a co hraji. Už za těch pár měsíců co deník existuje shledávám, že hry hraji mnohem méně, než jsem se původně domníval. Říkával jsem si dříve "no jo, tak hru XY jsem hrál naposledy asi před 2 měsíci", ale skutečnost je taková, že ty dva měsíce mohou být i půlroku apod.
Však už to tu padlo ohledně deníku, někdo vede, někdo ne a je to každého věc. Nikoho nezatracuji ani za jeden z těchto postojů.

3.10.2010 14:33:20

rbx

Deth
mozna ze jsem to po těch několika gintonicich napsal ostre, takže se omlouvám, ale v podstatě jsem to chtěl napsat to, co pak napsal Ringo. A nemyslel jsem to na Runewars, ale obecně. Dalo by se říci, ze mě spis vytaci takové to hledání much za kazdou cenu.

3.10.2010 21:43:36

rbx
o.k. v pohodě :-)

3.10.2010 21:45:20

rbx
Ale to fórum "Kraviny" je dobrý nápad. Někdy je opruz odpovídat 3x stejně jen proto, že někdo založí nové vlákno a nepodívá se do těch ostatních:-)

4.10.2010 13:36:24

ale
zase "Opakování matka moudrosti" se mi několikrát osvědčilo. V případě, že něco čtu někde 3x a potom při hře narazím na ten samý problém, tak kolikrát ani nemusím chodit na zatrolenky, protože díky opakování si vzpomenu, že se tady ten problém několikrát řešil a jak se vyřešil :-)

4.10.2010 13:43:58

rbx

Marvin
jsem na dovolene u more a uz dva vecery jsem tu travil s notebookem skoro do 3 do rana. Takze se obcas odreagovavam tak, ze se snazim vyuzit all-inclusive v tureckem baleni. A protoze oni moc nechteji, aby je hoste moc obtezovali kdyz uz jim nedavaji spropitne, protoze to maji vsichni v cene zajezdu, tak gintonic michaji 1:1. Je to smrtici :-) A po jedne takoveto smrsti jsem se koukl na ZH a vidim, ze se tu probira princip v RW. Nejak se to ve me vzbourilo, protoze jsem si chtel precist neco poradneho a misto toho jsem cetl diskuzi o tom, ze jsou tam hrdinove zbytecni. Proto jsem to napsal. Asi dost krute, za coz jsem se omluvil, ale Ringo to pak napsal lepe a diplomaticteji. Kazdopadne by forum "Kraviny" asi zilo, protoze obcas tady fakt narazim na perly, ktere je potreba radne prodrbat :-))) Na kraviny jinymi kravinami :-))

4.10.2010 20:10:09

průměrné hodnocení vs. BGG
Ještě zkusím jednu statistickou zajímavost. Celkem 33 her(!!) má lepší průměr než nejlepší hry na BGG (z té stovky je výjimkou jedině Vlaadova Civka, která na BGG má 8,31). Mám pro to 2 vysvětlení. Jednak mnohem menší počet hodnotících a druhak v menší míře přeci jen asi inflaci desítek :)

25.10.2010 15:44:11

Vybíráme z Bazaru

Watch
Watch
Akt. cena: 10 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas