osadnici VS doba kamenna

ahoj :)
mam uz nekolik her typu worker placement jako napriklad agricola, le havre, udoli kralu atd... a chtel bych se zeptat jestli si mam spis vybrat osadniky nebo dobu kamennou.
Osadniky jsem nikdy nehral ale nevyhoda ze min. jsou 3 hraci
Doba je pry zase ...moc pro zacatecniky... ale vyhoda je min. 2 hraci

Chtel bych se zeptat jaka by byla doporucovanejsi.. hraju tyhle hry spis s rodinnou a pritelkyni a nechci aby byla ta hra moc narocna :)

diky twix
23.1.2012 15:27:43

za mňa
ja som prvú hru mal carcassonne, potom po mesiaci agricolu a potom som išiel rovno na ameritrash :) Ale toľko hier čo si kúpil za dva týždne.. Klobúk dole :) Ak máš rád ekonomické .. tak potom ešte puerto rico je možnosť.. je to ale podľa mňa taký slabší odvar agricoly. Ja osobne tento typ hier hrávam už iba z frajerkou (okrem agricolu tú milujem hrať stále) , alebo keď som tým donútený okolím, ináč by som stále hral iba ameritrash. Takže moje odporúčanie je jednoznačne ECLIPSE.. Ekonomicko, bojová. Zmes ameri a eura..

23.1.2012 22:43:05

PJ

Směs € a AT?
Zkus Cyclades ;-)

23.1.2012 23:35:29

twix
Ted jsem třeba zkoušel nový Evo. Hrál jsem i staré a tohle je fajn náhrada. Je to prakticky ta samá hra. Jednoduchoučké a přitom zábavné. Vedle toho doporučuji small world. To jsou takove srovnatelné hry. Já mám taky worker placementy rád. Ale zkus i něco jiného. JInak vládci podzemí jsou fajn, ale pro začátečníky jsou hodně frustrující. A jsou nejlepší ve čtyrech. Ale doporučit je moohu.

24.1.2012 00:39:01

jasny
:) jeste me zajima memoir 44, sestimesti a 7 divu sveta :)
btw mam jeste hromadu cernych historek a hru HOTEL (fajn variace na monopoly:)

ja jsem prave omezenej kvuli spoluhracum... ja bych rozjel neco tezsiho ale musim je postupne zaucit :D

24.1.2012 00:51:11

twix
na 7 divů bacha. MOžná budeš po těch agricolach zklamaný z toho, jak je to primitivní. ALe třeba se mýlím. Ted jsem hrál olympos a možná to je i povedený euro s konfliktem. POtřeboval bych to jeste parkrát sehrat. Než si na to udelam poradny obrázek. Hlavne desne frčí, stejně jako 7 divů. ALe olympos je podstatne sofistikovanější.

24.1.2012 00:54:44

memoir
me by zajimal ten memoir.. ale jsou tam ty scenare.. vim ze se daji koupit (za cca1200) 2 knihy .. ale nvm jestli se to neohraje moc rychle :)
+ ty rozsireni je strasna tahacka penez :( :)

24.1.2012 00:57:11

twix
Nevim jestli ti jde o memoir kvuli druhé svetové, ale kluci by ti možná doporučili spíš battlelore anebo battle of westeros. Což jsou spíše rytíři a fantasko.

24.1.2012 08:40:43

PJ
cyclady sú pre mňa slabý odvar oproti €+AT - ECLIPSE :)

24.1.2012 09:47:38

twix
když jsem se před rokem a půl ptal na podobnou věc jako ty, byly mi doporučeny Kyklady. Je to fakt dobrá hra. Relativně jednoduchá, krátká, s více cestami k vítězství.. Baví i nehráče. Není tak hardcore jako třeba Eclipse, ale každopádně vynikající volba.

Memoir44.. otázkou je co se ti na hře líbí. Její snad jedinou výhodou je jednoduchost a kratší hrací doba. Jinak by se našli lepší adepti. Odsud je už velice blízko k žetonkovým válečným hrám :-) Podívej třeba na Conflict of Heroes nebo Combat Commander :-) Např. Combat Commander je v žebříčku válečných her na nejvyšších pozicích a to rozhodně oprávněně, i když tady moc jejích zastánců najdeš..

24.1.2012 10:16:14

PJ

stOKYi
Z mého pohledu jsou Cyclades skoro dvakrát levnější, s atraktivnějším tématem i grafikou, čtyřikrát kratšími pravidly a minimálně poloviční herní dobou - tedy po všech stránkách přístupnější mojí herní skupině i mně samotnému. Já tyhle epické megahry moc nemusím a radši si zahraju vícekrát něco jiného kratšího a jednoduššího... ale nepopírám, hra mě zaujala.

24.1.2012 10:30:20

PJ
samozrejme.. eclipse je trochu drahší (ale tá kopa herného materiálu). A podľa mňa cyclady sú predražené (50€) oproti tomu koľko toho matrošu obsahujú a aké sú jednoduché. Chalanovi by som už doporučil niečo komplikovanejšie a komplexnejšie, keďže celkom zvládol aj náročnejšie hry (podľa mňa agricola je náročnejšia ako cyclady a aj o 20€ lacnejšia). Tak preto rovno Eclipse, ktorý má síce 30 stranové pravidlá, ale nieje až tak náročný a ponúka skvelé a prepracovanejšie mechanizmy ako napr. cyclady. Je tam resource manažment, v cycladoch je to len tak okrajovo triviálne a boje sa mi v cycladoch zdajú byť tiež len také. Svoj vlastný rozvoj je tam tiež minimálny. Cyclady po strategicko, taktickej stránke sú fajn, ale to je aj eclipse, kde sú prepracované aj iné veci ako stratégia, manažment, taktika, rozvoj,boje. Ale toto je iba môj názor na cyclady, pri ktorých mi chýba dáka väčšia šťava. Zahrám si ich, ale žeby som bol z nich ohúrený to teda vôbec. Skôr mi to príde ako jednoduchá hra, kde nechceli nič komplikovať, aby si to zahrali aj občasní hráči. Avšak ja by som ju nekupoval.

PS: chalan si kúpil za dva týždne 10 hier, čiže on asi na cenu veľmi nepozerá :))

24.1.2012 11:09:52 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Kyklády versus Eclipse
Já tedy nevím, proč jste vypíchli zrovna tyhle dvě hry a srovnáváte z výběru stovek jiných her zrovna Kyklády s Eclipse, když se liší vším, čím se mohou lišit - mechanismy, tématem, komponentami, atd. Připadá mi to jako by se srovnávalo co je lepší, jestli auto nebo letadlo. A luxusnímu výkonnému autu se vyčítalo, že neumí lítat.

24.1.2012 11:19:12 | Upraveno autorem (porovnej)

stoky
Nevím jak ty. Ale já už jsem vyrostl z toho, že bych si kupoval hry primárně pro sebe. Kupuju je taky s ohledem na lidi, co to se mnou budou hrát. Tedy musím se vejít do rozumných pravidel a herního času. Počítám, že eclips za dve hodky nezahrajes. Vedle cyclad, které mám fakt rád, tak jeste mohu doporučit shoguna. U toho si hlavu zavaříš a pravidla jsou jednoduchá. Ted se tedy shogun nedá dost dobře sehnat. Ale co nevidět bude k dispozici wallenstein, co ž je shogun v bledě modrém.

24.1.2012 11:20:23

kren, Elenistar
KREN : stačí si prečítať vyjadrenia twixa.. vravel že by chcel už niečo ťažšie, plus má rád manažment .. čiže euro a ameritrash.. PJ sem hodil cyclady.. tak ja som len spomenul prečo si myslím že eclipse je lepší podľa jeho požiadaviek..

Elenistar: ja kupujem hry čo sa budú páčiť mne a aj okoliu. Nebudem kupovať niečo čo sa mne nepáči. A čo sa hracej doby týka. Ku nej sa nevyjadroval a eclipse netrvá 4 hodíny ako iné epické hry a kľudne sa dá odohrať aj za 2 - 2,5 hodiny. (pri menšom počte hráčov menej). Ide o rýchlosť spoluhráčov.

24.1.2012 11:31:54 | Upraveno autorem (porovnej)

to twix - Kyklády
Za sebe pro tvoje potřeby jak jsi popisoval své herní okolí bych doporučil spíše ty Kyklády.

Jinak si myslím, že by pro tebe bylo lepší, než skupovat všechno, co ti kdo nakuká, si hry napřed vyzkoušet. Nevím odkud jsi a jestli bys takovou možnost našel (nějaký herní nadšenec v tvé blízkosti nebo herní klub). Nemusíš do klubu pravidelně chodit (mne to taky neláká), ale na vyzkoušení her je to ideál.

24.1.2012 11:43:08

stoky
ok. Já jsem takovej všežravec. takže chci abych měl ve sbírce od všeho trochu. A stím eclipsem jsem to střelil. Měl jsem pocit, že se to na želive ted hrálo vždycky dost dlouho. Jestli je to rychlovka za dve hodky, tak je to pro mne překvapeni.

24.1.2012 11:54:48

twix
Skus Pilere Zeme, mne sadli lepsie ako Doba Kamenna.

24.1.2012 12:18:15

hraci doba eclipse...
...je 30 min na hrace. A po zaziti pravidel to je myslim celkem realne. Na Zelivi hrali vetsinou novacci, takze to zkratka trvalo. 30-45min na hrace je opravdu realne. v tomhle to je stejne jako Agricola :)

24.1.2012 13:17:57

ok
:-) ja si vzdy nejdrive kazdou hru projdu na youtube a tady eventuelne na zahranicnich serverech :-)
a jak rikam vse je parada a az na karetku race for the galaxy (levne knihy za 99) me to vse bavi..
bohuzel ted nemam kolem sebe nikho zkuseneho a rodina me omezuje na hry lehciho razu a trrba je bavi agricola ptz tam tu farmu maji pred sebou na podlozce a vizualne se jim libi jak to tam tak roste a pase se to :-D... proto jsem si myslel ze by je treba doba kamenna bavila vic ptz tam je vse uplne jasny a jen pokladas mnozstvi figurek a pak hazis kostkou coz je lepsi pro rodiny ze se nic nepocita a diky nahode silny hrac neprevysuje slabsiho.

to co tu doporucujete je parada a urco si neco sezenu :-) treba kyklady a ani eclipse jsem driv nejak neznal :-)
u memoiru se mi libi provedeni a jednoduchost a zas ta kostka je ideal :-)
ja sam bych chtel civku nebo tak :-) ale k cemu ted kdyz se na ni bude jen prasit ptz nasi ji proste nedokazou ovladat a jeste premyslet co a jak :-)
Ten klub jsem jeste neshanel ale jsem z cernyho mostu :-)

24.1.2012 14:07:51

PJ

twix
Ten klub je jedno z nejlepších doporučení, jaké tu zatím padlo. Není totiž nad to udělat si vlastní názor na základě vlastní zkušenosti. Jednak má totiž každý jiný vkus a někdy prostě ani zkušený hráč po analýze pravidel novou hru pořádně neodhadne...

Ještě k tý Době Kamenný - není to zase tak primitivní, jak píšeš. S rozšířeními už je to docela zajímavá hra a dá se tam jít přes několik taktik. Rozhodně to není jen dávání panáčků na akce a házení kostkou (i když to je hlavní "engine"), dá se hrát na rychlý konec, dají se sbírat karty, dá se řešit, zda-li budu chtít více kostek a akcí nebo spíš možnost si hodny vylepšovat přičítáním čísel... Raději mám Pilíře nebo Údolí Králů, ale Doba Kamenná je fajn rodinná hra a nedá se o ní úplně říct, že je primitivní (aspoň mě neuráží). Ostatně, koukni na recenze...

24.1.2012 14:54:47

to twix
Jestli jsi z Prahy (Černý most), tak to určitě neváhej a jdi si plánovanou hru někde vyzkoušet. PJ to vystihl přesně. Recenze, videa a doporučení ti nikdy nenahradí osobní zážitek. V Praze máš možností přehršel.

24.1.2012 15:09:40

jasny :-)
po zkouskovym asi zajdu.

ale s tou dobou jsem nemyslel nemyslel ze je to primitivni ale spis snadno pochopitelny a hratelny a ze pravidla vysvetlis i za pochodu :-)

24.1.2012 16:41:06

twix
Dobu kamennou znam jen z recenzi, ale pokud je to funguje stejne jako Pilire Zeme (a PJ je v dvojrecenzi dokonce uprednostnuje) a hrajes se stalou skupinkou (rodinou), libi se jim kdyz neco roste pod rukama apod., pak bych se nebal aspon zkusit Vladce Podzemi... maj vsechno co Pilire, tutorialem staci projit jednou (byt prvni hra bude dost rozkoukavaci), jinak jsou diky "pribehovosti" vsech pravidel mechanismy hrozne snadno vysvetlitelny a snadno zapamatovatelny... ale ta hra je navic po vsech strankach o dve tridy lepsi a hlavne znovuhratelnejsi (do Piliru mam dneska jeste mensi chut nez do Carcassonne, zato Vladci jsou furt supr!)... pro hracskou rodinu jak ji popisujes je to podle me presne ono. A zaroven dobra priprava na amer :-D

24.1.2012 18:10:30

vladci
se mi strasne libi
ale bojim se toho ze malokdy hrajem ve 4 a ty musis provadet hru i za fiktivniho hrace :(
ted bych byl rad kdyby mi nekdo ze sve zkusenosti rekl jak to je :) jestli to hodne zpomaluje hru napr. 2 hracu :)

dekuju

24.1.2012 19:00:35

twix
Vládci ve 2 jsou možná hratelnější než ve 3, protože každý si ovládá svého nehrajícího hráče, kdy pomocí jeho akcí máš možnost ovlivnit pozici svých akcí a shrábnout tak lepší možnost. Ve 3 je nehrající 1 a kdo to bude dělat, aby si nepřilepšoval? (asi náhoda)
Zřejmě to přidává trochu přemýšlení navíc, ale významě to hru nezpomalí.

24.1.2012 19:29:27

Vybíráme z Bazaru

Modern art - korejská dice tree verze
Modern art - korejská dice tree verze
Akt. cena: 1499 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas