osadnici VS doba kamenna

ahoj :)
mam uz nekolik her typu worker placement jako napriklad agricola, le havre, udoli kralu atd... a chtel bych se zeptat jestli si mam spis vybrat osadniky nebo dobu kamennou.
Osadniky jsem nikdy nehral ale nevyhoda ze min. jsou 3 hraci
Doba je pry zase ...moc pro zacatecniky... ale vyhoda je min. 2 hraci

Chtel bych se zeptat jaka by byla doporucovanejsi.. hraju tyhle hry spis s rodinnou a pritelkyni a nechci aby byla ta hra moc narocna :)

diky twix
23.1.2012 15:27:43

tenhle typ her uz nehravam
ale za sebe rikam Osadnici.

23.1.2012 15:48:22

???
A proč chceš jít zase do work placement (Doba kamenná), když už jich máš víc? Není lepší si pořídit jiný druh hry?

23.1.2012 15:52:53

twix
Souhlas s krenem, nevím jak to mají ostatní, ale já mám problém mít doma už 2 hry podobného typu, natož více jak 2 :)

Evidentně budeš nováček, takže doporučuju hledat, zkoumat, objevovat a zkoušet ;)

Takže volím taky osadníky (už jenom kvůli tomu, že to není workplacement), ale ve 2 si to fakt nezahraješ.

23.1.2012 16:00:51

Pokud osadníky ...
... tak já bych preferoval raději Ad Astra. Na rozdíl od Osadníků je to bez náhody (neháže se kostkama) a jednotlivé fáze kola se plánují dopředu a každý využívá i akcí soupeře.

23.1.2012 16:04:50

kren
Presne moje reakce.

twix:
Podle toho, co pises, tak hledas hru do rodiny, jednoduchou, pro 2-4 hrace. Proc dalsi podobnou hru? Co takhle zkusit deckbuilding? Dominion? Nesedne asi uplne vsem, ale urcite velke vetsine, je to jednoducha hra, je v cestine, neni to na dlouho.

Pokud se chces mermomoci rozhodnout mezi temahle dvema, tak za me osobne osadnici, ale pocitej s tim, ze zaklad je fakt docela nuda, hra jde o 100% nahoru az s mestama a rytirema.

23.1.2012 16:05:08

Doba
Naprosto jednoznačně doporučuju Dobu kamennou. Ta hra se na první pohled tváří jako rodinná oddychovka (a taky se tak v pohodě dá hrát), ale zkušenější hráči po pár partiích zjistí, že je několik cest k vítězství a je potřeba řádně taktizovat. Je v ní taky mnohem méně náhody než v Osadnících, díky tomu, že se těmi kostkami hází opravdu hodněkrát.

Ostatně, o kvalitách Doby vypovídá i umístění na žebříčku BGG: 25. místo mezi všemi hrami (tedy opravdu TOP hra), 3. místo mezi rodinnými.

23.1.2012 16:10:15

kren
opět souhlas :), ale to už je o tom zkoumání, hledání apod., kterém jsem psal. Protože Ad Astra není tak známá jako osadníci (které už protlačili i do populárního, nerdského, amerického seriálu Big Bang Theory :) ), je třeba si k ní vytisknout pravidla a referenční karty (pokud hráči neumí anglicky), je o něco dražší a hůře k sehnání než osadníci (které koupíš i v tescu). Navíc záleží, jak to téma příjme rodina. Přece jen domečky, cestičky a ovečky se rodinám líbí asi více než lodě, kolonie, teraformeři a planety :)

23.1.2012 16:11:06

ad Beholder
Jen bych doplnil Beholdera, aby nevznikl mylný dojem o nehratelnosti kvůli jazyku. Ad Astra je JAZYKOVĚ NEZÁVISLÁ, stejně jako osadníci. Přeložená pravidla lze vytisknout tady z webu a referenční kartu taky, jinak jsou všechny komponenty bez textu. Beholder to v podstatě napsal, ale chtěl jsem tu jazykovou nezávisloy víc zdůraznit.

23.1.2012 16:20:46

PJ

Můj názor
Osadníci - jo, ale časem se odehraje, zajímavější jsou s rozšířením Města & Rytíři. Nedají se hrát ve dvou. Obrovská výhoda: snad nejinteraktivnější a nejkomunikativnější budovací hra co znám.

Ad Astra - no nevím. Jistě je tam méně náhody než v Osadnících, ale ta hra je prostě jakási zvláštní a něco, nevím přesně co, mi na ní nesedí. Asi divný systém plánování akcí. Navíc nehratelná ve dvou a obávám se, že téma není zcela stravitelné pro rodinné hraní.

Doba Kamenná - no, na rozdíl od jiných nejsem proti tomu mír doma více worker placement her, protože mě baví. DK nijak zvlášť ne, hlavně kvůli kostkám a občasným nelogičnostem. Přečti si moji recenzi. S rozšířením(-i) už je hra zábavnější a pestřejší. Výhoda: v pohodě hratelná ve dvou.

Údolí Králů - doporučuji místo Doby Kamenné; pěkný worker placement, dobře řešený výběr akcí, jednoduchá, dobře hratelná v jakémkoliv počtu hráčů (navíc je prostě jiná v různých počtech hráčů - některé karty jsou výhodné ve více hráčícj, jiné naopak). Velmi nízký vliv náhody. Nevýhoda: nižší přímá interakce mezi hráči.

Dominion - tak než tento fastfood, radši bych vzal Kingdom Buildera (ten se ale časem určo ohraje) nebo se spíše poohlédl po skutečné hře ;-)

23.1.2012 16:26:24

diky
jo jsem naprostej novacek co vyrustal (co se her tyce ;) na xboxu a pc a o deskovky se zajimam tak 2-3 tydny :) zatim jsem si koupil tyhle hry a vsechny (az na dobyvatele vesmiru) me moc bavi :)

Activity Original 2
Agricola
Agricola: rozšíření
Agricola: Sedláci z Blat
Arkham Horror
Carcassonne
Dědictví
Dobyvatelé vesmíru
Fazole
Le Havre
Ticket to Ride - Europe
Tikal
Údolí králů

jeste se mi libi civilizace ale tu bych jeste asi neuhral.. :)
a co takhle vladci podzemi?
jinak diky vsem

23.1.2012 16:42:21

to twix
Za 2 až 3 týdny jsi nakoupil tyhle všechny hry 8) ?

To PJ:
Ze systému plánování akcí v Ad Astře, který ti vadí a který se ti zdá divný, jsem já osobně nejnadšenější. Odhadovat soupeře, co asi dá, abych já to mohl využít a neplýtvak tak svou akcí je podle mne na Ad Astře to nejpovedenější.

23.1.2012 16:45:28 | Upraveno autorem (porovnej)

2kren
jojo :D neskutecne me to chytlo.. vybiral jsem spis ty co jsou hodnoceny dobre atd.. a jeste osobni preference :) (mam rad mytus o cthulhu atd ;)

po ad astra se podivam ;)
jako ja stejne asi koupim dobu i osadniky a rytire (namorni a atlantis se mi moc nezda) ale chci na to pouzit DOKy az je aktivujou :)

mno.. stahl jsem osadniky na mobil a uvidim:) diky..

a jeste :) kdyz ted vite ze jsem novacek.. jaky hry pro zacatecniky by jste mi doporucili ? diky :D

23.1.2012 16:56:15

twix
No.. řeknu ti co bylo řečeno mně: Když zvládneš Agricolu, zvládneš všechno. Takže jestli máš ve hrách rád agresivitu, koukni se třeba i na Dominant Species :-)
A nebo bomba minulého roku - Mage Knight Boardgame. Obojí jsou celkem náročné hry, ale o to víc si je užiješ.
Taky bych doporučil Eclipse, to je taky úžasná věc, ale v obchodech už asi není a druhá várka bude někdy v dubnu.

Dominant Species i Eclipse jsou worker placementy.. Ale tak trošičku jiné. Herní doba kolem 3h ve 4 hráčích, ale fakt to stojí minimálně za vyzkoušení. Složité nijak nejsou, jen pravidlově trošku náročnější, ale nic co by nešlo zvládnout.

23.1.2012 16:57:40

twix2
Neřeš jestli jsi začátečník nebo nejsi. Chceš hrát hry? Tak je hraj! Asi by nebylo úplně košér ti doporučovat nějaké válečné hry, které jsou v podstatě jen pro vyvolenou skupinku lidí.. Ale to o čem se bavíme?
Je to úplně fuk, všechno to jsou v podstatě (na rozdíl od těch válečných) masové hry. Záleží spíš na spoluhráčích, kolik jsou ochotní věnovat času poslouchání / učení se pravidel.

23.1.2012 17:01:20

2polda
jo agricola byla zakoupena jako prvni :) a bavi me neskutecne a hlavne neni tezka.. bo mi aspon tak neprijde.. vse je logicke

dominant i eclipse (2011) vypadaji zajimave diky :)
mam pribuzne v usa takze neco dovezt neni problem :)

23.1.2012 17:01:59

twix
no mě to tak připadá, že budeš asi nejzkušenější začátečník co "znám" :). Za 2-3 týdny tolik her a mezi nimi Agricola, Le Havre, AH...to nebývají hry, které se doporučují začátečníkům. Takže je vidět, že nemáš problém s pochopením i složitějších her, takže fakt kašli na to jestli jsi začátečník nebo ne (to máš fuk).

Záleží jen na tvých spoluhráčích. Co jsou s tebou ochotni hrát, kolik jich bude, kolik tomu obětují času, jak moc jsou nebo nejsou ochotni učit se něco složitějšího, jaké témata se jim líbí, zda umí anglicky nebo ne, atd...

Až budeš mít nějaký hrubý obraz toho co se tobě líbí a co by akceptovali tví spoluhráči, tak se dá pak konkrétně doporučovat.

Ale hlavně musíš i sám aktivně něco hledat, koukat na videorecenze, fotky, číst komentáře a názory, pravidla her (většinou jsou ke stažení online) atd...

Dobré je i zkusit navštívit nějaký herní klub nebo herní místo v tvém okolí.

23.1.2012 17:10:51

twix
Jestli umíš (a baví tě) Agricolu.. Tak fakt můžeš hrát skoro všechno. Ta hra je hodně kontroverzní, na jednu stranu je nejen na www.hrajeme.cz brána jako jedna z nejlepších.. Na druhou stranu např. mě (a evidentně i spoustu dalších) hodně frustrovala. Přítelkyně při ní trpěla a o nedostatku obilí a rákosí se jí i zdálo.

Musíš zvážit co je pro tebe přednější. Jestli takové hry, které budou bavit tebe.. nebo hry, které dáš se svými blízkými. Nejlepší je, když se tyhle dvě kategorie slučují, ale většinou tomu tak není.
Člověk, který má hry jen jako doplněk, asi Dominant Species ani Eclipse nedá. To musíš vědět sám, jestli je reálné, abys třeba hodinu vysvětloval pravidla, aniž by tě ostatní umlátili krabicí od hry.

Pak je prostě nejlepší to tak trošku rozdělit, najít si lidi na hry, které naplňují tebe, a pak vzít nějaké hry pro tvé blízké. Takhle skončí asi většina hráčů (co berou hraní jako hobby).

23.1.2012 17:17:30

PJ

twix
Vzhledem k tomu, co zvládáš a máš, už se asi na Osadníky vykašli a kup si fakt raději Dominant Species....

A mimochodem, na Osadníky DOKy neuplatníš, páč DOKy jsou od MindOKu a Osadníky vydává Albi. To jen pro info...

23.1.2012 17:32:36

no..
jako ja nemam problem si ty pravidla precist a pak si najit na youtube nejaky tutorialy a ukazkove partie :-) treba u agricoli a le havre mi prijde ze ty akce jsou strasne logicky... ale co tyce pouzitelnych strategii ci moznych tahu to uz je samozrejme horsi ale to je prave to co me pritahuje na deskovkach :-) chodim na ekonomku a treba je paradni propocitat si tahy v agricole pres ekonomicke-matematicke metody propocitat podle teorie her :-D:-D:-D (ja to ale fakt nedelam :-)
jediny co me obcas donuti hledat vic jsou nejaky nejasnosti treba u karet v agri nebo tak :-)

jednou jsem ted nemohl spat a tak jsem si z nudy vyrobil dice tower a drzacky na karty :-D chtel bych se zeptat jestli by se sem dali nejak uploadnout aby jste mi rekli co zlepsit ;-) diky

23.1.2012 18:02:17

no..
jako ja nemam problem si ty pravidla precist a pak si najit na youtube nejaky tutorialy a ukazkove partie :-) treba u agricoli a le havre mi prijde ze ty akce jsou strasne logicky... ale co tyce pouzitelnych strategii ci moznych tahu to uz je samozrejme horsi ale to je prave to co me pritahuje na deskovkach :-) chodim na ekonomku a treba je paradni propocitat si tahy v agricole pres ekonomicke-matematicke metody propocitat podle teorie her :-D:-D:-D (ja to ale fakt nedelam :-)
jediny co me obcas donuti hledat vic jsou nejaky nejasnosti treba u karet v agri nebo tak :-)

jednou jsem ted nemohl spat a tak jsem si z nudy vyrobil dice tower a drzacky na karty :-D chtel bych se zeptat jestli by se sem dali nejak uploadnout aby jste mi rekli co zlepsit ;-) diky

23.1.2012 18:02:30

twix
pokud jsi vyrustal na PC, nevidim jediny duvod, proc bys neuhral Cvilization, takze beru zpet me doporuceni Osadniku, jdi rovnou do Civky. Je i v Cestine. Zacatecnik nezacatecnik, zacatecnictvi funguje v kazde hre, pokrocilym se stanes, jak odehrajes v te hre vie partii. Neni duvod jit trnitou cestou tzv. zacatecnickych her:-)

23.1.2012 18:33:55

hups double post
pj: aha no tak to jo :) diky.. akorat ze na hrajeme.cz neni ten vyber tak velky :)

23.1.2012 18:36:00

dice tower
tady je foto dice toweru :)
http://i44.tinypic.com/1zx5h20.jpg
http://i43.tinypic.com/124fuit.jpg
a stojanek :D
http://i44.tinypic.com/213nofa.jpg
http://i41.tinypic.com/vd3acm.jpg

co na to rikate? :) delal jsem to ve 3 rano asi 2 hodiny :)
dice tower ma 3 sklopene plosinky...

23.1.2012 21:55:03

PJ

twix
Na tyhle záležitosti je tu, tuším, samostatné diskuzní vlákno. Každopádně je vidět, že Tě to fakt chytlo... jinak mi nezbejvá než ocitovat Pelíšky "ježišmarjá, to muselo dát strašný práce... přitom je to taková blbost, co..." Já musim házet ručně... jinak bych si rovnou moh generovat čísla na smartphonu... ale proti gustu... a tak dál...

23.1.2012 21:59:06

aha ok
:) dobre priste uz budu vse tridit dle temat :) ja si udelal DT kvuli akhamu.. tam se hazi porad a stul neni tak velky a nechci vse na hracim planu poborit :D

23.1.2012 22:06:05

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne: Hostince a katedrály - CZ, původní!
Carcassonne: Hostince a katedrály - CZ, původní!
Akt. cena: 799 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas