Není konec jako konec

Sid Meier's Civilization jsem hrál jen jednou, ale je zvláštní že po tom téměř šestihodinovém maratonu jsme dva hráči hráli na vítězství přes technologie a v posledním kolem jsme oba měli dostatek zdrojů na let do vesmíru. A ejhle ono se stalo, že vyhrál protivník, jen díky tomu, že byl prostě blíž začínajícího hráče tzn. dřív na tahu. Takovéto rozuzlení vychvalované strategie jsem opravdu nečekal.

Setkali jste se u jiných deskovek s obdobně nešťastně nastaveným ukončením hry? Případně vedete v patrnosti jiné slavné-neslavné konce her? Napadá mě ještě třeba Bang, kde pokud máte smůlu a málo piva – tak končíte, aniž jste začali. Nebo některé eura, kde prostě víte, že už to nemáte šanci zvrátit a „s nadšením“ taháte ještě 45min figurky po desce, aby protihráč s uspokojením završil dílo vaší zkázy:-)

Vaše zkušenosti?
17.9.2011 22:20:33

ndru
Samotná hra má pre mňa neporovnateľne väčší význam ako jej výsledok.

Opäť sa nevyhnem paralele zo šachu - ak po niekoľkých hodinách prehrám po ťažkom a zmysluplnom boji - tak sú hodnota, poučenie a potešenie z takej partie obrovské oproti rýchlej výhry po hrubej chybe, hoci aj s lepším súperom.

Podobne, v moderných hrách, má význam samotný priebeh partie, jej príbeh, evolúcia. Prirodzene, pocit výhry na konci sa dá zniesť :-), ale nie je úplne nevyhnutný ku šťastiu.

Prečo hráme? To je inak asi dosť ťažká filozofická otázka. Povedal by som, že je to v našich najstarších génoch. Ak by sme sa nehrali, neporovnávali, nešportovali, nesúťažili, tak by sme proti sebe zákonite museli bojovať! Taký je človek...

19.9.2011 08:40:29

to pecovarhy
mno. nebo by jsme si rozsirovali duchovni ci dusevni hranice obracenim se k bohu. zalezi od konkretniho svetonazoru

otazka neznela: proc lidstvo hraje hry? (mimochodem i kdyz hrajeme tak se zabijime), ale proc hrajete hry? (tj. kazdy jeden z vas ma svou osobni motivaci)

19.9.2011 08:44:05

ndru
No asi každý ve hře hledáme něco jiného :-)

19.9.2011 08:45:11

to tarnow
o tom zadna. jen jestli si kazdy alepson trochu uvedomuje, ze v tom neco hleda. pripadne i co

19.9.2011 08:46:57

ndru
OK, tak skúsim ešte raz. :-)

V hre hľadám hodnotný relax, dôstojnú a plnohodnotnú alternatívu ku plytkým formám večernej zábavy, akou je napr. TV, kino, PC, atď.

Zároveň, hrou chcem priviesť svoje dve malé dcérky k aktívnemu rozmýšľaniu, rozvíjaniu mozgu, novému poznávaniu, zdravej konkurencieschopnosti, utužovaniu rodinných vzťahov, kvalitnej zábave.

Toto plánujem prevádzkovať dlhodobo a cielene ako perfektný doplnok ku všetkým ostatným aktivitám, ktoré ako rodina máme. :-)

19.9.2011 09:30:30

Proč hraju?
Já to tak složitě neřeším a nehloubám nad tím. Hraju, protože mě to baví.

19.9.2011 09:37:46

pecovahry
zabavu u PC nepovazuji vubec za plytkou. Samozrejme zalezi na tom, co clovek hraje, ze. Takova Alpha Centauri, Space Empires 4, Civilization, Battle Isle, to jsou veci, ve kterych vypadaji plytce spise mnohe deskovky.

19.9.2011 10:56:47

to Ringo
Nejsou plytké, ale chybí tam ten rozměr přímé sociální komunikace.

Včera jsme hráli v 6 lidech Here I stand asi od 10 od rána do 18:00. Nedovedu si představit, že kdybych tu hru hrál po e-mailu v nějakém modulu, že bych se tak královsky bavil, jako u přímého kontaktu s lidmi. To má úplně jiný rozměr. A totéž se u mě týká i nějakévymakané počítačové hry - prostě bez přímého kontaktu s lidmi mne to absolutně nebaví.

19.9.2011 10:59:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
Ty mi to třeba vysvětlíš. Já hrál na počítači fakt dost. Dokonce jsem si kvůli tomu i mašinu koupil. Ale je to asi půl roku co mne to absolutně přestalo bavit. A ted hraji jenom ty deskovky. Měl jsi taky takový období?

19.9.2011 11:04:33

Elenistar
no, priznam se, ze jsem takove obdobi nikdy nemel. Spise se od deskovek rad vracim k PC, protoze preci jen, deska je sice jak rika kren i se socialni komunikaci, ale ja jsem mnohdy dost samotar, rad si sednu nekam bokem a sam si neco tak "tvorim", treba ctu, hraji pocitacovou nebo konzolovou hru nebo gamebook. Pro me to je proste neskutecny relax, ktereho bych se nevzdal. Nehlede na to, ze je fantasticke na desce hrat s hmotnym hernim materialem a proti zivym hracum, ale zase na desce nenajdu vec tak komplexniho charakteru, ze bych si zalozil kolik chtel mest, obdelaval komlem nich pudu, stavel cesty, zeleznice, budoval doly a jeste k tomu si radne zavalcil s rytirema, tancikama, letadylkama, nemluve o nejakem poradnem dungeonu s poradnym trenovanim a levelovanim postav jako treba Wizardry VII...kazde ma proste to sve. Vylucovat nebo pohrdat jednim jen proto, ze jsem zavislak na druhem neni podle me nijak relevantni. Ale chapu, ze nekdo se na PC hrani bude divat skrz prsty jen proto, ze mu prijde asocialni, tak jako ja se divam skrz prsty na koukani na TV, protoze tuto pasivni zabavu moc neuznavam a je to jen vyjimecne, kdy k TV sednu a obvykle od ni stejne odejdu, protoze mam pocit, ze bych mel neco delat, treba dohrat nejakou rozehranou hru na PC, NDS nebo Paystationu:-)

19.9.2011 14:49:22

kren
online nehravam, pro me je hrani na PC proste jinym druhem zabavy, treba jako cteni knihy, tu taky nectu s kolektivem. A deskovky na PC bych nehral vubec, deskovka je deskovka, na PC hravam hry, u kterych mohu ocenit napaditost, atmosferu, zabavnost, styl grafiky, nejaky art, hudbu, to se mi s pokusem hrat modul nejake deskovky absolutne neslucuje.

19.9.2011 14:51:55

to Ringo
Jo však jasně. Já jsem věděl že napíšeš to, co jsi napsal. Však já beru, že to někoho baví. Já jsem jen psal, že mne to nebaví. To je celé.

"Však jsem taky napsal, když budu citovat sám sebe: Nejsou plytké, ale chybí tam ten rozměr přímé sociální komunikace."

To znamená, že beru, že to někoho baví, neodsuzuju to, ale mě by k takovému způsobu trávení času nikdo nedostal ani heverem. To se raději podívám na film.

19.9.2011 15:04:07

kren
jasan, ja jsem jen mel potrebu dokreslit, jak to s tim PC hrani mam, aby nedoslo k mylce, ze na PC snad smazim po mailu deskovky:-)

19.9.2011 16:06:53

pc versus boardgame
inak u mna je zaujimavy vyvoj, odkedy som prepadol aktivne doskovym hram prakticky som prestal hrat strategicke PC hry (PC hry vobec kedze som hraval jedine strategicke). Mam rodinu, pracu, ine zaujmy t.j. mam malo casu. ak sa vyskytne vecer skulinka tak zorganizujem nejaky session nazivo. Je to pre mna osobne mnohonasobne silnejsi zazitok ako akakolvek PC hra aj keby bola hrana online proti zivym hracom. Som tvor spolocensky. Stretnutie nad doskovou hrou je aj o dalsich faktoroch ako len ciste hranie.

19.9.2011 21:05:49

tarnow
Necetl, protoze Bukowskiho obecne nemusim.

19.9.2011 21:34:57

pc vs. boardgame
No ja mam taky rodinu, praci, deticky a i kdyz je casu malo, tak si na pc hry cas najdu. Specialne, kdyz mi rodinka odjede v lete na 2 tydny pryc :) Pravda jsou to vesmes dosovske rpg hry a adventury z dob kreslene grafiky, ale ja to mam takhle rad :) Nevim, proc to je zde srovnavano s deskovkama, protoze to je proste uplne jiny druh zabavy. A prave v tech pc hrach jsem strasne rad, ze tam neni ta socialni komunikace, to je pro atsmoferu treba v tech kobkach nejdulezitejsi :)) Na socialni komunikaci mam prave ty deskovky.

19.9.2011 21:38:51

Ringo
Hrat deskovky po mailu? Takhle nekdo hraje? :)
Ja za sebe musim rict, ze hojne vyuzivam servery Spielbyweb, stranky M.Schachta a predevsim Yucata.de mimo jine i proto, ze si clovek v praxi vyzkousi nektere hry (a dost casto je pak i koupi), zahraje si proti lidem ze sveta nebo lidem z ruznych koutu republiky.

19.9.2011 21:41:34

Richmond
nevim jestli tak nekdo hraje, kren to udaval jako priklad, ze si neumi predstavit, ze to s nekym hraj v nejakem PC modulu treba pres mail a ja si to predstavit taky neumim. A jinak souhlas ohledne te socialni komunikace. Clovek si ma najit cas od casu i chilku proste pro sebe sameho a mit tzv. od vsech klid. a na tohle ja se uchyluji taky prave k PC hram. Pekne nekde sam, v uzavrene kobce jako je Ultima Underworld, ta samotu primo vyzaduje. A nevidim v tom nic asocialniho. To bych mohl zacit povazovat za asocialni zabavu i knizky, casopisy nebo dokonce studium:-)

19.9.2011 22:05:34

pc deskovky
To mě poslední dobou celkem baví. Takhle třeba hraju se svou milou na dálku Titana. SIce to není přes mail, ale baví nás to.

19.9.2011 22:07:51

Vybíráme z Bazaru

Shadows of Kilforth: Kickstarter pledge
Shadows of Kilforth: Kickstarter pledge
Akt. cena: 3850 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas