Natáčení TV magazínu o deskových hrách - prosba o pomoc

Zdravím všechny zdejší příznivce deskových her. Byl jsem předběžně osloven lidmi z TV NOE ohledně pokračování natáčení deskohrátkového okénka v rámci magazínu pro holky, který se bude tentokrát jmenovat "Pod nebesy". Natáčení ještě není jisté, šlo jen o předběžnou dohodu, kdy si to deskohrátkové okénko musí režisérka ještě prosadit u vedení televize. Pokud se natáčení uskuteční, tak se jedná o konec října a začátek listopadu, takže času už moc není. Myslím, že ten magazín by pak běžel v TV NOE od jara. Jestli někdo z vás na TV NOE viděl první řadu magazínu, tak ví, že jsem tam dělal průvodce a byl jsem autorem scénářů jednotlivých dílů. Deskohrátková okénka nebyla dlouhá - jednalo se myslím v průměru o takové 6 minutové vstupy, kdy byla nějakou zajímavou střihovou formou představena jedna hra, kdy byla vždy každá hra hrána v jiném prostředí. Byl tam pak rozhovor na obecné téma o deskovkách, kdy se jakoby neznalá moderátorka ptala na různé věci kolem deskovek, eventuelně byly představeny podobné hry k té jedné hlavní nebo rozšíření ke hře a nakonec soutěž o nějakou deskovku. Úvodní řada měla devět dílů a vzhledem k tomu, že to byl takový úvod do deskovek tak jednotlivé díly jsem věnoval následujícím hrám:
Osadníci, Carcassonne, Ubongo, Doba Kamenná, Aktivity, Scrabble, Citadela, Česko Otázky a odpovědi a na závěr Agricola.

A teď proč o tom píšu. Potřeboval bych pomoct s nějakými nápady a protože je tady fůra lidí s různým herním zaměřením a dobrými nápady, tak bych uvítal každý přínosný nápad. Tentokrát bych ten scénář chtěl koncipovat trošku jinak. Celkově se má jednat o 13 dílů a chtěl bych každý ten díl (nebo třeba i dvojdíl) koncipovat nějak více tématicky. Napíšu sem návrhy jednotlivých dílů, které mne napadly a prosil bych další nápady.
- Díl věnovaný Vláďovi Chvátilovi a jeho hrám (už jsem s ním před nedávnem o tom mluvil, že by byl v pořadu hostem)
- Díl věnovaný webu Zatrolené hry (kdy by byl hostem v pořadu Zeus - ještě jsem o tom s Ondrou nemluvil :) - takže Ondro prosba na tebe.
- Díl věnovaný oblíbeným hrám Jarka Nohavici (měl jsem ho jako hosta u Scrabblu - je předseda české asociace scrabblu, ale věnuje se i jiným hrám - byl by to asi díl věnovaný hrám, kde se hraje se slovy - jako je třeba Žahour.
- Díl věnovaný nějakému hernímu klubu - asi kvůli dostupnosti natáčení by to byla Korunka tady v Ostravě
- Díl nebo díly věnované kooperativním hrám
- Díl věnovaný párty hrám
- Díl věnovaný Ameritrash hrám - to bych asi poprosil o pomoc Syda
- Díl věnovaný karetním hrám - dávejte návrhy prosím
- Díl věnovaný hrám pro dva hráče - dávejte návrhy prosím
- Díl věnovaný nějakým figurkovým hrám - dávejte prosím návrhy
- Díl věnovaný MtG - potřeboval bych nějakého odborníka a fandu
- Díl věnovaný hrám na hrdiny - opět bych potřeboval nějakého odborníka nebo fandu

Dávejte prosím návrhy a pomozte prosím. Je to tak široký záběr, že některé typy her jdou úplně mimo mne a nic o nich nevím, tak bych uvítal jakoukoliv pomoc.
29.9.2009 10:24:50

nápad
Co díl o trhu s deskovkama. České prostředí je dle mého specifické. Moc se toho nepřekládá do češtiny, a oficiální distribuční cesty taky nejsou nic moc. Takže to hodně táhnou nadšenci z e-shopama.

29.9.2009 10:36:24

křen
S AT rád pomohu, jen bych potřeboval nějak naťuknout jak to má být koncipováno. Napiš mi a domluvíme se. Jinak mám zkušenosti i s RPG, hrál jsem Dračí Doupě, D&D, Vampire... tak pokud nikoho jiného neseženeš, mohu něco přispět i k tomu.

29.9.2009 10:39:19

to Kren
Chces i návrhy konkrétních her, nebo spíš ty témata na natáčení.

29.9.2009 10:39:51

to Sappho
Rozhovory s vydavateli her by byly fajn, ale naráží to na problémy s reklamou. Jednak je TV NOE nezisková televize, která programově odmítá reklamy a žije pouze z darů a sponzorských příspěvků. A pokud někdo sponzoruje nějaký pořad tak se nesmí ten pořad týkat předmětu podnikání firmy, která ten pořad sponzoruje. Ono s těma zákonama je trošku problém :-(.

29.9.2009 10:41:17

ad témata a hry
Chci všechno co vás napadne i kdyby to měla být blbost - prostě takový brainstorming.

29.9.2009 10:42:33

hraní
Téma kultura hraní. Ne jenom kluby, ale třeba jak se lidé schází, do nocí hrají atd. O učení pravidel, nadšeneckých překladech.

29.9.2009 10:45:26

ad Sydo a pomoc
Nabídku pomoci vedu v patrnosti a dík za ni. Bližší naťuknutí když tak až později až budu vědět něco konkrétnějšího, ať nevěnujeme zbytečně čas a úsilí něčemu co se třeba ani neuskuteční. Zatím tedy prosím návrhy a nabídky a do konkrétní práce bychom se pak vrhly až to bude aktuální a bude definitivně rozhodnuto.

29.9.2009 10:45:34

uvodni dil
by se mel patrne venovat tomu proc k tomu vetsina lidi shlizi jako k detske zabave. ze je to cinnost kdy se mohou deti s dospelymi sejit a pobavit se obe skupiny plnohodnotne. tedy rodice nenuti deti k poznavani architektury a deti nenuti rodice k hre, kterou dospeli berou jako nutne "zlo"

29.9.2009 10:50:15

Nápady a poznámky :-)
Z dílu o AmeriTrash bych udělal dvoudíl, kde druhá část by byla o Euro. A udělat co možná nejpodobnější strukturu, aby to bylo dobře srovnatelné...

Pro MtG bych doporučil zkusit oslovit bývaleho mistra světa Jakuba Šlemra (snad jsem jméno nezkomolil, přeci jen je to něco let :-). Bohužel kontakt nemám...

Co se dílu figurkových her týče, doporučuji spíš zaměření na wargaming, je to lépe definované. A tam bych volil porovnání Warhammer (obě varianty) a her od Rackhamu (AT-43 a Confrontation). Warhammer (USA) - komiksové podání, Rackham (FR) - realističtější podání.

Co se týče dílu o Zatrolených hrách, tak pokud by byl, tak se rád zůčastním :-). Akorád bych potřeboval pak info kdy a hlavně kde...

Jen podotýkám, na konci října jedu do Essenu :-)

29.9.2009 10:51:23

No, vzhledem k zaměření televize si myslím, že by bylo fajn téma rodina a deskovky (nic proti pařmenům, co chodí hrát do hospod - těm snad místy i tiše závidím:-))

Deskovky jsou úžasné, protože stmelují rodinu, protože otec (i matka) od rodiny nechodí do hospody, nehraje na PC, ale věnuje se rodině a dětem, se kterými rád hraje. Investice do deskovky je investice do desítek hodin příjemně strávených s rodinou. Při deskovkách se sejde celá rodina, hrajou nerudní puberťáci i malé děti.... No, prostě určitě něco vymyslíš:-)

Další, co mě napadá: deskovky a průběžné vzdělávání, nasávání informací, lepší informovanost, orientace v zeměpise, dějepise, motivace k učení se cizím jazykům, motivace naučit se rychle sčítat, odečítat, schopnost rozhodovat, předvídat... No prostě: koupíš deskovku, dítě bude chytřejší:-)

29.9.2009 10:53:32

historie?
Co takhle natuknout historii deskovek... ze z ameriky od indianu prislo clovece nezlob se a nahoda ve hrach a z asie prisly genialni a nestarnouci herni mechanismy a v evrope se to srazilo a byli z toho osadnici.... chtelo by to nastudovat...nevim jestli je tady nekdo kdo se timhle nejak vice zabyval...

29.9.2009 10:57:54

Napadá mě téma
Napadá mě téma: Proč hrát? Prostě téma věnované deskovkám, jako druhu zábavy. Puboši se často bojí vytáhnout hru, aby nebyli shozeni jako mimina, ale pokud se někdo najde, je to pro ně zábavná aktivita.

Vidím to třeba u své 14-leté dcery. Musel jsem ji k deskovkám nejdříve dotáhnout. Pak jsem ji několikrát "nutil" vzít třeba Ligretto do školy před koncem roku, když už se moc neučí a učitelé jen potřebují zamáznout čas. Na tábory už si brala hry dobrovolně a teď už dokonce za ní chodí kámošky, vždycky se zavřou v pingpongárně a mastí kartama.

Teda aspoň doufám, já tam mám vstup zakázán. :D

29.9.2009 10:59:43

to Zeus
O Wargaming nevím vůbec nic a o Warhammeru už vůbec nic, takže tam bych potřeboval když tak taky naťuknout na koho se obrátit. Jinak s tím Essenem počítám, že tam všichni budou.

TÍMTO SE SLZOU V OKU MUSÍM OZNÁMIT, ŽE AČ JSEM BYL PRVNÍ, KTERÝ TADY LETOS NAŤUKNUL ESSEN, TAK MI TO LETOS NEVYJDE :-((((((
ŽENA SI BUDE KUPOVAT FOŤÁK, KDE JENOM TĚLO STOJÍ PŘES 60 000,-, TAKŽE VZHLEDEM K RODINNÉMU ROZPOČTU MUSÍM LETOŠNÍ ESSEN VYNECHAT.
TAKŽE PAK VŠECHNY CO TAM POJEDOU PROSÍM AŤ PAK MOC NEPÍŠOU JAKÉ TO TAM BYLO FAJN, NEBO SE PAK PŮJDU POVĚSIT NA NEJBLIŽŠÍ VĚTEV.

29.9.2009 11:03:54

kren
Na wargaming a Warhammer můžu také přispět, ale nesouhlasím s tím, že se jedná o stejnou věc - Warhammer je figurkovka, kdežto klasické wargamy používají žetonky.

29.9.2009 11:14:14

Podle plánu jednotlivých dílů mám jemnou obavu, aby to nesklouzlo k nezáživnému "předvádění se" co všechno o hrách čověk před kamerou ví.

Jde hlavně o to, jestli je cílem svět deskovek jenom ukázat, nebo k němu ty holky nějak přitáhnout. Pokud to má být to druhé, asi by bylo nejlepší zatáhnout je do realizace a koncipovat celý formát stylem "hele, to můžeš taky zkusit".

Bohužel jsem první řadu neviděl, takže nemohu soudit, ale popisovaný formát první řady mi připadal pro tento účel ideální. Mimo jiné i kvůli limitovanému času. Tato navržená témata druhé řady jsou natolik mohutná, že mi připadají spíš pro pořady typu Sabotáž na ČT.

29.9.2009 11:17:10

Možná by se to dalo koncipovat i tak, že hostitelem každého dílu by byl jeden deskovkový klub, kde by místní (spolu s moderátorem) představili daný typ her a jednoho konkrétního zástupce dané kategorie. Tím si divačky uvědomí, že možná v jejich okolí je taky klub, kam můžou někdy zaskočit bez obavy z trapasu. Ale je mi jasné, že cestování jsou peníze navíc.

No a tím končím své hraběcí rady, jdu makat. :D

29.9.2009 11:23:24

Dobrý plán
Rád pomůžu s ameritrashem, karetkama a RPG...
Sydo, až budeš vybírat hry pro AT, bacha na HellGame, to by ti TV Noe asi zcenzurovali :-)
Návrhy na hry pro dva hráče: Jambo, Battlelore/Memoir, War of the ring, případně Space hulk a Twilight struggle :-)
Návrhy na karetky: Bang, Citadela, Dominion
Návrhy na AT: Arkham, Descent, World of Warcraft
Návrhy na figurkové hry: Warhammer



29.9.2009 11:55:01

Pro 2 hráče...
... nezapoměňte na Řím (s tím, že na jaře už možná bude dostupný Řím II).

A ten Arkham bych určitě dal společně se Stíny nad Kamelotem do kooperativních her (těch sice není mnoho, ale podle mého zaslouží velkou pozornost - přece jen kooperativní hraní více podporuje sociální chování než hraní kompetitivní - a mě osobně i více baví :-)

29.9.2009 11:58:00

Hry pro dva
již zmíněné Jumbo, César a Kleopatra, Karetní Osadníci, Mr. Jack, nezapomenout na Řím a třeba méně známé karetní Pilíře země od Felda.

29.9.2009 12:03:04

Kooperativky
Pandemic když budu vybírat z dostupných počeštěných věcí.

29.9.2009 12:04:32

Rim II
Ad Rim II - i kdyby nakonec vysel, je velmi nepravdepodobne, za by ho pry v dohledne dobe mel delat Corfix... Skoda...

29.9.2009 12:15:02

PJ

aneken
To máš od Kamila nebo někoho někoho z Corfixu?

Jinak pardon za OT, křenovi ještě napíšu své postřehy až bude čas, klid a jasnější hlava.

29.9.2009 12:22:22

PJ
Jo, od Kamila... hral s nama na 4poharu...

29.9.2009 13:12:26

Pro dva
Napadle me jeste peknej Blue Moon nebo Battle Line, ale ty nejsou lokalizovany... Pripadne ztraceny mesta, ktera moc rad nemam, ale jsou obecne docela v oblibe:)

29.9.2009 13:13:23

PJ

Pro dva
Náhodou Ztracený města jsou OK. A hlavně hra pro dva, která se líbí ženskejm: Měděný kotlík (Kupferkessel Co.). A mně se se líbí taky. Velmi svižná, příjemná, na paměť i na taktiku.

29.9.2009 13:23:24

Vybíráme z Bazaru

Liška podšitá
Liška podšitá
Akt. cena: 230 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas