Licence PC her v deskových hrách - debata

Já bych zase rád (po zahrání si Starcraftu: The Board Game) tohleto téma, které lehce začalo v diskuzi u EVE: Conquests trochu oživil :).

Zpočátku jsem hlásal něco podobného co halbarad: "Nemusím moc deskovky podle PC her". Ale možná jsem to myslel jinak než on. Z deskovek, které čerpají z licence PC hry jsem hrál Age of Empires III, Railroad Tycoon, World of Warcraft: The Board Game a Starcraft: The Board Game.

A teď přejdu k tomu co mi vadí na té licenci a co ne. Začnu kritikou. AOE III a imho i RT mají licenci naprosto zbytečnou a podle mě je účel této licence jediný - známé jméno, které hru prodá. Vždyť AOE III (desková hra) se mohl jmenovat úplně jinak, protože nemá kromě historického období s počítačovým AOE III nic podobného, ale známé jméno určitě zvýší zájem o hru (neříkám, že to je šatné, minimálně z marketingového hlediska, je to skvělý tah, ale mě se to prostě nelíbí). Stejně tak RR se mohl jmenovat úplně jinak (třeba jako jeho nová verze :) ). WoW:TBG, dejme tomu je ok. Čerpá z reálií PC hry, postavy, předměty atd., (ale ten se mi moc nelíbí ani jako desková hra a už vůbec ne jako PC online hra, moc zelené barvy a moc rozjuchané, jak píše rbx :) ). Ovšem Starcraft: The Board Game, to je něco jiného. Ten využívá licenci i v takových detailech, které bych nečekal, tam je ta licence bez debat prospěšná a je provázaná celou hrou, od reálií, jednotek, budov, schopností, surovin atd.

Takže co jsem tím chtěl říct. Nevadí mi licence PC hry v deskovce, když je smysluplně využita (ne jen známé jméno) :)
18.8.2010 11:04:18

edit
RR=RT=Railroad Tycoon

18.8.2010 11:07:36

Beholder
Me nevadi obecne, je to podle me dobrej zpusob, jak dostat lidi od PC k deskovkam. I kdyz nekdy ta podobonost s predlohou je prakticky nulova - extrem predstavuji tebou zminene AoE III, tam mi to prijde mimo...

18.8.2010 11:08:35

Já s tím nemám problém :)
Vidíte, není nadto žádné počítačové hry neznat jako já, pak s tím nemusím mít žádný problém a takovým srovnáváním se nemusím zabývat :D.

18.8.2010 11:08:38

rbx

Nemam s tim zadny problem
je mi jedno jestli je to podle licence, nebo ne. Musi se mi ta hra libit. Warcraft se mi nelibi kvuli rozjuchanosti, u Starcraftu bych si nechal rict a driv ci pozdeji si ho stejne poridim, protoze jedinou rakev od FFG co mam, je Descent :-). RRT mam a AoEIII nejak netouzim mit.
Takze licence podle PC je mi jedno, jina kava je licence podle filmu, tam uz zbystrim a nasadim opatrny vyraz typu "coze...toto...hmm, no nevim".

18.8.2010 11:23:07

muj pohled
Osobně mám k tomu jednoznacne NEUTRALNI vztah :) Nemam presudky, ale ani tyto hry nejak nevyhledavam. Rozhodne ale jsou na tom deskovky podle licence (filmove ci pocitacove) vyrazne lepe nez treba pocitacove hry podle filmu. Tam to dopadlo skoro vzdy katastrofalne a ja jen ziram co vsechno se pokouseji autori prevest na "platna" monitoru :)

Sam mam doma jen Age of Mythology, ktera mi tedy k srdci vubec neprirostla (nemuzu skousnout zbytecnost 300 figurek, slabe souboje a vubec tezkopadnost cele hry) a Starcraft, ktery jsem jeste nehral. Snad me oslovi nejaka dalsi :)

18.8.2010 11:43:19

jeste k RRT
mozna souhlasim. Vzali Age of Steam, pridali pekne komponenty a z pc sveta RRT implementovali karty misí, cimz pridali takovou porci nahody, ze to muze hrat (na rozdil od AoS) doslova kazdy, ne jenom sachisti :)

18.8.2010 11:47:26

Starcraft
Musím souhlasit, že u téhle hry je opravdu licence využitá téměř do "mrtě" a co víc, to převedení z PC na desku je naprosto geniální,ať už materiálově, tak herně, žádné prostoje, furt se něco děje, hráči nevnímají uhánějící čas. Ne, neznám lepší zpracování PC hry na deskovou...

U AOE III se třeba v mém případě výrobcům marketingový tah vyplatil, je to opravdu zvučné jméno a mělo váhu při rozhodování zda koupit, či ne...po smíření se s tím, že s PC hrou to nemá nic společného, přišlo velké uspokojení s touhle hrou, která mně velmi baví a hraji ji rád...

18.8.2010 11:48:46

3x offtopic
The Hammer: Tomu, že ve Starcraftu nejsou žádné prostoje, bych mírně nesouhlasil. Když někomu zablokuješ 2,3 akce, tak se může na tah dostat za velmi dlouhou dobu (zvlášť když ostatní bojují). Ale to byla jen taková poznámka na okraj :), já se u Starcraftu dobře bavil a prostoje mi nevadily

Richmond ad převedení PC hry na film: souhlasím, je to většinou katastrofa

a třetí offtopic: Co mi vůbec nevadí jsou deskové hry na základě knižní předlohy.

18.8.2010 11:54:47

edit
Tomu, že ve Starcraftu nejsou žádné prostoje, bych mírně oponoval :)

18.8.2010 11:55:30

to Beholder
... Co mi vůbec nevadí jsou deskové hry na základě knižní předlohy ...

Tak to si určitě rád zahraješ Pilíře země :D

18.8.2010 11:57:30

Beholder
No to zas ne, předpoklad, aby se mi samotná desková hra líbila, stále platí :), ale předpokládám, že to byl joke :).

Navíc ta kniha nepatří do mého žánru, ale třeba by se mi líbila, kdo ví.

18.8.2010 12:03:56

kren
to jsem reagoval samozřejmě na tebe :)

18.8.2010 12:04:33

Beholder a SC
Tak to máš jistě pravdu, že "papírově" ty prostoje tam jsou...ale v podstatě mi nějak nevadí, protože pořád mám i v těch prostojích co dělat a o čem přemýšlet a tak mi to tak ani nepřijde...prostě v těch hrách, co jsem zatím hrál, jsem se neměl čas ani na vteřinku nudit :)

18.8.2010 12:37:21

PJ

Beholder
Já historickou literaturu nikdy nevyhledával, ale Pilíře jsou napsané výborně; mají asi 930 stránek a dal jsem je za necelé 3 týdny.
Určitě doporučuji; ona potom i ta hra je zábavnější, protože si spojíš kartičky postav s postavami z knihy.

18.8.2010 12:37:25

souhlas
na Pilíře nám nešahej - mě chytly tak, že jsem je přelouskala za 3 dna :-), fakt super knížka a Na věky věků je ještě lepší ...

18.8.2010 12:48:49

mno
puvodne jsem chtel reagovat na nekolik nazoru (uz i tech z uvodu tohoto vlakna), ale tusim flame na 150 postu min., takze se zdrzim jakychkoliv vetsich akci a jen reknu, ze ja PC licence vitam, pokud nastanou dva momenty - 1. hra je povedena (nehlede na to jak se podoba pocitacove predloze, napr. Age of Empires 3) a za 2. hra je povedena a jeste velice chytre vyuziva vsech moznych nalezitosti PC hry (Starcraft, RRT a WoW TBG). Jakekoliv vykonstruovane teorie o tom, jak kdo chtel na licenci vydelat a jak se snazil o vyssi prodejnost mi prijdou opravdu jen jako vykonstruovane spiklenecke a konspiracni teorie o tom, jak nam autori schlavne predhazuji brak se slavnym jmenem ve snaze vydelat. Mimochodem RRT je na PC tak provazan s pocitacovou predlohou a naopak, ze vycitat zreovna tehle hre licenci je fakt uhozene. Mohl bych se spise ptat, jestli pocitacova hra RRT necerpa z licence nejake deskove hry. Beholdere, s tim RRT jsi opravdu hodne mimo co se licence tyce, nehlede ani na to ze jsi PC hru pokud vim nikdy nehral, tak by me zajimalo, proc je licence stolni RRT podle tebe tak nesmyslna. Jak jsem rikal, puvodni PC RRT defakto cerpa z deskove predlohy, nasledne novy RRT cerpa z te pocitacove. Jestli jde porad o tentyz napad, absolutne nevidim problem v tom prevest pocitacovou hru na desku a opacne. Marketingove hlediska me nezajimaji, z hlediska hratelnosti nemaji absolutne vliv.

18.8.2010 12:56:50

Netuším proč se to řeší...
Mě nějak uniká proč tohle v obecné rovině někdo řeší. Když tak u konkrétní hry má smysl uvažovat, že kdo zná počítačovou hru, tak si u konkrétní hry řekne že deskovka je buď hůř nebo líp zpracovaná. Kdo počítačovou hru nezná, tak bere deskovku jako každou druhou. Celkem nechápu proč se tady mluví o nějakých licencích. Je fakt, že tomu asi moc nerozumím.

18.8.2010 13:15:00

kren
No to bude tim, ze za sebou nemas tu karieru hrace PC her;) Ja proste od takove hry cekam podobnost s predlohou, a pokud tam neni, citim se osizen:) Teda pokud zaroven ta hra neni hodne dobra, abych ji to odpustil...

18.8.2010 13:19:55

jeste jen dodam
ja si nekupuji hry z principu ze maji pocitacovou predlohu, ale podle toho, zda jsou dobre ci nikoliv a cim me zaujmou. Jeden z predpokladu predlohy PC hry v pripade strategie je, ze by ta hra mohla byt opravdu strategicka a komplexni, to je jedine proc zbystrim ze je to podle PC hry a to v poziutivnim slova smyslu, ale hledacek na licenci opravdu nastaveny nemam. Uvedu krasne 4 priklady, jak jsem se vlastne ke 4 hram s PC predlohou dostal a je na to mzajimave to, ze dve hry z nich mam na 1. a 2. miste v mem TOP 10 a dalsi dve muj TOP 10 uzaviraji, tedy vsechny s tou licenci se dostaly do meho TOP10.

1. Age of Empires 3 - tady me absolutne nikdo nemuze podezrivat z toho ze licence me nalakala, protoze AOE 3 na PC se mi vubec nelibi, nemam rad tenhle typ RTS. Co me ke hre nalakalo bylo to, ze jsem strasne chtel mit kolonizacni hru, kde bych nejen neco pestoval jako v PR nebo GOA, ale kde bych mel skutecne lidi, posilal je do kolonii a opravdu kolonizoval a vedle toho mohl napadnout kolonii soupere. Tak jsem sahl po AOE3 a mohu rici, ze me predstavy splnila tato hra do mrte. Jak je podobna AOE3 na PC defakto vubec neresim, zadnou takovou podobu nevyzaduji. Pokud je podoba jen v realiich, a obdobi, klidne mi to staci.

2. RRT -tady neni co resit, zboznuji vlacky jak na PC tak na stole. Koupil jsem RRT ne podle licence, ale podle toho, ze po vybirani mezi Steamem a RRT proste RRT vyhral stylem hry. Je mi proste blizsi po herni strance. Ze ma licenci RRT neresim, i kdyz hraji RRT jak na PC, tak na stole. Opravdu se zde nepromita nejaka moticvace si kupovat tu deskovku jen proto, ze mam PC hru s timto nazvem.

3. World of Warcraft TBG - WoW na PC jsem nikdy nevidel, onlineovky nehraji. Proste tu hru neznam. Chtel jsem na desce proste nejake RPG s vyvojem postavy. Na vyber byl Descent, Runebound, WoW TBG. Vyhral WoW TBG. Descenta si nechavam na nekdy pozdeji, Runebound jsem zavrhnul zcela.

4. Starcraft - tady jestli me nekdo muze obvinovat z ucelove koupe hry, tak jen diky tematu, promakanosti toho sveta a navic hlavne z toho, ze jsem si takto ucelove tu hru koupil na PC. Jak jsem predesilal, nehravam RTS (krome Duny, tema vladne:-). Kdyz jsem si precelt pravidla Starcraftu deskove hry, tak me napadlo, ze to je takova nadhera, ze si to musim teda na tom PC zkusit a byl jsem totalne pohlcen, kampan za terrany jsem zhltnul na jeden zatah jak jahodu (maliny nemusim:-). A zjistil jsem, ze existuji i RTS, ktere nejen ze mohu i hrat, ale ktereme totalne dokazi i pohltit. A tim se tematicky a prakticky stal Starcraft pro me jednim ze sci-fi temat cislo jedna (jiste, Duna ma porad tak kapku navrch hlavne kvuli nadhernym sesti Herbertovym kniham, Starcraft je svet vytvoren pro PC, takze mu chybi v konecnem vylsedku ta knizni hloubka, nicmene na PC vytecne a na desce rovnez. Takze tady jsem si starcraft nekoupil na desce kvuli PC hry ale uplne opacne, na PC jsem si jej koupil kvuli deskovyk a ani v jednom pripade nelituji. Kdo jste docetli tento muj osobni sahodlouhy traktat az sem, moc dekuji za pozornost s potesenim, ze jsem alespon malinko zaujal a omlouvam se za pripadne hrubki, nebot vyprsel cas ktery na tento post mam a nemam cas to po sobe cist:-D

18.8.2010 13:20:42

kren, anaken
ja osobne taky nechapu proc se to resi. JA mam za sebou bohatou PC minulost a porad jak deskovky tak PC hry beru jako hry a resim jestli je dobra nebo ne, nikoliv podobnosti ci jeji miru. Ano, mozna u AOE 3 budu ocekavat ze pujde o strategii a u WOW o RPG, ale to je asi tak vsechno. Ocekavat to muzu, ovsem primarni touha vlastnit tyto hry neni kvuli licenci, ta mi je fakt ukradena, ale v tom, jaka ta hra je. Dobra nebo spatna. Pokud bude spatna, nabizi se lyncovani za prodej licence zastitujici brak. Budiz. Pokud je povedena, neni co resit. Ani pripadnou absolutni nepodobnost.

18.8.2010 13:23:58

to Aneken
To máš asi pravdu. Je zajímavé, že deskovky mám hodně rád a počítačové hry mne absolutně nikdy nelákaly. Příležitosti by byly a známí v okolí je hrály, ale mě to vůbec nikdy nic neříkalo. Asi mi v mé genetické výbavě chybí nějaký podstatný pc herní gen.

18.8.2010 13:26:11

Ringo
mám pocit, že jsi trochu paranoidní. Vždyť tě přece nikdo z ničeho neobviňuje :)

18.8.2010 13:29:09

DD

to Beholder
No Ringo uz je takovej ... bohuzel ....

18.8.2010 13:31:36

Nevyrývejte ...
ať se to zas nezvrhne, tentokrát vám Ringo nic neudělal a je normálně korektní.

18.8.2010 13:40:48

kren
No záleží taky na tom, jaké máš představy o počítačových hrách :) I já mám rád pc hry, ale jen některé kategorie (naštěstí ty kategorie, kde už nic novýho až na výjimky nevychází). A u některých mám občas pocit, že by se jako deskovky určitě šilky :) Taková Europa Universalis to je prostě něco pro mě :) No a taky jsem pak zjistil, že opravud existuje i deskovka, ač tedy na BGG docela propadla. To je třeba hra, které asi děti a většinu mladších hráčů bavit nebude, protože bez toho, aby člověk měl rád historii není možné si hru užít. Nicméně rozumím tomu, že počítačový hry odmítáš :)

18.8.2010 13:48:02

Vybíráme z Bazaru

Duna: Impérium – Luxusní sada vylepšení
Duna: Impérium – Luxusní sada vylepšení
Akt. cena: 2400 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas