LCG vs. CCG/TCG vs. DCG

mohl by nekdo srovnat tyto dve cesty vydavani karetek?
(ono se to tu asi uz nekolikrat protrepalo, ale nejak se k tomu neumim dostat)

financni rozdil? je/neni? jak velky?
rychlost chrleni karet? velikosti cardpoolu?
herni kvalita a pestrost chrlenych karet?
nove mechanismy? jak casto? co se deje ze starymi mechanismy? je dostatek karet?
a k tomu veci co mne nenapadly, ale vas ano (e;

cast veci asi bude odvisljesich od konkretni hry nez od formatu, ale preci
spis mi jde o takove domaci hrani (mozna az pokrocile domaci na hranici turnajoveho)
17.7.2012 07:31:35 | Upraveno autorem (porovnej)

zasadni vyhody a nevyhody?
co je hodne spatne u lcg? a hodne dobre? a ccg?

17.7.2012 07:47:44

pokusím se...
můžu porovnávat CCG Magic, který jsem chvíli hrál a LCG Warhammer a Lotr

finanční rozdíl (budu zaokrouhlovat):

LCG - 1 pack měsíčně za cca 300 Kč, tomu odpovídají cca 3 boostery CCG, tak si to porovnej jak často kupuješ boostery nebo nekupuješ. Navíc v LCG nekupuješ drahé kusovky, všechny karty mají stejnou hodnotu (finančně). Když to zjednoduším, tak v LCG nesbíráš karty do sbírky, foily, landy od konkrétních autorů a "nehledáš poklady" v boosterech, ale kupuješ karty na hraní do balíčků. Pro mě tam je jednoznačně velký rozdíl ve prospěch LCG.

rychlost chrlení karet, velikost cardpoolu:

V případě CCG (Magic), je pro mě chrlení nových karet a velikost cardpoolu obludně nepřijatelná. Jsou to prostě hromady a hromady karet. Na druhou stranu je to nespočet možností pro deckbuilding, ale já jsem zastáncem jednoduchosti a rčení - všeho moc škodí. V případě Warhammeru se dá hezky domluvit na rozdělení rolí (dobro/zlo neboli Řád/Chaos) a kupovat packy ve dvojicích (o neutrální karty se už dá nějak podělit, popřípadě proxovat), takže cardpool je ještě o polovinu menší, ale i když člověk kupuje sám a hraje za všechno, tak se to dá unést, ale na můj vkus je to ještě pořád moc. Pro mě je perfektně vyhovující cardpool u Lotra. Polovina packu totiž tvoří quest, takže měsíčně přibyde jen 8 nových karet (vše ve 3 kopiích) + hrdina. Mě to naprosto vyhovuje. Nejsem stresován návalem nových karet, když ještě nemám ozkoušené ty staré. Ale všeobecně je chrlení nových karet a velikost cardpoolu daleko menší u LCG než u CCG. Podotýkám, že porovnávám z CCG jen Magic, takže možná to dost zkresluji.

herní kvalita, pestrost karet, nové mechanismy...:

U CCG je to všechno určitě na dobré úrovni a to právě proto, že se na hráče valí stále nové a nové karty. Ale imho i u LCG je vidět inovace. I když už Warhammer nehraju, tak stále sleduji kartu týdne na FFG a kochám se co zase vymysleli za karty a jak se dají použít. Lotr je ještě mladý, ale v druhém cyklu je nový mechanismus secrecy, na který se moc těším až ho vyzkouším, jsem zvědav s čím příjdou v Hobitovi a v třetím cyklu.

17.7.2012 11:06:43 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Staci si to financne spocitat. Osobne hravam Agot LCG. V tehle hre je jedna velka chyba a to je coreset - spousta zivotne dulezitych karet je tam jen jednou, takze potrebujes aspon dva, lepe vsak tri.To jsme na zhruba 2500. Pak 6 velkych rodovych rozsireni, kazde tak po 500-600, pocitejme to za 3000 celkem. To jsme na 5500. Momentalne vychazi 8. cyklus chapter packu - ted vyjde 3. z 8. cyklu, kazdy cyklus ma 6 CP. Kazdy CP rekneme za 300. To je 7x6x300 + 3x300 = 13500. Takze 19000 za hru, ktera uz vychazi hooooodne dlouho, mechanikama je lepsi jak MtG a ma v u nas pomerne velkou komunitu. U me neni co resit. V MtG si za 19000 koupis tak mozna dva turnajove baliky, ktere ti po sezone budou na ho***. Upozornuju, ze za tech 19000 mas komplet cely cardpool, ktery kdy vysel ve 3 kusech a 3 kusy jsou maximum jedne karty v baliku.

Herni mechaniky? Podobne jako v MtG, ale se spoustou veci navic. 3 druhy utoku jsou asi tim nejzasadnejsim rozdilem. Jsem asi zaujaty, ale u me neni co resit. Agot LCG je momentalne asi to nejlepsi na trhu.

17.7.2012 11:53:27

nameless_one
Závidím. Mít čas, finance a stálou partu, tak bych AGOT LCG taky hrál :).

17.7.2012 12:08:44

Beholder
Finance nemam, resim to tak nejak poslepovane, mam 3 rodove rozsireni a postupne dokupuju CP, ktere chcu nejvic. Na kompletni cardpool fakt finance nemam. A cas? Je to jak s kazdou jinou deskovkou... Schazivame se v Brne dycky v pondeli odpoledne na pivku a hrajem + turnaje. Ted o prazdninach ani to a jen, kdyz se neco domluvi.

17.7.2012 12:17:06

LCG vs. CCG/TCG
Hrál jsem docela dlouho Magic nikdy ne na turnajové úrovni protože se mi nechtěly kupovat kusovky za ceny boosterů.
Nyní hraju AGOT LCG a Lotra LCG na Netrunera nevyjdou už peníze :-)

CCG/TCG už nikdy více.

LCG je jediná volba pro vyzrálé hráče, ztrácí se sice "kouzlo" otevírání boosterů, ale zase tolik netrpí tvoje peněženka. Víš co za své peníze dostaneš a vlastníš tak stejný cardpool jako ostatní hráči. Je to pak na decbuildingu a zkušenosti samotného hráče.

17.7.2012 12:17:26

to Lumirius
ztraci se taky kouzlo draft a sealed

17.7.2012 12:26:31

to Lumirius
kdyz uz jsi vzpomnel NR, tak je imho skvele hratelny jen z boostru (bez velkeho loveni karet)

kazdopadne se porad pohybujeme na urovni MtG vs. FFG

17.7.2012 12:29:06

'syndrom rozjeteho vlaku'
jak moc je v lcg nutne nastoupit na startu?

(a jak dlouho podle vas potrva, pokud vubec, nez se objevi rozdeleni na 'extended' a 'standard'?)

17.7.2012 12:32:54 | Upraveno autorem (porovnej)

ad 'syndrom rozjeteho vlaku'
Konkrétne pri LotR-ovi by som povedal, že je dokonca lepšie začať neskôr, lebo si môžeš kúpiť celé "SIXPACKY" (6x adventure pack) a nemusíš čakať, kým vyjde ďalšie rozšírenie. U ostatných neviem posúdiť, ale asi ten syndróm bude trochu cítiť resp. viac sa prejaví u nejakého turnajového hrania ako u domáceho :).

17.7.2012 12:40:04

'syndrom rozjeteho vlaku'
U Agotu je co cyklus jedna mechanika pokud se to tak dá říct. Takže si teď vybereš mechaniku, která by tě zajímala a koupíš celý cyklus. Navíc v dnešní době to vyjde začátečníka mnohem levněji než ty co to hrajou již dlouho, neb v nynějších reprintech je všechno 3x což kdysi nebylo a musel sis kvůli toho kupovat chapter i vícekrát abys měl nějakou kartu ve 3 kusech. Kdyby reprintovali coreset tak by to byla špica.

17.7.2012 13:05:55

Jedinne co mi u LCG chybi je limited format :)

Pomerovani penezenek ve Stantard a Legacy je uz pro me nuda, prave proto radeji volim LCG.

17.7.2012 15:47:14

V CCG ty ceny byly, jsou a vzdy budou ve stovkach az tisicovkach korun za kartu z duvodu nahodnych keret v boosteru. Kamarad hral LotR od Decipheru a byl tam stejny problem jako u MtG. Jediny rozdil v tomto mi prisel Star Trek od Decipheru, mam pocit, ze tam ty karty nemely moc hodnotu, ale muze to byt i neznalosti hry.

Rychlost chrleni karet je dano politikou. Popravde v MtG zalezi na formatu. Pokud se jedna o nejaky standard, tak kazda karta dobra, pokud ale clovek vezme karty z bloku a srovna je s celym spektrem karet, tak se minimalne z 80% jedna o odpad, coz je smutne, ale marketingove pochopitelne. Naopak na draftu je kazda karta hratelna a karty, ktere by nikdo nikdy nehral zde dostavaji velky rozmer oproti kouskum za x tisic. Rozhodne chrleni cca 1000 karet rocne je opravdu moc a pokud se tomu clovek nevenuje profi, tak to nema skoro cenu.

Nastoupit do jedouciho vlaku je podle me v pohode, prijde mi, ze zaklad je porad stejny a na ten se nabaluji ruzne mechanismy z ruznych sad. Cili pokud clovek umi pravidla, tak si jen precte specialni schopnost na karte a neni co resit.

17.7.2012 16:04:30 | Upraveno autorem (porovnej)

ad ceny singlu atd.
njn. proc se furt bavime na profi urovni?
kazdopadne jina troska do mlyna:
nic me nenuti hrat (resp. vyhravat) turnaje. krom toho turnaje nejsou o dobrych kartach, ale o statistice (a.k.a. jake baliky prave frci) - v MtG se docela casto opakuje, ze nekdo vyhraje turnaj s obecne slabym killer balikem - a halvne o kvalitach hracuch (teda u dobrych karetek)
to ze je rero neco spesl je z casti mytus. nektere karetky designove si na suprcupr rera (z herniho hlediska) ani nehraly. nekde jsem nasel krasny clanek 'proc vychazi spatna rera' - az dohledam postnu. a stava se, ze se jednou z drazsich karet stane i 'ucko' (u cecka to nehrozi, pac tech je mrte)
to ze nemam jiste ty svoje tri/ctyri povolene stejne karty v baliku me nuti nahrazovat a objevovat. takhle taky vznikaly a vznikaji nove formaty hrani (bushi league, highlander)

17.7.2012 16:40:26

ndru
Pokud se nebavime o nějakém profi hraní ale spíš o nějakém domáckém pošťuchování tak CCG/TCG zase není tak špatnou volbou. My takhle doma hrajeme Magic, protože se nám líbí téma a styl hry. Tím že s tím nikam nelezeme a hrajeme jen občas pro zábavu, tak nesledujeme z jaké edice či serie je ta která karta, jaké balíky vyhrávají a jaké jsou superkombinace. Postupně jsme si koupili pár hotových balíčků v různých barvách a hrajeme s nimi. Občas si pro radost přikoupíme nějaký ten booster, pak se zvědavě probíráme novými kartami a zařazujeme si je do balíčků a těšíme se až přijdou na stůl. Když se doslechneme nebo dočteme o nějaké super drahé kartě tak si ji naproxujeme a vyzkoušíme ( třeba Black lotus :-)) Každý, kdo to s hraním myslí aspoň trochu vážně mi sice řekne že se takhle připravujeme o 90% zábavy, ale nás to zkrátka takhle baví. A finančně i časově mi to takhle vychází nejlépe. Do Magicu jsem investoval cca 2000 Kč a užil si za to spoustu zábavy v desítkách her. A nastupování do rozjetého vlaku nás tak taky nemusí trápit. A podle mě se takhle dá hrát většina sběratelských her.

17.7.2012 18:42:07

to Micc
no prave. momentalne jsem namoceny do l5r (a namacim dalsi lidi) a kdyz pominu nutnost koupit starter nebo clandeck (nektere veci jsou proste jen tam), tak je to za hubicku (booster treba i do triceti knouru a i nektere ty clandecky se toci kolem stovky). je z toho docela zajimavy cardpool, hafo moznosti a prijemne hrani. dokonce hodne prijemne hrani, jelikoz o nic nejde, tak e hra pro hru - takze veci ktere by se na turnaji proste nedelaly (s nekterymi baliky proste do duelu nejdes a hotovo) si uzijes

17.7.2012 19:11:55

AGOT
Tak to zjednodusim. Chces karetku na domaci hrani, o turnajich mozna budes premyslet. Hmm. Co takhle primo navod na tvorbu 4 baliku z 2x coresetu AGOT LCG?

http://www.cardgamedb.com/forums/index.php?/topic/207-4-decks-built-from-2x-core-set/

Jestli si pak zacnes kupovat dalsi rozsireni nebo chapter packy... To uz je na tobe. Kazdopadne dobra volba, pokud hrajete radi proti sobe(2-4 hraci). Pokud chces radsi kooperaci, tak jasna volba bude asi LOTR, ale sam nevim, ja v karetce chci hrat agresivne proti zivemu souperi, na kooperaci mam AH.

17.7.2012 19:13:48

to nameless_one
agot u mne neprezil srovnani s l5r (e;

jde mi predne o srovnani tehle 'prodejnich' systemu. i kdyz to neni uplne fer pac v ccg jich je schovanych mozna vic druhu (i kdyz treba agot a lotr si v podobnosti taky moc nezadaji). lcg se ted trochu mnozi a do budoucna (A:NR?) tu je moznost ze na nekterou kyvnu

17.7.2012 19:19:19

nameless_one
"ja v karetce chci hrat agresivne proti zivemu souperi"

Tohle jsem si taky říkal před tím než jsem šel do Lotra. Ale u nekooperativních jsem měl vždycky problém s tím, že jsem udělal v decku nějakou úpravu a potřeboval jsem to hned s někým otestovat, jenže zrovna nikdo nebyl. Lotr je skvělý v tom, že zahraju... udělám změnu...okamžitě zahraju znovu.

17.7.2012 19:37:18

ndru
Já v podstatě hledám totéž, zkrátka něco na doma vychází mi z toho zatím nejlépe právě ten LoTR, do kterého vkládám velké naděje. Chtěl bych si pořídit core set a cca v horizontu jednoho roku 1. cyklus rozšíření. Podle ohlasů spousty hráčů to vychází poměrně slušný poměr finance/kopec zábavy. Z těch CCGček kvůli synovi ještě pokukuji po Yu-Gi-Oh!, který lze v různých slevách a výprodejích také pořídit za pár kaček, ale není to úplně můj šálek kávy. No a díky vám tady budu asi trochu sledovat dění okolo Netrunnera.
Sorry, už jsem asi trochu offtopic od původní myšlenky vlákna.

17.7.2012 20:05:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Vsak ja taky netvrdim, ze lotr je spatna hra, sam jsem ho zminil. :) Ale prece jen chci od karetky neco jineho, nez kooperaci. Pokud potrebujes hned otestovat zmeny v baliku... No, OCTGN resi vse. ;)

Edit:Jinak k tematu... Ja jsem treba nikdy CCG nsbiral, hral sem maximalne s pucenyma balikama MtG nebo Wastelands. Silene me odrazovaly ty penize, ktere do toho clovek musel vecpat, nez si mohl slusne zahrat. Proto fandim FFG s jejich LCG formatem. Nic vic, nic min. Penez to sezere taky docela dost, ale kdyz to clovek chyti na zacatku, tak jsou to vlastne jen male mesicni investice a clovek si porad drzi cardpool uptodate.

17.7.2012 20:50:26 | Upraveno autorem (porovnej)

DD

LCG / CCG
Ja jsem hral MtG, Doomtroopera, MiddleEarth jako zastupce CCG. Cele to bylo o penezich pokud clovek nehral booster drafty, kde to bylo dost o kombinacnich schopnostech cloveka.

Pokud chces hrat vyrovnane partie s nekym, tak u LCG formatu mnohem jednoduseji zaridis vyrovnane podminky pro vsechny hrace (da se jednoduse zaridit ze budete mit k dispozici stejne kraty pro staveni baliku). To se u CCG da zaridit velmi tezko, pokud to nechces kupovat po jednotlivych kartach a tudiz do toho vrazit balik.

Mechanismy a podobne veci jsou uz o definici jednotlivych her.

18.7.2012 11:30:12

ehm
Nemam rad prazdne kecy o tom, ze CCG jsou cele o penezich. Pokud k sobe postavite dva hrace se stejnym balickem, ale oba budou na ruzne urovni, uvidite zatraceny rozdil behem hry. To jen tak bokem.

18.7.2012 11:58:51

to sydo
nezbyva nez souhlasit (e;

18.7.2012 12:00:46

sydo
Já nesouhlasím.

Pokud srovnáš CCG hru, ve které se prodávají kusovky za různé ceny a karty se dělí na common, uncommon, rare, atd., a kupuješ náhodně sestavené boostery, s LCG hrou, kde má každá karta stejnou hodnotu, neprodávají se kusovky, každou kartu dostaneš v rozšíření v maximálním počtu kopií a rozšíření nejsou náhodné, ale pevně dané (+ víš co kupuješ)...tak je to prostě o penězích, ne že ne.

"Pokud k sobe postavite dva hrace se stejnym balickem, ale oba budou na ruzne urovni, uvidite zatraceny rozdil behem hry". Tohle je podle mě "kec", protože to je jen teoretická úvaha, ale ve skutečnosti se to tak neděje.

18.7.2012 12:29:48

Vybíráme z Bazaru

Armageddon od Queen games
Armageddon od Queen games
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas