Knížata z Katanu, Jambo a nebo něco jiného?

Už delší dobu mám v hledáčku Jambo a teď jsem náhodou narazil na Knížata z Katanu. A podle hodnocení i podle obrázků se mi to dost líbí. Dají se tyto hry nějak porovnat, popř. doporučit některou z nich více? A nebo je ještě nějaká podobná, která by neměla uniknout mojí pozornosti?

(2 hráči, rychlá, pěkná grafika, česky)
20.9.2012 22:31:17

cartas
Rozhodně více doporučuji Knížata. Jambo má sice pěknou netradiční tematiku, ale samotná hra je spíš nezábavná. Jako kdyby nevyužila ohromný potenciál. Problém u Jamba je pro mě taky to, že už jsou dávno 2 rozšíření, ale češtině nikdy nevyjdou. To se ale může klidně stát i u knížat. Ta jsou však velmi pěkně hratelná sama o sobě. Za sebe říkám Jambo ne, Knížata bez debat.

20.9.2012 22:43:16

2 hráči
rychlá, pěkná grafika, česky? No určitě by ses měl podívat na revolver. Sice u nás moc úspěch nemá, ale třeba se ti bude líbit.

Knížata jsem nehrál, ale Jambo je fajn. Bohužel jsem ho pořídil krátce po dominionu zrovna v největším dominionovým šílenství a tak jsme ho moc nehráli a už jsem ho prodal. Pokud máte rádi obchodování, nevadí vám přesouvání žetonků tam a zpátky, neodradí vás na začátku delší texty na kartách, mělo by se líbit.

20.9.2012 22:48:41

cartas
Přidávám se k Havelockovi. Jambo je pro mě neskutečná blbost. Knížata jsou pěkná, žádná pecka, ale podle mě jedna z nej voleb pro rychlou hru pro dva v češtině.

20.9.2012 22:49:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Rím
:-)

20.9.2012 22:54:05

Rím, Dobyvatelé vesmíru, Revolver aj Jambo
KzK nepoznám, ostatné hráme veľmi radi vo dvojici :D.

21.9.2012 08:36:18

ještě
celkem hodně jsme hráli ztacená města, zvládli jsme hrát tak dlouho v kuse, dokud jsme nepopsali A4 od shora až dolu jen bodama.
tím pádem klidně ještě dračí srdce.
Jinak jestli volba mezi katanem a jumbem, tak asi taky radši katan

21.9.2012 11:35:16

Jambo ne!
Nikoho z naší malé hráčské grupy nenadchla, ba co víc všechny odpudila. Na můj vkus příliš "ekonomická" (a to mi euro fakt nevadí) a o ničem...Šla z domu...Katan se kupodivu chytl na první zahrání a baví nás.

Jambo kraluje žebříčku 10 nej(horších) her, jaké se mi kdy dostaly pod ruku :-)...ale jsou tací hráči, kterým se líbí a to, že dost...pak si vyber... :-)

21.9.2012 14:09:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Moje tipy
Doyvatele vesmiru i Rim jsou hodne povedene hry pro 2. Ja muzu i Jambo :)

21.9.2012 14:50:28

Jambo ano! a Řím ano!
Sto lidí sto chutí. Já mám Jambo docela rád, ale Řím je lepší.

21.9.2012 15:39:07

ta"jemná"
já bych v pohodě dostal Jambo i do mého žebříčku 3 nejhorších her (možná snad i do žebříčku 2 nejhorších her :) )

21.9.2012 16:36:37

cartas
Nejlíp uděláš pokud těch her koupíš víc ;) U nás se hraje Jambo běžně, vůbec to není špatná hra jak tady někteří avizují, pokud teda nemáš problém s tématem a středním podílem náhody. Já ho mám dokonce radši než Řím, protože mám pocit že je tam méně náhody a hru můžu více ovlivnit. Podobná je zřejmě i hra Jaipur, ale nehrál jsem a ani nevím jestli ji je možné sehnat.

21.9.2012 16:50:21

Dle mého...
Jambo - vynikající, ale je to ten ty hry, který ti buď zcel sedne či zcela nesedne čili nejdříve vyzkoušet
Řím - vynikající, ale vzhledem k velkému podílu škození a svinění, tak hrozící riziko zavrhnutí u mírumilovných protějšků ,-)
Dobyvatelé vesmíru - za loňskou cenu z Levných knih jasný král "poměr cena/výkon". Ovšem je třeba se připravit na hodně nepovedená tuzemská pravidla.
Knížata z Katanu - hodně velká výhoda je přizpůsobitelnost na míru a dle momentální chuti. Chceš 45 minutovou hru, kde si každý pojede čistě na svém písečku? Či raději hodinové si škození? Či 90 minutové zápolení o každý bod se škozením, obchody, výstavbou... Je možnost. Jediná nevýhoda je značná náročnost na prostor (beru-li to čistě jako karetku na rodinný stůl). Navíc se dá teď sehnat i za cenu kolem 370 Kč (Albi e-shop se slevovým kódem od O2 a dopravou zdarma) čili jasná volba...

Nevýhoda Jamba, Dobyvatelů a možná i Knížat je, že u nás se zřejmě nedočkáme rozšíření a je tedy případně třeba improvizovat s cizojazyčnými...
---
Revolver rozhodně není zlý, ale na rozdíl od těch výše jmenovaných to není titul, který by se dal hrát na pravidelné bázi a do omrzení třeba celý večer. Je to hra na jednu dvě (zábavné, ne že ne) partie jednou za čas, ale trávit večer nad tím IMHO nejde. To o těch ostatních neplatí.

22.9.2012 23:15:05

moja skusenost
Jambo mam, aj rozsirenia / tiez rim,citadelu,san juan, od syna som mal doma knizata / - bez debaty vsetko dobre hry . Ale : ak mam moznost a chut hrat, tak zdaleka nie su prve v poradi . Chces kupit agricolu, to je v dvojke s partnerkou najlepsia volba / dalej doporucujem notre dame a nexus, u nas vo dvojke vyborne boduju aj osadnici a theby / - vsetko jednoduche a logicke pravidla, vyborna zabava. Ak chceme hrat nieco skutocne rychle, odpocinkove, tak preferujem : stratene mesta, heckmeck, cant stop, desatboj . Ako zberatel som rad ze hru Jambo mam, ako hrac , ktory ma moznost si vyberat ju nepotrebujem. K tvojej otazke - ak vybrat s tych dvoch /s ohladom na hry co uz mas /, tak urcite knizata .

23.9.2012 08:27:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Jambo
Mam Jambo (okrem inych) a nechapem...

...ak niekto napise, ze hra mu nesadla alebo aj ze sa mu nepaci, OK, ved kazdy ma iny vkus (aj ked ja ju povazujem za velmi dobru a zabavnu)

...ale ak niekto napise ze je to "blbost" alebo "jedna z najhorsich", tak potom nazor takehoto hraca nestoji vobec za uvahu a netreba ho vobec brat vazne (takehoto hraca povazujem za herene "nevyspeleho")

Cize, opat k veci...Jambo je podla mna velmi dobra hra pre dvoch

ps:
dalsie hry pre dvoch, ktore sa daju zahrat do hodinky, mam a hravam ich uz dlhu dobu a mozem doporucit>
- Carcassonne pre dvoch
- Ticket To Ride (Nordic verzia)
- Drako
- Small World

31.10.2012 12:07:01

Rudy
Tak to jsi mě dobře pobavil. Ten kdo napíše že to je pro něj jedna z nejhorších her je podle tebe herně nevyspělý. Ale tvůj herně vyspělý protiargument je, že to je velmi dobrá hra.

Něco tady nehraje...příšte si více promysli to co se chystáš napsat.

31.10.2012 12:18:49

Jambo
..Osobně teda myslím, že když někdo napíše, že Jambo je dobrá hra nebo jedna z nejlepších tak jeho názor nestojí vůbec za úvahu a netřeba ho brát vážně...

31.10.2012 12:21:59

PJ

Takže asi...
...tak:

Mám všechny z níže jmenovaných her. Pokud bych měl volit mezi Knížaty či Jambem, volím bez debat Knížata, i když Jambo bych rozhodně neřadil do nejhorších her (bohužel mu dost škodí absence rozšíření v češtině), občas si ho zahraju.

Knížata jsou hodně dobrá a variabilní hra s rozumným vlivem náhody (resp. efektivními mechanismy, jak náhodu minimalizovat) a má nádhernou grafiku a naději na další - mimochodem zajímavá - rozšíření.

Z těch ostatních jmenovaných:

° Revolver - triviální pravidla, která se naučíte za 5 minut, dvě různé strategie za dvě různé strany, atmoška, skvělý překlad, relativně rychlá hra

° Ztracená města - bohužel hodně náhody a blafování, což není skill, ve kterém jsem dobrý, nové vydání už se mi tak nelíbí, asi už bych nebral

° Kupferkessel - tohle se hodně líbí nehráčkám, super grafika, pěkné čarodějnické téma, rychlé, snad jediná hra také na paměť, trochu takové pexeso na steroidech, kde je zároveň prostor pro taktiku... asi už se nedá ale sehnat

° Jaipur - bere si to lepší z Jamba i Ztracených měst, super grafika, jednoduchá pravidla, bohužel dost vysoká pořizovací cena hry...

° Dobyvatelé Vesmíru - podstatně lepší než San Juan, pro mě jedna z nejlepších karetních her, ale hodně náročné na symboly a ikony a ne každý má rád SF tematiku, většinou to nic neříká ženám...

° Řím - hodně dobrá hra pro dva, líbí se mi kombinace kostek a karet, ale bohužel je tam pár karet hodně silných, a to trochu snižuje hodnotu hry...

PS: hodně souhlasím s uživateli DaViD82 a Havelock

31.10.2012 12:44:12 | Upraveno autorem (porovnej)

jarmuk
Ztracenými městy zaplnit A4... zhmotnělá noční můra. Vy musíte být pěkní sadisti :))
Po třetí hře bych tě prosila, abychom hráli ty čtyři hodiny raději Prší :-D

31.10.2012 21:57:30 | Upraveno autorem (porovnej)

pár postřehů
Z níže uvedených a probraných her jsem měla možnost některé vyzkoušet a některé vlastním a hraji pravidelně. Bohužel z některých se staly kostlivci ve skříni. Neodsuzuji žádnou hru, protože každý má jiný vkus a také vyhledává jinou náročnost či téma. Prostě mi jenom nesedli.

Dobyvatelé vesmíru - hrajeme ve dvou a u mě top. Někomu přijde příliš náročná. Z mého hlediska po prokousání pravidly a pár hrách mě zas tak náročná nepřipadne. Líbí se mi hlavně nízký podíl náhody, téma je nádherně zpracované jak graficky tak i herně. Rozhodně doporučuji.

Citadela - hrajeme ve dvou a v pohodě. Náhoda se dá ovlivnit výběrem osobností pro dané kolo. Zajímavý taktický prvek. U nás oblíbená, rychlá oddychovka.

Jambo - obchodní hra s jednoduchými pravidly. Oddychovka. Když není čas na nic dlouhýho. Možná by se hodilo CZ rozšíření, aby se vnesly nové prvky. Náhoda střední, prostě slušná karetka.

Aton - rychlá hra s jednoduchými pravidly. Hlavně bych hru absolutně nesrovnávala s Římem, jak je to zvykem. Naprosto odlišné hry. Jak tématicky, tak herně. Náhoda přiměřená. Dost možností pro taktiku.

Řím - prostě mě to nesedlo. Pro mě moc náhody. Škoda, mám ráda toto téma. Když slavný vojevůdce prohlásil "kostky jsou vrženy", tak v této hře to opravdu sedí. Když to nepadá, tak to prostě nejde uhrát. Do toho pár silných karet. Z mého pohledu nevyvážené.

Ztracená města - u mě bohužel propadák. Po pár hrách nuda a hodně náhody. Možná spíše pro dítka. Nenáročná. Nepřiměřená cena. Grafika nic moc.

Revolver - hru jsem si dvakrát zahrála. Jednoduchá pravidla, Rychlovka. Mě až tak nezaujala. Pokud bych neměla žádnou oddychovku pro dva, tak bych ji možná koupila. Celou dobu hra vyrovnaná. Rozhodující byly poslední dva souboje. Jinak nádherná grafika a ta plechová krabička je nádhera.

Carcassonne hrad - mě se líbí, ráda si ji zahraju. Určitě stojí za pozornost. Klasické C. nemusím

Ostatně je spousty her, co jsou psány pro 2-4 hráče a musím podotknou, že ve dvou jsou lepší než ve více hráčích. Ostatně to by asi bylo nejlepší zavést nové vlákno. Pravděpodobně Knížata koupím časem.


2.11.2012 13:53:50

to Pamir
Řím 2 docela vyvažuje tu nevyrovnanost a dá se hrát dohromady s Římem 1.

2.11.2012 14:12:45

jen tak
dobyvatelé - nuda, nemám žádnou interakci
san juan mě ba víc
revolver pohodová oddychovka
aton, docela počítcí hra
města, mě docela ba a navíc žena hned nepoznala jak moc prohrává
řím jako rychlá alternativa k osadníkům
karetní osadníci a lost cities byli hry, které si i sama žena - nehráčka - řekla? " nechceš si zahrát? Kdo by na to řekl NE
Agrikola mne dost zklamala, radši Cayls, ale to už zabáháme do blbých debat o ničem.
Příště než serm něco napíšu radči vystřízlivím.
Oslavujem, že nejsou děti doma, teda skoro všecky.

2.11.2012 22:01:58

Dobyvatelé vesmíru
Teda ja neviem aká je táto hra s rozšírením ,ale bez rozšírenia ten kolotoč produkcia-spotreba túto hru proste zabil.

2.11.2012 22:11:31

jeste dodatek
Ztracena mesta - pro me tezke zklamani zejmena v porovnani s Battle Line/Schotten-Totten
Aton - nadprumerna hra, muzu hrat porad

2.11.2012 22:28:32

ad springb
... ten kolotoč produkcia-spotreba túto hru proste zabil ...
Naprosto nesouhlasím. Není to žádný kolotoč, ale je to jedna z nejlepších a propracovaných karetek.

3.11.2012 00:50:52

Vybíráme z Bazaru

SHIFTING REALMS - NOVÁ, NEROZBALENÁ! ENG
SHIFTING REALMS - NOVÁ, NEROZBALENÁ! ENG
Akt. cena: 449 Kč
Končí za: 14 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas