Jakou hru na téma 2.svět. války

Ahoj všem.
Pomalu mě přemáhá myšlenka pořídit nějakou druhoválečnou hru.
Rád bych někdy dal odpočinout očím od koukání do monitoru při hraní těchto tahovek na PC a poseděl v klidu s kamarádem nad deskovou hrou. Hráli bychom tedy většinou ve dvou.
Zatím mě oslovily hry Axis & Allies, Tide of Iron a Memoir 44.
Pokud jsem to dobře pochopil tak Axis & Allies je hra strategická zatímco ToI je taktická tedy zaměření na boj menších uskupení na menším prostoru a Memoir vlastně také taktická hra v jednodušším podání. A teď babo raď :-).

Co se týká hry Axis & Allies, tak by se mi zamlouvala asi nejvice. Teď je snad k dostání Axis & Allies 1942 druhá edice s větší přehlednější mapou. Nebo by jste z této serie doporučili jinou?

Tide of Iron má zde velkou podporu i co se týká věcí ke stažení v češtině.
Jinak co jsem se dočetl tak je to přece jenom vyšší liga než Memoir.
Bude to náročností ale i komplexností někde jinde.

Když to shrnu tak je asi neméně důležitá doba hraní těchto her. V tomhle má asi Memoir navrh a má šanci, že si ji se mnou zahrajou někdy i ženský doma...možná :-).

Jinak nemám bohužel možnost hracího stolu, který by počkal s rozloženou hrou na další setkání. Leda si hrací desku před ukončením vyfotit a např. peníze atd. oddělit a pokračovat příště.

Srdce mi říká kup Axis & Allies a rozum Memoir44... jsem zvědav co na to řeknete vy.
Díky za každý názor a zkušennost.
16.1.2013 15:02:42

som

Valor and Victory
Výhoda V&V je nejen cena, ale množství jjednotek a scénářů, navíc je tu slovenský překlad pravidel a jak doufám, "brzy" se tu objeví i CZ verze poslední verze pravidel.
Podle pravidel to vypadá dobře, nic extra složitého a má to i logiku. Hru jsem ale zatím nehrál, takže těžko neříct...
Jinak taky pokukuju po M44 jako takové rychlovce. Představuju si to tak, že na "normální" válčení budu mít V&V a na rychlovky právě M44...

17.1.2013 11:47:35

ta"jemná"
Samozrejme, že je zadaná. Ženy čo hrávajú takéto hry nikdy neostávajú na ocot. Také ženy si muži vážia! :D

17.1.2013 12:40:23

Som
2 Som:
K čemu českou verzi, když už tu je slovenská? :-)

Awakening the Bear:
Také jsem koukal, že bych si to vyzkoušel na PC a pak se případně rozhodl pro deskovou verzi, ale na thepiratebay je bohužel „vyprodaný“. :-)

17.1.2013 12:53:59

názor
Já bych teda Memoir 44 hned tak nezavrhoval. Je pravda že je jednodušší než ToI, ale ten mi zase přijde snad až moc překomplikovaný pro hodně hardcore hráče (nehrál jsem jej, soudím jen z recenzí, ohlasů, videí atd.)
Memoir je jednoduší, ale rozhodně to není primitivní hr, zvlášť pokud se začne mixovat s rozšířeními. A v tom vidím právě jeho obrovskou výhodu oproti ToI - variabilitu.
ToI je v podstatě pořád dokola němci vs US. S rozšířením pak i Briti. V Memoiru je vše nač člověk pomyslí. Východní fronta, západní fronta, pacifik, poušť, Finsko. Ano, je pravda že na spoustu věcí to chce rozšíření, ale s nimi je ta hra úplně někde jinde než lehká taktická hra, založená na náhodě jak se ji tu snažíte vykreslit.
Jo, přiznám se, jsem fanda Memoiru :)

edit: ok, teď jsem koukl a je fakt že k ToI už taky pár dalších rozšíření vyšlo. Každopádně jedná se o 2x dražší záležitosti než v případě Memoiru a jeho rozmachu se to ani s nimi nepřibližuje.

17.1.2013 12:59:47 | Upraveno autorem (porovnej)

ToI
ToI je skvelé, a nieje ani tak zložité ako sa zdá, toho by som sa určite nebál a vo všetkých scenároch nemusíš všetky pravidlá ani používať, a keď vezmeš na začiatok nejaký cvičný tak to máš v pohode. Je ale pravda ze na to treba parádny stol, dosť veľa času ako na set-up tak aj na hranie a hlavne spoluhráča, bez toho toho to radšej ani nekupovať. Ak spomínaš PC ťahovky tak ToI mi vždy trochu pripomínala Steel Panthers:World at War na ktorej som na PC dlho fičal, a hoci je tam veľa rozdielov tak atmosférou je to celkom porovnateľné. Dá sa tam vyšantiť a hrať dookola tie isté scenáre a donekonečna upravovať pravidlá, alebo donekonečna sťahovať nové. Takže pravidlá v pohode, ale hlavne spoluhráč nesmie chýbať :)

To Anderson: českú asi treba, lebo Česi nerozumejú slovenčine, keďže aj môj popis hry (prvý a aj posledný) kt. som tu písal preložili do češtiny a s chybami. prišlo mi to ako urážka ako oboch strán, ale nech je ako je, asi na to ľudia majú svoje dôvody...

17.1.2013 13:19:04

Souhlas s Trpaslikem
Musim souhlasit s T88, že Memoir 44 je dobrá hra... Aspoň tedy pro mě... Veliká výhoda je jednoduchost pravidel, takže v případě,že mi vypadne hráč, není problém to rychle vysvětlit i člověku, který to ještě nehrál... Setup hry trvá pár minut a samotná hra je odehraná taky v rozumném čase... Je to hra o kostkách a sektorových kartách,ale i díky tomu není většinou hra rychle rozhodnuta a do poslední chvíle člověk neví, co se na těch kostkách pokazí, nebo kdy mu dojdou karty na určitý sektor a on tak nebude moci odpovědět protiútokem... Ale nejvíc se mi na hře líbí, stejně jako T88, ta rozšíření. Pravda, některá už je dnes veliký problém sehnat, ale pořád je jich tu dost. Nová rozšíření= nové jednotky, terény a pravidla... A co je úplně super, že spojíte 2 základní balení a máte overlord hru a to už je fakt mazec... S tím samozřejmě narůstá i cena... Axis mám také a rád si je zahraju, ale Memoir 44 je Memoir 44 :-) No, jo máte pravdu, jsem fanda :-) TOI je určitě realističtější a strategičtější, ale vyžaduje více času a zkušenější hráče... Jo jo, nejni to jednoduchý vybrat :-) Každopádně si myslím, že žádnou z výše jmenovaných her nepochybíš... Dobrá střední třída :-)

17.1.2013 13:32:46

Všem
Koukám, že se tu diskuse hezky rozjela. Díky za nové názory a tipy.
Přiznám se, že jsem teď hodně nalomen hrami od Zvezdy, která mi právě zapadá do toho zlatého středu taktických her.

Ještě jsem našel od nich:

http://boardgamegeek.com/boardgame/123843/world-war-ii-barbarossa-1941-battle-for-the-danu

http://boardgamegeek.com/boardgame/127156/world-war-ii-blitzkrieg-1940




17.1.2013 14:10:56

Scout
ber všechno :-)

17.1.2013 14:13:00 | Upraveno autorem (porovnej)

ta"jemná"
:-)) Já budu rád za jednu, už to řešíme s kamarádem tak snad to klapne.

17.1.2013 14:22:32

Memoir 44
Musím se postavit proti názoru, že by M44 nebyla dobrá hra. Na můj vkus je to přesně to co si zahraješ i s nehráči a pravidla jim vysvětlíš asi za 10 minut. Mám odehráno asi 60 her a to jenom základu a pořád mě to baví. Jasně je tu opravdu velká míra náhody a to nemyslím kostky, i když je fakt, že když vám ve 3 kolech nepadne nic tak máte problém. Náhodou myslím ovládání hry pomocí karet, ale to je právě ono, nesmíš prostě zbrkle jednat, protože je zde pokaždé možnost, že ti nepřijde karta, v tom je krása té strategie, ono prostě hru s jedním křídlem většinou vyhrát nejde. Mě osobně to přijde jako zajímavá věc. Navíc to má strašně moc rozšíření, zatím vlastním jenom jedno a už teď se těším na ruskou frontu. Máš nové jednotky, hra se řeší trochu jinak a podobně. Těch doplňků je taková hromada, že si i ty sám namícháš to co se tobě zlíbí.

Mimochodem rychlovka to občas opravdu není, někdy se s blbými kartami člověk docela zapotí a herní doba se klidně vyhoupne nad hodinu a půl.

17.1.2013 14:22:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Axis and Allies
Tak to já jsem zase jednoznačně za Axis & Allies ;).

17.1.2013 14:44:14

Scout
Tak myslím že jsme ti to neulehčili že :D :D :D

17.1.2013 15:21:06

GeneralX
Tak ono je to docela těžké, když má každý rád něco jiného, zvláště v tomto žánru a i v té otázce se zaměřuje na různý typ hráčů. Já osobně bych bral taky všechny ty tři hry, ale je pro mě mnohem jednodušší najít hráče na M44 než přemlouvat někoho na ToI nebo hledat přímo hardcore hráče na AA. Navíc na všechny hry ani nemám peníze, což je velká škoda. nemůžu si všechny koupit, takže cestou nejmenšího odporu si vyberu to co mě baví a to co bude bavit i potencionální skupinu spoluhráčů.

17.1.2013 15:24:11 | Upraveno autorem (porovnej)

BMAJTZ
To já jsem schopný hru koupit i když vím že zrovna teď spoluhráče ani nemám :D prostě jak se mě něco zalíbí jdu po tom :D nikdy nevíš kdo se objeví že. Ale je škoda mít něco tak dobrého doma a nemoct hrát když chceš že...Rozhodně ani jedna z těch her není špatná sám jsem třeba moc koukal po Axis & Allies i M44. ToIem jsem dost nadšený. Asi si ho aspoň zažnu barvit když ho teď momentálně nemám s kým hrát :) ještě že mají brzo vyjít company of heroes II na pc :)

17.1.2013 15:34:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Conflict of heroes popripade Combat commander Europe
Ta druha je najlepsie hodnotena WW2 hra. COH ma podla mna lahko pochopitelne pravidla, nieco medzi memoir aTOI, ziadne figurky, tym padom ti odpadava niekolko mesacne malovanie :-D
Ja by som urcite siel do jedne z tychto hier.

17.1.2013 15:42:42

Je z čeho vybírat :-)
GeneralX: Máš recht pomalu jsem zapoměl na co jsem se na začátku vůbec ptal :-D.

Je to síla. Jak psal BMAJTZ holt musí člověk brát v potaz aby si tu hru taky užil a to bez soupeře nejde. Takže musím vybrat kompromis co se týká obtížnosti a herní doby.

dajo26: Hry zajímavé. Hráčsky asi přívětivější a určitě se mi více líbí COH. Co se týká barvení tak mě to nevadí léta jsem dělal diorámy a techniku 1:35 :-).

Zatím těsně vede OB1941 před ToI.

Memoir44 v žádném případě neodsuzuji a třeba se k němu s pokorou vrátím :-)

17.1.2013 16:59:00

to BMAJTZ
Jestli je AA hardcore, tak to jsi tedy ještě neviděl pořádnou hardcore válečnou hru. Já jsem AA začínal hrát s mým synem, když mu bylo 11 let.

17.1.2013 17:01:33

som

Anderson & Lord Silenoz
Valor and Victory v CZ: Já taky přemýšlel, jestli do toho mám jít, ale nakonec převážilo to, že když je přeložím, tak se to líp naučím (tím překladem). Navíc Joe předkládal tuším dvě verze zpátky, což byl další důvod. No a nakonec snaha udělat to k obrazu svému - neříkám líp, ale jinak. Je pravda, že občas z Joeovy práce čerpám a moc mi pomáhá v terminologii, ale jinak je to samostatná práce :)

Ad překlady CZ/SK: neřekl bych že to je chyba obou stran. Spíš je to ukázka úrovně"překladatele" a přiznám se, že jako CZ je mi to líto (trapné).

Je to ale možná způsobeno tím, že žiju 10 km od SK, takže pre mňa nie je slovenčina cudzí jazyk...

17.1.2013 17:25:01

kren
Ok připouštím, že to jsem možná trochu přestřelil, žádná žetonkárn typu ASL to není, ale v porovnání s čímkoli co se tu nadhazuje je to asi někde jinde. Navíc herní doba 3 hodiny a víc přímo odkazuje na to, že pro příležitostní hráče to teda není.

17.1.2013 18:42:20

Valor and Victory
Pochopil jsem to dobře že jde o volně tisknutelnou hru?
Můžete mi někdo hodit odkaz kde by se vše dalo sehnat pro tisk?


Tak už jsem našel na:

http://www.valorandvictory.com

Doufám,že se v tom nezamotám ale proč si ji nevyrobit a nezkusit.

som: Je možné někde stáhnout Tvůj návod v češtině?



Jinak už jsem na 90% rozhodnutý pro OB 1941 :).

17.1.2013 19:34:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak moje první válečná deskovka objednána :-)
Ačkoliv jsem byl již hodně nakloněný nákupu ToI tak jsem se nakonec rozhodl pro Operation Barbarossa 1941 na kterou jsem trochu náhodně narazil.
Probírali jsme to s kamarádem se kterým budu hrát a dospěli jsme k názoru, že nám bude vyhovovat jak systémem hraní, tak jeho dobou a i náročností hry na ,kterou by jsme ještě měli stačit. Abych se přiznal nakonec mě jako modeláře uchvátili i kvalitní komponenty hry, které lze po kusech dokupovat atd. Vím, že to u hry není podstatné ale beru to jako "třešničku" na dortu.

Hledal jsem na netu a nejlepší cenu jsem našel tady:

http://www.welly.cz/ozvezda-172-100-144-world-war-ii-barbarossa-1941-zakladni-set-hry-code-zvezda-6134/d-73697/

to kdyby se dotoho chtěl ještě někdo pustit, tak by mu to mohlo pomoci.
Dodání sice +-14dní ale to už vydržím a zkrátím si čekání výrobou VV.

Hru Valor and Victory si určitě dám dohromady a budu mít další hru, která je zase "z jiného soudku".

Díky všem za snahu pomoci a za další tipy. Je to moje první válečná hra a věřím, že nebude poslední, takže další vaše názory si velice rád přečtu.

17.1.2013 22:14:04 | Upraveno autorem (porovnej)

som

Scout
Hellou, blahopřeju k novému kousku! (no a závidím...)

K překladu V&V: Text je z cca 90% hotový, bohužel mi umřela základní deska, a všechny rozdělané věci jsou na cca měsíc u ledu. Jakmile to rozjedu, pošlu ti co mám, není problém. Klidně ale můžeš začít se slovenskými pravidly od Joea, tím nic nezkazíš :-D

18.1.2013 21:22:23

Pravidla V&V
Ahoj a díky,
i když ještě není k čemu :-). Pořiď to taky ať je nás víc a má tu kdo debatovat.

Pravidla od Joea jsem si již vytiskl a jsem za ně vděčný ale až budou v češtině půjdu do nich. každopádně dík za ochotu.
Mě ten Valor nepřijde úplně jednoduchej ale snad to dáme s kamarádem nějak dohromady.

18.1.2013 22:26:42

SMG - Day of Days
Využiji vlákna,at nezakládám nové... Zná někdo tuto válečnou hru SMG - Day of Days? Vypadá to velmi zajímavě,ale nikde jsem o tom nic nenašel, krom stránek výrobce...

20.1.2013 19:46:29

som

Scout
Na to se dá říct jen "OPRAVDU není zač" :)

Nákup Operace - proč ne, ale stojí a padá to na spoluhráčích :(

Ještě mě napadlo: pokud chceš "válečnou" hru (v porovnání s tím, co tu zaznělo spíš filler), tak celkem dobré ohlasy má D-Day Dice. Dnes jsem tu dokonce nahrál pravidla pro zkušební verzi - stačí vytisknout mapy a můžeš valit :)

21.1.2013 12:18:28

Vybíráme z Bazaru

Česko - otázky a odpovědi
Česko - otázky a odpovědi
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas