Jakou hru na téma 2.svět. války

Ahoj všem.
Pomalu mě přemáhá myšlenka pořídit nějakou druhoválečnou hru.
Rád bych někdy dal odpočinout očím od koukání do monitoru při hraní těchto tahovek na PC a poseděl v klidu s kamarádem nad deskovou hrou. Hráli bychom tedy většinou ve dvou.
Zatím mě oslovily hry Axis & Allies, Tide of Iron a Memoir 44.
Pokud jsem to dobře pochopil tak Axis & Allies je hra strategická zatímco ToI je taktická tedy zaměření na boj menších uskupení na menším prostoru a Memoir vlastně také taktická hra v jednodušším podání. A teď babo raď :-).

Co se týká hry Axis & Allies, tak by se mi zamlouvala asi nejvice. Teď je snad k dostání Axis & Allies 1942 druhá edice s větší přehlednější mapou. Nebo by jste z této serie doporučili jinou?

Tide of Iron má zde velkou podporu i co se týká věcí ke stažení v češtině.
Jinak co jsem se dočetl tak je to přece jenom vyšší liga než Memoir.
Bude to náročností ale i komplexností někde jinde.

Když to shrnu tak je asi neméně důležitá doba hraní těchto her. V tomhle má asi Memoir navrh a má šanci, že si ji se mnou zahrajou někdy i ženský doma...možná :-).

Jinak nemám bohužel možnost hracího stolu, který by počkal s rozloženou hrou na další setkání. Leda si hrací desku před ukončením vyfotit a např. peníze atd. oddělit a pokračovat příště.

Srdce mi říká kup Axis & Allies a rozum Memoir44... jsem zvědav co na to řeknete vy.
Díky za každý názor a zkušennost.
16.1.2013 15:02:42

za ženský
teda doporučuju jednoznačně Tide of Iron! Je to fakt pecka. Axis se mi taky líbí, ale zatím mě tak nedostal do kolen jako "tajd" :-)))

16.1.2013 15:10:14

Scout
Pokud to myslíš alespoň trochu vážně, na Memoir zapomeň. Vypadá sice hezky, má krátkou herní dobu a jednoduchá pravidla, to je ale všechno. Na strategii zapomeň - kvůli vázanosti na karty a zóny se až příliš často ocitneš v situaci, kdy zahájíš útok, pak ti přestanou chodit karty pro danou zónu a jsi v kelu.
Osobně bych šel do ToI.

16.1.2013 15:14:43

Scout
taky si myslím že nejlepší okolo WWII je tide of iron

16.1.2013 15:32:19

Válečné hry
Díky moc za vaše postřehy z hraní.
Memoir tedy raději vynechat. To co napsal aradraug vypadá docela nešťastně.
Není to přece jenom hra za 500,-

Doporučujete tedy raději ToI před Axis & Allies?
Jak je to s náročností pravidel?
Jde asi o to, že každá hra je jiná a přitom dobrá, chtělo by to obě :-).
Jenže jde i o herní dobu a ta vychází asi u Axis & Allies o třetinu déle...
Safra je to těžký... :-).

ta"jemná": Jenže Ty jsi vzácná vyjímka :-)

16.1.2013 16:28:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Scout
Tak obě hry jsou asi hodně kvalitní. Axis & Allies jsme nehrál ale co můžu srovnat z toho co o ní vím tak podle mě ToI je víc variabilnější v tom že se hraje na scenáře takže každá hra je vždy jiná. Taky jednotky a bojové karty jsou hodně obsáhlé takže i v tom vidím velké + Pokud máš s kým hrát jdi do ní. Pravidla se zdají těžká ale to je jen první pocit pak zjistíš že pravě to jak je hra propracovaná je skvělý. Já ji bohužel už dlouho nemám s kým hrát a mrzí mě to protože je to vážně pecka...

16.1.2013 16:42:20

Scout
záleží co hledáš, jestli rychlou partii a jednoduchá pravidla, nebo komplexnější simulaci a intenzivní zážitek. Pak je důležité měřítko, zda spíš pohyb jednotlivých jednotek, nebo pohyb celými armádami. Těch her jsou strašné spousty. Ještě je důležitá angličtina, aby aspoň jeden z vás mohl nastudovat pravidla a přetlumočit je spoluhráči. Nejlepší hra je dle mého Advanced Squad Leader (ASL), která je prostě neskutečná. Ovšem chce to nemalý závazek, časový i finanční. Ovšem existují starter kity, něco jako ochutnávka (byt je to plnohodnotná hra), které se výborně hodí na naučení základních mechanismů. I tak je to plnohodnotná hra. Ovšem plné ASL to posouvá ještě o level výš.

16.1.2013 16:50:35

ToI
já bych řekla, že pravidla nejsou složitá, jen jsou obsáhlá, ale jsou celkem dobře napsaná a běhe hry se prostě musíš do nich občas mrknout. Já jsem z ToI nadšená a řadím ji k nejlepším, z her co jsem kdy hrála. Hned po prvním zahrání jsem si ji musela pořídit a nelituji, Axis je taky dobrej, doporučuju obě, ale kdybych měla volit mezi nima, tak jednoznačně ToI!

16.1.2013 16:50:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Válečné hry
GeneralX:
To co jsi napsal mě zaujalo a převážilo misky vah zatím na ToI, kde pro ní hraje i hrací doba.
Je fajn že je pro ní i velká česká podpora v kolonce "ke stažení". Ď.

kandelabr: Máš určitě pravdu, že takových her je spousta ale jak sám píšeš důležitá je angličtina.
Něco z ní zvládnu ale u takových her bych bez českého návodu do žádné nešel.
Takže po zvážení všech pro a proti to vypadá na ToI kde jak jsem pasl je pro mě
důležitá česká podpora. Dík.

ta"jemná": Díky, další závažíčko na misky vah :-)

16.1.2013 16:57:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Scout
Tak překlad pro Tide of Iron je kompletní díky Laredovi a Kubišovi a velmi kvalitní a v grafice :) Já to udělal tak že jsem si karty vytiskl barevně a zatavil po té jen ostříhal tmavší milimetrové okraje aby byli jen bílé a kryli se pěkně s originálem..a Dal je do orig obalů od FFG velikosti STANDART AMERICAN (každá hra od FFG má v popisu na webu typ velikosti obalů takže krásně pasují) A vypadá to asi takhle

http://img194.imageshack.us/img194/330/80881809.jpg

jsou to finance navíc ale hra si to zaslouží a navíc se karty nezničí jako kdyby jsi je lepil polepkama..

16.1.2013 17:33:13 | Upraveno autorem (porovnej)

GeneralX
Tak překlad jsem si barevně vytiskl.Vypadá skvěle ( velký dík tvůrcům) ale já jsem mírně řečeno zděšen co tam všechno je! Tak to budou krušné začátky :-).
Ty Tvé karty vypadají dobře. Dají se u nás koupit ty obaly?
Budu se muset tím vším probrat abych se trochu orientoval viz. druhy karet apod.:-).
Pochopil jsem to dobře, že ty karty jsou komplet v češtině ke stažení ?
Pokud by tomu tak bylo tak bych origo nepoužíval a české vytisknuté zalil do lamina.

16.1.2013 17:47:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Scout
klíííd, neboj, stačí, když Ti tu hru někdo jednou ukáže, pak stačí prolítnout pravidla a je to v cajku :-)

16.1.2013 17:51:20

..
Ja si pamatuju ze pravidla jsem cetl asi na dvakrat a pri prvni hre se me to uz dostalo do palice....jj ty obaly se daji bezne koupit,,staci si je najit na netu..ja je kupoval na planete her...

16.1.2013 17:51:53 | Upraveno autorem (porovnej)

...
já jsem ta pravidla začala číst a tak v 1. třetině jsem skončila s tím, že to nedám. Na Warconu si mě vzal do parády Klopik, chvíli jsem nevěděla, která bije a pak mi to najednou docvaklo. Doma jsem ty pravidla přečetla ještě jednou a už jsme hráli...

16.1.2013 17:54:33

ta
V tom může být ten problém. Jsem z Prahy a tady se možná ani nikdo takovej s trpělivostí slona nenajde :-)).
Přesně to "docvaknutí" je zásadní.

16.1.2013 17:55:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Scout
Pravidel bych se nebal. Pokud budes chtit, rad si s tebou zahraji. Popravde receno jsem uz ToI nehral dobry rok a pul, ale oprasim pravidla a muzem to zkusit. Pak aspon uvidis, zdali je to to co hledas...

16.1.2013 20:03:18

Jumbo
Díky moc za nabídku. To by bylo fajn.

16.1.2013 20:14:49

Scout
A čo keby si sa poradil s tým tvojím kamarátom s ktorým to budeš hrávať, že ktorú hru vybrať. Nechcem ťa strašiť ,ale na tomto webe sú celé zástupy hráčov ktorý s ToI skoncovali práve preto, že nebolo s kým hrať. Ono ,že ToI je fantastická hra ti bude figu platné keď nebude spoluhráč!

16.1.2013 20:59:46

springb
To máš samozřejmně pravdu a to víš, že to s ním pořádně proberu než to koupím. Není to přece jenom pár korun.

16.1.2013 22:41:25

Operation Barbarossa 1941
Vypadá dobře ( rbx na ní dával v diskusi odkaz) a docela mne zarazila doba hraní 45-90min což je pro tak slušně komplexní hru co jsem koukal do manuálu hodně málo.

http://art-of-tactic.com/main

Jinak to vypadá zajímavě.

http://www.youtube.com/watch?v=FyZhGF3z5fI

http://www.youtube.com/watch?v=YqJbGmE9Kr0

Na BGG zatím chvála. Co jsem tam přelouskal tak je to o mnoho komplexnější než Memoir44 a spíše se to blíží k ToI a přesto je hra rychlá.

Závěr na BGG:
Výborný systém hry" - "Tempo hry je téměř dokonalé" - "Komponenty prvotřídní".
Závěr: "Pokud hledáte něco realističtějšího než Memoir44 a zároveň nemáte tolik času na válečné sim. hry tak je to hra pro Vás.

Tak mě to hodně oslovilo a zároveň "rozhodilo". Jsem zvědavý na názory z české komunity hráčů, zatím jsem ji nikde u nás nenašel v prodeji...



16.1.2013 22:51:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Pozri ešte na toto:
No Retreat: The Russian Front, a aj na toto: Conflict of Heroes: Awakening the Bear! - Russia 1941-1942, a potom dosť vychválená hra je : Valor and Victory , na nej je zaujímavé to ,že sa nedá kúpiť, musíš si ju sám vyrobiť. Trochu máš smolu v tom, že najväčší znalci 2.sv vojny túto stránku opustili. Na to ,že si zahráš so ženami sa moc nespoliehaj. Šanca ,že si zahráš takúto hru so ženou je 1:5 000 000 a aj to tá jedna je už vyčerpaná lebo je to "ta-jemná" :D

17.1.2013 10:23:52

2. SV
Tak Conflict of Heroes: Awakening the Bear! je zajímavý i tím, že existuje v PC verzi.

Jinak ToI je opravdu vynikající hra, nejsem schopen ji moc porovnávat s Memoirem a Axis, ale třeba oproti Battles of Westeros mi přijde o dvě třídy lepší (vím že to není 2. světová, ale hold ty jsem nikdy nehrál).

Teď se mi dařilo snad půl roku hrát každý týden jednu hru a to je cca 24 scénářů a vůbec se mi to neohrálo. Spíše mám teď hrozný absťák.

17.1.2013 10:36:22

springb,chilly
Díky za tipy Awakening the Bear nevypadá špatně ale zatím jsou mými favority ToI a teď k němu přibyla Operation Barbarossa 1941.

springb: Na ženské v tomhle směru nespoléhám, to je jasný. S "ta-jemnou" máš pravdu :-).

17.1.2013 11:22:01 | Upraveno autorem (porovnej)

:-)))
kluci, já teda nevím, ale my hrajeme ToI ve dvou - dvě ženy :-) Takže statisticky se šance, že s vámi bude hrát nějaká o něco snižuje a zároveň o něco zvyšuje :-)))

17.1.2013 11:26:05 | Upraveno autorem (porovnej)

ta"jemná"
Chcem sa len opýtať či tá druhá žena čo s ňou hrávaš je zadaná ,alebo nie? :D

17.1.2013 11:44:13

springb
:-)))) jasně že je!

17.1.2013 11:46:49

Vybíráme z Bazaru

Legendary: Guardians of the Galaxy
Legendary: Guardians of the Galaxy
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas