Hry na hrdiny

Chtel bych s kamaradama zkusit nejakou hru na hrdiny, ale nemame s tim zadne zkusenosti. Jaka hra je pravidlove nejjednodussi? DrD, DrD+, Stin mece popr. jine? Co byste doporucili naprosto nezkusene skupine dobrodruhu?
23.8.2010 09:51:24

první RPG
No, záleží na tom, co od hry čekáte. Z hlediska jednoduchosti pravidel bych ti určitě doporučil DrD (ale ne DrD+). A pokud se ti nechce vymýšlet vlastní svět (pokud vás to trochu chytne, tak budete chtít hrát v nějakém světě a ne se jen potácet od dungeonu k dungeonu), můžete hrát ve světě Asterionu - poměrně zajímavý setting od Altaru.
Pokud máš rád cyberpunk s trochou magie, stojí za vyzkoušení i Shadowrun. Druhá i třetí edice jsou na netu k sehnání i česky (a třetí tuším dokonce se souhlasem vydavatele).

Pokud už jste trochu starší hráči, už vás neláká levelování postavičky a spíš než o čísla vám jde o příběh (neříkám, že v DrD nejde o příběh nebo nejde zahrát příběhově orientované dobrodružství), stojí za zvážení i české Střepy snů - univerzální herní systém, jednoduchá pravidla. Je ale spíš určený pro jednorázové hraní nebo kratší příběhy, na nějaké dlouhé tažení s ním nepočítej. Stejně tak ve střepech nepočítej s nějakým realistickým soubojovým systémem, všechno se víceméně "jen tak vypráví".
Podobné jsou i Příběhy Impéria, situované do viktoriánské Anglie - nicméně do světa, kde ti sluhu bude dělat goblin, tvůj soused může být mág a kde se nevyplácí uzavírat smlouvu s elfy...
Střepy snů i Příběhy impéria nicméně vyžadují zkušenějšího Gamemastera (toho, kdo vede hru).

Pokud zvládáte angličtinu, tak by nemusel být špatný ani GURPS (universální systém, jde hrát v pravěku i na vesmírné lodi). Základní mechanika je velice jednoduchá a prakticky bez výjimek. A samozřejmě klasika Dungeons&Dragons - ty se sice zdají složité, ale základ je zase celkem jednoduchý...

Určitě se vyhněte hrám od společnosti White Wolf - sice jsou fantastické (hrát upíra, vlkodlaka nebo mága v našem světe zní fakt dobře), ale trošku složité.

A pokud je složitost pravidel hlavním kritériem, určitě se vyhněte DrD+ - sice to měl být jednoduchý, intuitivní systém, ale pravda je jiná. Spousta vyjímek, každé povolání má vlastní mechanismy, prakticky pořád potřebuješ nějaké tabulky a hlavně jsou tam dva základní mechanismy pro hod kostkou - a není úplně jasné, kdy který z nich použít.

23.8.2010 10:15:12

GURPS
Já bych rozdhodně doporučil GURPSy s nevýhodama postav a jejich hraním je neuvěřitelné sranda :), systém je jednoduchý, ale pravda ... pravidla 4e jsou víceméně jen v angličtině.

23.8.2010 10:19:57

rpg
záleží taky na tom, jak jste na tom s časem? budete chtít hrát pravidelně aspoň jednou týdně? nebo jenom občasně, jak se podaří? stálá skupinka?
mě osobně eď hrozně láká vyzkoušet tohle
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=237&t=6789&start=15

jmenuje se to Časy se mění a je to o KGB agentech cestujících v čase a napravující minulost. Má to minimum pravidel a přípravy a doba trvání hry by měla být cokoliv, na čem se předem domluvíte. Možná dobrý start, abyste zjistili jsetli vás RPG baví. Ale GM bude taky potřeba spíš zkušenější. Ovšem na GM to vždycky stojí a padá ve všech RPG...

23.8.2010 10:25:48

Časy se mění
Na časy jsem taky koukal, ale zatím nevyzkoušel. Jako jednorázové zábavné hraní, proč ne? Ale jako úvodní RPG bych to moc neviděl (pokud nemají nějakého zkušeného GM).
Ostatně takovýchhle miniRPG je fakt hodně (mě zaujala třeba hra na potkany), ale jako "vstupní" si nedovedu představit žádné z nich.

23.8.2010 10:28:19

Casy se meni
Myslim, ze to ma nahrane Eyron, tak treba pusti nejake info. Ja jsem jen jednou hral Warhammer Fantasy Roleplay s borcem, co to designoval:) WFRP muzu urcite doporucit, ale to je trochu draha varianta. Jinak Dracak jsem hraval hodne zamlada a bavilo me to, na start je to IMHO dobry.

23.8.2010 10:31:21

aradraug
asi máš pravdu. ale zase si vzpomínám, jak jsme začínali s drd a trvalo nám docela dlouho, než jsme zjistili co a jak. rozhodně to nebylo, že bychom sedli otevřeli pravidla a jelo se. Byl to dlouhodobý proces, který byl sice zábavný, ale žral spoustu času. na střední nás to samozřejmě tolik nepálilo, ale představa, že bych se do toho měl pustit ted je nereálná. Tak jsem si říkal, jestli pro začátek není lepší zkusit něco, co tě nezahltí pravidly. ale je fakt, že na GM je to pak o dost náročnější. I když trouba GM dokáže bez problémů znechutit jakoukoliv hru...

23.8.2010 10:32:50

GM
Svatá pravda - na GM stojí a padá vše.
A s těmi pravidly DrD - pokud člověk pochopí mechanismus hodu proti pasti, tak je to v pohodě. Složitější věci přijdou později - všechno se ale v DrD dá v zásadě shrnout do tří mechanik - hod xK6+bonus/postih, hod na % a hod na past. Složitější je rozšířený soubojový systém - pro začátek si ale bohatě vystačí i s obyčejným.

23.8.2010 10:40:13

RPG
Jakožto naprostí začátečníci byste asi měli sáhnout po jakémkoli RPG druhé generace - tedy jmenovitě DrD, DrD+, Stín meče, DnD, GURPS, Shadowrun atd.
Nejjednoduší z nich je DrD, ovšem pokud jste jen malinko náročnější, brzy vám začne lízt krkem. Oproti tomu DrD+ je sice složitější, ale hned z kraje vás naučí základní správné návyky (DrD vám je naopak lehce zprasí). Stín meče už je hodně stařičké RPG, možná o chloupek složitější než DrD... taková alternativa, ale není moc vhodné pro další hraní. DnD je klasika a poměrně jistota. Shadowrun je už pro zkušenější hráče, GURPS bych taky řekl že je pro hráče, kteří už někdy viděli RPG alespoň z rychlíku.

Pokud si veříte, máte představovost a hravost, tak bych upozornil na RPG 3. generace Window - pravidla jsou asi na 10-15 stran, jednoduchá až to bolí, ale při tom opravdu dobrá. Dále třeba systém FATE... obě tyto RPG jsou ale spíš pro jednorázovky.

No a pak tu máme RPG od firmy White Wolf (Vampire, Werevolf), která mají neskutečnou atmosféru, ale pro nováčky moc nejsou...

23.8.2010 10:46:29

WFRP 3. edice
WFRP jsme hráli celkem dlouho. Pěkné, pokud se vám zalíbí svět Warhammeru. Třetí edice by mohla splňovat nároky na jednoduchost díky hromadě předpřipravených prvků (karty, kostky atd.). Ale je to dražší, pokud byste to chtěli jenom nezávazně vyzkoušet a je to pouze anglicky.

23.8.2010 10:52:25

RPG
A ještě dodatek: Pokud chcete nejprve proniknout trochu do principu RPG, jak by to mělo vypadat, tak naprosto geniální a jednoduché pro začátečníky je RPG z pera Andrzeje Sapkowského Yrrhedesovo oko.

23.8.2010 10:56:04

Yrrhedes
No jo, ale sežeň ho...to vyšlo někdy tak v roce 96/97 ne?
Taky jsme podle něj zkusili hrát, zvláště kouzlo "Klepu klepu na hubu" bylo oblíbené...

23.8.2010 10:57:40

aradraug
a ty instatní rpg se dají někde najít na netu? jsou to fanouškovské věci jako ty Časy nebo se normálně prodávají? máš nějaký tip? Krysy zní dobře :) chtěl bych RPg zase oprášit, ale spíš na ty instatní a jednorázovky. na nic delšího a pravidelného čas není :(

23.8.2010 11:04:45

RPG
Mrkni na http://rpgforum.cz do sekce překladů - je jich tam fakt dost. A potkani jsou tady: http://fotkydarien.wz.cz/Krysi%20komando%2002.pdf
A jako správná sranda vypadá třeba Wushu.

23.8.2010 11:10:50

aradraug - wushu
Právě jsem se na to díval a stahnul si to. Tohle asi budu muset testnout :).

23.8.2010 11:33:32

rpg
Podle mě hodně záleží, co od hraní chcete. Pokud vás baví levelování postav, sbírání pokladů a kydlení klidně zksute klasické Drd, které pro tento účel bohatě stačí a je to jednoduché. Pokud si chcete užívat spíše atmosféru, příběh a hraní rolí, jsou vhodnější "vyprávěcí" rpg jako právě Střepy snů.

Jinak Časy se mění můžu vřele doporučit, se tady na webu válí jeden můj report pro představu, jak šílené to může být :-)
http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/ostatni-temata-6/rpg-1075/

23.8.2010 13:26:15

Vsem diky...
za tipy a rady. Asi to vypada, ze sahnu po Dracaku. Nemame fakt zadny zkusenosti a GM budu asi delat ja, takze si musim svoje vypravecske schopnosti vyzkouset na necem nejjednodussim. A myslim, ze nas bude bavit prave to levelovani a buseni nestvur-pro zacatek. A DnD je co? Je to v cestine?

24.8.2010 07:39:29

DrD
Kdo by me zajem, mam na prodej komplet DrD zacatecniky, pokrocily,experty temer nove :)

24.8.2010 07:44:56

oplprokop
DnD, neboli Dungeons and Dragons, je legendární a v anglosaských zemích velice oblíbené RPG, které DrD kdysi dávno v podstatě "obšlehlo". V současnosti jede tuším 4 edice, která je postavená na systému D20.
Pokud ti neco říká Baldurs Gate, Planescape: Torment, Icewind Dale, Neverwinter Nights, tak tyhle hry jsou postavany právě na DnD.
V češtině se to dá vyhrabat na netu, knižně jenom anglicky

24.8.2010 07:59:29

Morthe
Ja jsem si myslel, ze to bude Dungeons and Dragons, jen jsem prave nasel na netu jen anglicky knizky. Jinak Baldurs Gate a Icewind Dale jsem paril jednicky i dvojky:)

24.8.2010 08:03:20

oplprokop
Zkus prošťourat tuhle stránku: http://www.d20.cz/

24.8.2010 08:11:54

Střepy snů
Třeba zkus Střepy snů. Málo pravidel..

24.8.2010 11:59:09

WFRP
RPG se casto deli na High a na Low. High jsou o vznesenych hrdinech s ohnivymi meci, v lesknoucich se platech, odhalujicich jejich vnadna poprsi ala Pamela. Vsude behaji jednorozci, na nich jezdi obnazene panny, a magove jsou uznavanou velicinou.
Low jsou o prostych smrtelnicich, kteri se stavaji hrdiny z nutkani nebo omylem, jejichz cesta vede od prosteho zebraka ke spasiteli nebo niciteli sveta. Majitel platove zbroje je znam na mile daleko, carodej musi byt za kazdou cenu upalen, a pojem panna se vypravi jen v pohadkach.

Hledate-li hluboce propracovany svet se stovkami tisic stran pribehu, skvely mix fantasy a parodii na pozdni stredovek lidstva, okoreneny lidskou zkazenosti, marnosti a hrdinstvim navzdory vsemu, kde prvnim cilem hrdiny neni spasa draka a probodnuti princezny, ale utek pred mistni strazi kvuli krajici chleba, jenz ukradl, jednoznacne WFRP.

24.8.2010 13:15:22

WFRP
souhlas se StevensonJuniorem, kdyby jste chtěli mám pravidla 1.ed (která je nejlepší) snad někde v pdf. (kdyby jste chtěli můžu i něco odpánovat než se do toho dostanete, baví mě to)
samozřejmě jen anglicky
WFRP u mě vyhrává v poměru jednoduchost/realističnost :-) např. jedním hodem zjistíte jestli a kam jste zasáhli.
taky po dvou taženích máte většinou dřevěnou nohu a místo ruky hák ti šťastnější jen díru místo oka a samozřejmě čarodějové končí na hranici:-)


24.8.2010 16:27:25

rpg
Jsme přá - medžik šíld levl najn! - telé.

25.8.2010 10:09:19

WFRP
Boldrick a Stevenson, tahle hra je pěkná a hrál sem ji rád. Ale její krása je zároveň i její slabina. Je sice krásné, že hrdinové jsou nejpozději na třetí seanci zmrzačeni natolik, že už s nimi nejde hrát a je potřeba generovat nového hrdinu, ale bohužel lidi to po čase otráví a přestane bavit, a zkuste naplánovat větší ságu a dojít ji s jednou partou hrdinů, je to bohužel nemyslitelné. Takže pro začátečníky prostě nedoporučuju :).

25.8.2010 11:27:56

Vybíráme z Bazaru

Death may die - extras + comics vol. 2
Death may die - extras + comics vol. 2
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas