Hraní s NEhráči

Byl jsem teď 3 dny u kamaráda z gymplu v Hodoníně na již tradiční každoroční návštěvě. Jel jsem tam ještě s dalším kamarárem a měl jsem s sebou vzít nějakou deskovku. Nakonec se velmi hodila, protože počasí bylo deštivé. Minulý rok když jsem bral poprvé na tuto sešlost deskovku, tak jsem bral Cosmic Encounter, něktří se celkem bavili, ale hostitele to nějak neoslovilo. Váhal jsem tedy jestli letos vzít Chaos in the Old World nebo Wilsonovu civku. Nakonec, kvůli herní nezkušenosti kamarádů a kontroverzního tématu CitOW, které nemusí oslovit každého, jsem zvolil civku a ukázalo se to jako skvělá volba.

Byli jsme na hru 3. Jeden z nich hrál akorát před rokem jednu hru CE a druhý z nich tak maximálně před deseti lety dostihy a sázky. Takže naprosto čistí lidi, co se týče moderních, společenských, deskových her. Hostitel, který hrál CE je běžně inteligentní, dosti sečtělý člověk hrající PC hry. Druhý spoluhráč je také běžně inteligentní člověk, student 4. ročníku historie a germanistiky, nehráč PC her.

Po nachystání hry a vysvětlení pravidel jsme začli hrát a kluci začínali být docela nadšení. Po druhém kole jsem se zeptal jestli je to baví, že je nechci 4 hodiny mučit a bez váhání oba odpověděli že ano. Začal jsem pozorovat velmi zvláštní jevy :). Hostitel, hráč PC her, velmi rychle pochopil pravidla a smysl hry a neměl, až na pár zcela normálních chyb při hraní nové hry, výrazné problémy. Bavilo ho to, ale po tom co mu druhý nováček dobyl město se klasicky naštval, že prohrává a nadšení velmi razantně opadlo a začal nám trochu kazit atmosféru.

Druhý nováček, byl naprosto unesen hrou, dlouho uvažoval nad každým tahem a byl opravdu nadšen, až mě to zaskočilo (chtěl po 4 hodinové hře, ihned začít znovu :), tak jsem dali krátkou pauzu a pak hráli druhou hru). Ale na rozdíl od hostitele měl výrazné problémy s rozlišením trade a production, neustále chtěl kupovat budovy za trade a pořád se mu to pletlo. Hrál s němcem válečnou strategii. Při druhé hře chtěl vyzkoušet strategii na kulturu, která se mu ode mě zalíbila, ale vypadalo to, že v té druhé hře chápal některá pravidla naopak čím dál méně :). Skoro v každém kole jsem mu musel říkat, že věnování se kultuře je akce města a už pak nemůže nic dělat. Stále si bral kulturu jen tak kdy se mu zlíbilo a byl dosti zmaten. Přesto byl pořád nadšen a vyhrožoval, že jak dohrajem, tak hrajem znovu :) (tu druhou hru jsme přerušili přes večer a dohrávali druhé den dopoledne). Jenže přímé vlaky jezdí dosti málo, takže z nedostatku času na třetí hru nedošlo.

Co jsem tím chtěl říct. Zažil jsem zajimavé jevy :). Oba čistí nehráči. Jeden z nich pochytil hru výrazně s větším přehledem než druhý (přisuzuji to zkušenostem s PC hrami), ale nebavil se tolik. Druhý měl s některými mechanismy výrazné problémy a některé věci jsem musel doslova běhěm několika minut říkat 2x, ale bavil se královsky a myslím, že i kdyby vyšlo počasí, tak stejně sedíme doma a hrajeme :)

Vychází mi z toho tři závěry.

1) PC herně pozitivní člověk proniká do trošku více náročnějších her snáze (neříkám že to je dogma, ale zažil jsem takovou zkušenost).

2) Není nutnost herním nováčkům představovat jako první hru osadníky, carcassonne a podobné záležitosti, zvládnou i složitější.

3) Wilsonova civka je super hra pro nováčky i zkušenější. A u mě zase o něco postoupila v hodnocení (ne hvězdičkově, ale myšlenkově :) )
26.7.2011 22:42:24

Imunní nehráči
Taky máte ve svém okolí někoho, kdo by se vám náramně hodil do party a přitom není schopen pochopit ani nejjednodušší hru? A přitom by si možná i docela rád zahrál :)

Co doporučujete? V mém případě jsou to hlavně babičkovské typy :)
Tam si neškrtnete ani s Aquariem nebo se Scrabble (vyzkoušeno).
Uvažuju teď o Cable Car, ale nehrála jsem. Jen mi připadá, že by to mohlo být opravdu snadné a sympatické.

3.2.2012 10:38:23

rbx

ikri
Cabel Car snazsi nez Aquarius? Mno... jeste me napada HABA. To je firma, co dela takove ty detske hry, ktere jsou v kategorii 3+ :-)

3.2.2012 10:43:17

rbx
No, já už ani nehledám jednodušší hru, než Aquarius, pokud taková vůbec existuje... Jen to spíš chci zkusit odjinud. Protože pochopit, že jsou dva druhy karet a jedny se pokládají k sobě jako obrázek a druhé se odhazují při provedení jakési akce (plus pochopení té akce) - no, to už bylo asi moc :)
Ale přestože je Cable Car jistě složitější, tak pochopit, že mám skládat koleje, aby na sebe navazovaly a někam vedly (nemusíme hned hrát s akciema), to by mohlo padnout na úrodnější půdu. Ale hru nemám, tak se ptám, kdysi jsem jen hrála Metro a přišlo mi to jednoduché. Ona nemusí VYHRÁVAT, stačí když to POCHOPÍ :D
Haba je krásná, máme od ní ZOO, tak přinejhorším zkusíme to :D A ještě dřevěné chrastítko :) Tak to už bude poslední možnost.

Edit: Prostě to CC je tak nějak víc ze života, ten vodnář je asi moc abstraktní :)

3.2.2012 10:51:29 | Upraveno autorem (porovnej)

ikri
V pokrocilem veku je celkem zaludna serie Schovej a najdi...

3.2.2012 10:54:00

sydo a spol.
Od vás si nechám zase poradit :)
Slzy na krajíčku a vy takhle :-P

3.2.2012 10:59:54

ikri
ja bych se spise smiril s tim, ze to proste nepujde. Kde to nejde nema cenu se snazit ci nutit. Nebude to bavit je a myslim, ze ani tebe. Zahrej si radeji s hraci a budete se bavit vsichni:-)

3.2.2012 11:13:20

Ringo
No můj věčný problém je to, že já s hráči prakticky nepřijdu do styku - podaří se to tak jednou za měsíc (většinou s jedním hráčem), což absolutně nemůže pokrýt mou potřebu hraní :)
Jinak hraji pouze se samými nehráči.
Navíc si myslím, že by ji to i bavilo, ale neví, jak na to.

3.2.2012 11:22:12

rbx

ikri
tak hrejte aquarius bez tech specialnich karet, ale to zase nebude bavit tebe, navic ve dvou to moc nema smysl. U nas ted slavi velky uspech Jungle Speed, ale tam asi narazis na rychlost onoho seniora, jestli jsem to dobre pochopil... ja ti nevim, tyto lidi bavi asi spis pasians.

3.2.2012 11:34:04

rbx
Možná mířím opravdu vysoko. Ale zatím se svého bohulibého záměru nevzdávám :)
Přece nebudu celé léto jen kojit :)
Přivedl jsi mě na myšlenku zkusit Sequenci, což jsou takové piškvorky s pokerovýma kartama. Triviální. Není to bůhvíjak zábavné, ale lepší než koukat večer na televizi.
Možná Timeline by se taky mohla chytit.
A uvidíte, že v létě už bude babi mrskat nejmíň Ticket to Ride :)

3.2.2012 12:07:56

ikri
prababka hraje jedine s pravnučkou - za 1. domino /musí byť ale 9 alebo 12 bodové- aby sa dali hrať mexické vlaky/, za 2. fauna/ tú radi hrajú aj nehráči, čo nechcú hrať ani carcassonne/. Jedna je abstraktná , druhá vedomostná, ale náhodou obe celkom zábavné.

3.2.2012 12:12:50

dedo
Pravda, na to už jsem taky myslela. Babi je opravdu zdatná turistka a určitě by nás rozmázla v takových těch věcech jako Česko nebo Toulavá kamera apod. :)
Právě proto takové hry nevlastním, protože moje vědomosti jsou chabé...ale uvažovala jsem už, že jí něčím takovým obdaruju, to by se jí líbit mohlo :)

3.2.2012 12:16:09

ikri
fauna je v podstate párty hra , všetko typuješ približne a od boku/ výskyt , váhu atd ... / a boduje sa aj rozptyl na stupniciach, takže žiadne znalosti netreba. Zábava je práve vo vyhodnocovaní , kde si porovnávaš, aký kto typoval chvost.

3.2.2012 12:25:26

dedo
No ve faune hraji znalosti velkou roli, za party hru ji rozhodne nepovazuju a vysledky ruznych partii, ktere jsem odehral, to potvrzuji;)

3.2.2012 17:11:46

dedo
No právě, přece ten, kdo tipuje přibližně a od boku, nemůže konkurovat tomu, kdo to ví :-)
To budu právě já v tom zeměpise - tipovat přibližně a od boku, zatímco babi to bude vědět přesně :)

I když u Fauny bychom asi tipovali všichni, takže tam by se rozdíly setřely...

3.2.2012 17:30:40 | Upraveno autorem (porovnej)

ikri
- je tam toľko údajov, že ani babička ich určite nebude vedieť presne...takže bude tiež iba hádať...

4.2.2012 01:17:17 | Upraveno autorem (porovnej)

ikri
Tak dnes jsme měli malou rodinou sešlost. Když jsem nadhodil, že bychom si mohli zahrát nějakou hru, babička se najednou tvářila že má strašně moc práce (klasika). Ale veselé výskání u Dobble a Sorry sliders přitáhlo její pozornost a obě hry se jí dost zalíbily. Dokonce si už i vyjednala že Sliders si bude půjčovat, když bude mít na starosti vnoučata. (A moje sestra se švagrem jsou pevně rozhodnutí si obě hry pořídit i když oni také žádní velcí hráči nejsou)

4.2.2012 20:24:18

Vybíráme z Bazaru

Divoká serengeti
Divoká serengeti
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 12 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas