Hra pro rodinu (3 lidi, vyjimecne 4) tak do 600 Kc

Klasicky vubec netusim, co bych mel letos koupit za darek pod stromek, a tak me napadlo poridit domu nejakou hru. Hrali by to vetsinou 3 lide (rodice a 15 lety bratr), vyjimecne bych se asi pridal i ja, ale jsem doma tak jednou za mesic, takze to asi neresit. Chci teda hru primarne hratelnou ve 3 hracich, vyjimecne 4. Jen nemam moc penez na rozdavani, proto bych chtel utratit pokud mozno jen do sesti stovek.
Muzete mi, prosim, nejakou takovou hru doporucit?

Mel jsem doma tyden Citadelu, hrali jsme ji ve 4 a vsem se hodne libila, byla to sranda, obcasne zaskodniceni nevadilo a vsichni se bavili. Jen se bojim, aby to bylo stejne dobre a trvanlive i ve trech, coz bude asi obvykly pocet hracu, kdy se hraje za 2 postavy zaroven, pokud me pamet neklame. Nevim, jen me to napadlo. Ve 4 nas hra bavila. Skoda jen priserne kvality potisku karet...

Zkusenosti s jinymi hrami nemam, a rodina take ne, mam akorat s pritelkyni Ascension, ale ten hrajem jen spolu ve dvou.

Za jakekoliv rady dekuji!
22.11.2011 16:26:38 | Upraveno autorem (porovnej)

ad rbx a limit
Já chápu, že si .Den stanovil limit 500,-kč, ale u rodinných deskovek je to zrovna dost netastný limit, protože je pod průměrnou hranicí kvalitních rodinných deskovek.

23.11.2011 13:56:21

rbx a kren
právě, ten limit je dost málo
Space bastards neznám, ale už se těším, mohlo by to být fajn
Cargo noir - přišlo mi to děsně počítací, byť jsem netušila, co počítám :-D

23.11.2011 14:02:24

.
Limit je, uznavam, pomerne nizky, ale jak znam nase, tak doma by se to stejne az tak moc nehralo (prvni dva tydny porad, pak jen vyjimecne) a kupuju jeste dalsi veci, ktere jsou pomerne drahe (treba noze a sekacky :) ) a vyuzily by se spise nez hra. Proto za ni nechci davat az tolik. Za 500, no max 600, by se snad neco dobreho poridit dalo, ne?

Jinak dekuji za dalsi navrhy, jen uz mi trosku prerustaji pres hlavu. :) Vubec nic z toho neznam, takze nevim tak uplne podle ceho se rozhodovat... Mohu jen rict, ze nevadi zaskodniceni (nemusi to na tom ale byt postavene, jen to neni problem!) a asi maji radi spise hry, kde se trochu musi myslet a spise se da vyhrat diky vlasnimu usili a "vychcanosti" nez jen diky stesti.

Co ta Citadela, mimochodem? Je to jedine, co jsem hral, ale nikdo to ani nezminil...
Zatim omrknu ten zbytek.

23.11.2011 14:46:11

Karetky
No pokud by to mohly být karetky, tak to je v pohodě. Myslím si, že v tom případě je Citadela docela ideální hra hratelná v jakémkoli počtu hráčů.

23.11.2011 14:50:16

.
Karetni nevadi, je to asi celkem jedno. Hlavne, at je to zabava. :)

23.11.2011 14:56:20

Volba za mě ...
Z toho co tu padlo a pokud bych si měl vybrat právě 1 hru, která splní parametry:

Rodinná do ceny 500, příležitostné nenáročné hraní, s prvky počítání, náhoda spíše ve vlastních rukou a možnost trochu škodit tak to budou: Pilíře země

Proč:
- Jednoduše zažitelná pravidla přitom ne úplně triviální
- Různorodé principy v rámci kola: - výběr karet, umísťování paďuláků, volba toho, co se mi v daném kole nejvíce vyplatí, počítání s tím kdo co obsadí ...
- mají nádhernou grafiku plánu
- Odměnou je pak postavená dřevěná katedrála


Myslel sem z toho popisu, že Citadelu už máš. Pokud ne tak není co řešit a di do ní. Dobře hratelná ve 2 ve třech ve 4 ... čim víc tim líp ale i v malém počtu to je dobré.
Jen se možná rychleji ohraje (Teda jen pokud to je jediná hra doma a hraje se furt). Je vhodná jako "doplňení k větším hrám" či když je málo času.

V dalším výčtu se asi nejvíce shodnu s Vláďou ...

23.11.2011 15:13:34

rbx

.Den
ja mel u nehracu vzdycky uspech s necim, kde mohli vydelat penize a bylo to jednoduche = Acquire.

23.11.2011 15:33:32

Nevím...
jestli již zde zazněl Dixit. Pro rodinu doporučuji. Když jsi ochoten jít do 600,- tak si kup rozšíření Dixit 2....560,- nebo základ za 650,-. Rozdíl je v tom, že v základu máš počítací pole,6x králíka jako ukazetel a pro každého hráče 1 - 6 žetonů. Myslím si, že za 650,- a zábavu to stojí. Pokud budeš skromnější, tak počitadlo,žetony a nějaký ukazatel bodů si uděláš, nebo píšeš bodíky na papír.
A pokud přihodíš 80,- k té šestistovce, tak bych asi koupil Vysoké napětí.

23.11.2011 16:42:05 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Acquire
Přesně jak píše rbx.
Acquire je prostě super. Sice ne každý to dokáže hrát pořád dokola, ale je to jedna z mých nej. her. Vzhledem k tomu, jaký je to herní (praprapra...)dědeček, tak je to učiněná pecka.

Na rozdíl od Citadely má ta hra pro dospělé hráče kouzlo nádechu reálnosti a osobně mi připadá i napínavější.

23.11.2011 16:52:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Udoli kralu
Vyborna hra s peknym materialem. Myslim, ze je dobre hratelna ve vsech poctech hracu. Pred tydnem jsem ji kupoval za 500. Urcite by pod stromeckem potesila.

23.11.2011 18:29:54

.
Zatim prozkoumavam jeden po druhem vsechny vase navrhy, je toho hodne. :)

Prosel jsem tak pulku a docela me zaujalo Udoli kralu, Vikingove a Acquire...ale asi polovinu jsem jeste nevidel. Snad neco vyberu. :) Bohuzel s nedigitalnimi hrami mam jen minimalni zkusenosti, tak to jde ztuha...

25.11.2011 13:11:54

.
Mně osobně se hodně líbí ten seznam, co udělal Vlaada, konkrétně bych vypíchnul Dobu kamennou. Podle mě je to jedna z nemnoha her, na které si smyslnou jak rodiny s dětmi, kteří ji asi budou hrát řekněme odpočinkově, tak hardcore hráči (ke kterým se řadím) hrající kompetitivně. Což s sebou nese ještě tu výhodu, že ani ta rodina z hry "nevyroste", ale bude pořád objevovat nové možnosti.

Přestože hrací princip je strašně jednoduchý a profláknutý (worker placement - tedy mám nějaké panáčky, někam je pošlu a oni mi něco přinesou), ta hra prostě tak nějak skvěle funguje :-)

25.11.2011 14:33:20

to .Den
Podle tvých připomínek jak často a kdo to bude hrát, tak bych před údolím králů dal fakt přednost Době kamenné (viz. Ranca)

25.11.2011 14:38:45

Ranca, kren
Souhlas. Pokud by se vešla do těch 500 tak bych jí také upřednostnil před mnou vybranými Pilíři. Je ale o trochu dražší.

25.11.2011 14:54:40

kren
V cem je podle tebe Doba kamenna vhodnejsi nez Udoli kralu? Hral jsem oboji a o moc vic se mi libila prave Egizia. Myslim, ze i Egizia splnuje podminky rodinne i hracske hry.

25.11.2011 16:20:06

to Richmond
Nevím, Egizia se mi zdá pro příležitostné hráče tak nějak příliš komplikovaná a překombinovaná. Je to můj pocit z téhle hry.

25.11.2011 16:34:34

rbx

kren
panove, vim, ze se bavite pouze o dvou hrach, ale Den by z toho mohl byt mirne zmaten :-))

25.11.2011 16:55:40

to rbx
To už je i tak :). Jinak tahle diskuze je přínosná i pro mne, protože ač mám doma přes stovku her, tak když jsem laiky dotázán jakou bych doporučil příležitostným hráčům, tak mnohdy tápu.

25.11.2011 17:03:44

.
Zmaten zatim nejsem, ale diky za "shovivavost" :))
Mozna ani tak nevadi, jestli je hra slozitejsi na hrani (mozek), pokud nema nepochopitelna pravidla a nebude trvat pul dne ji bud pripravit, nebo hrat. Nebo proste aby to nebyla nuda bez nejakeho cile. S videohrami typu Resident Evil 2/3 a Silent Hill si sveho casu rodice poradili dobre, tak neschopni uplne nebudou, i kdyz to uz je jine tema. :D
Takze klidne diskutujte dal, hodne mi to pomaha. ;)

Na Dobu kamennou se podivam taky, bohuzel nemam tolik casu, tak za den stiham tak tri ctyri hry...

25.11.2011 18:38:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Doba kamenna atd.
Je Doba kamenna dobre hratelna i ve dvou? V diskuzich bylo casto psano, ze je to dobre az ve 3 a vice... Vim, ze jsem se vas ptal na hru ve trech+, ale zajima me to.

A cim je Udoli kralu/Egizia prekombinovanejsi atd.? Vyslovene to vadi a prudi, nebo se jen staci tu hru ucit o hodinku dele, ale nakonec prinese vice moznosti a hratelnosti (aniz by to bylo unavne)?

Prosel jsem uz skoro vsechno a zastavil jsem se vicemene na Citadele, Vikinzich (jen jsem na YouTube nenasel jedinou recenzi nebo ukazku hry, coze to?), Udoli kralu, Dobe kamenne a Acquire. Ale zatim nevim. :) A nezkoumal jsem poradne jeste dostupnost/ceny...

27.11.2011 06:50:14 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

.Den
Doba Kamenná je pravidlově intuitivnější, pravidla se člověk jednou naučí, jsou jednoduchá, vše dává smysl a zapadá kam by mělo. Naproti tomu Údolí Králů (Egizia) má sice zhruba stejně pravidel, ale už nejsou tak intuitivní, je tam více výjimek a celý ten systém zejména nehráčům nevejde tak rychle a hluboko pod kůžu.

Nicméně - překombinovanost tam podle mě není, překombinované hry jako Agricola & spol. naprosto nesnáším, ale Údolí mi přijde v tomto ohledu pohodě. Není až tak pro děti, ale spíš pro dospělé, kteří umí ocenit a vychutnat si větší takticko/strategický potenciál.

A ještě tip za mě: Citadelu fakt ne :-( A s Vikingama jsi koukal divně, i tady na ZH je recenze, na hrajeme.cz je recenze, na http://deskovehry.blogspot.com/ bude rezenze....

27.11.2011 08:38:06

PJ
Diky za info. Jen mi jde o to, jestli je to potom v nejakem smeru komplexnejsi, nebo to bude v podstate to same, jen se to dele uci a je to slozitejsi (a jestli to bude vetsi/mensi zabava). Ze je to pro dospele nevadi, naopak, rodice uz deti nejsou, bratrovi ted bude 15 (mezivek?), mne je o hodne let vic. Hlavne at je tam velka znovuhratelnost, dalsich peknych par let se nejspis doma zadna nova hra neobjevi... Bych si treba i zasel neco vyzkouset, jenze prave se nachazim doslova o pul planety jinde a do CR se jentak nepodivam, proto jsem odkazan na vase rady a recenze + video recenze.

Ted koumam jeste ty Vikingy, hodne lidi pise, ze se ta hra snad nikdy neohraje. A system vypada fajn. Jen prave hledam video recenzi v anglictine (nemuzu najit prave tu), jelikoz zkusenosti s deskovymi hrami mam velmi male a samotne precteni pravidel a obrazky mi az tolik nereknou... Kdezto video ma pro me mnohem "poucnejsi" hodnotu.

Citadelu jsem zatim zaradil na konec. :)

27.11.2011 08:48:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Vikingové
Fakt můžu říct, že Vikingové se neohrají a podle mě tam neexistuje nějaká vítězná strategie. Většinou se vítězové střídají a pokaždé vyhraje jiný způsob hry (někdo třeba jede na rybáře, podruhé zase na peníze, nebo vyhraje díky počtu ostrovů a jejich velikosti apod.). Dále pak ve dvou je úplně suprová, ale taková je i ve třech a čtyřech a takových her, kde je počet hráčů takhle univerzální a hry to absolutně nedevalvuje je minimu. Co ještě můžu u vikingů vyzvednout je, že to jsou dvě hry v jedné. Přímo v krabici je už i rozšíření, takže je možno hrát s ním nebo bez něj (rozšíření je váborné). Další výhoda je že nachystání hry zabere cca. 2 minuty a hra trváí cca. 45 minut. No a nakonec je u hry super, že se náhodně tahají s pytlíku vikingové, náhodně se rozmisťují krajiny, takže vzniká nekonečné množství kombinací, které postupně chodí do hry a navíc se tyto kombinace přiřazují ke kotoučky a mají různé ceny. Já bych neváhal, Vikingové jsou jako nenáročná rodinovka perfektní. Citadelu fakt nebrat. Mám ji hodně rád, ale pro mě ve dvou nehratelná. Ve dvou mě vůbec nebaví.

27.11.2011 09:03:33

den
Veselá rodiná hra je ted nový Infarkt. Dá se sehnat i za 400 a když to budete hrát semtam... tak se vám to ani neohraje. Veselý námět, mohu jen doporučit

Dále jsem včera zkoušel dědictví (last will) a velmi mile překvapila. Je to "suchá" počítací eurovka, ale veselá a bavilo mě to. Je to o tom, že musíš co nejrychleji prošustrovat peníze. Tedy uplně opačný mechanismu, než v ekvajru. Tedy draze koupit a levně prodat.

Přemýšlím co dál, aby to nebyl krok špatným směrem od asenšnu. Tak ted nějak nevím, ale třeba jenom karetku. Aquarius, Fazole nebo tak něco

27.11.2011 09:06:45

den
Pozri na BGG, tam je video v anglictine
http://boardgamegeek.com/video/2422/vikings/review-vikings

Edit: Povodne som napisala 2 videa, ale to 2. je len kratky zrychleny zaber na posuvajuce sa komponenty bez komentara.

27.11.2011 09:18:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Terra Mystica + vsechna rozsireni + insert
Terra Mystica + vsechna rozsireni + insert
Akt. cena: 2222 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas