eliminace hráčů, bodování a další způsoby vítězství

Docela mě zaujala tato diskuze:

http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/obecne-o-hrani-spolecenskych-her-3/eclipse-vs-starcraft-5197/

A poněvadž to ve výše uvedeném vlákně sklouzlo do off topicu, zakládám toto vlákno. Zajímají mě vaše názory na různé hodnocení hráčů ve hrách od jednoho extrému (čistě eliminační hry) až k druhému (prakticky neexistence možnosti vyřazení hráče ze hry a hráč získává vítězné body za kdejakou "prkotinu").
Jaký je podle vás optimální mix? Ve výše zmíněném vlákně byly rozebírány hry Eclipse a Mage Knight, klidně se rozepište i o dalších hrách :).
13.2.2012 13:03:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Všem
Trochu mě mrzí tento útočný tón diskuze. Já se na zatrolenky registroval zhruba před dvěma měsíci, když jsem hledal něco zajímavého jako společný dárek (pro mě a přítelkyni) k vánocům. Narazil jsem na svět deskových her a tím i na zdejší web, kde mě překvapil vstřícný přístup a skoro až rodinná atmosféra. Mile mě to překvapilo o to víc, protože z různých jiných českých diskusních webů jsem zvyklý jen na flame a urážlivé skoro až nenávistné komentáře. Je naprosto v pořádku mít odlišné názory, ale musí se umět podat s citem. To je taky důvod proč jsem toto vlákno založil. Chci slyšet různé rozumné argumenty, proč je dle vašeho názoru tenhle způsob lepší než jiný, kterým hrám více vyhovuje konkrétní způsob hodnocení hráčů a proč atd…

Protože jsem ve světě deskových her v porovnání s většinou z vás úplný zelenáč, mám taky oproti vám určitou výhodu nezaujatosti, nadhledu a nedeformovaného myšlení. O hrách, které mě zaujaly, mám toho spoustu načteného jak tady, tak na BGG, ale bohužel skoro žádnou hru jsem nehrál. Nicméně mě deskové hry začaly hodně zajímat, skoro až fascinovat. Rád čtu diskuze o hrách a zajímají mě vaše názory.

Postupem času se mi do hledáčku dostaly dvě hry: Titan a Mage Knight. Býval jsem milovníkem Heroes of Might and Magic a jak jsem se dočetl z různých zdrojů, právě HoMM je společným jmenovatelem obou výše zmíněných her. Obě tyto hry jsou jedněmi vyzdvihovány a druhými zatracovány pro jejich mechanismy.

Titan je starší hra a někteří tvrdí, že v dnešní době už nemá moc šancí se uchytit právě kvůli možnosti eliminace hráčů, délce herní doby a celkové náročnosti při pronikání do hry.

Naopak MK je prototyp moderní hry a (kromě herní doby) prakticky úplný opak Titana. Hráči se navzájem nevyvražďují, ale jsou bodování v podstatě za každý krok ve hře a opět někteří tvrdí, že to „zabíjí“ atmosféru a požitek ze hry.

Podle mě tohle jsou dva extrémy a mě zajímá, kde podle vás leží ten zlatý střed. Uvědomuju si, že neexistuje univerzální odpověď, ale od tohohle je diskuze, kde můžete prezentovat váš osobní názor a pohled na věc, ale prosím vás, bez osobních útoků a urážek.

PS: Vzhledem k výše uvedenému sám ještě nevím, který druh her mi bude více vyhovovat a ve Wish-listu mám jak Titana, tak MK. Obě hry si hodlám dříve nebo později pořídit. Titana když pro nic jiného tak ze sběratelských důvodů a MK mě zaujal na první pohled a pořídím jej hned, jakmile bude lokalizován.

14.2.2012 14:25:47

Kafe s mlikem
V pohodě. Ono to v těch diskusích vypadá trochu vyhrotěnější, než to ve skutečnosti je. Teď teda mluvím, alespoň za sebe a jak to vnímám tady od PC.

My co na ZH už nějakou dobu chodíme, jsme takových diskusních bouří pár zažili a vždy se to časem uklidní. Ono to čas od času není zas tak na škodu, alespoň se trochu pročistí vzduch a padnou i nějaké ty vyhraněnější názory.

Jindy je to tu zas pár týdnů téměř jako v šípkové růžence a tak pořád dokola. :-)

14.2.2012 14:35:48

Kafe
Titana muzes vyzkouset na pc pres program Colossus. Odkaz je na bgg zalozce Titana.

14.2.2012 14:37:10

Parxel
"My kluci, co spolu chodíme ..." ;-) :-DD

14.2.2012 16:16:14

BGG
A jakási nejmenovaná hra s obludným bodováním na konci je už v top 40 ! Wow !

14.2.2012 16:29:51

trohat
Dej už pokoj. :-)

14.2.2012 17:06:37

k Vlaada 14.2.2012 03:28:45
Děkuji za objasnění průběhu hry a principů bodování i důvodů právě takového nastavení. Hru jsem nehrál a sám za sebe můžu říci, že jde rozhodně o hodnotnější příspěvek než dojmy x lidí, jež hru hráli jednou.

14.2.2012 18:04:12

sydo
Dík za tip, určitě to někdy prubnu, ale spíš na naučení se pravidel. Mám strach aby online verze nezkazila dojem ze hry. U deskovek totiž hledám něco jiného než u PC her. Ale jak jsem řekl na vyzkoušení a naučení se určitě zkusím

14.2.2012 18:30:43 | Upraveno autorem (porovnej)

kafe s mlikem
Titana na colossusu nedám dopustit. Sám si tak čtyři partie dennně dám. Sviští to. Vyzkoušíš, jak to funguje. Zažiješ si to. A pak to odsýpá u normální hry. ROzhodně to nezavrhuj.

14.2.2012 18:47:41

Vybíráme z Bazaru

Rudý úsvit
Rudý úsvit
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas