DPH

DDiskuze o DPH a vše kolem.
16.6.2011 14:54:36

rbx

Ringo
tak jsem jeste trochu zagooglil a vypada to, ze oni maji stat od statu jinou taxu, ale pak muze mit kazde mesto ci county dalsi pridanou taxu. Takze centralni taxa statu muze byt treba 6%, ale mesto NY si k tomu prida dalsich 5%. Tyhle cisle se navic lisi podle druhu zbozi. Tam by se privrzenci rovne dane asi vyradili :-)) Ale to uz jsme kapku mimo.

17.6.2011 00:07:08

rbx
no, porad se nedostavame k jadru toho, jaka cena vlastne pres ten eBay je aplikovana, jestli s tou zapocitanou dani nebo bez - respektive rikas ze tam ceny maji automaticky bez, tak me pak zajima ten vysledny mechanismus. Protoze ja jako zezahranici zaplatim treba 30 dolaru dane ceny na eBayi. Ovsem tutez cenu zaplati american, kdyz to koupi. a ted - pokud to bylo s tou dani, tak ten amik to ma defakto bez dane levnejsi nez ja (pr., ja zaplatim bez sales tax 30 dolaru, amik zaplati 25 + 5 dolary dan), ja tu dan platim, ale tvari se to ze ne, protoze jako zahranicni sales tax neplatim a douctuje se mi navic jeste DPH - v tom je ta ma uvaha, ze vlastne tu dan platim 2x, akorat jednou se to jako dan nechova.

Druha moznost, cena 30 dolaru je opravdu zaklad dane a ja neresim, amik musi douctovat. Jak? Plati prodavajici, tim padem je na nakupujicich amicich ztratny 5 dolaru, ktere musi z prodeje odvest statu? A nebo po uzavreni transakce kazdy amik pocita s tim, ze mu po prodeji bude douctovana dan tak jako me, kdyz mi to prijde ze zahranici? a ted jakym mechanismem? Ridi to eBay sam a vyzaduje po nakupujicich americanech zaplaceni te dane?

EDIT: jinak ja to nemicham, jen se snazim rozlisit mechanismus, jakym zpusobem vlastne odvede dan prodejce a tim se dopatrat, v jake polozce ji vlastne zaplatim prodejci ja:-)

17.6.2011 00:14:48 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Ringo
na to ti muzu snad jen rict toto: UTFG, i kdyz v tomto pripade UTFeBay. V helpu prodavajiciho je napsano...

Confirm the following with the buyer. These items should match what you specified in the listing:
The shipping cost
How you'll ship the item
When to expect it and a shipping tracking or Delivery Confirmation number if you have it
Which payment methods you accept
The total price
Tax (if applicable)

Tedy popis, jak ma prodavajici utvorit vyslednou cenu a dokoncit celou transakci. Vsimni si posledniho radku.

17.6.2011 00:33:36

rbx
njn, takze mam konecnou castku a vlastne nevim, co zahrnuje, jestli to zahrnuje a pod. Oddelene je jen cena a shipping:-)

17.6.2011 07:46:53

rbx

Ringo
uf... jak jsem rikal, tak vsechny webove ceny v USA jsou bez dane. Dan se pak aplikuje az pote, co se zjisti shipping adresa. Pokud se uda Evropa, tak je tax polozka nula. POkud se uda stat USA, skoci tam tax.

17.6.2011 10:00:32

Zásilka pro Beholdera
Celá tahle debata vznikla proto, že jsem pro Beholdera objednával nějaké věci od GMT, v týdnu mi to přišlo a Beholder (a vlastně i já) byl nemile překvapen výší částky, kterou má dodatečně zaplatit. Ještě jsem zásilku nevyzvedl, protože naše vesnická pošta má už zavřeno, když já se vracím z práce a tak jsem to konečně vytelefonoval a zjistil z čeho se částka skládá.

180,- kč ... služba celního deklaranta české pošty
22,- kč ... složenka k zaplacení DPH
301,- kč ... DPH
------------------
503,- kč CELKEM

Zdržím se jakýchkoli komentářů, ale myslím si svoje. Už jenom proto, že jsem včetně dopravy zaplatil GMT 62$ a od chvíle kdy jsem to platil, tak nikdy nebyl kurz dolaru takový, aby 20% z téhle částky dělalo 301,- kč. I při těch nejhorších kurzech tam pořád lítá zhruba 80,-kč navíc. Nicméně nemám to sílu reklamovat a jestli to bude chtít reklamovat Beholder mým jménem, tak ať to klidně učiní.

17.6.2011 10:19:19

to kren
Stalo se mi totéž a za ten rozdíl může GMT.
Až dostaneš do ruky ten balík, podívej se na částklu poštovného.
Já u zásilky od GMT vybral (a zaplatil) poštovné nějakých 20 dolarů, ale oni, patrně v dobrém rozmaru, zaplatili (nebo přinejmenším deklarovali) poštovné 60 a taky byl balík v republice (podle připoležných papírů) během 5 dnů, možná i dřív. Pak se ovšem díky našim poštám a celníkům někde přes měsíc válel a já platil navíc DPH z poštovného, o které jsem neměl zájem. Prostě nám chtěli přilepšit a nějak se to zvrtlo.

17.6.2011 10:25:21

to Vlad
No to bude asi tím, že přestože vždycky u GMT zatrhnu a zaplatím levnou lodní dopravu, která má tvat 4-6 týdnů, tak oni to vždycky pošlou letecky :D. V tom bude asi ten zakopaný pes. Vidíš to, to jsem mohl Beholderovi naúčtovat to letadlo a rozdíl jít propít .... to by mi ale svědomí nedalo :).

17.6.2011 10:30:34

daně a atd.
Ač nerad, tak jsem platil úplně stejným způsobem jak popisuje kren tj. DPH + 22 Kč za složenku. Ten polatek za celního declaranta si nějak neuvědomuji, že bych ho platil. Počítal jsem cenu tenkrát odhadem a přibližně mi to sedělo. Když pominu to DPH, tak už jen poplatek 22 Kč za platbu složenkou je docela slušná šejdířina.

Obecně o logice DPH a daní obecně už radši nepřemýšlím, protože je to zbytečné a akorát to člověka permanetně nasírá.

17.6.2011 10:42:38

DPH
Aha, tak tomu začínám rozumět.
Já platil 54 USD (z toho 16 USD za dopravu).
GMT to poslalo letecky, ale pak se toválelo měsíc na ČP.
Já mám teď platiti 180 CZK (deklarant) + 286 CZK (DPH). Celkem 466 CZK.
286 CZK DPH vychází na cenu 84 USD. Platím tedy 38 za hru a 46 USD za leteckou dopravu. Hmmm letecky y to tedy mělo stát max. 38 USD, ale budiž, konečně to dává trochu smysl.

Kde se dá reklamovat, že jsme zaplatil o 30 USD méně a chci přepočítat daň? nevíte to někdo? No poště a nebo někde na celní správě?

17.6.2011 11:17:51

DPH
No mě to GMT poslali taky tak, objednáno s nejlevnějším poštovným, posláno nejdražším. Pak to dorazilo do republiky a přišlo mi od pošty, abych nějak deklaroval skutečně zaplacenou částku. Jediný co jsem jim přeposlal, byl mail od GMT, kde je uvedená celková částka s levným poštovným a z toho mi nakonec tu DPH správně vyměřili.

17.6.2011 11:23:46

reklamace
DPH by melo jit reklamovat na celni sprave. ovsem mel by to reklamovat, ten kdo to spiskal - tedy imho posta (kdyz uz si tam dali toho deklaranta)

na celniho deklaranta bych se zeptal posty, pac pisete celni deklarant ceske posty. a v tuhle chvili je to sluzba, kterou jsme si neobjednal a o ktere ani nevim, takze proc bych ji mel platit?

17.6.2011 11:33:43

ceska posta jako celni deklarant
http://webtrh.cz/131504-ceska-posta-celni-deklarant
http://ceskaposta.cz/cz/aktualne/tiskove-zpravy/2011/ceska-posta-zastupuje-od-1--dubna-sve-zakazniky-pri-celnim-rizeni-id32855/

17.6.2011 11:36:29 | Upraveno autorem (porovnej)

nani nad monopoly
mno. proste posta ted shani penize kde muze. uz aby meli plnohodnotnou konkurenci

17.6.2011 11:40:08

to ndru
Pošta to v rámci svých dodavatelských služeb provádí automaticky. Taky při převzetí podepisuješ ex post plnou moc, že pověřuješ poštu k zastupování v celním řízení. Pokud to tak nechceš, tak to musíš poště předem písemně potvrdit, aby zásilky pro tebe nepropouštěli do volného oběhu přes jejich cení deklaranty ale že si celní řízení budeš celé obhospodařovat sám. Mám ale obavy, že ti to bude přes celní úřad trvat ještě mnohem déle, než to trvá české poště v tom automatickém systému a že při tom celním vyběhávání utratíš mnohem víc, než těch 180 kč. Pošta poskytuje ještě jednu bezplatnou službu, kterou si můžeš písemně u pošty v Praze (která vyřizuje ty celní záležitosti) objednat a to je po příchodu zásilky pro tebe zaslání e-mailem okopírované doklady, ze kterých se vychází při celním řízení (tedy faktury a doklady, které došly s balíkem od odesílatele a eventuelně nějaký ten cenový celní výměr, pokud doklady nejsou přiloženy. Tím pádem se předem dovíš z jakých dokladů celní deklaranti při vyřizování tvé zásilky vycházejí. Ohledně reklamace a kam se obrátit ti poradí na běžném Call centru české pošty.

17.6.2011 11:43:20

njn
i kdyz se UPS tehda nepekne sekla, tak za celni rizeni si tusim nerekli o nic

17.6.2011 11:45:34

rbx

celni deklarace
ja bych jen chtel podotknout, ze kdyz jako podnikatel neco dovezete, tak celni deklarace stoji 300,-
Driv to bylo 220,- a je to prace cca na 5min. Nahlasite typ zbozi, oni podle toho najdou kod, vyplni se vaha, spocita se clo a DPH a to cele jde na jeden formular. Prace na 5minut a 300 z mista v haji.

17.6.2011 11:48:43

to ndru
No to máš pravdu. Někteří konkurenti české pošty (dodavatelské služby jako UPS) službu celního deklaranta nezpoplatňují. Problém je, že když si to v zahraničí objednáš pomocí téhle firmy, tak máš zase o hodně dražší poštovné. Takže to máš z louže pod okap a prakticky to pro normálního běžného člověka nemá řešení a cálovat musí tak jako tak.

17.6.2011 11:49:54 | Upraveno autorem (porovnej)

to rbx
To máš pravdu, je to vydřidušství. Problém je v tom, že když ty jako podnikatel zaplatíš za dodaných 50 her 300,-kč za celního deklaranta. Tak je to přeci jen někde jinde než když obyčejný smrtelník za stejné služby při 2 hrách zaplatí 180,- kč.

17.6.2011 11:52:56

rbx

kren
kdyz dovezu jednu hru, stoji me to tez 300,-
Je to proste pausal, stejne jako u kdyz to dovezu jako soukromnik.

17.6.2011 12:04:59 | Upraveno autorem (porovnej)

to rbx
No to je mi jasné, ale vzhledem k tvému podnikání a počtu objednávaných kusů her a počtu her objednávaných soukromou osobou jednou za uherský salám pro osobní potřebu, je celkový poměr ceny služeb celního deklaranta přepočítaný na 1 hru u obchodníka s hrami proti soukromé osobě zanedbatelný.

Jinak to samozřejmě nepíšu proto, že bych ti záviděl, protože ty máš jako podnikatel zase fůru poplatků a papírování jinde, takže v konečném důsledku jsem na tom jako obyčejný zákazník líp než ty :).

17.6.2011 12:11:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Infidel
Tak je to masakr. Výsledná cena hry 1 400 CZK. Hru jsem koupil za krásných 650 CZK, ale o zbytek se postaralo dopravné, služby celního deklaranta (200 CZK) a DPH (220 CZK).
Je smutné, že GMT v dobré víře zaplatili leteckou dopravu, což zvedlo DPH o 40 CZK.

Nicméně i v případě správně spočítané DPH by cena byla 1 360 CZK a to se opravdu nevyplatí.
Budu holt kupovat hry jen doma v ČR:-(

17.6.2011 19:27:30

to Marvin
Nějak ti ty počty nesedí:
650 + 200 + 220 = 1070
a říkáš, že tě hra celkem stála 1400,- ?

17.6.2011 19:49:30

kren
Vždyť Marvin ještě píše + dopravné, jen ho nevyčíslil.

17.6.2011 19:52:09

to Micc
Jsem to ale ťululum :). Mě se hned ta cena 650 nezdála. Posílat si jednu hru se opravdu vůbec nevyplatí. jak jsem to propočítával, tak mají význam tak 3-4 kusy a i tak je to pak zhruba šulnul tak, jak to budou u nás prodávat e-shopy (možná o nějakou tu stovku míň). Větší počet kusů pak už zase přeleze do placení cla.

17.6.2011 20:04:43

Vybíráme z Bazaru

Scythe: Vzestup Fenrise
Scythe: Vzestup Fenrise
Akt. cena: 3000 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas