DPH

DDiskuze o DPH a vše kolem.
16.6.2011 14:54:36

rbx

Beholder
dan platis nasemu statu. EU jen naridila statum unie, aby ji vybiraly. A pokud se nepletu, tak te stve pouze a jen to, ze snizili limit pro bezcelni a bez DPH dovoz zbozi ze 150 euro na 20 nebo kolik to ted je. Jinak DPH na zahranicni zasilky tu byla odjakziva.

16.6.2011 15:15:45

Beholder
i ta americká sales tax se (jak vidíš) uplatňuje dle původu kupujícího - takže ji zaplatí US občan nakupující v ČR (ať už si to doveze sám nebo přes nějakou firmu) podle pravidel jeho státu.

stejně tak naši DPH platíš prostě při nákupu zboží, jedno jestli vyrobené u nás nebo dovezené a je jedno jestli si to dovezeš sám nebo přes nějakou firmu. (Blbě jsem se vyjádřil v předchozím postu, tu DPH v konečném důsledku platí zákazníci Planety nebo jiného obchodu(ne majitel), proč by oni platit měli a ty ne?)

16.6.2011 15:16:38

rbx
ano je to tak, štve mě to snížení + celní poplatky.

Ale stejně...to přijde postavené na hlavu jen mě a Ringovi, že platím DPH EU za zboží koupené v USA? Nejsem žádný odpůrce daní a fanoušek těch co daně neplatí a obcházejí nebo by nejraději neměli žádné. Ani se nesnažím obcházet daň nákupováním ze zahraničí (jak mi to tady někdo dosti pejorativně podsouvá) ani se nechci hádat. Jen hledám logiku v tom proč DPH vybírá ten komu nenáleží. Pokud se to nějak eviduje a na konci roku EU všechny takto vybrané daně vrátí USA, tak mi to bude dávat logiku, ale jestli to tak není, tak v tomu logiku prostě nevidím.

16.6.2011 15:24:30

Petr
To je furt dokola. Zřejmě se v tom orientuješ a máš to zjištěné, tak mi to vysvětli proč to DPH neplatím USA, když jsem si tu hru koupil v americkém e-shopu.

To co píšeš v druhém odstavci není přece pravda. To DPH u nás právě platí ten podnikatel státu, ale musí jej od spotřebitelů nejprve vybrat aby nebyl ztratný (což se odrazí v ceně produktu). Pokud je to v rámci vyrobeného produkutu v ČR, tak to chápu. Ale pokud to je DPH pro EU za zboží nakoupené z USA, tak to nechápu. Pokud se ovšem to DPH nevrací zpět do USA

16.6.2011 15:33:16

Beholder
omg... dyť ti říkám, že to je podle původu KUPUJíCíHO! Takže ty jako český občan neplatíš americkou sales tax, ale českou DPH, Američan při nákupu u nás nezaplatí českou DPH ale jejich sales tax... a ne, DPH ani ta jejich se nikam nevrací... je příjmem toho státu, který ji vybral.

ad 2. samozřejmě, odvádí to ten podnikatel, zaplatí to ale kupující, jak píšu. Proč by to zákazník planety platit měl a beholder ne, když si koupí to samé zboží vyrobené v té samé zemi?
jinak na exportu zboží žádný stát sales tax ani DPH neuplatňuje, zatímco k importu si vždycky přirazí tu svoji.

16.6.2011 15:44:41

Petr
Ok, rozumím, teď už to dává trochu logiku. Teď už by mě jen zajímaly poměry mezi velikostí Sales tax a českho DPH :). Chci tím jen říct, nebylo by opravdu nejspravedlivější a nejlogičtější aby se ta daň neplatila podle původu kupujícího, ale podle země ve které dotyčný nakupuje?

A jinak nechápu, jestli ses na mě nějak zasedl nebo co, ale já se snažím komunikovat bez různého osočování, obviňování apod. a ty se snažíš o pravý opak. Proč by měli zákazníci planety platit a beholder ne a podobné nesmysly. O co ti jde? Já jsem přece nenapsal, že ostatní mají platit a já ne. Jen mi nešlo do hlavy proč bych to měl platit někomu jinému.

16.6.2011 15:59:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
ježiš jaký osočování? v druhým vláknu jsi napsal něco ve smyslu, že podnikatel ať tu DPH platí, ale ty když to máš pro vlastní potřebu, tak bys neměl. No tak napíšu jako příklad "Proč by to zákazník planety platit měl a beholder ne".

16.6.2011 16:14:41

Petr
Ano, podnikatel nakupuje ve velkém aby prodával, měl zisk, tzn. dělal obchod. Ale já chci koupit ze zahraničí jen jednu hru pro vlastní potřebu (už tak mě to stojí velké poštovné). Proto tam byl (150 eur) nebo je (22 eur) ten limit ne? Nebo k čemu tam je?

16.6.2011 16:20:39

Beholder
imho víceméně spíš kvůli administrativě, vybírat daň z malé částky by stálo víc, než kolik vybereš...

16.6.2011 16:37:59

dph
ja som sa uz prestal nad tym vzrusovat ;) Je to uplne zbytocne a vobec nic sa s tym neda urobit. Jedina moznost je dohodnut sa s predajcom v USA aby uviedol na balik malu sumu. Takto to napr. robi TrollAndToad. Baliky od nic mi pridu vzdy bez DPH :)
AD: Petr... pokial viem ako koncovy zakaznik nekupujeme tovar za velkoobchodne ceny ako obchodnici a navyse je totalne ubohe vyberat DPH nie len z ceny tovaru ale aj z postovneho

16.6.2011 16:47:48

to syon
mno. celni urednik ma pravo do zasilky v pripade pochybnosti nahlednout a bud te vyzve k dolozeni zaplacene castky nebo ji nejak posklada. ve vysledku dostanes slozenku na dph

krom toho troll'n'toad pise cenu jen za nakoupene veci a dani se nakup i posta

16.6.2011 16:57:39

Tak jinak
pojedu do USA a koupim si na vylete nejaky darek, trebadeskovku. Koupim ji v USA a tim padem predpokladam ze to zaplatim s dani z pridane hodnoty. Nikdo se me nebude v tom obchode ptat, jestli jsem American, Cech nebo Papuanec. Pojedu pres nase hranice. Co se stane? Vykufruji me a reknou, aaaale, copak to tu mame, pane, zaplatte dan? Nebo jak to je? Kdyz si to nekoupim v kamennem obchode, ale v eShopu, predpokladam, ze bud kupuji nejakou vec v nejake aukci od nekoho, komu se to treba vali doma a ja to od nej koupim - to by me zajimalo, jak se resi tohleto, a nebo to koupim pres eBay od prodejce, ktery ma velky ci mensi obhcod a pravidelne se sorttimentem podnika a ja predpokladam, ze mu platim cenu vcetne dane, kterou on odvede svemu statu. Proc do toho strka nos EU ci nase republika, to fakt nechapu. Je to muj obchod se subjektem ciziho statu a CR je do toho z prominutim h..... Ta kmi to aspon rika ma logika, muj selsky rozum a jestli zakon rika neco jineho, tak je to hnusny paskvil s ucelem odrat cloveka pomalu za to, ze se nadechne a zacinam pochybovat, ze jeste zijeme ve svobodne zemi.

16.6.2011 19:06:30

Petr
me se zda, ze jeden mluvi o koze a druhy o voze. Jasne, ze jako zakaznik Planety her platis za zbozi vcetne DPH, kterou Planeta odvede statu jakoby za tebe. Tak samo ovsem predpokladam, ze se tak deje, kdyz nakupuji zbozi v zahranici a tu dan uz platim v cene toho zbozi, a tu dan pak prodejce odvede svemu statu, v kterem jsem nakoupil. A nebo napr. GMT posila ty hry v cene bez DPH?

Jako nejsem ekonom, ty mozna jo, tak zkus teda poupravit zrejme muj zkresleny vseobecny prehled, z ktereho jsem vzdy chapal obchodni bilanci statu tak, ze pro stat byl vzdy pozitivni vyvoz, protoze vybral od nakupujicich od nasich vyvozcu dan pro nas stat. Negativum bylo vzdy, kdyz lide a podniky zbozi nakoupili v zahranici, protoze tu dan odvedl zahranicnimu sousedovi a nas stat z toho nemel bud nic, a nebo uvalil na nektere zbozi, u ktereho se stal nakup nejak podezrele hromadnym clo. Uvalit nase DPH na zbozi, ktere jasi koupim v zahranici, kde uz dan aplatim jinemu statu je proste zlodejina, to at se na me nezlobi.

16.6.2011 19:15:12

ringo
Já jsem tu vaši diskuzi prošel jenom letem světem. Ale neříkali ste, že když to koupím z toho eshopu z usa tak tam tu daň nepřipočítávají? Já jsem z toho ted nějaký zmatený. Jak to myslíš, že je na jednom zboží dan dvakrát?

16.6.2011 19:26:30

Elenistar
nezapočítávají. A jestli měl někdo u nákupu u GMT na faktuře nějakou sales tax, ať to jde reklamovat :)

16.6.2011 20:16:11

Elenistar
Beholder si u me upoval pres eBay Men of Iron, tak uvudim s cim to prijde, jestli bez dane nebo s. Ja osobne jsem jeste DPH za nic nedoplacel aprijde mi to tak ok. Az mi nekdo zacne DPH douctovavat, ta kse urcite pujdu zeptat a necham si to radne vysvetlit a odduvodnit, protoze - kdyz nakupuji pres eBay, ceny jsou dane, popripade narustaji prihozy v aukci. Tady opravdu nevidim duvod k placeni dani, pokud neni prodej pres eBay, ale i Aukro a jine aukcni portaly timto fakticky nelegalni. Ono do urcite vyse by asi prodejce mel zaplatit dan z prijmu. Pak jsou ty prodeje co jsem popisoval. CD shop vystavi sve CD na eBayi a predpokladam, ze ceny uvedene jsou vcetne DPH, kterou z kazdeho prodaneho CD odvede ten shop svemu statua tudiz jsem tu dan vlastne zaplatil v cene toho CD uz tomu statu. Nevidim pak prostor proto, ay mi takovou zasilku stopli na hranicich u nas a chteli jeste dopacet dalsi dan.

Pokud GMT rozesila zbozi bez dane, tak by musely byt ty ceny odlisne pro tuzemske kupce, popripade by nekde nize musely byt popsany DPH prirazky pro domorodce. Mozna to tak je, to nevim.

Kdyz uz tu nekdo detailne resi, za co vsechno by ta DPH mela spravne byt placena a tak je to podle nich spravne, tak by me zajimalo, jestli zaplati dan kupci ze Slovenska, kdyz si tady na zatrolenkach Bazaru zakoupi treba hru od napr. Anakena treba za 900 Kc.

16.6.2011 20:36:22 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Ringo
Limit pro osobni bezcelni dovoz zbozi je vyssi.

16.6.2011 20:38:07

rbx
tak clo je zase jina vec. To je trest statu lidem za to, ze tu dovazi prilis zbozi ze zahranici a nenakupuji to zbozi u nas Ochrana vlastniho trhu. To bych samozejme pochopil a to u komodit, ktere jsou u nas bezne k dostani. Ale co ta DPH?

16.6.2011 20:40:02 | Upraveno autorem (porovnej)

to all:
Možná by nebylo od věci si přečíst poslední stav zákona č. 235/2004 Sb. o DPH a celá tahle diskuse by byla zbytečná. Co tím Havelock sledoval? Jak DPH obejít nebo proč se jako platí, nebo k čemu je? Název vlákna jsem nepochopil.
Už jsem psal na jiném vlákně. Objednával sem nedávno z Amazonu elektroniku v hodnotě 160 USD. Žádné DPH ani clo jsem neplatil. Logiku v tom nehledám a je mi to jednou. Jsem rád, že "kalouskovné" neplatím, dál to neřeším.
DPH se odvádí tomu státu, ve kterém tu věc budeš používat, ne kde ji kupuješ. Je určena pro občany státu v něm ti vznikne daňová povinnost. Zda zboží koupíš jinde, je jedno, ale dovezeš zboží do ČR, tak zalatíš DPH v ČR podle našich daňových zákonů. A basta fidli. DPH platíš všude a u všecho. I když jdeš na veřené záchody v Práglu na nádraží. Proto se v eurozóně už žádné DPH neplatí, ale je už automaticky zakotveno v ceně zboží v tom státě, kde jsi tu věc koupil. Mimo eurozonu je to, jak jsem psal výše.

16.6.2011 21:12:00

Kent
dosti si protirecis. Na jednu stranu nevis k cemu to tu ma slouzit a na druhou stranu sepochlubis, ze jsi dan sam asi nejak obesel, ale neresis to. a my to tu prave resime;-) Proc nekdo jo a jiny ne. Sam rikas ze dan se plati vzdy a vsude,tak jakpakto, ze jsi ji nezaplatil, kdyz sis nakoupil elektroniku pres amazon, kterou budes uzivat u nas? Chytracky nas vyzyvas k precteni zakona, ktery sis ocividne sam neprecetl.

Jinak ten zbytek, ze dan platis za uzivani veci, ne za to ze jsi ji nekde koupil, to sis nastudoval nekde nebo je to tva domneka? DPH je dan z pridane hodnoty. Defakto sejedna o dan za spotrebu, o zadnem uzivani neni rec. Ty tu vec koupis, cimz ji fakticky spotrebujes a to v momente, kdy jsi zaplatil penize prodejci. No a tomu prodejci zaplatis i dan, kterou on za tebe odvede statu, kde jsi vec koupil. Nebo ty kdyz jedes na dovolenou do zahranici, tak si schovavas ucty i od tech zachodku, parkovist, restauraci, a pak se s tim nasim celnikum pochlubis na hranicich a vysolis jim z toho vseho nase DPH?

Jeste me k tomu vsemu absurdistanu napadla takova zvlastni myslenka, ze pokud tu dan chapes jako dan za uzivani nanasem uzemi, co takhle rici celnikum - chlapci pozor, ja to tu nehodlam uzivat, necham to pekne zabalene, pac jedu za tyden na rok do Nemecka a tamto teprve rozbalim a budu hrat, tedy uzivat, takze se prihlasim k zaplaceni dane nemeckym uradum:-)

16.6.2011 21:34:36 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Ringo
DPH je proste danova povinnost, o ktere nelze diskutovat. Jak rikal Kent, plati se u vseho a je to asi i podstatna cast prijmu statu. Jak jste se tu ale shodli, tak vam spise vadi ten nizky limit pro dovoz zbozi ze zemi mimo EU. Myslim, ze to je kvuli tomu, aby se ochranili prodejci v zemich EU. Jakykoliv podnikatel co neco doveze, tak musi zaplatit DPH i kdyby dovezl neco treba za 5 USD. Obcan takovou povinnost nemel do limitu 150 EUR. Pravdepodobne se to nejakym skupinam v EU nelibilo a chteli tento sedy dovoz zastavit, takze se ten limit snizil. To je cele, neni potreba v tom hledat nejake dumyslne okradani, to bys musel nesouhlasit s celou danovou politikou naseho statu a to bychom se asi dostali nekam, kde nikdo byt nechce :-) Pred snizenim tohoto limitu tato diskuze nebyla, takze jde jen a pouze o ten limit. O nic vic.

16.6.2011 21:40:19

rbx
mam si tedy za kazdou cenou na eBayi domyslet "cena bez DPH"? Stale jsem nepochopil jednu vec. Prodejce z USA co ma CD shop vystavi sve zbozi na eBayi. Cena je tam zobrazena pro vsechny stejne. Je ta cena bez DPH nebo s DPH? Kdyz nakoupi domorodec, zaplati na eBayi pozadovanou cenu a stat mu k tomu nauctuje dan? Jakym zpusaobem se stat o dan nakupujicimu prihlasi? A nebo je ta cena uz s dani a tim padem tu dan pro USA zaplatim uz v te cene toho zbozi?

Ale jinak to beru, dane jsou plne paradoxu. Staci si udelat trvale sidlo firmy na Kypru a podnikat v CR a odvedu dane Kypru, co k tomu dodavat....

16.6.2011 21:51:54 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Ringo
Pokud prodava soukromnik, rozumnej NEpodnikatel, tak prodava vec za konecnou cenu. Stejne jako u nas na Aukru, nebo tady v bazaru. Proste bazar. Prodavas nejakou vec, protoze uz pro tebe nema smysl. Neni to podnikani, neplatis z toho dane, tudiz ani DPH.

Jakmile s tim ale nekdo na eBayi nebo tady na Aukru kseftuje a dela to pro penize, tak bud musi byt podnikatel, tudiz je nahlasen na financnim urade, plati dane a kdyz presahne urcity obrat za rok, tak i DPH. Nebo to dela nacerno a doufa, ze je mala ryba, na kterou se neprijde. V USA to bude podle mne podobne.

Takze pokud ti firma z USA neco posle, tak je zdaneni jasne. Pokud ti to sem posle nejaky nepodnikatel, treba znamy ti posle bednu obnosenych tricek, tak popravde nevim, jak se na to koukaji zdejsi urady. Driv to pustili bez cla a dane.

16.6.2011 23:21:57

rbx
no vida, to je presne ono co jsem mel na mysli pred tim jsem mel dojem, ze si vzajemne nerozumime jak to kdo mysli. Jelikoz mam zkusenosti s tim, ze jak na Aukru u nas, tak na eBayi prodavaji podnikatele a normalni regulerni kamenne popripade internetove shopy, tak me tohleto zajimalo, protoze predpokladam, ze pres ten eBay by bylo docela riskantni delat takovy unik, tak v te cene, za kterou nakupuji u internetoveho shopu shopu zprostredkovane pres eBay je zapoctena sales tax, kdyz nakupuji z USA. Tim padem ji fakticky platim a pak platim DPH u nas a tak je to zdaneno 2x. Potiz je v tom, ze ta platba pres eBay samozrejme neni strukturovana do polozek zakladu dane a dane, takze z me strany se to jako zaplaceni sales tax nepocita, ale prodejce tu dan pak odvede z te ceny, kterou jsem zaplatil. Proste to tam ma prirazeno. Pokud teda nejede fakt na cerno, neprodava bez dane a zadnou dan ani neodvadi.

v tom placeni dane vzniklo kapku nedorozumeni, protoze ja nikde nepolemizoval o tom, ze by se snad neco platit nemelo. Ja jsem jen resil, zda tu dan fakticky neplatim 2x a zda je vlastne logicke tu dan odvadet statu, kde jsem zbozi nekupil aneni jiste, ze o v nem budu uzivat - i kdyz tahle spojitost dane a uzivani zbozi, jak naznacoval Kent se mi vazne hodne prici a nedava moc smysl.

16.6.2011 23:42:10

rbx

Ringo
ted ale pletes presne to co jsem rikal... michas dohromady poctive i nepoctive obchodniky na aukcnich portalech. Podle me to normalni eBay obchod zdani uplne presne jako klasicky eshop. Takze tobe to poslou bez dane, ale po USA uz to poslou s dani. Oni v USA nemaji na netu nikde ceny s dani a bez dane. Proto jsem je take bral, jeste v nevedomosti, jako konecne. A taky jsem se proto divil, kdyz mi kamos tenkrat privezl neco z USA a bylo to treba o 15% drazsi, nez cena na netu.

17.6.2011 00:00:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Majstrovstvá sveta v hokeji + Svet Futbalu
Majstrovstvá sveta v hokeji + Svet Futbalu
Akt. cena: 10 €
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas