Deskohrátky na TV NOE

Protože to Zeus nestihl dát do novinek a ve vedlejší diskuzi to zapadlo, tak zakládám nové vlákno. Dnes se vysílal v 17:00 na TV NOE 1.díl čtvrté řady pořadu pro holky "V posteli pod nebesy". Součástí pořadu je i okénko s názvem Deskohrátky, jehož jsem scénáristou. V 1. díle představoval Cauly s Delim herní klub Korunka a hru Dominion. Kdo se nestihl podívat, tak
reprízy budou v následujících dnech v následujících časech:
Čtvrtek 21.1. (13:30)
Pátek 22.1. (06:15)
Sobota 23.1. (10:00)
Neděle 24.1. (17:30)
Kdo TV Noe nechytá a nebo nemá satelit, tak je možné sledovat i online na internetu.
Pořad je čtrnáctideník a bude mít 12 dílů. V dalších 4 dílech bude Jakub Těšínský představovat sdružení Czech Board Games a hru Insula, Lomísek bude představovat deskoherní festival Goliáš a David a představí hru Dixit. Jirka Mikoláš popovídá o tvorbě svých her (Jirasgames) a představí Fantastát. Jurri popovídá o historii deskových her od starověku až po dnešek a představí Tikal.

Další díly se budou točit teď začátkem února a jestli to vyjde, tak v dalších dílech budete mít možná možnost vidět mě, Dilli, Vláďu Chvátila, Jakuba Dobala z blogu Frodovy deskové hry a pokud se zadaří, tak by tam měl vystoupit sám velký Zeus a taky Sydo se svou obhajobou Ameritrash her, Možná taky RBX by představil kooperativky, takže by se dostal ke slovu i zde velice oblíbený Arkham. Musíte ale do rbx hučet, protože se kroutí, že mu nevyhovuje termín natáčení ;).
20.1.2010 21:13:58

Bernatský
tím mě docela rozsekal.

Ad šátky - je to holt móda no, nicméně holkám to slušelo a já se jich musím zastat :)

21.1.2010 20:36:02

rbx

kren
tak schuzka 13.2. presunuta na pristi tyden, takze prijedu se Sydem.

21.1.2010 20:44:48

}:-(
safra, nechte už toho, já to furt ještě neviděl. Snad to chytím v zítra ráno a budu moct taky zasvěceně debatit. Ale musím říct, že co jsem si přečetl o koncepci těch herních okýnek, tak se mi to líbí moooc! Smekám své paroží.

21.1.2010 21:39:03

rbx

Husak
No, nech ho raději ještě na hlave :-) to okénko je tak krátké, ze tam toho moc stihnout nejde.

21.1.2010 21:49:10

ad Holky
Nechci nikoho obhajovat ani kritizovat. Pořad je takový jaký je a já jsem rád, že se mi tam podařilo protlačit už dvakrát deskovky. Co se týče těch děvčat, tak si uvědomte, že jsou to holky ve věku od 12 maximálně do 14 let a že o čem se bude zhruba mluvit se někdy dovědí tak 15 minut před natáčením a pak už si jedou po své linii. Nejsou to nějaké loutky, které by někde ze čtecího zařízení papouškovali co jim někdo jiný napíše. Někdy k danému témaru nemají vůbec vztah a i mě u některého natáčení museli omývat, když jsem slyšel jakým způsobem se ptají, ale je to jejich pořad, pro jejich vrstevnice, tak se jim do toho příliš nekecá. Navíc během natáčení není ani příliš času na nějaké sáhodlouhé učení se a jede se hned naostro. A rbx má pravdu během těch pár minut se toho moc nedá stihnout. Samozřejmě, že se toho natáčí víc, ale režisérka to pak stejně ve střižně upraví k obrazu svému a i já někdy hledím co z toho vyleze. Aby bylo jasno, na mě je téma toho dílu, sehnat lidi, a zpracovat předběžné otázky, pak už na to celkem nemám vliv. První řada byla trošku jiná. Tam jsem v každém díle dělal průvodce já jen s jednou děvčicou, která se mne v každém díle ptala na různé věci ohledně deskovek a už jsme byli taková sehranější dvojka. Hry se tam v každém díle točili takovým spíš uměleckým způsobem s příslušnou tématickou hudbou a komentářem namluveným profesionálním hercem. Takže to začínalo rozhovorem se mnou, pak jsme se přenesli do nějakého prostředí kde se hrála představovaná hra, zněla hudba a komentář a i střihově a graficky to bylo upravené aby to bylo co nejvíce "atmosferické" k dané hře. Pak jsme se vrátili zpátky do reality. Rozhovory se točili v prodejně her v Yogi v Ostravě. Takže celé jsem to měl víceméně víc pod palcem. Kromě jednoho dílu, kde jsem měl hosta Jarka Nohavicu a šli jsme s ním na turnaj ve Scrabble. Teďka tu další řadu jsem chtěl spíš pojmout jako představení české deskoherní scény - akce, kluby, autoři her a osobnosti kolem her se motající. No a v jednom díle, tak jak tam byl teď hostem Bernatský, bude hostem Vláďa Chvátil. Kromě toho tam chci mít v těch několika dílech kooperativky, ameritrash a možná ty hry pro dva.

21.1.2010 23:14:55

rbx

kren
co s tim Arkhamem? Protoze ja prijedu :-) Arkham, Pandemic, Camelot a je vymalovano. Podesit, polecit a kapku pobojovat a je to :-)

21.1.2010 23:52:55

koop
a co ten space alert....aby se vědělo, že se taky desková hra nemusí flákat, ale že i pěkně frčí?

22.1.2010 00:21:39

rbx

Elenistar
no, tam ja jsem v nedbalkach :-) A nejak nevim, jestli je sci-fi pro holky.

22.1.2010 00:24:02

space alert
Já jen, že tam tak vyzývavě stál v pozadí pořadu.

22.1.2010 10:17:09

Space alert
Ten tam bude taky, jako zajímavé spojení multimédií s deskovkou.

22.1.2010 10:18:30

rbx

kren
aha, dobre vedet :-))

22.1.2010 10:20:46

Kooperativky
Camelot je jasná věc a mám k němu právě opačný vztah, než naznačoval Cauly. Já ho jen nechci hrát v Korunce, protože tam všichni hrajou jako traitoři a nedivím se, že to nevyhrávají :-) Určitě ho ale do pořadu zahrňte, je to hodně dobrá věc jak pro dívky, tak pro začínající hráče.
Dále doporučuju Ghost Stories, podle mě jsou pro tu cílovou skupinu zajímavější než třeba Arkham (a to na Arkham nedám dopustit, ale hrál jsem ho s holkama a vím o čem mluvím). Navíc jsou Ghost Stories velmi pohledné a je tam co ukazovat.
Pandemic beru, je česky a lehce sehnatelný, i když hra mě překvapila spíše nepříjemně. Ale pro nehráče je taky velmi dobrá, mám to odzkoušené (i když Ghost Stories byly obecně přijaty lépe).
Další podařenou kooperativkou je Lord of the Rings, kde navíc můžeš padnout na oblíbenost Tolkienova díla od dob zfilmované trilogie. Ale je zase pravda, že když jsme hráli tuhle hru s holkama, tak je to moc nebralo, protože moc nevěděly, co dělají.
Space Alert si můžeš nechat do jiného dílu, když ho tam plánuješ.
Arkham bych nechal na chuť Sydovi, aby s ním mohl zajíst wargamy a nebo případně jenom zmínil, že existuje. Obávám se, že v cílové skupině nenajde moc pochopení a využití.
Galactica taktéž velmi podobný kousek. Každopádně bych ji určitě zmínil, protože je zajímavá tím, že se hraje vlastně na týmy, přičemž se neví, kdo je ve kterém týmu.
Descent, Fury of Dracula, Middle-Earth Quest, ... - všechno moc hezké hry "jeden proti všem", tedy vlastně částečné kooperativky. Další typ, který stojí za zmínku. Ale kvůli nedostatku času bych je zahodil společně s Galacticou.
Red November - těžká funny oddychovka. Nemám ji rád a s holkama jsem nehrál, takže nemůžu soudit. Ale pro jednoduchost bych ji klidně zařadil, pokud tomu bude veliký rbx nakloněn :-)

25.1.2010 22:26:08

Dodatek
Ještě bych chtěl dodat, že dámy, se kterými jsem měl možnost hrát, mnohem lépe přijímají a mnohem raději hrají kooperativky než kompetitivní hry. Jen je třeba si dávat velký pozor na typicky kooperativkový problém "jeden hraje, ostatní se nudí".

25.1.2010 22:33:37

rbx

Kadaver
1. nejsem rozhodne veliky rbx :-) leda tak vzrustem :-)
2. je tam zatracene malo casu, takze u me vede Pandemic, Arkham, Camelot a neco tymoveho, at je od kazdeho trochu.

25.1.2010 22:38:22

Kompetitivně kooperativní hry
A ještě jsem zapomněl na jednu kategorii her, které se začínají objevovat v poslední době. Jsou to kompetitivně kooperativní hry, kdy si hráči musí navzájem pomáhat a dělat věci spolu, ale nakonec je jen jeden vítěz. Případně, že mají jak kompetitivní, tak kooperativní variantu. Pár příkladů - Seven, A Touch of Evil, Insula.

25.1.2010 23:16:49

rbx

KADAVER
jo,to mas pravdu, ale me to prijde jako dost divny hybrid.

26.1.2010 00:03:15

2. díl - Jirka Mikoláš (JIRASGAMES) a jeho Fantastát
Zapoměl jsem tenhle týden připomenout 2. díl deskohrátek, tentokrát s Jirkou Mikolášem a Fantastátem. Reprízy jsou následující:
Pátek 5.2. (06:15)
Sobota 6.2. (09:55)
Neděle 7.2. (17:30)
Pondělí 8.2. (06:55)
Pondělí 8.2. (21:10)

4.2.2010 15:30:38

Joe

Ajajajaj
to sú blbé časyyyy.... Nenahráte to niekto? Pleeease!

4.2.2010 15:44:43

Tv
Tak tenhle snad uz nepropasnu :)

4.2.2010 16:23:35

TV
Tak jsem stihl alespoň tu poslední reprízu a Jiras je fešák kluk. Akorát Ti mám Jirko od své přítelkyně vyřídit, že Tě tam ta blondýnka celkem slušně balila a že si máš sehnat její číslo :-D

8.2.2010 21:55:01

TV
já u nás bohužel TV Noe nechytám, nemáte to prosím někdo nahrané?

11.2.2010 09:59:51

Dá se to sledovat i přes internet!
:)

11.2.2010 10:03:11

DD

Videoarchiv
Skoda ze to nemaji ve videoarchivu. Mrknul bych na to bohuzel vysilaci casy se nepotkaly s mym volnym casem :).

11.2.2010 10:24:50

kren
že tu zas potom hodíš časy s reprízama toho dílu se sydem a rbxem ;)

11.2.2010 10:43:57

to Beholder
Jo to určitě, ale než poběží díly co se budou točit teď v sobotu ještě hodně vody uplyne. Zatím bylo natočeno 5 dílů. 2 už byli odvysílané a každý díl je jednou za 14 dní. Teď se bude točit dalších 5 a než se to sestříhá a udělá, tak nevím kdy to bude, protože režisérka co to bude stříhat a má ten pořead pod palcem je momentálně někde v Ekvádoru u nějakých misionářů :-).

11.2.2010 11:19:02

Vybíráme z Bazaru

Fury of Dracula EN
Fury of Dracula EN
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas