Čas je to, oč tu běží – dlouhotrvající X svižné deskovky

Hry se zjednodušenou optikou dají rozdělit na ty, které trvají dlouho a ty které jsou krátké (pro každého vcelku subjektivní hodnocení). Jak to vidíte vy – dáváte přednost déletrvajícím hrám nebo jejich často jednodušším a kratším variantám. Jako příklad snad Battlestar Galactica (dlouhotrvající) a Jméno růže (svižná). Obojí dvojí pracuje se stejným herním principem (nevím kdo je kdo) jen se liší v čase.

Za sebe:
Preferuji svižnější hry a raději odehraji víc her než tzv. jednu „hutnou“. Tudiž v případě výše bych tedy volil Jméno růže.

Ps. Ano, základní rozdělení hry je dobrá a špatná, ale pokud budete mít dvě dobré, které se liší jen hlavně časem, jak na to půjdete?
10.8.2011 12:47:13

Čas
Zrovna nedávno jsem při hraní Paths of Glory řešil podobnou otázku. Jestli by nebylo za tu dobu lepší odehrát třeba čtyři pět bitev v Battleship Galaxies...
Nakonec jsem přesvědčil sám sebe, že těch osm hodin hraní PoGu, HiS a spol. stojí za to. Nicméně ne vždy je čas a nálada na to, strávit půl dne porcováním Evropy a v takových chvílích rád vezmu za vděk Okkem a dalšíma rychlovkama.

10.8.2011 13:08:03

pro mě
je vhodnější kratší hra (do hodinky), pak pokud mě nechytne ztrácím zájem a vymýšlím kraviny
ale to se mi stalo i u relativně krátkých her, takže hra by měla být hlavně chytlavá a člověk ji musí hrát s hráči, kteří nad každou pitomostí půl hodiny nepřemýšlí

EDIT: když hraju tak mi uniká čas, takže hoďku beru s rezervou, Bůh ví, kolik to je

10.8.2011 13:45:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Preferuji delsi hry
respektive hutnejsi hry. Kdyz chci hrat deskovku, tak bych nejradeji vzdycky nejakou hutnou. Samozrejem na to neni cas vzdy. Proto ty hutne hry hravam malo, ale takove ty svizne oddechovky, jen aby se vyplnila 3/4 hodinka, to moc nemusim. To radsi nehraji vubec. Pokud ovsem vlakno spise resi, zda 3 hodinovou hru nebo 10 hodinovou, tak zase mam radsi, kdyz se to po 3 - 4 hodkach rozsekne. Takze z tohoto hlediska spise ty casove stredne narocne hry. Wargamesy a kolosy Twilight Imperium bych si treba taky urcite zahral rad a dal jim tech 10 hodin, v podstate je to takova herni meta, kterou bych chtel casem dosahnout, ale zatim se nedostava toho casu. Takze asi tak. Nez hrat za kazdou cenu uplne nejakou koninu, radsi nehraji vubec. Hrani je pro me pripravovanou zalezitosti, takze si na nej vymezim treba cely jeden vecer a mam na nej pripravene hry jako Starcraft, Sid Meiers Civilization, Railroad Tycoon, Warcraft TBG, Antike, tesim se az se konecne dostanu k Runewars a podobnym. Jedina rekneme rychlovka, kterou muzu a nezklame me, je svizna bojovka Nexus Ops. Ale i ta vezme nejakoutu hodku. Pokud bych mel resit otazku, ze mam dve dobre hry a jedna je kratsi a druha delsi, tak ten cas nerozhoduje, rozhodje spise chut, co se mi zrovna chce hrat vice.

10.8.2011 14:05:00 | Upraveno autorem (porovnej)

jak kdy
10-ti hodinová partie Twilight imperia na prvním Zatroconu v Pardubicích pro mě byla nezapomenutelným zážitkem.

Jinak do 3 hodin v pohodě, do 5 ok a nad 5-6 hodin už na to musí být nálada.



10.8.2011 14:15:50

Parxel
Jeden dotaz deset hodin je fakt mazec. Takovýhle maraton jsem neměl možnost absolvovat, ale nejde mi do hlavy tohle. Když něco hraji chci pochopit jak hra funguje, dopracovat se ke strategickým finesám a užívat si to, že tu hru znám a umím reagovat na to co přijde.

U her 10+ hod. to přece na konec skončí u toho že se to zahraje 1-2x za rok, což je na proniknutí do hry zoufale málo. Takže se nakonec hraje deskovka, kde člověk kouká furt do pravidle, beztak mastí chybu za chybou jak takticky tak co se týče pravidel.

Hru vlastně úplně nepoznám a jen klouzám po povrchu. Připadá mi to trochu jako kochačka formou (hele ta kniha má super obal) před obsahem (ten příběh taky není špatnej). Možná si odpovím sám. Je to téma a ten svět tak silný, že i přes sníženou kvalitu herního průběhu (věčné dotazy na pravidla, přemýšlení kam co položit a co to vlastně udělá) pro tebe činí 10hodinovku snesitelnou?

10.8.2011 14:27:25

tarnow
Napíšu za sebe - poslední dobou se mi bohužel nedostává moc času na hraní (rodina, práce atd). Nicméně osobně preferuju hutné hry, když je čas.
Můj TOP je War of the Ring, kde není problém se dostat na 4 hod. hraní a už jsem jej nehrál dobré 2 roky (bohužel), ale nemyslím, že bych byl při zahrání o něco ochuzen a maximálně si užívám jak atmosféru, tak herní principy.
Kratší hry naopak rád zvolím, když není moc času a je chuť si něco zahrát...

10.8.2011 14:33:54

tarnow
no, ja bych rekl, ze ono to az takhle neni. Samozrejme, ja mam casu malo, tak jsem na tom nekdy asi tak jak pises, ale hraci, kteri se hre opravdu venuji se k tem finesam dopracuji a verim, ze jde pak o opravdu kralovskou zabavu plnou taktiky ci strategie. Ono to taky ale chce nemit 100+ her na sklade, ale poradne pilovat tech 5 - 10 mega monstroznich her. U 10 a vice hodinovych her uz nejde v podstate o sberatele a hrace deskovek, tam uz jde o vylozene fandovstvi k te jedne hre, kterou hraci piluji, dodelavaji ruzne finesy, vysperkovavaji a pod. Verim, ze takova Advanced Squad Leader vyjde casove i financne na celou sbirku 50 jednodussich her a porad je se tam co noveho ucit a co pilovat. To uz pak nejde o cisteho deskovkare, ale spise o hrace a fanouska ASL. Pokud se takova hra u tebe stane jednou z mnoha, tak ano, dopadne to obdobne jak pises.

EDIT: jinak se priznam, ze nemit takovou tu povahu, ze se mi neco libi, tak to chci, tak jsem si vytribil mezi hrami asi to, co me bavi nejvice a dovedl bych si predstavit, ze mam doma treba jen Starcraft a kdyz je cas, tak jej vytahnu a hraji. Proste je cas na hru, zahrajeme Starcrafta a hotovo:-) zahraji si hru, pobavim se a neresim ze mam dalsich 25 her, z kterych bych mohl vybirat, z toho 8 ktere jsme jeste nemeli ani cas rozbalit, z toho asi 4, kde je treba dovkladat preklady ke kartam, z toho asi 5 ktere je celkove treba doobalit a na nic z toho pritom neni cas.

10.8.2011 14:38:10 | Upraveno autorem (porovnej)

tarnow
Ty jsi to nezažil, já jsem se té velkolepé vesmírné opery s Parxelem zúčastnil a můžu k tomu říct několik věcí:
1) TI není zas tak složitá hra, ale je tam spousta věcí, co se musí sledovat a chvíli trvá, než člověk všechno proleze, přečte a dá si dvě a dvě dohromady o tom, jak by co mohlo fungovat. Navíc to byla první hra s oběma rozšířeními (pokud se nemýlím).
2) Nikam jsme se nehnali a užívali si hru, protože tématicky i strategicky to byla skutečná jednolitá bitva čtyř ras, které se snažily všemi silami ovládnout galaktický trůn a centrální planetu Mecatol Rex.
3) Velké činy vyžadují velké zamyšlení - i v posledním kole jsme se bili jako psi a museli si dávat jeden na druhého pozor (opět se skřípěním zubů smekám před Parxelem, který si na poslední chvíli všiml nenápadného okénka pro moji zdrcující invazi na jeho domovskou planetu, na což jsem se upřímně těšil ;).

A zpátky k tématu, hry volím především podle času, herní skupiny a nálady. Někdy chci X hodin přemýšlet u TI, HISu a dalších her, jindy si dám středně dlouhé hry na 2-3 hodiny a někdy zase jenom krátkou hru na vyplnění času s přáteli. Hra s jakoukoliv herní dobou má své místo, pokud o to máte zájem. Třeba krátká hra v kavárně je velmi příjemné zpestření tlachání. A během sleziny přátel na víkend není vůbec marné si mezi sledováním vybraných filmů, likvidací potravinových zásob a konzumací omamných tekutin něco zahrát (aplikujeme to v našem filmovém klubu a funguje). Takže za sebe můžu říct, že z hlediska herní doby nemám jasnou preferenci, ačkoliv tarnow trefně poznamenal, že hry s velmi dlouhou hrací dobou se na stůl nedostanou tak často.

10.8.2011 14:45:45

Asi takhle
Argumentace kruhem: Mám rád delší hry, ale častěji hraju ty kratší - asi proto mám ty dlouhé tolik rád :-)

To Tarnow - to není až tak pravda. Většina lidí kratší hry "odflákne" - vysvětluje to jeden, který ji v lepším případě hrál, v horším se všichni učíte hru najednou. Pak trvá několik partií, než vůbec člověk pochopí, jak hra vlastně funguje.
K dlouhým hrám přistupuje většina lidí "odpovědněji" - přečtou si pravidla, ti lepší projdou diskuze a pak stačí si po první hře znovu přečíst pravidla a už to "jede". Např. teď jsem učil 5 lidí HIS (hráli jsme 2x během 14-ti dní) a už druhá hra byla celkem v pohodě.

10.8.2011 14:52:30

Ringo
Tak mít doma jen Starcraft by byl rachot, protože herní příležitosti jsou různé a pokud nemáš stálou herní skupinku, tak bys často mohl narazit. Proto jistý druh diverzity asi není na škodu. Jinak tvůj přístup - nemilosrdně vyhazovat co nehraju je mi svým způsbem sympatický (s ohledem na místo) :-)

10.8.2011 15:17:37

Kolouch
Hodně záleží na skupince se kterou hraješ. S ohledem na to co píšeš, tak nezbývá než pogratulovat :-) Pokud se ti podaří dostat HIS do stálého repertoáru her, tak se můžeš dostat ke stavu, kdy se hra stává hratelná díky lidem samotným. Máš nějakou kromě HIS, kterou jsi dokazal "prodat" hráčům a hrajete bez koukání do pravidel několika hodinové partie?

10.8.2011 15:21:22

můj názor
Já hraji kratší hry pro zábavu a delší pro zážitek.
Prostě ty kratší beru jako další formu zábavy, když je volná chvíle. Každopádně jsou to ty delší kvůli kterým má smysl svolat herní seanci, pořádně se na ně připravit, týden se na tuhle seanci těším a týden po ní nad ní přemýšlím. Takový zážitek mi žádná krátka hra prostě nedá.
Krátké hry mám rád, když jezdíme někam na chatu nebo jsme na na nějaké pařbě tak je v naší skupince hráváme s radostí, ale prostě ty delší mi dávají víc.

Delšími teď tedy myslím hry kolem 3 hodin. 10+ hodinové hry by mě lákali ale na to v naší skupině dalšího asi neseženu.

10.8.2011 15:51:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Tarnow
Mit jen Starcraft a na 100% se mu venovat byl jen takovy muj vnitrni nereralizovatelny sen, protoze je plno dalsich her, ktere proste chci a nevzdal bych se jich:-) Ale co nehraji, to jde opravdu nemilosrdne z kola ven.

10.8.2011 15:57:36

tarnow
Preferuju delsi hry. Treba Pax jsem nikdy nedohral a to jsme mu pokazde dali 6-10 hodin, ale kazdou partii si pamatuju a je to pro me zazitek. U kratsich her zapomenu kde jsem hral, co jsem hral, jak to dopadlo, protoze to clovek tolik neprozije. Naopak nektere partie Civilizace od Avalon Hillu si pamatuju leta;)

10.8.2011 18:33:15

Dlouhotrvající hry
Až tak daleko jsem se nedostal, ale "bylo mi prodáno" několik her:
- Civka od AH - dostali jsme se do stavu, kdy odehrajeme kompletní hru za 5,5 hodiny
- TI3 - taky to dokážu
- HIS - já už to bez pravidel dám, mám za sebou 7 partií a ta hra se mi zdá stále lepší

A ano, mám štěstí - ač už jsem starý kmet, tak se mi podařilo "ulovit" partu gympláků, kteří teď odmaturovali, což spolu s Vláďou tady ze Žatce a s mou ženou (která už hraje víc než já) dává 7 lidí, kteří jsou schopni a ochotni hrát velké hry.

10.8.2011 18:51:48

Něco mezi...
Obecne bych rekl, ze dle nalady :) Castokrat mam chute hrat cely vecer stridave Tichu, Augsburg 1520, Atona a Hansu :) A jindy prijdou mlsy na 3 hodinovy Brass nebo 4 hodinovy Poseidon. Nicmene extra dlouhe hry (tedy 5 hodin a vice) zvladam jen vyjimecne. Moje deti vyzaduji napr. WoW:TBG a to je fakt pro me umorny (za coz muze ale i samotna hra). Muj ideal tedy je 2 - 3 (max 4) hodiny.

10.8.2011 19:30:57

Dlouhé, hutné, složité...
:-)

10.8.2011 19:41:52

Raději ty delší
Naprosto souhlasím s anekenem, i když hraji i ty kratší abych si zahrál častěji :)

10.8.2011 19:43:55

PJ

Krátké!
Mám rád pestrost a variace a obecně se nevěnuji ve volném čase pouze hrám (resp. se hrám věnuji čím dál méně) - takže jednoznačně kratší záležitosti a raději si zahrát vícero různých her, než si trénovat "zicflajš" u jedné. Čímž neříkám, že participace u jedné "epické" hry nezanechá intenzivnější vjem, nicméně to není přímo můj šálek čaje. Dlouhé složité hry mě samy o sobě odrazují...

10.8.2011 19:46:14

Kratke hry nemají hloubku
zjistuji, ze kratke hry nemají hloubku. Zahraju a .... Nic. Jak již bylo řečeno, u složitějších a delších her je mozné prožít cely příběh.. Teď např. zjišťuji, ze něco podobného umožňuje i na poměry wargames krátký Combat Commander což je super.. Nebo Dominant Species. 2,5-4h hra, jejiž vetsinu stojí všichni hráči na nohou. A nejen proto, aby lepe viděli na hrací desku :)

Takze abych to za sebe shrnul: preferuji hry se silným příběhem a atmosférou (v poslední době wargames, které vyloženě krátké být nemůžou).. Ale čím kratší tím lepe (nemusím se v hrách rochnit nějak opravdu dlouho).

A pokud jde o kratší hry, určitě je nezatracuju. Vyhledávám takové, které jsou osvěžující, vtipné, škodolibé či nějak jiné (Rallyman, Horse Fever, Timeline, Survive...)

10.8.2011 23:11:02 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
Všechno, co jsi řekl, stoprocentně podepisuju :)
Obzvlášť to, že celovečerní (až celodenní) hry mě samy o sobě odpuzují - ani to neumím napsat jinak než ty, prostě je to přesně tak :)
I když možná neprávem, nezkusila jsem.

10.8.2011 23:18:44

mirne delsi
Je pravda, ze jsem jeste nemel cest s zadnym z tech "tezkotonaznich" titulu, ktere tady byly probirany, ale nebojim se pripadne vyzvy. Celkove mam rad delsi hry, ktere cloveka chytnou a pohlti aspon na pul vecera, at uz tematem nebo mechanismem. A pak zvednu hlavu a rikam si: "Jeje, ono uz je zase pul druhe rano?" Sice si pak vetsinou prijdu malicko rozbity ze vseho mozneho pocitani (ano, prozatim prevazne eurar :) ) a musim si dokoran otevrit okna a vyluftovat hlavu, ale mivam takovy ten epicky pocit (ze jsem uzivil rodinu apod. ;) ).
Kratke hry me taky bavi a to ze dvou duvodu: popularizuji deskovky mezi nehraci (a pripadne stavi mosty k tem delsim) a pak jak uz tu bylo receno, jsou vhodnym spolecnikem do hospody, k dymce atd. - navic se diky nim i neznami lidi docela rychle otukaji. Tam mam zvlast rad "ukecavaci" hry, treba Fazole.

11.8.2011 00:10:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Do padnutí...
Když nás nenasyty něco baví, tak si rozhodně nepřejeme aby to po hodině skončilo:-)

11.8.2011 00:23:43

Polda
mam to podobne, radsi silny prozitek u dlouhe hry u ktere clovek zazije nejaky ten pribeh nez nejakou kratkou rychlovku, u ktere jde ciste jen o to kdo z koho. U tech dlouhych her ma clovek pozitek i v pripade, ze prohraje.

11.8.2011 07:23:06

Ringo
Dovolím si nesouhlasit :)
Pochopitelně zážitek ze hry je, i když nevyhraju. O výhru zvlášť neusiluji, ani obvykle nesleduji, kdo vyhrál. Většinou na to dojde až doma, až se mně někdo zeptá (protože ničemu nerozumí :D ) - tak co, vyhrála jsi? A já koukám jak puk, protože nevim :) - prostě to okamžitě pouštím z hlavy.
Mě jde jen o to vyčistit si hlavu a odpočinout. Vůbec nic při tom prožívat nemusím, jsem tvrdý realista :( - někdy až moc.

Znovu dodávám, že třeba i delší hry jsou fajn, nevím. Je mi líto zaplácnout celý večer jednou hrou, když mám tolik krásných krátkých her :) Navíc ty dlouhé jsou většinou na nějaké pro mě nepřitažlivé téma - boj, nedejbože scifi či fantasy :)

11.8.2011 07:58:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Fury of Dracula EN
Fury of Dracula EN
Akt. cena: 599 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas