Anketka: Nejhorší x nejlepší pravidla

Jaká pravidla vám přišla absolutně nejhorší (špatně se četla, špatná skadba věty, nejasné formulace, více obrázků a příkladů než pravidel atd.) a naopak která nejlepší a proč. Ze slušnosti neuvádějte zde umístěné fanouškovské neprofesionální (i když leckdy lepší než profi) překlady. Merlinovy publikované překlady beru jako výjimku. Bez urážky.
Díky za nápad RagnarBlackovi.
22.2.2012 22:09:41

pravidla
Nejhorší - Onward Christian Soldiers a Barbarossa série

Nejlepší - Pokud nepočítám věci jako Dobble a Cthulhu Dice tak Burning Blue má skvěle napsaná pravidla, dobře strukturovaná, horší je ale jejich aplikace na mapě :) Here I Stand se také čte dobře.

22.2.2012 22:15:20

hvlck
Výjimka. To jakože je můžeme uvádět?

22.2.2012 22:32:15

Elenistarobinec
Pokud byla oficiálně publikována, tak ano.

22.2.2012 22:38:00

pravidlá
Zatiaľ najhoršie sa čítali pravidlá k Dobyvateľom vesmíru, Agricola tiež nemá moc dobrú štruktúru.

Výborne je nepísaný trebárs LotR: The Card Game, tam som nemal problém a výborne sa v nich orientuje :).

22.2.2012 22:40:30

...
neuvedu žádné konkerétní ani žádné vyloženě špatně napsané. Jen napíšu to, že si nemůžu vynachválit pravidla, které píší FFG. Vše vysvětlené jak pro blbce (což beru jako velké +), příklady a obrázky, vždycky se s němi těším na záchod :))

22.2.2012 23:05:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Déjà vu
Něco podobného už se tu muselo projednávat, mám dojem, že už jsem na něco takového odpovídala... nejhorší pravidla, co znám, jsou asi pravidla Dobyvatel vesmíru.

Dobrých je spousta, naštěstí.

22.2.2012 23:07:18

ikri
Choď si kibicovat jinam :D

22.2.2012 23:14:46

Pravidla
Nejhorší - Agricola

Nejlepší - Starcraft - jedny z mála pravidel, kde jsem prakticky jakoby videl hru před sebou a její postupy při čtení u oběda bez toho, abych měl hru před sebou rozloženou. To se mi nestává často:-)

22.2.2012 23:19:30

Hybrid
Nejhorší pravidla, se kterými jsem měl tu čest, měla anglická verze Hybrida.

22.2.2012 23:29:03

Jak na co
Na naučení se hry asi Blackbeard (ale skvěle se v nich pak hledají jednotlivá pravidla při hře, na tohle jsou naopak nejlepší, co znám), pro hledání jednotlivých pravidel Civilizace - TtA. Tam už se mi několikrát stalo, že jsem po zběsilém listování ta pravidla zahodil a situaci jsem vysvětlil ve svůj neprospěch, než bych to hledal (a to se nepovažuji za žádný máslo - uspěl jsem i u Magic Realm, který má přes 100 stran, civilizaci jsem ale nedal :-)). Na naučení jsou ale ta pravidla (TtA) moc fajn.

23.2.2012 09:16:42

Naučení se hře x dohledání konkrétního pravidla
Nenpíšu, která pravidla jsou podle mne nejhorší a která nejlepší, chci ale zmínit 2 nejdůležitější aspekty pravidel, které když se snaží být splněny v jedné příručce, tak se mnohdy vylučují - u Civilizace to pěkně napsal v předešlém postu Anderson:

1) Použití pravidel k postupnému se naučení nové hry
VERSUS
2) Použití pravidel při hře pro vyhledání nějaké konkrétní nejasnosti

Pro tohle jsem rád, když jsou u hry dvě příručky - zvlášť manuál, kde se řeší naučení se hře a zvlášť pravidla, která jsou stručná, přehledná, bodová a snadno se vnich hledá.

23.2.2012 10:10:29

PJ

Jak píše křen...
A konkrétně:

Mizerná pravidla: Kingdom Builder (fascinující, jak někdo může zprasit pravidla tak jednoduché hry), Agricola (nestravitelný chaos), Dobyvatelé (chaos), Arkham (netřeba komentovat; navíc bonus za kromobyčejně skvělý profesionální překlad, bez urážky či s ní), obecně mám problém se starými pravidly od Corfixu, což byly prostě cáry papíru často bez grafiky :-( a dále s pravidly od Jirky Mikoláška, která jsou často bez grafiky a přehledného strukturování...

Obecně dobrá pravidla: Chvátil (bonus za vtip), Alea (dělení na hlavní a heslovou část)

23.2.2012 11:09:42 | Upraveno autorem (porovnej)

imho
Dobyvatele vesmiru .... na to jak jsou kratky a blbuvzdorny jsou skoro nepochopitelny
Mage Knight.... neda se v nich nic poradne najit neustale to cele pri hre procitam kdyz sem snazim najit nejake pravidlo ci nasazeni

23.2.2012 11:12:34

porto rico...
Dobře napsané a ve vedlejším sloupci herní příklad krok po kroku v obrázcích.
Žádné listování.
Opak jsou již zmiňovaní dobyvatelé.

23.2.2012 11:32:08

ad Vlaadova pravidla
Když PJ chválil Vlaadovi pravidla za vtip, tak s tím souhlasím, taky jsou dobré na první naučení hry, ale když už základní mechanismus hry znám a hru po čase vytáhnu, tak dohledat některé konkrétní pravidlo je tedy porod - příklad Galaxy Trucker. A myslím, že jsem měl podobné problémy u Vlaadovi Civky (to si už moc nevzpomínám) a je vidět z ValMorova postu, že je podobný problém i u Mage Knightu.

23.2.2012 11:36:12

Pravidla
Nejhorší na naučení se hře - Dobyvatelé vesmíru. To je asi bez debat.
Nejhorší na upřesňování v průběhu hry - Sem už Dobyvatelé nepatří, protože skoro hned po pochopení hry je už jasné, co se v těch pravidlech kde píše. Často se zmiňují hry od Jirky Mikoláše. Ty tolik neznám, a tak nemohu soudit. Ale s hrami od Vládi Chvátila, alespoň s těmi staršími, souhlasím. Galaxy Trucker nebo i Vládci podzemí moc přehlední nejsou.
Bonus - nejhorší na interpretaci některých pravidel - Jednoduše, když něco není napsáno zcela jasně a hrozí, že to může ovlivnit hru. Z historických důvodů sem musím dát Vikingy :-) V českých pravidlech jsou totiž popsány situace, co se děje, když není dost peněz na nákup. Jsou rozebrány všechny situace a až pak podtím je napsáno, že se dají peníze získat z bodů (nebo tak nějak), což jsme při tréninku na 4pohár samozřejmě vynechali, protože všechny situace již byly popsány. Takže jsme pěkně hráli a čekali vždy na bankrot a najednou na finále si někdo bez peněz něco koupil.

Nejlepší na naučení se hře - Tady by asi měla být hra, kterou mohu rozbalit, nachystat a rovnou hrát. A sem dám asi Mage Knight. Pravidla pro ten Walkthrough jsou sice dlouhá, ale těžká opravdu nejsou. Dají se vysvětlit poměrně snadno.
Nejlepší na orientaci v průběhu hry - Když už je ve hře nějaký zádrhel a musíme něco najít, nejlíp mi to jde asi u Vysokého napětí.

23.2.2012 12:11:05

Pravidla mých her...
Obecně jsou delší, jednak proto, že mám hry složitější, a také proto, že se opravdu snažím pokrýt všechny případy, což spousta her nedělá a nechává toho spoustu na úvaze (a hádkách :) hráčů...

Navíc jak píše kren, je tam často tradeoff mezi naučením a přehledností. U Through the Ages a Galaxy Truckera jsme to ještě tak neřešili a preferovali naučení. Někteří hráči s tím ale měli trochu problém, tak u pozdějších her (od roku 2008) to už řešíme a investujeme docela dost do toho, aby pravidla splňovala obě podmínky.

Např. Space Alert má dvě příručky, jednu na naučení (a pro zábavu) a druhou přehledný seznam pravidel v bodech. Také Vládci podzemí mají zase přehled pravidel v bodech (ve skutečnosti jejich plnou definici) na konci příručky. U Příšerek jsme to nakonec nedělali, protože ta pravidla jsou hezky graficky shrnutá na zástěně hráče, a bylo by to už redundantní... ale aspoň podle BGG s příšerkama žádné problémy nejsou a naopak, hráči si pochvalují, jak se to dá z těch pravidel pěkně načíst a hrát...

A co se týče Mage Knighta, tam je to dáno jednak tím, že jde zdaleka o mou nejkomplexnější hru, a jednak jde trochu o nedorozumění, jak pravidla používat. Napravíme to doufám v druhé edici (a také v české edici), kde rulebook má na začátku obsah a podrobné instrukce, jak to používat. (Ono to tam napsáno bylo, ale ne dost jasně a důrazně.)

Je pravda, že hledat něco v těch dvou velkých knížkách o 40 stránkách je opruz. Jde ale o to, že všechna pravidla jsou obsažena velmi systematicky a ve skutečnosti přehledně (relativně ke složitosti hry) na 11 stránkách pravidel a na kartách popisu míst. Zbytek jsou scénáře, varianty a především Průvodce hrou, který slouží jen k naučení hry, a poté už jej v podstatě nemusíš otevřít... a rozhodně bys v něm neměl hledat pravidla... Jen pokud pravidlo najdeš v rulebooku, a pořád mu nerozumíš (což by se nemělo stát, pokud už jsi hru podle průvodce odehrál), můžeš zkusit najít jeho podrobné vysvětlení v průvodci... ale nemělo by to být potřeba...

23.2.2012 12:46:31

to Vlaada
Pokud to už teď tak děláš, že jsou dvě příručky - jedna výuková a jedna bodová, tak je to paráda a palec nahoru ;). On to možná není problém u lidí, kteří mají doma jednu, dvě hry, které hrají, ale když má člověk doma, nebo v klubu stovky her a občas vytáhne nějakou starší co si chce zahrát po delší době a plus mínus zná mechanismus, tak potřebuje rychle dohledat nějaká pravidla a pak nastává problém. Obzvlášť u mne - asi je to věkem - vím jak se hra hraje a zbytečně dlouho hledám nějaké potřebné pravidlo :).

23.2.2012 13:03:58

Descent
Si pamatam, ze pri prvej hre descentu, sme nadavali na suhrn pravidel a tu knizku sme listovali az sme ju dobre ze nezodrali. Hry pana vlaadu sice nemam rad a nezasahuju moje srdce, pravidla su pisane vtipne a putavo.

23.2.2012 14:14:28

Pravidla
Nejlepsi - Gears of War, naprosto bez problemu, bez zaskobrtnuti
Nejhorsi - dungeonova trilogie od Wizardu - pravidla jsou proste nedopsana, a to i v pripade tretiho dilu, za coz by zaslouzili hrdzavou kotvou do chrbta.

23.2.2012 15:58:43

re
Nejhorší:
Dobyvateleé vesmíru
Agricola
Blackbeard
ASL Starter (neplatí pro plné ASL)
Up Front
War for Edadh
Stronghold
Republic of Rome



Nejlepší:
Earth Reborn
Dungeon Twister 2

23.2.2012 16:11:27

aaa
Jak jsem mohl zapomenout na Republic of Rome? Protikladne vety, "more" kdyz mysli "less", parada. Asi jsem to radeji vytesnil z pameti :)

23.2.2012 16:19:49

Lino22
tak D&D je jedna velka tragedia, na tuto trilogiu som zabudol, ale najradsej by som im ten navod napchal do zadku a zatriasol! To ako keby tie hry ani nehrali!

PS: dobyvatelia su oproti tomu zamat.

23.2.2012 18:28:52 | Upraveno autorem (porovnej)

pravidla
najhorsie:
struggle of empires (maju tusim lem 8 stran, ale bez obrazkov a samotne faq maju cez 30, toto skratka nepochopim!
jiramanove hry (ano, chybaju mi tam obrazky)

najlepsie:
a game of thrones second edition
vladci podzemi, priserky z podzemi- jedine pravidla, ktore som cital s radostou a na hlaskach som som sa bavil

23.2.2012 18:40:48

Pravidla
Nejlepsi:
Dungeon Twister 2

Nejhorsi:
51st state

23.2.2012 21:05:42

Vybíráme z Bazaru

Vražda k večeři: Opona padla
Vražda k večeři: Opona padla
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas