Anketka: Nejhorší x nejlepší pravidla

Jaká pravidla vám přišla absolutně nejhorší (špatně se četla, špatná skadba věty, nejasné formulace, více obrázků a příkladů než pravidel atd.) a naopak která nejlepší a proč. Ze slušnosti neuvádějte zde umístěné fanouškovské neprofesionální (i když leckdy lepší než profi) překlady. Merlinovy publikované překlady beru jako výjimku. Bez urážky.
Díky za nápad RagnarBlackovi.
22.2.2012 22:09:41

zajímavé téma
Z mého pohledu patří k nejhorším pravidlům Agricola od Mindoku, viděl jsem kdysi i originální německá pravidla první edice od Uwe Rosenberga a do značné míry je to slátanina už tam. Ovšem překladatel do češtiny taky zrovna neměl svůj den (nebo dny, musel na tom chudák strávit týdny). Zajímavé je, že ty karty zdaleka tak špatné nejsou.
Dále Cabo da Roca. Sice absolutně zapadlá hra, kterou asi skoro nikdo nezná, ale vůbec není složitá, jen ta pravidla jsou podobná tragédie. Z české produkce však je naprostým rekordmanem hra Hokej 92 - Společenská hra. Viz diskuse tamtéž. Z her Jirky Mikoláška znám jen Zapadákov, měl jsem pár nejasností, které zbyly i po shlédnutí instruktážního videa, ale není to tak zlé.
Pokud jde o cizí hry, kde jsem se nějak pokoušel o překlady (z různých důvodů zde většinou nevisí), tak nejhůř se mi pracovalo s hrou Neuland, dále problematické bylo Bushido a nic moc bylo Srdce Afriky.
Na opačném (tedy kladném) pólu jsou pro mě hry Klause Teubera, Martina Wallace a mám rád jasnost, přehlednost a vyčerpávající uvedení všech možných situací u pravidel her Vládi Chvátila.

23.2.2012 21:41:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Cabo da Roca
Tak ta mě taky napadla, ale tam vidím hlavní problém kromě divných pravidel také to, že to vypadá, jako kdyby půlka pravidel chyběla :) Každou chvíli se dostaneš do situace, na kterou pravidla nepamatují.
Zdá se, jako kdyby si to autoři zahráli jen jednou a zrovna jim to fugnovalo, tak už to nechali tak :)

23.2.2012 21:52:52

pravidla
Sorry Jiramane, ale i já ukážu prstem dolů směrem k tobě. Sice vítám, že téměř každá hra obsahuje několik různých variant, ale prokousat se tím a pochopit pravidla před první hrou (případně i při ní) je celkem fuška.

Osobně mám rád pravidla, kde se vyskytuje stručné jednostránkové shrnutí základního průběhu hry. Nepamatuju si konkrétně názvy, ale semo tamo narazím. Anebo mi přijdou skvělé pravidlové výcucy dělané Universal Headem.

25.2.2012 21:27:43

pravidla
O nejhorsi pricku se deli Insula (sliboval jsem autorovi ze mu je pomuzu predelat a snad se k tomu letos dopracuju...) a prvni verze anglickeho prekladu Ron and Bones. Terminy jako "total circulation in the table" myslim trumfly cokoli vcetne cinskyho navodu na lampicku :-)

Nejvic se mi asi libila pravidla k Vladcum Podzemi. Na hledani drobnustek sice nic extra, byt se to da, ale na to jak je to pomerne dost komplikovana hra tak se to diky tem pravidlm skvele uci a hlavne vysvetluje.

A zvlastni kolonku za nejprijemnejsi prekvapeni bych udelil Androidovi. Sice me pred tim kazdej varoval (nebo mam mozna nejakou vyssi edici pravidel), ale ja to prelousk jednim dechem a mam pocit ze je mi to naprosto jasny. A zvlast ten index na konci (u kazdyho hesla jsou tri odkazy nazvany: prehled komponentu, vysvetleni, souhrn) nema chybu! Ale pravda, jeste jsem to podle toho nezkousel hrat :-)

25.2.2012 23:15:27

pravidla
Hodně chaotická pravidla má podle mne Titan. Tam něco najít je vždy na vcelku dlouho :)

Chválím Earth Reborn, Here I stand, celkově pravidla od FFG

25.2.2012 23:20:02

pravidla
Pre mna chaos pravidla Civilizace.Chvalim Caylus,sorry Sydo.

25.2.2012 23:49:07

Vybíráme z Bazaru

Pictofun
Pictofun
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas