Moderovaná diskuze

Tedy pánové, koukám jako blázen. Přečetl jsem si několik více posledních příspěvků ve vlákně "připomínky" a nestačím se divit.

Den jsem tady nebyl a je tady nějaká moderovaná diskuze. Najednou vidím u Ringova a Vlaadova příspěvku červené označení spam. Vůbec jsem nepochopil proč, protože jak jsem zpětně procházel tady tu bláznivou diskuzi, tak se mi příspěcky jiných lidí zdály mnohem spamovatěší a nepříjemnější. Pak najednou přijdu za hodinu a červená označení zmizela.

Pánové nezdá se vám, že tady z toho začínáte dělat až moc velkou kovbojku :(( a že pravá ruka neví co dělá levá. Začínám tady z toho mít velice nepříjemný pocit a mám obavy, že to spěje v diskuzích někam, kam už nebudu přílíš rád chodit. Myslím, že tohleto nebylo zapotřebí a podle mého názoru jediné k čemu to povede bude to, že lidi se kterými se mi tady příjemně (byť někdy ostřeji) diskutovalo, přestanou do diskuzí chodit. Soudím tak alespoň podle sebe, protože mne to znechutilo docela dost :(.
7.11.2010 22:44:44

Cenzura
Uz jsem se vyjadril vcera, takze to nebudu moc rozebirat a exponovat svuj nazor. Jen je mi prakticky jedno, jak to bude fungovat v praxi (zvoleni lide jsou podle me rozumni a proti jejich osobam nic nemam), vzdycky jsem se povazoval za liberala a vadi mi to principielne. Muj nazor na vec by se mohl vyjadrit slovy Voltaira: Nesouhlasím s jediným vaším slovem, nicméně budu do krve hájit vaše právo, abyste jej směl pronést. A to i v pripade, ze diskuze ma tendenci se zacyklovat ci jsou v ni prvky jizlivoti...

8.11.2010 11:16:22

to Ringo, Zeus
to Ringo
Vzdyt nikdo nikomu nebrani, at si k dane hre zalozi vlanko typu volne povidani ke hre nebo tak a tam at si resi, co hrali a jak hrali a proc. Tebe to mozna v ten okamzik, kdy se ucastnis diskuse neprijde, ale kdyz prijde nekdo jiny, ktery nemel poneti, uvidi vlakno, ktere ho zajima, protoze by ho mohlo navest na informaci, kterou potrebuje a on tam z toho 50% casu cte prispevky, kdo, co, jak, s kym, kde a proc, tak to proste zabali a takove vlakno mu pak nedalo, co potreboval a je skoro zbytecne, protoze poslouzilo jen v ten dany okamzik. Samozrejmne, je to trochu prehnane, ale ty vlakna tu takove jsou a ja jsem casto kliknul na nejake vlakno, ze bych si pocetl a kdyz ctu paty prispevek v rade off topic, tak to automaticky zaviram, protoze me to nebavi cist a nemam na to zrovna tolik casu.
Je to mozna des, ale ja nektere zakladani vlaken resim tak, ze ho zalozim s nazvem na konkretni problematiku. Je pravda, ze pak tech vlaken bude mozna 50, ale clovek najde, co potrebuje. Kdyz vlezu do vlakna s pravidly k AH, tak to je silenost :-D Snazil jsem se tam parkrat neco najit, ale precist tu tunu textu, kde se v prubehu lide ptaji na jine problemy, to je bez sance. :-)

to Zeus:
Je to mozna nerealizovatelne, ale neslo by ke kazdemu formulari udelat zaskrtavaci policko, zda se jedna o obecny topic a ti, kteri by prispivali obecne, tak by jej zaskrtli. Pak by stacilo pustit filtr a vsechny tyto topic jednoduse odfiltrovat? Web nedelam, tak netusim, jak moc to je obtizne a zaroven to zalezi na lidech, kteri tema vytvareji, ale to by se dalo udelat, kdyby nekdo zapomnel, ze by ten topic editoval a ono policko zaskrtnul.

8.11.2010 11:26:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Aneken...
Mno vidíš, já ač se taky považuji za liberála, tak bych třeba za plané plky a osočování v poslanecké sněmovně minimálně některé experty principiálně z jejich postu vyhodil. Nebudu jmenovat...

Něco jiného je pokud má někdo diametrálně odlišný názor na věc, což je věc hodná maximálního respektu (pokud ho tedy dává najevo slušnou formou a respektuje naopak názor můj). Pokud bychom mazali toto, tak to pak teprve považuji za cenzuru. A pokud by moderátor smazal něco takového, tak by velmi rychle domoderoval.

Možná by stačilo mrknout do pravidel diskusí, co je proti jejich duchu a co jim neodporuje.

Přijde mi, že tu spousta lidí předpokládá, že tu budeme mazat spoustu příspěvků, které tu dosud bez problémů jsou. Tomu fakt tak není a už nevím, jak jednoznačněji to říci, napsat nebo jinak oznámit, aby to bylo jasné...

8.11.2010 11:29:08

Vlaada

aneken, kren
Pokud uznáváš právo každého na jakékoliv vyjádření, tedy i na osobní útoky proti ostatním diskutujícím, tak musíš také napadenému přiznat právo se bránit - a to vede k nechutným a zcela offtopic hádkám.

Ve skutečnosti myslím, že zavedení tohoto pravidla jsem nepřímo inicioval já. Požádal jsem Dia, aby zvážil promazání diskuse, která se zvrhla do zbytečných osobních útoků (a označil jsem příspěvky, které podle mne byly součástí flame a neobsahovaly žádné informace k probíranému tématu). A Zeus, který chápe, že to potřeba bylo, ale nechce to v budoucnu řešit osobně, delegoval lidi, kterým věří, aby tohle řešili.

Btw: Nejde o to, že bych se nedokázal bránit sám, ale ze zkušenosti z předchozích diskusí jsem věděl, že čím účinněji se budu bránit, tím iracionálněji a emotivněji bude reagovat druhá strana, a tím nechutnější a pro ostatní zbytečnější diskuse bude. Nemusím mít poslední slovo - ve face to face diskusi bych prostě klidně vstal od stolu a odešel, a příště se s takovým člověkem nebavil. Tady mi vadí, že ty urážky a napadání tu zůstanou pro každého, kdo si bude chtít přečíst něco o dané hře.

8.11.2010 11:38:54

Vojtech
Mě se zdá, že už se to tu žene do extrémů - filtry na fórech, nestačím se divit. Aby se tu pak noví uživatelé vyznali, když budou muset u každého fóra vyplňovat spoustu bejkáren. Ty divoké offtopicy se pohlídají a ty drobné nikomu nevadí.

8.11.2010 11:53:03

sydo
Nechceš vytáhnout svůj gumový šlauch a pozvat některé do vykachlíkované místnosti :-))

8.11.2010 11:56:07

sappho
Ano, ano, moderátory už máme, já budu vykonávat trest! Odteď jsem samozvaný punisher zatrolenek :D

8.11.2010 11:56:56

To není marný model :-)
Moderátoři v roli soudců a sydo v roli vykonavatele trestu :-)

8.11.2010 12:00:20

to Sydo
Ja nevim, co je na tom extremniho. Zajima me jen nejaka cast konkretni diskuse, tak si odfiltruju co nechci. To neni omezovani, to je jen pohodli a lenost :-)

8.11.2010 12:03:13 | Upraveno autorem (porovnej)

to Vojtech Musil
Pokud bude vlakno nazvano obecně "pravidla" a bude to u hodně frekventované hry, jako je tady Arkham, tak se tam stejně nedohledáš ničeho ať už tam budou lidi diskutovat k věci nebo ne. Takže je otázka, jestli ke každému dotazu na pravidla neudělat samostatné vlákno. Jenže to pak zas bude na mraky vláken a budeš tam kdes byl, protože zas ve směsi různých vláken nic nedohledáš. Dohledání ke konkrétní věci v jednom vlákně při dotazech ná různé oblasti dotazu (pravidla) se dá řešit stromovou strukturou diskuze. Jenže stromové struktuře diskuze se tady Zeus úspěšně brání. To by také řešilo vzájemnou diskuzi dvou kohoutů, která ostatním nic nepřinese - prostě by se přeskočil jejich strom diskuze. U stromu je pak ale zas nebezpečí, že ho diskutující nebudou příliš ctít, takže se u dlouhých diskuzí dostaneš na neakceptovatelné vnoření.

Takže si myslím, že u frekventovaných her a obecných vláknech (jako pravidla) se opravdu stejně zpětně příliš ničeho nedohledáš.

8.11.2010 12:03:29

Vlaada

Mecenáš trolíků

to kren
Nepotřebuješ obecně strom, obvykle na to stačí kategorie. Podívej se na bgg - každá diskuse je označena jako review, session, rules, general, news, variants, general, ... atd.

Já to takhle nedávno procházel, když jsem sepisoval FAQ k Dungeon Lords, a musím říct, že to funguje fakt dobře. Nikdo se nebojí na svůj dotaz na pravidla založit nové vlákno (a už v názvu napíše, na co se ptá, takže se to fakt dobře hledá). Oproti tomu diskuse "pravidla" tady jsou často nepřehledné a dlouhé zmatky - někdo má dotaz, a připíše ho několikastránkové do diskuse ukončené před několika měsíci... a pokud těch několik stránek celých nepřečte, tak ani nemá šanci zjistit, jestli tu už podobný dotaz nebyl.

8.11.2010 12:15:41 | Upraveno autorem (porovnej)

to kren
Nevim, jaka je presne struktura na BGG, moc tam nechodim, ale rozhodne se orientuje lepe v jednotlivych vlaknech, nazvanych podle dotazu, nez v jednom mega vlakne, kde nic nemuzes najit. Takze souhlas s Vladou.
Ten strom mi taky nepripada moc dobry, v tom se neorientuju vubec a myslim, ze tam spis clovek neco prehledne.

8.11.2010 12:19:30

Ach jo
to už opravdu nemáte o čem diskutovat? že diskutujete o diskutovaní?
trochu extrém, nemyslíte?
Tolik krásných her, tolik zážitků při hraní, o které se můžete podělit.
Nebo můžete překládát pro jazykově nevybavené, posílat popisy, návody, manuály
a nebo běžte prostě hrát hry.
Jsem celodenní návštěvník, Zatrolené hry jsou domovskou stránkou i v mé práci, ale poslední dobou, co tu čtu je nechutný maras a opravdu to vypadá jak hnojiště, kde se perou kohouti o to, kdo bude kokrhat z nejvyšší kupy kobylinců.
Promintě za ta slova, ale jsem synek z dědiny a buďte rádi, že už nejsem chlop z Ostravy.
Vím, že to nemusím číst. Ale člověk cití to napětí i v diskuzích pod hrami.

8.11.2010 12:37:35

to Vlaada ad kategorie
Jo to máš pravdu, kategorie by to řešili ideálně.

8.11.2010 12:39:09

DD

vlanka a moderovana diskuze
No na vetsine serveru kde je myslim si mnohonasobne vice prispevku denne nez na ZH tohle funguje v pohode. Zalozis si vlakno s konkretnim problemem v nem se ten problem vyresi a pokud ma moderator pocit ze je to problem, kterej se tu uz resil tak slouci 2 vlakna(nevim na kolik je tohle realizovatelne na ZH). Prave takove to "Nechci zakladat nove vlakno tak to pisu sem" je uplne na nic protoze pak je prehlednost nula. Thread o pravidlech o AH je toho jasnym dukazem. Jedine co jeste lidi musi delat (pripadne opravovat moderatori) jsou jasne nazvy temat. Protoze nazvat tema "Pomoc!" .. je celkem o nicem. Nemyslim si ze tech problemu, ktere se napriklad u AH ohledne pravidel resilo je tolik aby bylo nejak neskutecne mnoho novych vlaken (pokud by se vlakna s se stejnym problemem sloucila).

8.11.2010 12:42:20

DD...
Bohužel tohle je dost nad síly moderátorů, kteří to dělají ve volném času. IMHO by bylo fajn, kdy takto fungovali všichni zkušenější lidé na ZH. Že když na něco takového narazí, tak doporučí založit nové vlákno. Prostě jít cestou výchovy :)

8.11.2010 12:57:33

ad Zeus a DD
Je jasné, že gró uspořádanosti musí zůstat na diskutujících, protože moderátoři to opravdu sledovat nemůžou - to Zeus jasně řekl - ve volném čase je to už u tak rozsáhlého webu naprosto nereálné. Nicméně dobře nastavený systém diskuzí, který by diskutující tlačil do uspořádanosti bez zásahu správce hodně pomůže. A co tak ty kategorie jak psal Vlaada? Správce by ten systém zavedl a diskutující by to využívali.

8.11.2010 13:34:23

DD

spravci
No to je o poctu spravcu vs. pocet prispevku a taky o tom v jakych hodinach a kdy tam ty lidi muzou byt. Jako je spousta for kde to lidi delaji ve volnem case a funguje to. A jsou to znatelne vetsi fora jak ZH a navic fora kam chodi mnohem vice laiku, nez se prozatim objevuje na ZH. Napr: forum.iphone.cz

8.11.2010 15:14:21

Je mi to víte kde...
To pravidlo je mi víte kde. Myslím, že jsem relativně korektní a v okamžiku, kdy začnu být jakkoli perzekován na základě toho co píšu, bude to pro mě signál, že se s podstatnou částí uživatelů tohoto webu rozcházím v názorech a přestanu psát do diskuzí, nashledanou. Každopádně jako databáze her a názorů na ně to tu bude pořád fajn.

Spíš bych řekl, že samotný tohle vlákno je ukázkou toho, jak to tu funguje. kren napíše, že z toho má obavy a že se mu to nelíbí, načež se ozve chrastění šavlí, že je to jouda, že se mu pořád něco nelíbí a ať dá pokoj, šoupe nohama a uvidí se.
A co, nelíbí, tak nelíbí, co by se neozval. Mně osobně se to pravidlo zdá taky jeblý. Pokud tu někdo dělá bugr, napíšu mu zprávu: "Přestaň nám tu dělat bordel, nebo dostaneš BANán." Bude dělat bugr pořád, zablokuje se mu účet. Ale jakkoli to upravovat mi přijde v dané situaci a komunitě divný - třeba je to tím, že končím s právama a mám pocit, že každej prd chce mít někde něco ofiko napsaný a stanovený.

To s těma bodama je už úplně mimo mísu. 50bodů ztráta? Body tu jsou za to, že někdo dělá něco pro komunitu hráčů. A to že tu někdo poctivě recenzuje hry neznamená, že nemůže bejt ostrej v diskuzi. To že má někdo 1000 bodů pro mě není znamení, že je to hodnej pán, kterej je vždycky milej. Pro mě za mě, ať je to zasyflenej houmles, kterej si o každym myslí že je totální hňup a každýho z fleku pošle do pr.... Na tom nesejde, ale jestli rozumí hrám a já si díky němu a jeho recenzím pořídím místo hromady blbostí jednu, nebo dvě skvělý hry, to je měřítko!
Takže brát za vulgaritu a nekorektnost body je podle mého blbost.

Je mi líto, že to říkám, ale přijde mi, že na tomhle webu se dá udělat tisíc jinejch zásahů, který budou ku prospěchu všem a možná si vyžádaj míň práce, než tohle, ale prosím, můj web to není a není na mě, abych stanovoval do čeho se bude investovat...

Pro pořádek zopakuju, že ty pravidla jsou mi úplně fuk. Mně se v zásadě nedotýkají, ale radši bych prošel diskuzi s návrhy a zamakal na vylepšeních, který tu navrhujou hráči, než tohle...

AND NOOOOW!!! PLEASE... GO ON, BLOOD FOR BLOOD! MEAT WILL BE MINCED...

8.11.2010 15:18:00 | Upraveno autorem (porovnej)

ipetrk
no, napsal jsi to teda zostra, ale me se tvuj nazor libi, byt s moderovanim na zkousku souhlasim, napsal jsi to proste pekne. S cim s tebou souhlasim je asi to odebirani bodu. Sice nevim jaky jiny trest by se dal uplatnit, ale asi je skoda, kdyz nekdo napise x recenzi a udela nejake preklady, dostane za to body a pak je dostane strzene treba za nejakou pitomou hadku s nulobodovym provokaterem. Tam je to s tou spravedlnosti mereno s prinosem cloveka s bodama pro tyto stranky trochu opravdu na vazkach. Sice clovek ty preklady tady nehaze jen proto, aby se vytahl s bodama, ale kdyz uz ty bodiky tady jsou, tak je to proste takova urcita motivace pro dosazeni dalsiho levelu, ktera potesi. Psal jsi o bananech. Ted si predstav, ze clovek treba s 1000 bodu a spoustou prace na prekladech dostane ban jen za nejakou blbou diskusi. To by taky asi nebylo 2x ferove.

ME by napadl jiny typ trestu. V profilu uzivatele by byla stupnice chovani a proste by se hodnotilo chovani s tim, e hodne neukazneny jedinec by mel spatnou znamku, ktera by se zobrazovala treba u jeho avatara i v diskusich s oznacenim treba: "tento clen se neumi vubec chovat" a pod:-)

8.11.2010 16:11:32

to ipetrk
Jsem zvědavý jestli budeš první adept na postih :). Ač bych to tak ostře rozhodně nenapsal, tak z celého tvého příspěvku vyzařují pocity, které sdílím i já.

8.11.2010 16:22:51

Ringo - stupnice chovani
Jsi si jistej, že to chceš? Tu stupnici chovaní? Já si zatím myslím, že se tady nejvíc ozýváme my, kteří nějak intuitivně cítíme, že se nás to týká. :)

8.11.2010 16:22:57 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Vy tu děláte, jako kdyby se tu banovalo pět lidí denně. Podle mě je důležitější, že po oznámení bude nevhodný příspěvek smazán a uživatel dostane varování, po pár dalších bude potrestán. Neřekl bych, že to zajde tak daleko, aby byl někdo vyloučen, pokud ovšem opět nenastane slovenská invaze anonymů se zeleninou.

8.11.2010 16:25:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Parxel
Já si právě myslím, že se tu ozývá až příliš lidí, kteří toto pravdilo na vlastní kůži nikdy nepocítí.

8.11.2010 16:28:23

sydo
Asi jo. Já jsem si dělal z Ringa srandu.

S tou invazí ze Slovenska jsi mě zase roštípnul. :)

8.11.2010 16:30:33

Vybíráme z Bazaru

Bang!+město duchů+zlatá horečka+nemrtví nebo živí
Bang!+město duchů+zlatá horečka+nemrtví nebo živí
Akt. cena: 25 €
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas