Lakování kartonových žetonů

Před nedávnem u Starcraftu proběhla debata ohledně zvětšení trvanlivosti často používaných žetonů, které se rychle "ošoupávají". Psal jsem tam mé zkušenosti z lakování žetonů. Před měsícem jsem lakoval další žetony (u hry Jméno Růže) a nafotil jsem to. A dnes byl konečně víc jak po měsíci můj dokumentární obrázek z úpravy komponent schválen a tak se na to můžete podívat.

Takže pro ty, koho by to zajímalo:
http://www.zatrolene-hry.cz/galerie/485/14877.jpg

1) používám obyčejný bezbarvý lak na auta
2) žetony lakuju buď na takovém děrovaném sítu, co je na obrázku, nebo na pletivu do králikárny.
3) žetony se po nalakování a zaschnutí rozhodně k podkladu nepřilepí a tak stačí nějaká hodinka, dvě, žetony se otočí na druhou stranu a přelakuje se rub
4) Někdo v diskuzi zmínil, že to chce lakovat ještě v nevyloupaném platu. To bych nedoporučoval, protože lakování vyloupaných žetonů zpevní i hrany žetonu, které nasají lak.

Toť mé zkušenosti ;)
6.6.2012 09:03:24 | Upraveno autorem (porovnej)

to rincewind
viz můj úvodní post i s obrázkem.

3.10.2012 08:58:04

to kren
myslis ten s autolakom na kovovom site? ten som videl, len sa pytam, ci sa to tam neprilepuje.
ak nie, tak potom je vsetko ok a v buducnosti nieco take pouzijem, ak sa do toho pustim

3.10.2012 09:19:57

to rincewind
viz můj úvodní post - bod 3). Jinak nevím co chceš ještě víc slyšet.

3.10.2012 09:22:34

to kren
nejak som to prehliadol. ale uz som sa docital.
tak sorry za spam :)

3.10.2012 09:28:31

to rincewind
To nic, je lepší se 3x zeptat, než to jednou zkazit. Jinak se to nepřilepí za předpokladu, že tam toho laku nebudeš valit tolik, že by to teklo, až by to kapalo. Jinak ten lak je dost řídký, takže ta vrstva je relativně tenká, takže přilepení fakt nehrozí. První žetony jsem lakoval na normální dřevěné podložce (ještě bez síta) a taky se mi nic nepřilepilo. To síto je ale lepší, protože když to člověk položí na normální podložku, tak ztečený lak dole zavzlíná do mezery mezi podložku a žeton a při lakování rubu je pak možnost, že různé tloušťky laku na nalakované části rubu budou znát.

3.10.2012 09:45:33

lepenie
Jediné čo sa lepí mne sú žetóny jeden o druhý. Toto ste nejako riešili? (Výhodu to má že ich netreba toľko hľadať:)))

3.10.2012 10:16:45

ruy

@Lord Silenoz
..naukladaj ich daleej od seba
..ja lakujem na site dalsia vyhoda je ze tlak laku nepodfukne material a ten sa neprevrati a neprilepi alebo na obycajnom igelite a nieje problem
..a ak sa ti lepia potom alebo pocas hry tak lepsie namiesaj sprej a dlhsie nechaj schnut (obycajne vecer streknem a druhy den pozbieram)
..nech sa dari

3.10.2012 17:47:42

lak bez spreje
Ahoj,
hodlám se pustit do lakování žetonů, protože chci prodloužit jejich trvanlivost, ale protože bydlím v centru města a nemám přístup k otevřeným prostorům, tak se mi moc nechce v koupelně používat lak ve spreji. Nemáte někdo zkušenosti s nějakým lakem, který by se dal na žetony natřít? Ideálně takovým, aby to snesly i namalované figurky?

26.3.2013 12:45:06

lak
Za sebe musím vřele nedoporučit vodou ředitelné laky, protože nic nevydrží - nalakuješ a poškrábeš nehtem.

Nitrocelulózový lak je bezva z hlediska výdrže, ale „žere“ barvy. Musí se nanášet nástřikem a velmi opatrně, protože dokonale rozpouští barvu.

Teď testuji epoxidový jednosložkový lak - s odolností je to rozhodně lepší, ale barvu rozpouští také - ale méně, takže se to opatrně nanést dá. Ještě uvažuji o kombinaci, tj. první vrstva vodou ředitelný lak a na něj teprve nanést ten epoxid. Pokud by s tím měl někdo zkušenost (nebo se k tomu dostaneš dřív :-)), tak určitě uvítám jakékoliv rady.

26.3.2013 13:17:50

ad Anderson
S těmi vodou ředitelnými laky nemáš pravdu. nezáleží na tom jaké je to ředidlo, ale jaký je výsledný film. Jsou i tvrdé vodou ředitelné laky, např. na parkety. Tomu ale pak taky odpovídá jejich cena.

Nicméně se znovu vracím k mému úvodnímu postu. Po delší době používání můžu klidně znovu doporučit ten obyčejný bezbarvý autolak ve sprayi o kterém jsem psal v úvodním postu.
http://www.zatrolene-hry.cz/galerie/485/14877.jpg
Neleptá, neseškrabuje se, je pevný a tvrdý.

Jo a kombinaci laků vodou ředitelných a jiných bych rozhodně nedoporučoval. Je velké riziko, že se ty dvě vrstvy časem odseparují.

26.3.2013 14:16:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Žetóny a ich hrany
Možno som to už niekde spomínal (alebo niekto iný) - ak vám ide hlavne o hrany žetónov, aby sa nerozlepovali, mne sa osvedčilo potrieť ich sekundovým lepidlom.

Potom z nich máte priam nindža hviezdice :)

27.3.2013 09:26:55

Vybíráme z Bazaru

T.I.M.E Stories : Proroctví draků CZ (rozšíření)
T.I.M.E Stories : Proroctví draků CZ (rozšíření)
Akt. cena: 1025 Kč
Končí za: 18 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas