Lakování kartonových žetonů

Před nedávnem u Starcraftu proběhla debata ohledně zvětšení trvanlivosti často používaných žetonů, které se rychle "ošoupávají". Psal jsem tam mé zkušenosti z lakování žetonů. Před měsícem jsem lakoval další žetony (u hry Jméno Růže) a nafotil jsem to. A dnes byl konečně víc jak po měsíci můj dokumentární obrázek z úpravy komponent schválen a tak se na to můžete podívat.

Takže pro ty, koho by to zajímalo:
http://www.zatrolene-hry.cz/galerie/485/14877.jpg

1) používám obyčejný bezbarvý lak na auta
2) žetony lakuju buď na takovém děrovaném sítu, co je na obrázku, nebo na pletivu do králikárny.
3) žetony se po nalakování a zaschnutí rozhodně k podkladu nepřilepí a tak stačí nějaká hodinka, dvě, žetony se otočí na druhou stranu a přelakuje se rub
4) Někdo v diskuzi zmínil, že to chce lakovat ještě v nevyloupaném platu. To bych nedoporučoval, protože lakování vyloupaných žetonů zpevní i hrany žetonu, které nasají lak.

Toť mé zkušenosti ;)
6.6.2012 09:03:24 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Ale vypadá to jako hodně dobrej základ na grilovačku :D.

6.6.2012 09:11:08

Dík za tip :).
Musím vyskúšať na žetónoch akcií v Jambe :).

6.6.2012 09:13:49

som

TANGRAM
No ale to by měl na tom špekáčku jakože takové ťupky :-O

6.6.2012 09:21:11

kren
díky za tipy, ale nechápu, když v jedné diskuzi jednomu klukovi řekneš, at není tak netrpělivý u schvalovaní, že ty lidi za to nejsou placený a tady brečíš, že konečně po měsíci byl schválen...
jinak ale dobrý, mám pár adeptů na lakování...

6.6.2012 09:22:27

to Elenistar
Nechápu proč rýpeš :(. Copak já si na něco stěžoval a kvůli něčemu brečel? Já jen zdůvodňoval, proč jsem tohle vlákno nemohl založit už před měsícem, kdy jsem to lakoval. Nikoho za to neobviňuju a nijak si nestěžuju. Takovým rýpáním zbytečně vyvoláváš zlou krev a vůbec nechápu, co tě k takovému rýpání vede. Jestli sis neráčil všimnout, tak tenkrát ta moje reakce byla na post Oboluse, který už po třech dnech od odeslání založil vlákno jenom k tomu aby si poměrně urážlivým způsobem stěžoval, že jeho recenze není téměř ze dne na den ještě schválena. Docela jsi mne vytočil :(.

6.6.2012 09:41:53

kren
Ok, tak se omlouvám. Na mě to právě působilo, že zbytečně rýpeš ty. Prostě když jsem si tvou větu přečetl, tak mi tak tak vyznělo. Pokud to tan nebylo ani v nejmenším, hluboce se omlouvám. Nechtěl jsem tě vytočit. Na druhou stranu už tě snad nic horšího dneska nepotká. Neumím číst mezi řádky a nepochopiljsem z tvého odstavce, že tím vysvětluješ proč jsi toto vlákno založil až teď. ŠKoda, že tu nejsou ty mínusy. Patrně bych si nějaké zasloužil.

6.6.2012 10:31:32

Kren
Mínus

6.6.2012 11:14:50

to sszgsa
Ty aby sis nepřisadil ;(. Nechcete si tyhle rýpance nechat do soukromé pošty. Nikoho, kdo se chce něco dovědět o úpravě her to nezajímá.

6.6.2012 11:26:21

Kren
Jojo.. Já jsem všude a všude píšu... Myslím si, že ne... jen když se mi něco nelíbí a poslední dobou mi přijde, že jsi tak nedotknutelný, že tu nikdo nesmí napsat ani písmenko.. hned pak vyjedeš.. tak jsem ti dal veřejný mínus aby jsi věděl, že s tebou nesouhlasím...

Mužeme klidně pokračovat v soukromé poště, jen jsem to chtěl vysvětlit...

6.6.2012 11:33:46

to sszgsa
:( To co jsi napsal snad ani nemá cenu komentovat, každý si určitě udělá názor sám.

6.6.2012 11:43:07

nechci se nikoho zastávat...
ale také jsem si všiml, že s jistou (vysokou) pravděpodobností, tam kde je nějaký spor elenistar, sydo (a možná i jiní) vs. kdokoliv jiný (nejčastěji kren :) ), tam se objeví SSZGSA a podpoří elenistara, syda (atd.) a ohradí se vůči protistraně (kren a jiní) :))

To jen tak na okraj, můj postřeh :)

6.6.2012 11:57:23

Beholder
Pokud mám pocit, že to je správné, tak to udělám.. A tady mi to tak přišlo...

6.6.2012 12:06:17

gev

Obrázek:
Tak mám konečně po víc jak měsíci dát přímý odkaz na křenův dokumentární obrázek z úpravy komponent, ať to nikdo nedočkavý nemusí pracně hledat:

http://www.zatrolene-hry.cz/galerie/485/14877.jpg

;-)

6.6.2012 12:11:02

kren
A nesmrdí to potom v krabici? vím, že některé laky trochu zapáchají. třeba když lakuju figurky... ale po pár dnech to přejde... jak je to s papírem?

6.6.2012 12:15:36

to gev
Díky, neuvědomil jsem si, že to jde - v hlavičce postu jsem to už upravil podle toho tvého odkazu.

6.6.2012 12:16:13

to Elenistar
Když se to nechá tak 2 - 3 dny vyvětrat, tak je to v pohodě. Trošku to cítit je - já jsem to dával do pytlíku už po jednom dni větrání. Myslím, že pokud se to nechá ležet na vzduchu ještě dýl než ty tři dny, tak už to bude úplně v pohodě.

6.6.2012 12:18:46

to kren
a nezmení sa kvalitatívne trochu ten žetón/kartón? Ja som svojho času lakoval hrany žetónov alebo mincí (presnejšie pretieral som ich riedeným herkulesom), príp. aj niektoré hrany hracích dosiek (7 wonders...) a mal som trochu problém ich brať zo stola do ruky, kĺzalo to po hracom pláne. Akoby tým trochu aj skrehli.

6.6.2012 16:31:13 | Upraveno autorem (porovnej)

to Johan
Já s tím problém nemám. Jednak hraji vždycky na stole pokrytém plátnem, protože z hladkého stolu se obecně berou hůř i karty. A klouzat to možná bude zpočátku dokaď se to neošmatá, ale ani s klouzáním nemám osobně problém.

6.6.2012 18:08:58

to kren
vyslovene problém s tým nie je, je to skôr detail, postreh. Inak, plátno dávam na stôl aj ja. Ale ešte sa vrátim k tomu lakovaniu. Dávaš viac vrstiev, alebo to stačí raz prestreknúť, teda keď už máš tú skúsenosť?

6.6.2012 18:52:29

to johan
Stříkám jen jednu vrstvu v dostatečné tloušťce, ale ne zas tak moc, aby to po žetonech stékalo. Maximálně, když se mi to nezdá po nastříknutí všeho dostatečné, tak to tím sprejem hned přejedu ještě jednou.

7.6.2012 08:42:21

Souhlasím s postupem
Nám se lakování auto (nebo hobby) lakem ve spreji taky osvědčilo - jak na žetony, tak třeba na karty vlastní výroby.
Většinou jsme aplikovali vrstvy dvě, ale hodně záleželo na tom, jak moc sprej stříkal (plný, natlakovaný dá laku tolik, že je jedna dostačující apod.)

25.6.2012 10:57:47

Dotaz
Jde to použít i na menší žetony typu Twilight Struggle, Here I stand atd.?
Myslím si, že i na ně by to mělo být v pohodě, ale radši se zeptám: Máte někdo s tímhle lakováním menších žetonů zkušenost?

26.6.2012 12:54:54

to vinassolamnus
Samozřejmě. Viz malé žetonky ke "Jménu růže":
http://www.zatrolene-hry.cz/galerie/485/14877.jpg

Nicméně lakoval jsem je jenom proto, že jsou strašně často v permanenci, jsou tmavé originál lesklé a tak se brzy ošoupají. Žetonky z Twilight Struggle, HIS atd, jsou jiné kvality a celkem nevidím důvod je lakovat.

26.6.2012 13:01:05

kren
Díky!
Fotku jsem samozřejmě viděl, akorát mi na ní přišly malé žetony robustnější než ty z TS. Ptal jsem se hlavně kvůli zpevnění hran, které bych chtěl provést hlavně u Paths of Glory.

26.6.2012 13:15:46

to VinasSolamnus
Ty malé žetonky ze jména růže jsou opravdu titěrné, takže bych se toho u jiných her vůbec nebál. To jsem spíš měl obavy u těch větších destiček aby se nezkroutily, ale vzhledem k tomu, že ten lak není na vodní bázi, tak ani z toho nemusí být obavy.

26.6.2012 13:23:20

Vybíráme z Bazaru

Gizmos v anglictine
Gizmos v anglictine
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas