Lakování kartonových žetonů

Před nedávnem u Starcraftu proběhla debata ohledně zvětšení trvanlivosti často používaných žetonů, které se rychle "ošoupávají". Psal jsem tam mé zkušenosti z lakování žetonů. Před měsícem jsem lakoval další žetony (u hry Jméno Růže) a nafotil jsem to. A dnes byl konečně víc jak po měsíci můj dokumentární obrázek z úpravy komponent schválen a tak se na to můžete podívat.

Takže pro ty, koho by to zajímalo:
http://www.zatrolene-hry.cz/galerie/485/14877.jpg

1) používám obyčejný bezbarvý lak na auta
2) žetony lakuju buď na takovém děrovaném sítu, co je na obrázku, nebo na pletivu do králikárny.
3) žetony se po nalakování a zaschnutí rozhodně k podkladu nepřilepí a tak stačí nějaká hodinka, dvě, žetony se otočí na druhou stranu a přelakuje se rub
4) Někdo v diskuzi zmínil, že to chce lakovat ještě v nevyloupaném platu. To bych nedoporučoval, protože lakování vyloupaných žetonů zpevní i hrany žetonu, které nasají lak.

Toť mé zkušenosti ;)
6.6.2012 09:03:24 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
To je dobré,měl bych dotaz. Myslíš že bych takto mohl nalakovat celou desku? 600x600 mm Normální tisk na 160 gramáž nalepenou na karton. Dík

27.6.2012 12:18:06

to vance
Zkusit to můžeš, ale raději bych to napřed vyzkoušel nanečisto, jestli se to nebude kroutit. Myslím, že by nemělo, ale to nikdy nevíš. Na tohle pak už existují jiné laky a lepidla, ale ty jsou už potom cenově někde úplně jinde a pro takovou jednorázovou věc se nevyplatí.

27.6.2012 12:20:51

kren
On ten plán mě vyšel na 140 kč,čili slušná cena. Lamino by vyšlo na zhruba 300kč. Takže možná by tohle bylo lepší i kdyby to stálo o pár korun víc. Ale s papírem zkušenosti moc nemám,spíš plast. Takže otázka zní: co použít za lepidlo a lak? I cenově náročnější.

27.6.2012 12:25:10

som

VANCE
Lakoval jsem mapy pro Valor and Victory Velikost je sice menší (o málo větší než A4). Vytištěno na A3 samolepcí, nalepeno na karton 3,5mm a pak nalakované sprejem. Zatím vše ok (od vánoc)...

Ještě předtím jsem dělal něco podobného s tiskem na tvrdý papír (asi taky 160g) - ruby a líce karet. Lepeno herkulesem a taky lakováno, dodnes víc než dobré. Nebál bych se toho, raději ale samozřejmě víc tenkých vrstev...

27.6.2012 12:27:21 | Upraveno autorem (porovnej)

som
Super,a jaký lak si použil?

27.6.2012 12:29:11

som

Vance
myslíš sprej? Nějaký běžný akrylátový hobby sprej. Doma ti můžu zjistit značku.

Jednou jsem zkoušel nějaký ne-akrylátový, ale bělely mi pod ním některé barvy.

27.6.2012 12:32:12

som
Teď si to trefil,právě aby mi nešly barvy pryč. Dělám si desku Proroctví,tu z BGG. Počeštil sem si jí,ale protože už sem počítal i s neofiko rozšířením,tak mám leckde drobnější písmo. A to by mohlo vzít za své.

27.6.2012 12:38:43

Lepidlo
To jsou celoplošná lepidla používaná pro kašírování. Já znám jen značku 3M. Výhodu takové lepidlo má, že je přímo určené pro velkoplošné lepení (např. fotografií) a před zaschnutím lze z celou lepenou plochou posouvat a přesně ji umístit.

Např.: http://www.g3.cz/cs/catalog/lepidla-3m/sprejova-lepidla-3m/polozka-photomount

Používají to grafická studia, takže tam se i zeptej na nějaký přípravek na povrchovou úpravu. Nicméně, jestli by tě laminace přišla na 300,- kč, tak upozorňuju, že jenom to lepidlo stojí něco kolem 400,- kč, takže jde o to, co se ti vyplatí.

27.6.2012 12:40:57

kren
OK,dík

27.6.2012 12:49:35

som

VANCE
Jak píše Křen - cena je vysoká (proto je taky nepoužívám) a laminace by v tomto případě měla taky něco do sebe. Vzhledem k tomu že se pohybuješ na neprozkoumaném území, hrozí (teoreticky) katastrofa. Další věc je, co chceš s tak velkým plánem dělat? Budeš ho pro transport překládat nebo rulovat?
Pokud to má být někde doma na sváteční hraní, doporučuju nechat si to od sklenáře hodit do skla. Ale to už teoretizuju až moc ...

27.6.2012 12:51:39

som
Je vcelku a mám ho čistě pro domácí použití. Někam ven beru originál Proroctví. Už jednu desku mám,čistě pracovní verzi. Sice na ní hrajem,ale chtěl bych jí lepší a tato se stejně časem odře pokud tisk nebude nijak chráněný. A chci ještě jednu vyrobit pro kolegu,tak to musí vypadat ne? :-))

27.6.2012 12:56:07

lakovanie
ja som si tiez robil nejake vlastne mapy, karty a zetony - vytlacene na obycajny papier na laserovke a potom nalepene na 1.5 mm karton a vyrezane. chcel by som ich nalakovat. aky lak mam na to pouzit? v umeleckych potrebach mi poradil typek lak na vlasy. ma s tym niekto skusenost? neroztecie sa farba, pripadne nezvlni sa papier?
tu v diskusii som videl nejaku poznamku o laku na vodnej baze. mal by som problem, keby som pouzil taky lak? ako zistim, napriklad pri tom laku na vlasy, ci je na vodnej baze alebo nie?

4.9.2012 10:39:47

mrakoplas
Lak na vlasy nebrat. Zkusil jsem ho kdysi na figurky a bylo to asi to nejhorší, co jsem mohl udělat. Lesklý, i po dost dlouhé době lepí a snadno se setře.

4.9.2012 12:28:34

ruy

rieste otazku zlozenia
..na zaklade vlastnych skusenosti musim podoknut, že je velmi dolezite dat si bacha na zlozenie lepidla a laku
..velmi dobre skusenosti mam s disperznym lepom a synteticky (prip. nitrocelulozovym) lakom v spreji
..lepil som na karton farebnu tlac lepidlom v spreji (evidentne islo o nejaky synteticky zaklad) fajnova robota to bola nastriekat odvetrat prilozit prelisovat a pekne to drzalo
problem nastal pri prelakovani ked sa lak vpil do pappiera co bolo v pohode, ale co v pohode nebolo, ze vlastne rozpustil vrstvu lepidla a ked som rano pozrel na to ma skoro mrdlo :)
(viem pri troche rozmyslania som na to mohol prist sam - ale hups :) stalo sa )
..kazda karta skrutena jak salat - kusok nalepeny a kus odlepeny :)
..nakoniec som to celkom dobre zachranil herkulesom
(ale ta drbacka s odlepovanim stala za to :) )
..ale matny lak pouzivam stale - zetony spevni a ked je aplikovany na karty tak potom ovela lepsie behaju

..zhrnul by som asi tolko na farby na vodnej baze nepouzivat na rovnakej baze lak - farba sa rozmaze (stalo sa mi to par krat aj pri akrylovych farbach)
a rovnako tak aj pri syntetickych farbach a lakoch

:to rincewind: na laserovu tlac na papier kludne pouzi bezfarebny synteticky lak (v baumaxe okolo 5e)
btw:odporucam matny :)

4.9.2012 12:29:26 | Upraveno autorem (porovnej)

zatmavení
Uvažuji, jestli by šlo přestříknout žetony nějakým barevným transparentním nebo tónovacím lakem, aby se dosáhlo ztmavnutí. V chemikáliích se absolutně nevyznám, ale myslíte, že by se něco takového našlo? Nerad bych, aby to však vytvořilo mapy a žetony znehodnotilo. Konkrétně mi jde o zešťastnění velmi nešťastné volby barev žetonů v Conquest of the Paradise. Díky

17.9.2012 23:53:25 | Upraveno autorem (porovnej)

ruy

zatmavit
..co ma tak napochytro napada je ze airbrusheri pouzivaju vlastne farbu teda farba je tonovacia a len cierna je krycia
(samozrejme odhliadnuc od vselijakych preletovo chromovych farebnych vychytavok)

..rovnako tak strieknut zriedenym farebnym tušom a nasledne prelakovanie sa mi zda byt pomerne realne

18.9.2012 09:25:57

Mé problémy s lakováním:D
Já jsem teda zkoušel laserovej tisk polakovat nějakým bezbarvým lesklým nitrolakem a stačí i po několika dnech lehce škrábnout a dělaj se takový šedý šmouhy, jak to jde dolů:( Nějakej tip? Mimochodem z figurek z cernitu jde taky dolů. I s akrylovou barvou. Netušíte někdo co s tím?:( Jaký ověřený lak ve spreji používáte na tisk?

18.9.2012 23:40:05

ruy

@Imperator Frog
..je dost dobre mozne ze si naniesol hrubu vrstvu a to ze aj po niekolkych dnoch sa vytvaraju skrabance nasvedcuje ze lak bol malo nariedeny (podobne plati aj pre akrylcolor)
nasledkom toho sa na povrchu vytvara hruby nevyzrety pancier co ignoruje pripadne pnutie v podkladovom materialy

19.9.2012 21:29:33

to ruy
Ahoj, díky za radu, ale já používal sprej, nějakej lak na auta či co to je. Takže ředění není v mé kompetenci:D Nějaký další nápad?

19.9.2012 21:59:37

to Imperator Frog
To tedy nevím, co jsi měl za lak. Já jsem už několikrát používal právě bezbarvý lak na karoserie (viz http://www.zatrolene-hry.cz/galerie/485/14877.jpg) a nikdy se mi nic neseškrabovalo a žádný šmouhy se mi nikde nedělají.

20.9.2012 08:22:16

kren
Obracím se na tebe jako zakladatele a velkého profíka v této oblasti. Mohl bys prosím odpovědět na můj předchozí dotaz? Děkuji velice :)

20.9.2012 10:53:29

to Havelock
Tak s tím ti bohužel neporadím. Nejsem přes laky profesionál ;). U Conquest of the Paradise mám stejný problém jako ty, takže až to vyřešíš, dej vědět. Možná, že by se dal použít nějaký lazurovací lak s barevnou lazurou, ale kupovat 4 pixle pro různé barvy se mi nechce. Podle mne, když to jen ztmavíš, tak budeš tam, kde jsi byl.

20.9.2012 11:54:43

to Kren
Ahoj, no ono včera jsem to zkoušel znovu a tentokrát v pořádku, tak nevím no. Asi skvrny na slunci či co:D Ten lak znám, ale mám jinej podobnej. Ještě mi pověz, čím lepíš ten papír na karton když děláš žetonky? Já to dělal herkulem, ale hrozně to prasí papír a je umění ho vypnout aby nebyly bubliny:D

20.9.2012 14:59:47

ruy

@ImperatorFrog
..stale ostava otazna hrubka akrylovej farby ako aj hrubka nastreknuteho laku a k tomu miesaniu - jak si dobre sprej zatrepes tak dobre si lak zamiesas

21.9.2012 18:45:59

lakovanie
este som svoje vytvory nelakoval, ale mozno sa k tomu niekedy dostanem. tak neviem, ci je moja uvaha spravna.
najjednoduchsie mi pripada lakovanie sprejom. ale mam otazku. nestava sa, ze by sa zetony lakom prilepili na podlozku a tym sa znicili? ako tomu zabranit?

3.10.2012 08:20:49

Vybíráme z Bazaru

Bestie KS ve fólii + KS exclusive obaly na karty
Bestie KS ve fólii + KS exclusive obaly na karty
Akt. cena: 1375 Kč
Končí za: 12 hodin

Offcanvas