Domácí výroba karet

Chtěla bych si předělat jednu svou oblíbenou hru, u které mi nevyhovuje grafika.
Ta hra je dobrá a bude ještě lepší, když z ní udělám abstraktní. Takže bych potřebovala vyrobit jakési své vlastní abstraktní karty, skoro klasické, v rozích číslice a nějaký symbol, ale druhů je myslím šest (ne tedy 4 jako v pokeru). Navíc jsou tam karty s úkoly, takže o něco složitější, ale taky nic těžkého.
Chtěla bych se poradit se zkušenějšími, jak na to. Jaký používáte papír, jak tisknete, jak docílíte soutisku po obou stranách a jestli znáte nějaký freeware, kterým snadno utvořím ty motivy a rub karet. Díky!
27.1.2012 15:06:16

rbx
No je pravda, že nehrajeme s těma kartama denně, ale mám kousky už dva roky a drží to pěkně, zatím se mi nesloupla ani jedna, ani rožky se neodlupují.
Byl sem ale poučen, že je dobré nechat bílé okraje - bez barvy - na čistém papíře prý to lamino mnohem líp drží, na barvě se může začít loupat.

28.1.2012 23:18:30

to Tangram
A jak to vypadá bez lamina? Kdyby se ty karty nelaminovaly?

28.1.2012 23:46:54

M

to Kren
(postupuju stejně jako Tangram)
lamino jednak kartu zpevní - oproti nelaminované stejné gramáži
a především při míchání po sobě "karty" kloužou líp než "vizitky"
BTW já měl s domácím tiskem především problém se zaoblováním, vyzkoušel jsem udělátka od 100 do 2200 CZK, a pokaždé co roh, to originál :-( Hlavne pro to jsem tedy přesedlal na graf.studio, které karty neřeže, nýbrž vysekává.

29.1.2012 08:52:58 | Upraveno autorem (porovnej)

M
Tak já tedy zaobluju nůžkama na nehty pro miminka :D a pro hraní je to myslím dostačující :) I když "jako když střelí" to tedy není.


Edit: Tak právě se dozvídám, že nám odešla tiskárna. Takže další zprávy budou až našetříme na novou :)

29.1.2012 09:25:16 | Upraveno autorem (porovnej)

to ikri
No kdybych měl takovou stovku karet zaoblovat nůžkama, tak to by mě asi hráblo. Ta malá ruční zaoblavačka stojí pár šupů a naprosto nemůžu souhlasit s předešlým postem. Nevím jak to M zaobloval, ale já s tím neměl nikdy problém. Pokud se karta dorazí až do rohu, tak ta ruční zaoblovačka zaobluje naprosto spolehlivě a jeden roh je jako druhý.

29.1.2012 11:02:07

kren
Ad lamino - jak psal M, karty to zpevní a je to příjemné na omak a dobře se to míchá ... líp než karty v obalech (ty se rozjíždějí v ruce). Lamino taky zabrání tomu, aby ty karty někdo oťapkal prstama od čipsů.
Ale mám i karty bez lamina a jsou v pohodě, laser drží, takže to nevypadá, že by se častým mícháním rychle odřely. Jenom je to prostě papír ... to lamino to fakt trochu víc zpevní, takže je z toho skutečná pevná karta. Holý papír je víc náchylná na to, když někdo láme (ohýbá) karty v ruce ... prostě se to nevrací zpátky a hrozí zlomení karty.

29.1.2012 14:08:24

to Tangram - Cena?
Jedna karta vyjde na kolik?

29.1.2012 15:09:41

M

to Kren - Cena
pro mne v malém počtu (tj. 1 hra kolem 100 karet) 4kč/1ks

jasně, zadarmo to není :-) ale já jsem při vlastnoručních pokusech strávil (nemluvím o přípravě grafiky, ta je stejná) vším tím tiskem, laminováním, řezáním a zaoblováním pokaždé nezanedbatelně hodin s mizerným výsledkem - jo, neumím zaoblovat. Takže pro sebe jsem spokojenej.

29.1.2012 18:07:12 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Nepočítal sem to přesně, podle množství ... asi 3-5 Kč/1ks. Možná by se dalo dostat na 2 Kč, ale to už je spíš fantazie ... musel bych to fakt spočítat.

29.1.2012 18:33:46

Výroba karet
Nečetl jsem celou diskuzi, tak nevím, jestli už nebudu opakovat již zaznělé. Každopádně přidám taky svou trošku do mlýna.

Když jsem si naposledy doma tisknul karty, bylo to na domácí inkoustovce Canon Pixma IP4500, kde není problém použít fotopapír s asi největší běžně dostupnou gramáží 273g/m^2. Po matném papíru jsem se nepídil, ale musím se ještě podívat. Papír, který jsem použil já je z jedné strany matný, z ruhé lesklý. Tvrdostí naprosto dostačující i bez laminace a obalů. Nevýhoda je, že díky lesku se na sebe karty malinko lepí, ale míchat jdou bez problému. Použitý software byl Adobe Photoshop na grafiku (když jsem dělal vlastní i na stažené z internetu pro urovnání velikosti, ořez, změna na 300dpi). Finální kompletace byla věřte nebo ne ve Wordu. Tisnku taky rovnou z něj bez mezipřevodu do *.pdf. Rub/líc řeším následovně: na jednu stránku seřadím líce karet a na další jsou ruby. předtím, než tisknu na čisto si udělám jednu stránku rubů a líců, kde jsou čistě jen obrysy karet a vitisknu je oboustraně na obyčejný papír. Potom se podívám proti světlu, jestli obě strany sedí, pokud ne, o pár desetinek ruby/líce posunu a zkusím znovu. Až vše sedí, umísím na stejná místa zkompletované karty a už tisknu naostro na tvrdý papír. Po dotištění začíná ta správá zábava - za pomocí řezačky na papír všechny karty vyřezat a potom malými nůžkami zakulatit rohy. Je to celkem zdlouhav, ale výsledek stojí za to!

Mám takhle doma hotový celý Dorn a myslím, že je kvalitativně dost vysoko.

8.2.2012 04:33:14

Artscow
Nevím, v jakých cenách se teď pohybujete, ale ať nezapadne první Havelockův příspěvek: www.artscow.com. Mám přes to karty do Duny, Hammer of the Scots a No Retreat!
183 Kč za balíček 54 karet (včetně poštovného) a grafiku si tam nahrajete jakou chcete.

8.2.2012 23:27:46

Můj postup
Já vyrábím karty tak, že naskládám vedle sebe rub i líc napřeskáčku (u velkých karet je to 4x2 polí na stránce) rozřežu po dvojicích, ohnu každou dvojici podél spojovací strany, nechám nějakou dobu zatížený komínek pod knihami či v lisu, zaoblím růžky, zalaminuju. Pokud je folie větší než karta, jednu dvě strany opět oříznu a znovu zaoblím růžky. Práce pro vraha, ale vypadá to luxusně:)

3.5.2012 12:37:01

tisk
Zdravím,

mám problém s tiskem karet. Nikdy jsem to nedělal a chtěl bych se zeptat na jeden problém.
Stáhl jsem si scany karet k jedné TCG z PS3, kterou bych chtěl hrát jako klasickou stolní karetku.

Scany rubu i lícu jsou ve stejném rozlišení a i stejně zarovnané na stránce, ale jakmile je pomocí programu PDF merger spojím do jednoho PDF, tak se mi stránka s rubem prostě posune a při tisku je níže postavená.
Nevíte čím to může být?

Díky za info

12.1.2015 12:33:26

Lapcis
Jsou dvě varianty, proč k tomu může docházet:

1. K posunu dojde už při spojení PDF - v tom případě je problém v programu, který používáš, protože to posune on. Nezbývá, než použít jiný program.

2. Posun se projeví až na tiskárně - standardní problém v amatérských podmínkách, tiskárna v oboustranném tisku není schopná udržet soutisk a lítá to sem tam klidně o dva milimetry. Máš-li kliku a tiskárna to odhodí pokaždé stejně, můžeš editovat PDF, dopředu si to posunout dle potřeby a pak si držet palce, že ti to tiskárna posune, kam potřebuješ. Lítá-li to všelijak, musíš asi nejlepe zvětšit ruby (pokud mají jednolité okraje, tak kolem nich dodělat např. 3 mm bezpečnou zónu) a pak to řezat podle lícové strany - zadek bude sice posunutý, ale nebudou tam bílé pruhy.

12.1.2015 13:28:08 | Upraveno autorem (porovnej)

morthe
Super,

díky moc. Zkusím a přinejhorším se vybodnu na ruby a koupím neprůhledné obaly a bude:)

12.1.2015 14:32:59

.
jj, dva milimetry posunu není žádná míra, navíc to může být i šikmo podle toho jak ti to duplex otočí. Pokud máš trochu slušný podavač tak někdy dostaneš rozumnější výsledek když vytiskneš napřed zvlášť líce a pak teprve ruby, ale taky to umí skákat.
Jinak já to řežu naopak většinou z rubové strany, aby byly zadní strany všechny stejné a nebyly "cinklé" ;-) ale já to většinou laminuju, pokud máš obaly tak je opravdu lepší se na tu zadní stranu vykašlat.

12.1.2015 15:31:06

Moje verze výroby karet
Zdravím.
Mě se nejvíc osvědčilo tisknout rub na 180g/m2 papíry a líc na samolepící A4 etikety (případně naopak). Po slepení rubu a líce mají karty dobrou tuhost a odolnost a zalaminované či v obalech vydrží opravdu hodně. A když by bylo nejhůř, dotisk náhradních karet je otázkou pár minut, ale zatím se mi nepodařilo žádnou kartu zničit. :-)

17.6.2015 14:31:34

Zdravím všetkých...
a držím palce aby sa výroba kariet podarila :)
Všimol som si v diskusií, že sa spomínali nejaké zaoblovačky na rohy kariet. Mohol by niekto prosím, dať nejaký odkaz, aby som bol trochu v obraze (ako to vôbec vyzerá, link na obchod, cena...atď.)
ďakujem.

24.6.2015 13:25:52

zaoblovač rohů
zkus zadat a vyběhne ti nabídka od 700 do 100.000,- :)

24.6.2015 13:34:41

zaoblovačky - orientačne
Ospravedlňujem sa, že to pchám do tejto diskusie - ale je to predsa len trošku súvisiace...

Poohliadol som sa v okolí (tým myslím papiernictvá a predajne kanc. techniky) po zaoblovačkách - hľadal som niečo malé a kompaktné napr. toto
(http://www.raffaelis.com/zaoblovac_rohov_mini_2.jpg) - nedostupné, vypredané.
Žiaľ jedinou dostupnou voľbou asi zostáva:
(https://images.aptika.com/images-900x900/Warrior-Versatile-3-in-1-Slot-Punch-2809.jpg)
ak človek nechce investovať do nejakého väčšieho profi-zariadenia. Alebo už len zostáva nechať si karty orezať v nejakom Copy-centre, ak takú službu poskytujú...

14.7.2015 19:20:48 | Upraveno autorem (porovnej)

zaoblovacky
vulcano: trochu hledat tobe staci
http://rezacky-vizitiek.webnode.sk/products/zaoblovac-rohov-vizitiek-r-6-mm-mini/

14.7.2015 19:34:53

juliusm
Jasné, ja ďakujem tebe veľmi :)
To som si našiel, ale tá firma práve tieto malé zaoblovačky nemá a asi ani mať nebude, iba tie profi ozruty. Mali by si to opraviť na stránke, pretože ich nevedia zohnať asi ani priamo od výrobcu (tuším niekde z Číny to je...)

14.7.2015 19:51:31

vulcano
sypu popel si na hlavu ja :-)

a neco takovehleho?

http://www.ebay.com/itm/R5mm-Rounder-Round-Corner-Trim-Paper-Punch-Card-Photo-Cartons-Cutter-Tool-JDC-/201275728096
http://www.ebay.com/itm/R4mm-Rounder-Round-Corner-Trim-Paper-Punch-Card-Photo-Cartons-Cutter-Tool-Craft-/191496668266

14.7.2015 21:58:22

.
vulcano: mně se povedlo nedávno koupit stejný typ jako ten odkazovaný (akorát 5mm a v černobílém provedení) cca za 150 kč v papírnictví v Břeclavi. Vcelku pravidelně je tam dostávají, takže dostupné to nějak asi pořád ještě je. Mají ještě 1cm, takže se zkus poptat v papírnictvích, třeba půjdou objednat.

19.7.2015 23:44:58

Zaoblovačka aneb výseková raznice
co tahle:
http://www.nemravka.cz/cz/eshop/detail/scrapbook/vysekove-raznice/rohove/rohova-raznice-5-mm-kulaty-roh.html

20.7.2015 09:41:58

Vybíráme z Bazaru

Smart game - Štěňata
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas