Domácí výroba karet

Chtěla bych si předělat jednu svou oblíbenou hru, u které mi nevyhovuje grafika.
Ta hra je dobrá a bude ještě lepší, když z ní udělám abstraktní. Takže bych potřebovala vyrobit jakési své vlastní abstraktní karty, skoro klasické, v rozích číslice a nějaký symbol, ale druhů je myslím šest (ne tedy 4 jako v pokeru). Navíc jsou tam karty s úkoly, takže o něco složitější, ale taky nic těžkého.
Chtěla bych se poradit se zkušenějšími, jak na to. Jaký používáte papír, jak tisknete, jak docílíte soutisku po obou stranách a jestli znáte nějaký freeware, kterým snadno utvořím ty motivy a rub karet. Díky!
27.1.2012 15:06:16

Zaoblovacka
Nad touhle jsem taky dlouho premyslel, ale jedna plastova uz mi rupla, tak sem nakonec sel radsi do tehle http://www.em-design.cz/shop/p-660/warrior-derovac-regulovatelny-3v1-wr33051.html a jsem max spokojen. V pohode se s tim dají zaoblit i kartonove zetony.

20.7.2015 12:14:09

zaoblovačka
ďakujem všetkým, niečo si už vyberiem :)

20.7.2015 16:36:50

Karetni hra
Zdravím vsechny

Mohl by me zde nekdo poradit jak zpropagovat jednu skvelou karetni hru... Vymysleli jsme ji s klukama kdyz jsme byli mladi nedavno jsme si na ni vzpomeli a hrali cely vecer... Prislo me jako dobry napad tuto hru rozsirit ale vubec nevim jak bych to mohl udelat. Budu rad kdyz me nekdo daruje nakou tu radu dekuji

17.11.2015 17:57:06 | Upraveno autorem (porovnej)

luksol23
Ahoj,
myslím, že docela dobrou cestou jde v současnosti původní slovenská hra Sorcerer, kterou autor v print'n'play verzi uveřejnil tady na serveru a probíhá betatesting, kterým se odhalují chyby v designu i balance jednotlivých karet.
Paralelně s tím by se hodilo oslovit vydavatelství, prošvihl jsi bohužel letošní Deskohraní, kde by k tomu byla asi dobrá příležitost. Každopádně pokud se nic nezměnilo, tak CBG pořádá každoročně autorskou soutěž a vydává hru, která v ní zvítězí. Pokud pošlete print'n'play vzorky třeba i do herních klubů, i ty by vám mohly pomoct hru otestovat a rozšířit.

18.11.2015 08:24:03

luksol23
Další šancí oslovit vydavatele bude možná Deskobraní v Brně, tento víkend.
A hlavně pokud ji opravdu chceš vydat do prodeje bude to ještě běh na dlouhou trať.

Pokud ji chceš "jen" pověsit zdarma na web, tak doporučuji vytvořit soubor(y) s komponenty k vytištění, navrhnout hru na přidání do katalogu (Katalog her->Návrh na přidání hry) a soubor(y) nahrát ke hře do sekce "ke stažení" a/nebo vytvořit webovky a tam soubor(y) pověsit společně s nějakým obkecem o čem hra je...

18.11.2015 10:00:28

Prosba o radu
Zdar. Hladal som tu na fore nejake typy v akych programoch alebo editoroch prekladate hry do slovenciny resp. cestiny. Chcem prelozit niektore dobre veci z AJ a NJ, ale potrebujem zachovat dizajn kariet a hracej plochy. existuje nieco take? alebo je to babrava praca s photoshopom a vytvaranie od piky? dajte prosim radu!

21.11.2015 12:11:31

ruy

najlepsie
by bolo presne povedat v akych formatoch mas material a co s tym chces presne dokazat

takto obsirne je to na clanok

pripadne ss

21.11.2015 12:51:46

Devo
Pravidla v pdf, kde to není jen scan, ale objektová grafika a text, řeším přes Inkscape. Do karet a dalších komponent nefušuju, to nechávám na jiných :)

21.11.2015 13:59:27

zdravím
Potřebuju JEDNODUCHÝ (zdarma, prosím ne Photoshop) ve kterém bych dokázal zadat velikost karet a jejich počet na stránku a pak napozicovat a vycentrovat pro tisk líce a ruby karet tak aby to pak při tisku z PDF sedělo. Zoner něco podobného umí ale neumí to vycentrovat na výsledné stránky

Díky

5.3.2017 11:59:10

neporadím
Bohužel neporadím, ale ono je to stejně jedno, když tiskárny ujíždějí a tak je skoro nemožné dostat rub i líc na stejné místo.

Jestli můžu doporučit, tak se mi osvědčil tenhle způsob, který praktikuju klidně i ve wordu. Je to dost rozšířený způsob, jen nevím jak se oficiálně jmenuje.
1. na jednu půlku strany srovnám ruby, na druhou půlku líce.
2. uprostřed strany udělám čáru.
3. vytisknu a přehnuna čáře. Následně podlepím tvrdším papírem a vyřežu. Sedí skvěle.
Dají se tak udělat 4 klasické velké karty na stranu. Vypadají i bytelně a mají "jádro": https://boardgamegeek.com/camo/b13aee751f759eb3a7bd8055ad4f3f336e0b0b1e/687474703a2f2f692e696d6775722e636f6d2f756a6a4e4138792e6a7067

5.3.2017 12:35:09

Úderník
Prostě a jednoduše - pitomý Word. Co se týče jednoduchosti 100% vítězí. Prostě si udeláš tabulku, tu vycentruješ a do tý naházíš kartičky. Word je sice program k vzteku, ale pro nás amatéry asi nejlepší možnost. Nové verze už toho umějí překvapivě dost. Případně freewarové Wordovské alternativy. Jinak by to určitě zvládlo spousta freeware grafických programů - nejlíp vektorových - jako třeba Inkscape. Ale k tomu už musí být zkušenosti, je to vlastně alternativa profesionálních programů.

No, ale když už tato diskuse tak krásně vstala z mrtvých, tak se zeptám taky. Potřebuju stvořit kartičky velmi nestandardní velikosti (malé, tak poloviční american mini). Díky tomu je samozřejmě nenarvu do žádných obalů, což znamená pro domácí výrobu karet vyloučení jedné z nejlepších možností. Další možnost je laminace. To zní fajn. Jen si musím pořídit laminovačku a tenčí fólie. A tady prosím o radu zkušenější. Nelíbí se mi, že bych laminoval celou A4 a pak ji prostě vyřezal. Mnohem účinnější zdá se být karty do lamina naskládat po jedné a pak s malým, pouze lamino (bez papíru) okrajem vyřezat. Z pohledu nezkušence mi přijde že to bude líp držet (lamino se nebude odchlipovat). Bude to ale mnohem pracnější.
Druhý kámen úrazu je zaoblení ostrých lamino rohů (jinak je totiž lamino účinnější než kdejaká kudla :)). Vzhledem k velikosti potřebných karet udělá každá zaoblovačka z karty snad kolečko. Poraďte mi prosím, jak se měří zaoblovačky rohů (.5;1... cm). Vůbec nevím jak si to mám představit.
Díky moc!

5.3.2017 20:52:05

to Durin
Hele ideální je koupit laminovací kapsy potřebé velikosti - nebo tomu pakrty přizpůsobit pokud to jde. Pak laminuješ každou kartu zvlášť a máš rovnou zaoblené rohy, nic nemusíš stříha, vysekávat atd.
Na rohy karet existuje zaoblovačka, kdy jsem ji kupoval někde v papírnictví, má to poloměr 0,5mm.

5.3.2017 21:00:23

tomasV
Díky, díky.
Ale... Dost právě pochybuju, že objevím lamino kapsy tak 5x3 cm :). Takže asi nezbývá než řezat.
Takže ta velikost u tý zaoblovačky (0,5 cm) znamená, že si mám domyslet při zaoblení příslušnou kružnici a její poloměr je právě ona velikost? To by bylo na mé mini karty či spíše kartičky asi moc...
A ještě: lamino fólie tak 80 mikronů, budu-li tisknout na nějaký kvalitnější papír, ovšem gramáží podobný kancelářskému? Stačí to? Rád bych měl karty fakt kvalitní. Připadá mi ale zbytečné řešit nějaký extra papír (foto, lesklý, mat...) když přes to bude lamino. Ale i tak případně prosím doporučte ideál papír (na 2 vstvy papíru + 2 dvě vrstvy lamina) :). Díky moc ;).

5.3.2017 21:30:33

male karty
Nejmensi kapsy, co jsem nasel doma jsou cca 8x5 cm. Do jedne hry jsem taky potreboval male karty, takze jsem do jedne kapsy daval dve a rezal to na dve poloviny. Pak zaoblit roh a skoro neslo poznat, ktery roh je original a ktery ne.

Ale bacha, delalo mi to pak obcas mezi tema dvema kartama bubliny, jak tam byla mezera na tloustku papiru.

Jo a u ty laminace pocitej, ze stejne musis mit par mm presah, aby to dobre drzelo, takze bych se 5mm zaoblovacky nebal.

5.3.2017 22:31:59 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Aha, takže oprava. Ony "karty" budou mít nakonec 1"x1.25" (hnusnej nemetrickej systém - pokud dobře počítám tak to je velmi zhruba tak 2.5x3 cm). I přesto, že to jsou velikostí vpodstatě žetony, tak by měly být takový kartózní. Takže nějaký nápad :)? Rád bych tam právě měl nějakou povrchovou ochranu (obaly rovnou vyloučím, nezbývá laminace). Půjde to?

5.3.2017 23:34:19

...
Vzdycky muzes laminovat do vetsi kapsy a pak to orezat a zaoblit, jen je s tim o chlup vic prace a zbytecny odpad.

6.3.2017 01:50:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Al

laminace karet
Já zatím karty dělal tak, že ve Wordu připravím rub i líc karet vedle sebe, vytisknu na obyčejný kancelářský papír a po vyřezání v půce přeložím. Po tisku nechám papír dobře vyschnout, nejlépe do druhého dne, abych při laminaci neměl problémy s vlhkostí. Zastřihnu jim rohy a zalaminuji do folie 120 mikronů. (80 jsem nezkoušel, takže nemohu porovnávat). Při tisku volím velikost karet takovou, aby folie všude po obvodu o 2-2,5 mm přesahovala, aby hrany dobře držely. Pak ořežu přebytky folie a zastřihnu rohy.
Na rohy jsem si pořídil Sunstar Kadomaru Pro (třeba zde http://www.ebay.com/p/Sunstar-Kadomaru-Pro-S4765036-Corner-Cutter-Stationery-From-Japan/1237827118). Umí udělat 3 poloměry - 3, 5 a 10mm. Zatím jsem použil jen 3 a 5 mm, 10 už je hodně. Na ty malé kartičky bych to viděl určitě max. 3mm. Kolik toho ta zaoblovačka vydrží netuším, ale zatím to stříhá ...
Na tvoje mini kartičky bych koupil buď kapsy credit card (54 x 86) nebo IBM card (59 x 83) a laminoval bych 2 kartičky vedle sebe (laminovací kapsy mají svařenou tu užší stranu, takže je vedle sebe hezky dorazíš k tomu spoji).
Víc bych jich do kapes nedával, nikdy je tam přesně nesrovnáš a bude se to blbě řezat.

6.3.2017 10:09:09

foto papir pro oboustranny tisk
problem u foto papiru je, ze normalne jenom jedna strana je vhodna pro tisk. nasel jsem tenhle 330g foto papir potisknutelny z obou stran:
https://www.fotoskoda.cz/sihl-inkjet-a4-25-lustre-photo-paper-duo-330g/

jenomze moje tiskarna (canon) uvadi tisk na max. 275g canon papir (vic asi canon nedela). nevim, jestli to muzu risknout a tiskarna to v pohode vezme. prece jenom je ten papir hodne drahy. ma nekdo zkusenost s tiskem na takhle tvrdy papir s domaci tiskarnou?

27.6.2018 13:15:36

Karty
Nám se osvědčilo vytisknout karty oboustranně na obyčejný papír 160g (250 listů A4 cca 200,- Kč) a zalaminovat do laminovací fólie (FELLOWES, lesklá, 80 micron, A4 - 25 kousků za 114,-Kč). Ořezat a obyčejnou zaoblovačkou vycvakat kulaté rohy. Zkoušeli jsme i dražší kousky kovových zaoblovaček, ale nakonec nám vyšla nejlépe úplně obyčejná za cca 150,- Kč a že už se holka něco nacvakala.

Karty drží pěkně a pokud je mechanicky nepoškodíš nebo silou nebudeš lámat vydrží dlouhou dobu. Jediné co ji bude vadit je vetší množství vody nebo piva. Jinak jsme nadmíru spokojeni.

27.6.2018 14:39:20

zaoblovačka
Dá se nějaká levnější pořídit u nás? Bez nutnosti objednávat v cizině?

27.6.2018 15:34:57

zaoblovacka
jasne ze da, odjakziva to mali napr. v lepsich obchodoch s kanc. prislusenstvom

27.6.2018 15:59:33

Dobrý skutok?
Viacerí ste spomínali kombináciu rubu a lícu vo Worde pri výrobe vlastných kariet.

Otázka znie: bol by niekto ochotný podeliť sa so svojou wordovskou šablónou na karty? Niekde zavesiť wordovský dokument, kde sú líca a ruby už pripravené a do ktorého by sme si my-amatéri vložili vlastné texty a obrázky a ušetrilo by nám to hodiny a hodiny práce a potu, ktoré ste museli obetovať vy?

28.6.2018 15:42:26

Word?
waw, to fakt vo Worde? Sebatrizen lvl 999 :-)

28.6.2018 16:23:47

Joe

Victarion
Použi vhodný program namiesto Wordu, TO ti ušetrí hodiny a hodiny nervov a práce.

Inkscape for the win - nie je nad presnosť práce s vektormi.

28.6.2018 16:45:13

gimp
ja si nastavim grid v gimpu a pak uz jenom kotvim obrazky do gridu

28.6.2018 21:20:12

Vybíráme z Bazaru

Advanced Squad Leader: Starter Kit #1 -ASL
Advanced Squad Leader: Starter Kit #1 -ASL
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas