Domácí výroba karet

Chtěla bych si předělat jednu svou oblíbenou hru, u které mi nevyhovuje grafika.
Ta hra je dobrá a bude ještě lepší, když z ní udělám abstraktní. Takže bych potřebovala vyrobit jakési své vlastní abstraktní karty, skoro klasické, v rozích číslice a nějaký symbol, ale druhů je myslím šest (ne tedy 4 jako v pokeru). Navíc jsou tam karty s úkoly, takže o něco složitější, ale taky nic těžkého.
Chtěla bych se poradit se zkušenějšími, jak na to. Jaký používáte papír, jak tisknete, jak docílíte soutisku po obou stranách a jestli znáte nějaký freeware, kterým snadno utvořím ty motivy a rub karet. Díky!
27.1.2012 15:06:16

Gramáž karet
Ať nezakládám nové téma. Ví někdo jaká gramáž papíru je u běžných herních karet? Chci si vytisknout karty do Warhammeru Shadespire. Budu je dávat do těch orig obalů od GW který už mají potištění rub. Takže mě stačí vytisknou na nějakou vyšší gramáž. Našel jsem jeden fotopapír za dobrou cenu a gramáž je tam 250g/m myslíte že to stačí?

13.9.2018 15:24:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

GeneralX
V obaloch úplne v pohode. Na 250ku by som tlačil aj samostatné karty, síce možno zalaminoval, ale aj keby nie... takže do obalov v pohode.

13.9.2018 15:28:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Gramáž
Ahoj,

já mám tu nejlepší zkušenost tisknout jednu stranu karty na 200 gramový papír a druhou stranu na 250 gramový. Následně na jednu stranu nalepit oboustrannou izolepu a přiložit druhou stránku. Poté oříznout. Tahle gramáž je nejbližší tvrdosti a tloušťce standardních karet. Výsledné karty dávám do obalu.

Co se týče 250 gramáže, bude to stačit, ale ta tloušťka nebude úplně ono. Záleží, zda-li jsi náročný.

13.9.2018 15:49:26 | Upraveno autorem (porovnej)

250

na 250g foto papir jsem si karty tisknul a daval do obalu. na hrani to staci, ale necekej tvrdost jako normalni karty. porad se snadno ohybaji. lepsi zkusenost jsem mel slepit dva tvrde papiry obojstrannou lepici paskou (kobercovkou), jak pise kolega pode mnou.

13.9.2018 21:34:28

Tisk na prázdné karty
Pokud si chci karty vytisknout tak, aby vypadaly opravdu hezky, tisknu na prázdné (nepotištěné, bílé) karty. Po dlouhém experimentování jsem už techniku odladil a výsledek vypadá jako z obchodu. Oproti tisku na fotopapír, polepování skutečných karet nálepkami či jiným metodám to má řadu výhod. zejména karty mají správnou tloušťku, dobře se míchají a jsou to pocitově opravdové karty. Jsou i tuhé jako karty a neohýbají se a neničí tak snadno, jako karty z fotopapíru. A v neposlední řadě vyjdou i podstatně levněji než karty z fotopapíru! Nevýhodou je, že PDF musí být přizpůsobeno rozměrům těchto karet, takže stažená PDF z BGG a jiných zdrojů je potřeba upravit - je to pracnější.

Tisknu na tyto konkrétní karty:
https://www.hras.cz/spolecenske-hry/doplnky/prazdne-karty-v-krabicce. Nemají "finish", a tak se na ně dobře tiskne i na inkoustové tiskárně (používám Canon G3411). Většina ostatních prázdných karet "finish" má, takže se natištěné barvy snadno rozmažou.

Jak konkrétně při tisku postupovat, je popsáno zde: http://onlinedungeonmaster.com/2013/11/22/how-to-print-on-blank-game-cards-prototyping-tips/. Zejména bych doporučil "Zig Two-Way Glue", nic srovnatelně dobrého jsem nenašel. (Zkoušel jsem např. i (modrou) Scotch Removable lepicí pásku, která po odlepení nemá zanechávat stopy, je dost drahá, ale stop vždy zanechala spoustu.)

Aby karty dobře klouzaly a barva se nerozmazávala vlhkými prsty, je potřeba karty na závěr postříkat "finish" sprejem. Stačí tenká vrstva, ale ne moc tenká, jinak karty jsou pak cítit jako posypané moukou. I po zaschnutí finishe se karty k sobě lepí, klouzat začnou, až když je finish opravdu suchý (v zimě suším na horkém topení). Používám např. Marabu ClearJet A2000 Semi-gloss, je však dost drahý, při opatrném zacházení (aby rozpouštědlo barvu nerozmazalo) stejně poslouží i jiný finish sprej.

Na Zatrolené Hry jsem nahrál např. PDF soubory na tisk karet pro Decktet a Arboretum.

24.1.2019 21:15:38 | Upraveno autorem (porovnej)

xarx
pre mňa zaujímavá novinka. Dá sa na tie karty tlačiť aj na laserovke?

24.1.2019 22:19:49

laserovka
Laserovku mám jen v práci, tak jsem to nezkoušel. Přeci jen, kdyby se v ní karta zasekla, tak by to byl vážnější problém. Tím lepidlem přilepené karty drží jen opravdu zlehka, ale inkoustovce to nevadí. Principiálně tisku na laserovce nic nebrání, pokud ta umí tisknout i na čtvrtky.

24.1.2019 22:28:57 | Upraveno autorem (porovnej)

laser
Ďakujem za odpoveď.
medzitým som si však našiel, že moja laserová tlačiareň také malé papiere nepoberie :-/ min. 76x127mm Tak som došiel :D

25.1.2019 08:36:30

laser

Netiskne se na jednotlivé karty! Karty se nalepí (viz návod) na A4, 3x3 nebo 2x4.

25.1.2019 08:43:11

.
no paráda. potešil si ma :) dik

25.1.2019 11:13:10

xarx

Tak řeším také tisk karet a zvažuji jiné možnosti než to je předat studiu...

Konkrétně mě zaujalo tisknutí na prázdné karty, které o kousek níže popsal Xarx. Bohužel link na dungeon s tipy pro tisk mi nefunguje a nemohu najít alternativu. Nevíte někdo jestli není jen obsah někam přesunuty?

Zároveň, vím že se zde bavíme hlavně o low cost, nicméně máte někdo tip na dobrou firmu v Praze, která by zvládla realizaci karet pokerové velikosti v odpovídající kvalitě? Design máme kompletně vlastní, tisková data připravím dle potřeby a celkem jde o 100kusu/sada (rádi bychom ale zatím pro testy vyrobily pouze max 2). Ideálně výsek - co jsem pochopil, je to nejpřesnější varianta.

Díky moc!

30.3.2019 17:36:14

pred-rezane karty
nemam s tim zkusenost, ale sam jsem premyslel o tomhle: https://www.spielematerial.de/en/sheets-with-blank-cards.html

_____________________________________________________________________
Od Blackfiru si už nic nekoupím a když budu chtít něco of FFG, koupím si radši originál.

31.3.2019 20:16:16

artscow
Ještě to můžeš zkusit u číňana...:
https://www.artscow.com/photo-gifts/playing-cards/multi-purpose-cards-rectangle-394

(často se po webu povalují kódy na slevu/poštovné zdarma)

1.4.2019 00:12:31

odkaz na navod
Stranka nefunguje, ale samozrejme funguje archiv toho webu:

https://web.archive.org/web/20190223061147/http://onlinedungeonmaster.com/2013/11/22/how-to-print-on-blank-game-cards-prototyping-tips/

1.4.2019 14:46:57

Odpověď
Dobrý den,
já si tiskl v Praze vlastní rozšíření BANGu a jsem naprosto spokojen. Tiskl jsem jej ve Sprinter Studiu, kde se o Váš projekt postará profesionální tým, který poradí s realizací karet. Karty vytisknou a poradí s výběrem papíru a laminace. Navíc hned za rohem je obchod Papyrus, kde najdete neskutečné množství papírů a též Vám rádi poradí s výběrem.
Hezký večer

25.9.2019 16:49:53

Tellenar
I když to vypadá jako reklama, stejně se zeptám.
Kolik karet jste tisknul a jaká byla výsledná cena?
Díky za odpověď.

Zdraví

Mir

25.9.2019 21:17:10

Sprinter Studio ?! WTF
Když jsem si našel přes Google "Sprinter STudio" stačí si přečíst recenze, to opravdu ne :) teď čekám na výsledek jedné firmy, nechal jsem tisknout cca 80 karet pro hru Šerif z Nottinghamu : Merry men , přeložili jsme karty do CZ, měli bychom to mít na 350g/m2, podklady byly velmi slušné co jsem vyráběl ve Photoshopu, 300 dpi + spadávka...pak se mohu podělit o zkušenost

#01 UPDATE - našel jsem firmu, u které jsem si nechal vytisknout dvě série karet do hry Sherrif of Nottingham: Merry Men, kvalita karet je neuvěřitelná, papír 350g/m2, strojový tisk, za priplatek lze udělat kulaté rohy a nebo karty zalaminovat bez přesahu, nezkoušel jsem

cena za hubičku, mohu zařídit tisk


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Zombicide: Černý mor ( nové zbraně, SETY, Legendární, více jak 140 kartiček)
- Dice Throne: Season Two - překlad karet do CZ + grafika
- Munchkin - A3 inventář
- Decrypto - nové karty slov
- Sagrada - nové karty
- Cartographers - karty
- Šerif z Nottinghamu - karty zboží, promo karty, merry men karty

5.10.2019 15:34:32 | Upraveno autorem (porovnej)

MistrYpislon
Náhodou stránky té firmy nemáš. Sháním nějakou kde by se dal vytisknout nový PnP scénář k Arkhamu.

30.7.2020 19:21:05

Vyroba karet Hearthstone

Ahoj,chtěl bych předělat PC hru Hearthstone do realu. Jaký
nápady?

17.11.2020 11:34:55

Ahoj. Máte někde k dispozici nebo jste zkoušel k vystřihnutí karet tohle??? CZK 584.27 | 1PC Factory Customized Heavy Duty Die Cutter for Cutting Paper Card PVC Card Cutter Photo Die Cutter 86 * 54 MM rounded corne
https://a.aliexpress.com/_msbTd1h

18.4.2021 17:23:28

Někdo se tu před časem ptal na levnou “zaoblovačku” karet, která se dá sehnat v ČR - já jsem si nedávno koupila tuhle rohovou raznici značky XCut a spokojenost: http://www.scrapyard.cz/rohove-raznice/5442-rohova-raznice-5mm-na-zakulacene-rohy-5050870011854.html 

8.9.2021 13:44:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Potreboval by som poradiť. Chcem si dat vytlačiť karty k Descent: Sands of the Past (https://descent-community.org/index.php/obtaining-sands-of-the-past/). 

Informoval som sa na stránke hracikarty.cz

Odpísali mi ze:

tisková data je potřeba dodat s následujícími parametry:

  • tiskové PDF - ideálně ve CMYKu (RGB může být také, ale může tím nastat barevný posun)
  • rozlišení 300 dpi nebo více (v případě nižšího rozlišení to jde vytisknout také, ale výsledek bude trochu „zubatý“)
  • každou kartu umístit na samostatnou stránku v jednom souboru. Poslední stránka bude rub, tzn. pokud mají karty 32 listů tak bude 33 stránek (32 předních + 1 zadní).
  • pokud je obraz na kartě až ke kraji karty, je potřeba vytvořit spady (minimálně 2 mm). Spady musí být jako pokračování obrazu, nikoliv jako bílý nebo jinak barevný rámeček
  • vždy musí být ořezové značky

 

Nie úplne chápem ako to mam všetko pripraviť. Ale predpokladám ze k tomu budem potrebovať nástroj na tvorbu pdf. To ale nemám. 

 

Viete mi s tým niekto poradiť? 

Kde tlačiť vy? A v akom formáte dávate dáta? 

 

Diky

18.9.2021 17:12:36

@Araneo Čau, podle materiálů jsou karty už velmi hezky připraveny v .png ve správných velikostech, převod do PDF musíš ideálně pomocí programu např od Adobe (Illustrator / InDesign). Pokud si na začátku správně nastavíš velikost karet, tak vytvořit celý ten Sands of the Past bude tak jedno odpoledne max.

2.10.2021 13:51:34

2Araneo:
vsetko co si tam vypisal je velmi jednoduche zadanie pre grafika, takze, najdi si nejakeho kamosa co je grafik a ten ti to vyradi presne ako oni chcu (SW na to urcite ma). A zaroven ta upozorni, co treba zmenit, upravit,  prip. ti s tym pomoze.

P.S. Uz to, ze su karty pripravene v PNG vo mne ako grafikovi vzbudzuje hrozu :-)

8.10.2021 12:11:47

Čau, 

máte někdo zkušenosti s výrobou karet podle níže uvedeného návodu od xarxe? Koupil jsem karty, nalepit na rastr a jediný problém je, že inkoustovka mi to kompletně maže. Mám EPSON L3050 ITS, na které tisku i třeba fotky a problém s tím není. Tak si říkám, jestli výrobci nezměnili výboru těch blank karet a už tam je nějaká vrstva, která se tisku nelíbí?

 

Pokud máte někdo tip jak z toho ven tak dejte vědět. Díky moc.

21.12.2021 23:31:41

Vybíráme z Bazaru

Zombicide Survivor: CMON Comics – Vol. 1 extras
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 7 hodin

Offcanvas