Zeměplocha: Ankh-Morpork

xxxxxxxxxo hodnoceno 444x (Seznam vlastníků)

Zeměplocha: Ankh-Morpork - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Devir
IELLO
Kosmos
Mayfair Games
Phalanx Games Polska
Treefrog Games
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Musím říct, že na tohle se neskutečně těším, Terry Pratchett je můj nejoblíbenější fantasy spisovatel a jestli se do hry podaří zakomponovat zeměplošský humor, bude to neskutečný nářez. Nemáte někdo tušení, kdy by se to u nás dalo sehnat?
14.5.2011 13:02:57

Pro dva?
Hrál někdo ve dvou? Jak moc to (ne)funguje?

2.12.2012 13:24:43

Vixton
Jo, skoro bych řekla, že ve dvou je to nejlepší. Možná ve 2 a 3.

Samotná hra je poměrně náhodná, takže nějakou extra eurovku od toho nečekej.

Ve dvou se odstraní Chrysoprase a analogicky se upraví výherní podmínky. Podle mě to mechanismy fungují ve hře pro 2 dobře. Je to svižné.

2.12.2012 15:04:47

Náročnost pravidel ?
Chci se zeptat, zda se dá hra hrát i s nehráči. Má lehce pochopitelná pravidla ? Plánuji nákup české verze. Díky

14.7.2013 18:49:30

BB
Jooo, je to fakt jednoduche pravidlove, na Festivalu Fantazie to zvladaly v pohode vsechny skupiny hracu...;)

14.7.2013 21:17:17

hmm
Tak na tuto hru jsem hodne zvedavej,jen mam trochu strach z velkeho mnozstvi nahody,jak tu pisete.hra jinak vypada uzasne!

6.8.2013 10:46:32

stoji za to koupit?
Zdravim,chci se zeptat,jestli teda hru stoji za to koupit,kdyz ji budeme hrat pouze ve dvou?Nebo je lepsi sahnout po jine?

7.8.2013 15:33:34

po 2 hrách
bych řekl, že ve dvou to nebude ono, ale vždy jsem hrál ve 4 a tak nejsem ůplně správnej člověk na odpověď

7.8.2013 15:48:36

ve dvou
Jako jsme zvykli.se slecnou hrajeme jen ve 2 hry jako Mice and mystics,small world,zachranare,quarantine,agricola....takze hrat hry ve 2 je pro nas normalka,protoze jinak bychom si je nezahrali a i kdyz se mi hra moc libi,o koupi prave nejsem jeste uplne presvedcen...jestli do toho jit,nebo se najde vhodnejsi varianta.Resp. deskovku si kupujem kazdy mesic,takze jde spis o to,abychom "nevyhodili penize" ...

7.8.2013 15:57:58

deskovka od rexů
nejsou vyhozený peníze : )

7.8.2013 16:03:54

Hra ve dvou hráčích.
Floki - Hrál jsem 2x ve dvou hráčích a za sebe mohu říct, že to ve dvou opravdu není ono.

7.8.2013 17:11:23

@Floki
My máme s manželkou za sebou 4 hry ve dvou a baví nás to moc :-). Na druhou stranu se těším, až si to někdy zahrajeme ve více lidech, protože jsme zatím, než hra skončila, vždy jen "polechtali" balíček hnědých karet - ale to bylo i tím, že pokaždé byl alespoň jeden z nás "lordem" a hrál na kontrolu 7 čtvrtí.

7.8.2013 17:16:04

I ve dvou to jde
I pro dva hráče je to fajn hra, i když ve více hráčích je lepší. Máme za sebou větší množství her ve dvou, třech i čtyřech hráčích a přijde mně nejlepší pro tři. Ve čtyřech to mají lordové i Vetinari hodně těžký, a tak má největší šance na vítězství Elánius.

11.8.2013 20:00:56

ve 4 hracich
Hral jsem to asi jen 2x nebo 3x ... pokazde ve 4 hracich a bohuzel mne hra v tomto poctu velmi zklamala. Hral jsem vzdy s dobrymi hraci, kteri si vse hlidaji a nenechaji nikoho jen tak vyhrat a bohuzel ve vsech pripadech vyhral Elanius na dobrani balicku. Ve 4 hracich na prijde (i ostatnim zucastnenym), ze ostatni nemaji sanci vyhrat, pokud je nekdo vylozene vyhrat nenecha.

14.10.2013 13:26:21

hra ve 3 a 4 hráčích
Já už mám taky za sebou pár her (určitě přes 10) ve třech i čtyřech hráčích a hra mě nezklamala.
Dle mého názoru nelze Zeměplocha hrát přímočare, ale člověk musí neskutečně blafovat, aby ostatní nevěděli, co má kdo za postavy. U nás jen jednou vyhrál na konci Elánius a asi jen dvakrát jsme dohráli hru do vylízání balíčku, takže se šlo na body. Jinak vyhráli i lordi i chrisopras i dračí král heroldů... V mojí skupině si taky lidi hlídají vítězné situace, ale blafujeme tak dobře, že mnohdy zíráme, když se na konci každý odhalí u ukáže, za koho hrál! :)

20.1.2014 10:30:32

hra ve 3 hracich
mam za sebou odehrano cca 25 her.. ze zacatku kdyz jsme se se hrou seznamovali, tak bych rek, ze bylo jedno kdo ma jakou postavu a neslo jasne rict ze s touhle postavou se vyhravalo porad..po odehrani cca 10 partii jsme asi tak zkuseni hraci nebo naopak spatni :) ze kazdej si hlida kazdeho a pri sebemensi snaze dosahnout nejakeho cile at jiz blafuje ci nikoliv se temer pokazde stane vitezem Elanius pokud ho nekdo lizne (dobereme balicek)..

s Lordama a jejich prevahou vyhrajem pouze kdyz hra skonci na body..obcas se stane ze vyhraje Herold a s Chrysoprasem zalazi na zacatku hry jak se zadari koupit budova( pokud koupi jednu dve budovy na penize uz je temer neubranitelny)..

nicmene tahle hra je genialni, pri hre 2 hracu svizna a prijde mi lehci vyhrat i s lordama.. naopak elanius to ma tezsi... rychla na pripravu, jen tak se neohraje..

20.1.2014 13:57:27

Elánius
Máme odehráno asi 6-7 her a ze dvou, kdy byl ve hře Elánius, vždy vyhrál Elánius. Možná mi něco uniká, ale přijde mi, že pokud si Elánius dostatečně hlídá soupeře, tak nemůže prohrát. Přišel někdo na strategii, jak si s Elániem poradit? Mě napadá jediné, že při podezření na přítomnost Elánia ve hře by měli všichni hráči minimalizovat dobírání karet z balíčku, ale to je stejně dost těžko realizovatelné.

28.1.2014 14:45:32

Odlišnost postav - specifické úkoly
Mám za sebou několik her. Pro mě jakož to fanouška Prattcheta jasných 5 hvězdiček. Jediné co mi trošku vadilo je, že každá postava nemá svůj specifický úkol. Nepřemýšlel nebo nenarazil někdo na nějaké vylepšení či upravení postav? Ve 4 hráčích zabrat 4 území je pořád dokola.
Dávám zde příklad:
Napadlo mě změnit u jedné z postav např. Ovládaní jižní část města od posměru do protisměru, které musí být propojeny územím. (x- hráčů x-území)

25.3.2014 12:18:35

Zeměplocha
Zeměplocha nás opravdu chytla (první večer jsme jí hráli 8 hodin v kuse...) a to i přes to, že jsem byl v té době jediný, kdo znal knižní předlohu (kamarád díky hře začal číst knihy). v tuto chvíli mám odehráno několik desítek her nemohu souhlasit, že by to měla ta či ona postava výrazně těžší či lehčí. Pokud hrajete s dostatečně schopnými spoluhráči a máte už ve hře praxi, víte zhruba jaké karty a čtvrti potřebujete, aby jste si zajistili vítězství. Elánius to má pravda na první pohled jednodušší, ale dobře rozjetého hráče prostě zastavit nemůže, aniž by tím nedal volnou ruku někomu jinému. Mě osobně se nejlépe hraje Chrysopras, protože dle mého (když jdou dobře karty)jej jde nejhůře "zastavit" nebo usměrnit a nejhůř vyhrávám s Dračím králem, protože si kameny potíží počítají všichni a není problém během tahu nebo dvou vyčisti celý herní plán...ale jinak vřele doporučuji všem!

20.7.2014 15:04:09

zmatky v pravidlech

Ahoj lidi, hru jsem hrál zatím pouze jednou ve dvou lidech a narazili jsme v ní na ohromné množství nejasností v pravidlech. Potřeboval bych např. vysvětlit, co znamená ovládnout čtvrť? Jestli to znamená mít v ní postavený dům, tak jak je možné dohrát hru ve dvou za lordy, jejíchž úkolem je ovládat 7 čtvrtí, když máte jen 6 domů? Dál pokud mám ve čtvrti služebníka a druhý hráč žádného, ale postavený dům, neměl by o ten dům přijít? To stačí ve čtvrti postavit dům a pak jen doufat, že o něj kvůli náhodě nepříjdu a mám čtvrť už napořád? Dál měl jsem v ruce kartu, kdy mi má druhý hráč zaplatit 3 tolary, ale druhý hráč měl pouze 2, mám mu je vzít a on mi bude 1 dlužit, nebo dostane nějaký postih, nebo zkrátka musím čekat, dokud nebude mít 3 tolary? Dál abych zabránil obsazení čtvrti (druhý hráč v ní měl služebníka a chystal se postavit dům), položil jsem do ní po vynesení karty ukazatel potíží, v dalším kole jsem po vynesení karty z téže čtvrti kamarádova služebníka odtranil a co s ukazatelem potíží? Může být ve čtvrti, kde není žádný služebník? A k čemu je ta nepopsaná karta? Po asi hodině jsme byli oba tak naštvaní, že jsme hru nedohráli, ukončili a od té doby jsme na ní nešáhli.

1.8.2014 10:07:21 | Upraveno autorem (porovnej)

nehrál jsem to už asi půl roku
ovládám čtvrť, pokud v ní mám více svých žetonů - lidí i staveb dohr. Doufám.
Karta na tolary, vezmeš co je a zbytek propadne, nebo musíš počkat
Ukazatel potíží bych ve čtvrti nechal, ale také si tím nejsem 100% jistej. Hru jsem hrál párkrát a hned si ji půjčila kámoška a ještě ji nevrátila. potkáváme se málo.
Prázdnou kartu neřeš, buď si vymyslete něco vlastního a nebo to berte jako náhradní kartu.
Navíc za mě doporučuji to zahrát radši ve 3-4, místo ve 2.

1.8.2014 10:43:02

zmatky v pravidlech
Tak to s tím ovládnutím čtvrti byla moje chyba, to jsem přehlédl, ale jak jsem se díval tady do otázek ke hře, tak rozhodně ne sám. Ale skutečně mě udivuje, jak tady spousta lidí chválí jednoduchost pravidel a přitom při nahlédnutí do již zmíněných otázek k hře, je těch nejasností, na které jsem ani nenarazil, víc než dost.

1.8.2014 11:55:01

MattRicks
Tuhle hru jsem vysvetloval na ruznych akcich minimalne padesatkrat a vysvetluju ji hrozne rad, protoze je to fakt jednoduche a do 5 minut se hraje. Trochu si to komplikujes tim, ze sis pravidla spatne precetl, ovladnuti je tam dost jasne, proste vic figurek. Je to jak psal Jarmuk.
U tech penez moc vymyslis, kdyz mas sebrat 3 a ma jen 2, tak si vezmes to, co ma, nebo si pockas, az bude mit vic. Ostatne neznam asi zadnou hru, kde by to bylo jinak;)
Prazdna karta je skodici, proste ti zavazi na ruce a neda se zahrat, neni to zadna chyba. Ale muzes ji podstrcit souperi, kdyz ti krade karty.
A v pravidlech mas, ze dycky, kdyz jde ze ctvrti pryc sluzebnik, dava se pryc zeton, takze v prazdne ctvrti urcite nebude...
Zkus si pravidla jeste jednou prolitnout a zahrajte to, byla by to skoda. Pripadne te to na nejake akci, ktere se REXhry zucastnuji, radi naucime...;)

2.8.2014 12:26:10

jo, to je pravda
ta prázdná karta prasí ruku, takle si na to vzpomínám

2.8.2014 13:47:25

složitost pravidel apod.
Když už se na DŽ důkladně griluje křen, neodpustím si malý rýpaneček do formulace u kradení peněz v této hře - formulaci na kartě lze interpretovat totiž i tak, že pokud někdo nemá dost peněz neberu si vůbec nic. Dokonce ani od jiných hráčů. Sice se tak dostáváme do toho programátorského vtipu "když budou rohlíky, vem deset" ale bohužel znám lidi, kterým tohle nevysvětlíš a chtějí to hrát přesně tak, jak je to napsané.
To k anekenovi.

A teď k té složitosti pravidel pro MattRickse. Pravidla opravdu JSOU jednoduchá. Je ale zásadní rozdíl, pokud je studuješ sám (zvláště pokud jsi ještě moc pravidel nečetl) nebo ti je někdo vysvětlí. Když se podíváš na ty nejasnosti, zjistíš, že často pramení z toho, že si někdo pravidla špatně přečetl nebo mu byla vysvětlena a určitá pravidla, která se neuplatní vždy zůstala opomenuta.
Další nejasnosti pramení z interpretace karet, a to je věc, která s pravidly nesouvisí.

Jediné co bych pravidlům vytknul je jejich nepřehlednost a zmatenost. O tomhle svědči i to, že nejsi první, kdo se domníval, že převahu získá postavením budovy. Předpokládám ale, že na rozdíl od výše zmíněné formulace s kradením peněz toto nejde na vrub RexHrám, protože jen využili originální layout.

Každopádně dejte Zeměploše ještě šanci, a nerozčilujte se u ní. Je to "jen" hra a škodí to zdraví.

5.8.2014 08:47:55

Wolfsen
No ono je to tak i v originale, treba Nobby - Take S3 from a player of your choice. Neni tam up to 3, coz by ostatne menilo kartu, protoze bych se rozhodoval, kolik beru. A prijde mi, ze psat tam dovetek "Nema-li tolik, vezmi si, co ma" je zbytecne a tu kartu by to komplikovalo. I s tim rizikem, ze to nekdo nepochopi. Maximalne by se to dalo pripsat nekam do pravidel, ale me po pravde nenapadlo, ze by si to nekdo mohl vylozit jinak. Problem je asi v tom, ze toho mam nahrano uz fakt dost a proste vsude, co si pamatuju, tak kdyz hrac nema dost, seberu mu, co ma...
My jsme treba podobnou debatu o kartach vedli pri prekladu Mage Knighta, coz je hra slozitostne a narocnosti na vyklad karet nekde jinde, s Vlaadou, a ten se snazil zkracovat texty na kartach na minimum...

5.8.2014 09:25:56

Vybíráme z Bazaru

Tenpenny Parks v anglictine
Tenpenny Parks v anglictine
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas