Through the Ages: Příběh civilizace

xxxxxxxxxo hodnoceno 242x (Seznam vlastníků)

Through the Ages: Příběh civilizace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy - nové vydání

Tak jsme ji včera se speedym poprvé vyzkoušeli, zatím tedy jen výukovou verzi (předchozí vydání jsme nikdy nehráli) a myslím, že nás bude hodně bavit. Rozjezd je pomalejší (alespoň u mne, speedy do toho spadl hned a jel jak starý kozák), ale po pochopení základních principů to už pak šlo. Určitě to bude hodně komplexní hra a další její předností bude i to, že i když člověk nevyhraje, může se i tak dobře pobavit budováním vlastní civilizace.
Grafika je pravda trochu strohá, hlavně na tom hracím plánu, kde je jen spousta různobarevných políček, což na první pohled nevypadá nijak lákavě, ale je to jen na zvyku. Karty mi naopak přijdou docela v pohodě, obrázky jsou docela pěkné, měl jsem z toho větší strach, hlavně je to česky a na první pohled jasné, co která karta umí. Žetony - kostičky jídla a surovin jsou hodně příjemné, dřevěné špalíky - ukazatele na počítadle jsou miniaturní, ale vzhledem k velkému počtu a velikosti políček na počítadlech to tak musí být.
Pravidla jsou myslím hodně dobře a jasně napsána, alespoň tak soudím po nastudování výukové hry, uvidíme při těch složitějších variantách.
Takže první dojmy naprostého nováčka v této hře jsou veskrze pozitivní. Určitě jsem jejím pořízením neprohloupil a už teď se těším na další partie. (Mimochodem, speedy byl první hrou doslova nadšen, tohle je přesně typ hry pro něj, takže moc často asi nevyhraju :-))
22.9.2009 07:22:51

počet karet
tak teď jsem náhodou na bgg našel tohle složení matroše z anglické verze 2008. Píšou tam 341 karet. anglická verze má jiný počet téměř všech komponent, moc tomu nerozumím :)

Contents (2008 Edition):
1 Gameboard
1 Rulebook
275 Wooden Counters:
120 Yellow
90 Blue
35 White
30 Red
40 Player Cubes (10 x 4 Colors)
4 Player Mats
4 Reference Cards
341 Cards:
185 Civil
155 Military
1 Start Player

29.9.2009 18:22:08

a jo...
už blbnu. Myslel jsem že tam je 331 stejně jako u tebe, ale je tam 340 karet + karta začínajícího hráče (v cz verzi je místo toho žeton začínajícího hráče). Ale jinak počty kostek stejně nesedí :)

29.9.2009 18:25:48

díky všem
až mi usne dcera a budu schopen ještě nějaké reprodukce tak si to spočítám

29.9.2009 19:13:47

sakra, me to pocitat nenapadlo
ale hned jak dokoncime rozehranou vyukovou hru to radeji teda udelam.

Jinak hra me mile prekvapila. Bal jsem se absence mapy, ale i bez ni je to porad fakt Civka.

29.9.2009 19:16:02

Karty
Nám to s The Hammerem taky sedí. Akorát jsem se nemohl dopočítat civilních karet, než mi došlo, že počítám i s rozšířením ?:-)

29.9.2009 19:29:21

počet
je jich opravdu 340 - mám i seznam, ale je v angličtině, klidně pošlu

29.9.2009 19:31:37

to sappho
Ale já přece nikde nenapsal, že to je špatná hra - ještě jsem ji nehrál, tak to nemůžu posoudit... vyjadřoval jsem se k (ne)kvalitě cz pravidel. Jinak jsem je přelouskal a hra se mi docela zamlouvá, jsem zvědavej, až to vyzkouším...

29.9.2009 20:06:46

Merlin
Špatně jsem koukla. Ten děs opravdu patřil na pravidla. Kaju se:))) Naučím se číst.

29.9.2009 20:09:34

to Beholder (anglická verze)
V anglické verzi nejsou kostičky pro populaci/suroviny/akce, jako v české, ale jsou tam takové malinké kulaté žetonky (které mi připadnou zbytečně malé na to, aby se s nima dalo dobře hrát, české kostičky mi tak přijdou příjemné zlepšení). Místo malých označovníků na různých posouvadlech jsou v anglické verzi pro změnu kostičky, které jsou velikostně asi takové, jako v české verzi kostičku populace/surovin/akcí.
Počet těchto žetonů nemusí odpovídat anglické verzi, třeba se vydavateli zdálo, že je jich tam málo nebo hodně. Počet označovníků pro jednotlivé hráče by ale měl odpovídat (10 označníků pro 4 hráče), protože těch je tam přesně tolik, aby bylo možné všechno řádně označit (včetně aliančních paktů).

29.9.2009 20:17:58

Kadaver
Aha tak to sedí. V české verzi je pro každého hráče 6 minikuželů (doslova mini :) ) na označování na desce a 8 žetonků s písmeny A a B (4xA, 4xB) zřejmě na ty alianční pakty. Tak daleko jsme ještě nedošli, zatím jsme využili jen těch 6 kuželíků, tak proto mi to nesedělo :)

29.9.2009 20:27:18

Beholder
Tak ty označníky A a B jsou opravdu na pakty. Asi to v české verzi chtěli opravdu udělat pro blbce, aby bylo už úplně jasné, kdo je strana A a kdo B. V anglické se prostě dá kostička hráče v jeho barvě na kartu buď na stranu A nebo na stranu B, což bohatě stačí, ale Češi by to asi nepochopili :-)

29.9.2009 21:44:09

Kadaver
aha, tak to jsem myslel, že ty žetony budou sloužit k něčemu užitečnějšímu :)

29.9.2009 21:56:40

to Kadaver
To je zvláštní, já si vžycky myslel (a pozorování to potvrzuje), že to jsou američani, kdo potřebuje podrobnej obrázkovej návod se třemi kroky i na to, aby se dostal do pytlíku s brambůrkama :-)

Jinak jde skutečně o smlouvy, ale spolu s kužely mi to přijde jako extrémní drobotin, na to aby člověk měl pinzetu :-) Kostičky se mi naopak moc líbí, nedokážu si místo nich představit ty blechy, co jsou u proroctví :-)

30.9.2009 00:19:38

Merlin
No to by ses divil u německejch pravidel je příkladů, že mají skoro o 1/4 delší pravidla

30.9.2009 09:57:55

to Merlin
Taky jsem měl ten pocit, že Američani jsou ti nejhorší. Ale asi taky upadáme :-)
Co se týče těch malých pinčlíků, tak to se bude dát asi přežít, s většinou z nich moc často ve hře nehýbeš. V anglické verzi jsou zase malé žetonky pro populaci/suroviny/akce, se kterýma mácháš pořád tam a zpět a je jich na hráčské desce hafo. Ty žetony jsou v anglické verzi velikostně i tvarem odpovídající kolonizátorům z českého Porto Rica (hnědé malé kulaté žetonky, které se dávají na budovy a plantáže). Takže si myslím, že v české verzi zvětšili ty žetony, u kterých to bylo opravdu třeba.

30.9.2009 11:58:57

karty
Zdravím všechny, konečně jsem se dostal k tomu počítání.
Takže karty které mám v balíčku vojenských A kde mi chybí 4 karty:
Rozvoj politiky, rozvoj hospodářství, rozvoj obchodu, rozvoj náboženství, rozvoj vojenství a žádná událost.

Dalších 5 karet mi chybí v balíčku vojenský III. Tady je seznam:
Agrese - 2x nájezd
2x rabování
4x ozbrojené intervence

Válka - 2x džihád
4x střet kultur

Taktiky - 2x zákopová armáda
2x mechanizovaná armáda
2x moderní armáda
2x úderné síly

1x bonus obrana/kolonizace

4x smlouva - vojenský pakt
smlouva o turistickém ruchu
ztráta samostatnosti
mírová smlouva

13 x události každá karta má předponu Význam:
Význam populace, pokroku, památek, armády, kolonií, vlády, výstavby, síly, vědy, spokojenosti, technologií, průmyslu, zemědělství

děkuju Adalpo

1.10.2009 14:55:28

chybí ti
A - vývoj obchodní cesty, vývoj řemesel,vývoj vědy, vývoj osídlení

III - 5x bonus obrana/kolonizace

Vycházím ze svého překladu a ze seznamu karet co jsem si sehnala, takže se možná karty jmenují trochu jinak

1.10.2009 19:21:53

zoznam kariet
ahojte,ak by niekto chcel,tak mam v exceli kompletny zoznam kariet,mozem potom poslat kto by chcel.

1.10.2009 19:54:12

Narodni knihovna a obrazok v preavidlach ku vzpoure
1. Prosim vas, vysvetlite mi obrazok ku novej bonusovej karte divu "Narodni knihovna". Naozaj mu nerozumiem, a priznavam, ze mam obavy, ze mi uniklo nieco z novodobej historie a neviem o tom, ze Cesi uktyli svoje knizne bohatstvo do travnatej homole obsypanej skalami :-)
2. Obrazok v pravidlach k pojmu vzpoura je nespravny. Text je vsak v poriadku, treba si predstavit tu cervenu sipku s jednym clovikom na stlpci, kde je smajlik s cislom tri. Vsetko od neho napravo je prazdne (na poliach urcenych pre zlte zetonky) a na smajliku s cislom 2 je umiestneny nespokojny clovik, na jednotke ma byt ukazovatel. Cize jednoduchy posun o jeden stlpec. Opravte ma, ak sa mylim, prosim

3.10.2009 02:37:11

Kren
"Jo holt jsme už nějakých 15 let jiné státy. Je třeba si na to zvyknout. Myslím že většina Slováků to tenkrát tak chtěla."

Kren, k poslednej vete uvedenej citácie mám, zdá sa, úplne protichodné informácie než Ty. Zachraňuje Ťa použitie slovka myslím na začiatku vety, a, samozrejme, vzťah k manželke. :-)

3.10.2009 03:14:36

pecovarhy
Tady máš čtení na víkend :)
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/kaplickeho-chobotnice/

3.10.2009 08:42:09

Pecovarhy
Je to jednoduché. Někteří Češi se rozhodli postavit si domeček a chtěli mu říkat Národní knihovna. A tak vypsali mezinárodní architektonickou soutěž, ve které za ne zcela průhledných okolností vybrali návrh britské firmy patřící emigrantovi Janu Kaplickému. Ten vítězný návrh byl ultramoderní a vypadal jako zelená chobotnice s fialovým okem proto se mu začalo říkat Chobotnice neboli Blob. Byl mnohem excentričtější, než slavný milunićův Tančící dům.

Veřejné mínění se v první reakci postavilo absolutně proti takto futuristické stavbě v naší matičce Praze. Proto se brzy objevily se problémy s pozemkem, s jeho dostupností pro "zákazníky" a samozřejmě s penězi. Takže se nejprve hledalo náhradní umístění a všelijaké možné další kličky a nakonec se výběrové řízení nějak podivně ukončilo (tuším aby se nemusely vítězi platit desítky milionů za návrh). V odborných kruzích z toho byla celkem ostuda, protože soutěž skončila z důvodů, které měly být vyjasněny před jejím vypsáním.

Mezitím se podstatná část veřejného mínění obrátila a spoustě lidí se začal Blob líbit, jenže už bylo pozdě. Dokonce si některé strany chtěly dát postavení Blobu do volebního programu.

No a na závěr nejsmutnější část příběhu. V den narození svého potomka Jan Kaplický zkolaboval na pražské ulici. Kolemjdoucí ho považovali za opilce a než stihl někdo zavolat záchranku nebo poskytnout první pomoc, architekt zemřel.

3.10.2009 09:06:37

husak
Ještě bych doplnil veletoče Pavla "permanentně zdvižené obočí" Béma, který nejprve nad návrhem divoce výskal nadšením a poté ho zavrhl s tím, že taková věc Prahu hyzdit nesmí...

3.10.2009 09:28:09

blob
me se od pocatku blob nelibil, ani zpusob, jakym jej Kaplicky protlacoval. Dycky jak se tady s necim nesouhlasi, tak ti odmitnuti operuji s trapnym klise ze maji vsichni lide u nas porad vzite komunisticke smysleni v mysli i srdcich, coz je sice u mnoha lidi pravda, ale urcite to nemusi byt u vsech kteri nechteji blob od cloveka, ktery si mysli ze to je jen proto, ze je emigrant a lide jej komunisticky odmitaji. Kaplicky byl na tyhle hlasky expert, stejne jako kardinal Vlk, ktery se pro papezsky stolec porad ne a ne domoci toho mamonu.

3.10.2009 12:12:38

plná hra
Konečně jsme pořádně a snad bez chyb (uff, hodně obsáhlá pravidla) odehráli plnou hru, dokonce ve třech hráčích. Náročná tříhodinová bitva se šťastným koncem pro mě. Poprvé jsem porazil speedyho!!! To mě hřeje u srdce :-) Rozhodlo až konečné bodování politických karet III. věku. Opravdu neuvěřitelně komplexní a kombinační hra. Byl jsem dost pozadu, ale závěr se mi opravdu povedl. Fakt super pocit ze hry, ale nejen díky tomu, že jsem vyhrál, bavil jsem se po celou dobu a ostatní snad taky. Těch možností, variant, jakou cestou se dát.....

4.10.2009 20:02:00

Vybíráme z Bazaru

Karak nerozbaleny od 1 kc
Karak nerozbaleny od 1 kc
Akt. cena: 560 Kč
Končí za: 17 hodin

Offcanvas