Through the Ages: Příběh civilizace

xxxxxxxxxo hodnoceno 242x (Seznam vlastníků)

Through the Ages: Příběh civilizace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům

Máme za sebou první hru (výukovou) a trochu mě překvapila síla osobnosti Michelangela. Starší syn v závěrečných kolech získával drtivé množství kulturních bodů právě díky této osobnosti. Měl 6 na ukazateli spokojenosti a jestli jsme dobře pochopili text na kartičcce, přidával se u každého chrámu a divu 6 dalších kult.bodů za kolo! To mi přijde hodně silná karta.
26.9.2009 17:35:21

Bereš
tolik vojenských karet, kolik je na kartě zobrazeno (tuším 5).

15.2.2011 07:27:36

konec pokročilé a plné hry
Hledal jsem ale asi to přesně z pravidel nechápu.

Když dohraji výukovou hru dostanu 2 body za vojenskou sílu, 2 body za "smailíky" atd.

Ale když dokončím pokročilou hru, tak 1) nevím zda se boduje i toto, nebo pouze 3 karty událostí ze začátku hry a případně za kolik bodů je vyložená technologie II věku.

S plnou hrou totéž - za kolik bodů tech. III věku.

15.2.2011 07:39:34

cholerus
V pokročilé hře se body získávají jen za karty událostí které se vyberou na začátku hry. V plné hře se počítají body za karty událostí které jsou v aktuálních a budoucích událostech (ignorují se všechny ostatní).
Pokud mezi těmi kartami není událost která dává body za technologie, tak za ně žádné body na konci hry nemáš ... jinak dostáváš tolik bodů jako je na dané kartě napsáno (nemám karty tak nevím kolik to je přesně, ale myslím že to je tam napsané celkem jasně)

15.2.2011 10:13:04

:-(
Díky za odpověď, myslel jsem si to, tak to jsem včera zase právem prohrál :-(

15.2.2011 10:37:15

Dotaz
Může být vedena válka proti hráči, proti kterému už válku vede jiný hráč? V pravidlech jsem nenašel, že by to bylo zakázané, ale raději se ptám. Připadá mi to docela drsné.

6.3.2011 09:56:07

DC

skyfire
Je tam varianta (popsaná i v pravidlech), že když je na někoho vyhlášena válka či agrese, pak se dá jeho žetonek (to malé barevné kolečko) stranou a na tohoto hráče se po celé kolo nesmí hrát ani další válka, ani další agrese. Teprve když je odehráno celé kolo a je na tahu opět ten hráč, který válku či agresy vyhlásil, tak se žetonek dá opět do hry a může se na něj znovu útčit. Pravidla teď nemám po ruce, ale myslím, že je topopsáno v nějaké variantě na závěr pravidel.

6.3.2011 15:27:55

2. šťastná značka
chtěl bych se zeptat, jak je to s druhou šťastnou značkou - potřebuju ji už při vyprázdnění prvního sloupce v boxu se třemi jídly, nebo až po vyprázdnění obou sloupců?

4.8.2011 18:20:19

Wolfsen
My to hrajeme, že až po vyprázdnění druhého trojkového sloupce.

4.8.2011 18:36:42 | Upraveno autorem (porovnej)

2. šťastná značka
Správně je to až po vyprázdnění obou.

4.8.2011 18:59:44

Dík
za rychlou odpověď.

4.8.2011 23:45:40

Neúspěšná agrese
Pokud útočník i obránce nabídnou stejnou sílu - zahazují případné jednotky (útočník) nebo jednotky a karty obrany (obránce), které k výpočtu vyhlášené síly použili? Nebo se jen zahodí karta agrese bez účinku a hráči nemusí odhazovat případné jednotky nebo u obránce navíc karty?

19.2.2012 18:05:40

neúspěch
Pokud k dosažení potřebné síly obránce použil karty obrany, zahazují se. Pokud kterýkoli z hráčů obětoval jednotky k dosažení vyšší nahlášené síly, odklidí je na žlutý pruh národa. Jinak jednotky zůstávají na svých místech.

19.2.2012 18:55:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Karty událostí
Vím, že se to tu řešilo, ale mám problém, že to pak sklouzlo někam mimo moje chápání – tak jestli někdo ví, jak přesně se vyhodnocují karty událostí níže tak mu budu neskonale vděčný. Netřeba filozofický traktát jen pravidla :-)

Bezpráví (Věk I)
Nejslabší národ si sníží populaci o jedna. – Pokud nemám volného človíka, tak dávám na žlutý pruh človíka z budov nebo vojenských jednotek (nebo i nespokojeného)?

Utečenci (Věk II)
Nejslabší národ ztrácí populaci a 3 kulturní body, nejsilnější národ si zvýší populaci a získá 3 kulturní body. – Ztráta populace je myšleno jeden človík z budov nebo jednotek na žlutý pruh?

Význam pokroku (Věk III)
Každý dostane 2 kulturní body za každý stupeň vyložené extra technologie a/nebo státního zřízení.- Pokud mám dvě modré karty např věk I a věk II a k tomu státní zřízení z věku II, tak dostanu A) 6 bodů (3karty x 2 body) nebo B) karta z věku I za 2 body (2 kultruní body x1) plus karty z věku II za 8 bodů (2 kulturní body x 2 (za věk) x 2 (za dvě kary)).

Význam výstavby (Věk III)
Každý dostane 1 kulturní bod za každý stupeň městské budovy. – Myšleno tak, že například pokud mám na chrámu z věku A jednoho človíka a na chrámu z věku I dva človíčky tak dostanu: A) 1 kulturní bod za postavený chrám z věku I protože je tam človík nebo B) 2 kulturní body za človíčky na chrámu za věku I a nula bodů na chrámu z věku A nebo C) 1 kulturní bod za vyloženou technologii chrámu věk I (i kdyby tam nebyl človík). Beru tak že A karty jsou vždy za nula věk I - 1bod, věk II - 2 body, věk III - 3 body.

Význam armády (Věk III)
Každý dostane 1 kulturní bod za každý stupeň vojenské jednotky a/nebo arény. – Opět co se boduje – A) vyložená karta, B) človíčci na kartách nebo C) karty s človíkama? Viz varianty u Významu výstavby.

Význam technologií (Věk III)
Každý dostane 4 kulturní body za každou vyloženou technologii stupně III. – Opět co se boduje – A) vyložená karta, B) človíčci na kartách nebo C) karty s človíkama? Viz varianty u Významu výstavby.

1.3.2012 22:05:54

Karty událostí
Snad to nezvořu, když tak mě někdo opravte...

Bezpráví: ano, pokud mám snížit populaci a nemám volného človíka, dávám ho z budov nebo vojenských jednotek

Utečenci: ano, stejná situace

Význam pokroku: za B, protože pokud je stupeň karty II, dostaneš za ni 4 body

Význam výstavby: dostáváš body za stupeň BUDOVY, ne technologie. Techologie = karta, na jejíž vyložení potřebuješ žárovky, budova = človík na kartě (jiné než vojenské). Takže B) je správně.

Význam armády: podobně jako u výstavby: jednotka = človík na vojenské kartě, aréna = človík na kartě arén.

Význam techologií: viz výše, technologie = KARTA

1.3.2012 22:29:39

tarnow
Bezpráví - nespokojený človík je volný, takže jde na žlutý pruh přednostně, jinak ano.

Utečenci - nebo volného (i nespokojeného), který jde přednostně.

Významy obecně - technologií se rozumí karta; budovou, jednotkou se rozumí človíci na kartách.

Význam pokroku - B
Význam výstavby, armády - B
Význam technologií - A

Ještě k modrým technologiím - pozor na nahrazování, např. právě vyložené Inženýrství nahradí dříve vyloženou Architekturu...

1.3.2012 22:40:09

Wolfsen
Takže jsme se shodli, jestli se nepletu... :-)

1.3.2012 22:45:22

Ranca, Wolfsen
Dík moc za rady - naštěstí co jsem si myslel jste mi potvrdili :-)

2.3.2012 08:55:06

Karty událost - přeformulování (aby to pochopil každý)
Význam výstavby (analogicky Význam armády)
Text původní: Každý dostane 1 kulturní bod za každý stupeň městské budovy
Text nově: Všichni dostanou kulturní body za každeho človíka stojícího na městké budově - tzn. příslušného človíka vynásobte věkem městské karty na které stojí. (A=0, I=1, II=2, III=3)

Význam pokroku
Text původní: Každý dostane 2 kulturní body za každý stupeň vyložené extra technologie a/nebo státního zřízení.
Text nově: Každý dostané tolik kulturních bodů jako je dvojnásobek hodnoty věku vyložených karet extra technologií a/nebo státního zřízení. (A=0, I=1, II=2, III=3)x2

Význam technologií
Text původní: Každý dostane 4 kulturní body za každou vyloženou technologii stupně III.
Text nový: Každý dostane 4 kulturní body za vyloženou technologii (karta za kterou platím věděním-žárovkou), která je z věku III a nemusí na ní být človík.

2.3.2012 11:36:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Potvrzení
Tak mi CGE potvrdili, že přepis níže je opravdu správné pochopení těchto karet :-)

2.3.2012 13:32:05

ranca
jj, začal jsem to psát, ještě než jsi dopsala...

2.3.2012 14:52:19

Karty osobností
Nevíte jak přesně hrát tyto dvě karty:

Leonardo da Vinci (Věk I)
Text: Produkuje tolik „žárovek“, kolik je stupeň tvé nejlepší laboratoře nebo knihovny. Když vyložíš technologii, získáš jednu surovinu.
(potažmo pro Isaac Newton z věku II a Albert Einstein z věku III)

Co platí:
A) Nejvýše vyložená technologie laboratoře nebo knihovny – nemusí být na ni umístěn človík, započte se hodnota věku této vyložené, ale nepostavené technologie.
B) Započte se hodnota věku nejvýše vyložené a postavené technologie – tzn. karta, na které je umístěn alespoň jeden človík. Bere se pouze stupeň technologie a nenásobí se počtem človíků na kartě.
C) Započte se hodnota věku nejvýše vyložené a postavené laboratoře nebo knihovny. Bere se v potaz počet človíčků na kartě. Tzn. počet človíčků na nejvyšším stupni dané budovy vynásobí jejím věkem.

Elvis Presley (Věk III)
Tvé nejlepší divadlo produkuje dvojnásobek hafriček (kulturních bodů). Máš dvě šťastné značky navíc.

Co platí:
A) Nejvýše vyložená technologie divadla – nemusí být na ni umístěn človík, započte se dvojnásobek hodnoty „harfiček“ uvedených na této kartě, nemusí na tom divadle být žádný človík.
B) Nejvýše vyložená technologie divadla – započte se dvojnásobek harfiček, které jsou na nejvyšší postavené technologii divadla, tzn – musí být na ní umístěn alespoň jeden človík. Bere se pouze dvojnásobek harfiček na kartě a nenásobí se počtem človíčků na kartě.
C) Nejvýše vyložená technologie divadla – započte se dvojnásobek harfiček, které jsou na nejvyšší postavené technologii divadla, tzn – musí být na ní umístěn alespoň jeden človík. Bere se pouze dvojnásobek harfiček na kartě a násobí se počtem človíčků na kartě.

13.3.2012 14:09:33

tarnow
my to hrajeme takhle -

"Zarovkari": B
Elvis: C

nemam pravidla v ruce, ale dycky jsme to tak instinktivne pocitali.

13.3.2012 15:02:07

Tarnow
B) u obou otázek.

Karta bez človíků je jen vynalezená technologie, která umožňuje stavět budovy daného typu a úrovně. Každý človík na kartě pak představuje jednu postavenou budovu.

1) U otázky jedna je to jasné - podíváš se na úroveň nejlepší laborky/knihovny, kterou máš postavenou (tedy ne jen vynalezenou technologii) a to je pčet žárovek, které budeš dostávat navíc (ničím nenásobíš, ta úroveň je prostě 0..3 podle A..III)

2) Čti jako: jedno tvé nejlepší... a dále viz výše :-)

13.3.2012 15:04:18

Tarnow
Je to jak říká Citron, v obou případech je to B. U Elvise to není C, protože se píše "nejlepší divadlo", ne "(všechna) nejlepší divadla", to by byl extrémně silný, protože Opery a Filmy jsou v závěrečné fázi hry nejlepším trvalým zdrojem bodů.

13.3.2012 15:24:40

B :-)
Dík za radu. Někdy jsou ty formulace na kartách jaké jsou :-) Vždy jsem váhal mezi B a C. Takže od teď B.

13.3.2012 16:56:01

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 777
Končí za: 1 den

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Dungeon Petz (CZ) + Dark Alleys (EN)
Dungeon Petz (CZ) + Dark Alleys (EN)
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas